Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Mleako

První série 5* - skvělé postavy, skvělé obsazení, ponurá atmosféra a povedený scénář. Druhá série 3* - o poznání slabší scénář i postavy a je to celé takové rozhárané. Pořád je to o úroveň lepší než většina televizních kriminálek, ale ve srovnání s první řadou slabota. Celkově to vychází na 4*, ale kvůli skvělé první řadě nechám 5*. ()

Shimargh

Naprosto ultimátní, ponurá, depresivní, detektivka s naprosto výborným hereckým obsazením, divím se, že to netočili seveřani! ()

ApsidalTill

Pilot je presne taký aký som očakával. Dusivá, temná atmosféra prípadu, ktorý vlastne ani nieje hlavným cieľom príbehu ale dotvára dej osobností dvoch detektívov, kde je jeden od druhého totálne odlišný ale pasujú k sebe. Jak Matthew tak Woody dávajú do hry dušu, a je to herecký koncert. ()

sona123

Tolik ovací, tolik nadšených ohlasů, ale proboha proč? Mám slabost pro Matthewa - je zde úžasný, stejně jako Harrelson. Pánové si své role užívají a vychutnávají si každou minutu, co jsou před kamerou - stejně jako divák. Herecký koncert. Ale zbytek pokulhává, scénář je slabý. Hodně mi to připomíná Hannibala - ale ten byl o x tříd výš, bohužel. ()

javaznenevim

Zatím se zdržím hodnocení, ale jestli tohle HBO nepohnojí, tak to bude pecka. Po prvním dílu bych dal 5* ale čekám, co s tím kluci od porno stanice vyvedou. EDIT: Tak a je tu konec. Upřímně jsem čekal u každé epizody kdy to HBO podělá, ale k mému ohromnému překvapení se tak nestalo. Velká gratulace k nadprůměrnému seriálu. ()

Zombi

Musím říct, že rozhodně jsem nebyl vtažen od prvního dílu, jako jiní. Pomalé tempo a spousta monologů není úplně můj šálek čaje, ale po druhém díle už jsem byl zvědavej jak to bude dál, koukl jsem na další díl a byl jsem lapen. Plusem jsou výborní herci a zajímavá postava depresivního Rusta, ponurá atmosféra a super kamera, samozřejmě uvodní titulky jsou parádní. Prolínání časových rovin příběh trochu zamotává, což je dobře, a jsem zvědavej jaké bude vyústění. ()

Ant_Antony

No nevim, jestli tomu mám říkat televizní senzace. HBO totiž není televize. :D Na jednu stranu skvělé herecké výkony, výborná atmosféra, ale utopilo se to v křížení LOST feelingu a Tarantinovskejch dialozích. Po skončení posledních titulků jsem si uvědomil, že víc jak polovinu celé série jsem prozíval a nebo se věnoval úplně něčemu jinému a tývka běžela jen jako kulisa. Podle mne tahle bublina hodně rychle splaskne a jen se divím, že všichni plesaj nad tímhle hybridem místo toho, aby tleskali tomu, že HBO už tři týdny reprízuje "Band Of Brothers", protože to je seriál!!! ()

evil_ryu

Veľmi atmosferický seriál. Veľmi intelektuálne napísaný, kvalitne zrežírovaný no predovšetkým majstrovsky zahraný. Ústredná dvojica má chémiu, šarm aj komplexitu. Jediné čo môžem tomuto dielu vytknúť je ničím neprekvapivé finále a posledných 5 minút seriálu, ktoré mi prišli ako nútené a popierajúce Rustov charakter. ()

Mouzon

(komentář s nulovou výpovědní hodnotou, ale nemohu si pomoci) Seriál tak dokonalý, až se na to člověk bojí pomyslet. Opojná audiovizuální i narativní jízda s vynikajícími hereckými výkony. Cary Fukunaga se s každým zpracovávaným tématem beze zbytku ztotožňuje - a na základě toho buduje atmosféru, které se podléhá úplně samo. ()

Tydyt007

Jeden z nejlepší seriálů za posledních 5 let. Na tohle se budu muset kouknout znovu. Doufám že pokud udělají druhou řadu, bude ještě lepší.. ()

fredisek

Chytejte vraha dvacet minut, sedm hodin čtyřicet minut předtím kecejte. Očekávání to nesplnilo. Kdyby do toho nemotali mysteriózní prvky, ani bych nedoufal v nějaké vysvětlování ve finále. Tady jsem se dočkal finále á la cobra jedenáct a amerického pofňukání ve špitále. Příběh otevře spousta kapitol ze života vraha i obětí, ale jen málo jich uzavře. Určité pasáže neskutečně nudí a jakkoli jsou dialogy skvěle napsané, zkrátka je jich moc ve srovnání se samotným odhalováním zločinu. ()

Movie Gourmet

Po Hře o trůny vyrukovala HBO s další peckou! Výborný seriál, který se dá dost dobře svou atmosférou přirovnat k filmu Mlčení jehňátek. Zde se dostává slovu "thriller" na skutečném významu. Krom husté atmosféry, dobře a napínavě napsaného děje zde vynikají především dva hlavní představitelé - nesourodí, netradiční parťáci, které výborně ztvárňují Woody Harrelson a úžasný Matthew McConaughey, který konečně ukázal co v něm je! Jen škoda, že další série má být bez nich :-( Verdikt: 5* a 90 %. Druhá série: Ne tak dobrá jako první - ta byla fakt "hustá", ale i přesto poměrně zajímavá. Vince Vaugn se v průběhu let dost vypracoval a dnes bych jej mohl řadit už k těl lepším nadprůměrným hercům. Colin Farrell a Rachel McAdams taky "good". Verdikt: 3 a 1/2* a 75 - 80 %. PS. Samotný konec mě trochu naštval a zřejmě mi unikla i pointa toho všeho. Kdo že to byl vlastně tím vrahem? A důvod? Money and power, of course, BUT... ()

Mikino00

Seriál má mimořádně dobře vytvořenou atmosféru a prostředí, ústřední postavy (skvěle zahrané) mají svůj prostor růst, interakce mezi nimi jsou pak sladěné výborně. První řada: Podobných témat je v poslední době docela dost a tak se nic extra vyjímečného nejedná. Ani děj není nijak fascinují, graduje velmi zvolna a přináší neuspokojivé finále. I přesto všechno je to vysoké nadstandard televizní tvorby. Druhá řada: Naprosto fenomenální, o mnoho lepší než první řada. Hlavně zcela jiné než první řada. Tentokrát se nám 4 ústřední postavy (fantasticky zahrané, hlavně Farrell) nacházejí v ještě horších životních situacích a psychickým problémech a společně s nimi pak rozkrýváme pomalu plynoucí zápletku s výbornou atmosférou i prostředím. V posledních dílech pak děj graduje a přináší nevšední zážitek. ()

Santino7

Nakoľko slová chvály bolo na adresu tohto seriálu počuť prakticky z každej strany, bolo len otázkou času, kedy sa k nemu konečne "dokopem". Bol som presvedčený, že niečo tak - obrazne povedané - vynášané do nebies skrátka nemôže sklamať... No a čuduj sa svete, ono to ani nesklamalo. True Detective je totiž skutočne temným, mysterióznym a teda sa mu ozaj poľahky podarilo vryť sa mi až do špiku kostí. Síce to neprišlo okamžite a úvodné približne dve časti (a možno len jedna) mi pripadali "len" ako taká solídna zahrievačka - všetko šlo akoby ťažkopádne, stopy, fakty a celkovo nejaké tie súvislosti ohľadom vraždy boli ešte v nedohľadne, no ako to tak postupovalo ďalej a ďalej, začal som tak akosi prirodzene sám na sebe pozorovať, že sa do toho ponáram čím ďalej tým viac. A to moje nadšenie z ponurej, špinavej a zároveň podmanivej atmosféry a rovnakým štýlom ladenej vizuálnej stránky (prostredie bažinatej južanskej Louisiany sedelo k tomu, čo sa odohrávalo "na pľaci" priam perfektne, vskutku vynikajúca voľba lokácií!) pretrvalo prakticky až do konca, možno až na jednu maličkú výnimku, keď mi nie tak úplne zapasovala jedna "súčiastka" uprostred príbehu (tá s motorkárskym gangom - skrátka sa mi to tam nehodilo, avšak to je len čisto môj subjektívny názor, niekto iný to zas mohol vidieť presne naopak), ale takáto maličkosť našťastie nie je nijakou katastrofou a teda na moje celkové hodnotenie nemala skutočne žiadny vplyv, respektíve len zanedbateľný. Čo sa týka obsadenia, tam to bolo na výbornú, to je proste bez debát. Pre McConaugheya táto rola znamenala (spolu s Dallas Buyers Club) zlomový bod / reštart kariéry, jeho výkon bol vskutku chvályhodný, no a čo sa týka Harrelsona, postava Martyho bola tak realisticky pokrytecká (no zároveň aj charizmatická), že sa mu, i cez všetky tie jeho prúsery a zlyhania, skrátka nedalo nefandiť (a čo sa týka ženských, tie mal naozaj luxusné:-)). Čiže ústredná dvojka detektívov brilantná, rovnako tak ich parťáctvo (ktoré však nebolo prvoplánové a umelé, ako sme toho svedkami pri drvivej väčšine seriálov, ktoré vysielajú naše komerčné televízne stanice), no a čo sa týka psychológie postáv a ich celkovej uveriteľnosti, tak to bolo zvládnuté na takej vysokej úrovni, až ma to zarazilo. No a aby tento môj komentár mal aspoň akú-takú hlavu a pätu, prejdem pomaličky k samotnému záveru (a možno sa dostanem aj k nejakej stručnej rekapitulácii, ťažko povedať, keďže sám ešte neviem:-)) Musím sa priznať, že záveru seriálu, respektíve celkového rozuzlenia, tak toho som sa zhruba od polovičky začínal mierne obávať, či sa z toho nakoniec nevykľuje sklamanie a akési "vyšumenie do prázdna", čo by bola rozhodne škoda. Našťastie nič také sa nekonalo a aj túto náročnú úlohu tvorcovia zvládli so cťou - ostatne presne tak, ako by sa na seriál takéhoto formátu aj patrilo. Navyše finálna scéna bola z môjho pohľadu taktiež fantastická a v celkovom kontexte znamenala už "iba" definitívne podčiarknutie vysokej kvalitatívnej úrovne tohto seriálu. Na druhú sériu sa teším už teraz, som zvedavý, ako sa s tými (nesporne obrovskými) očakávaniami prakticky z každej strany dokážu popasovať. Tak snáď to zvládnu - ja osobne verím (teda dúfam), že áno. 5/5 () (menej) (viac)

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)