Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

JoSte

Po řemeslné stránce je True Detective zvládnutý téměř na jedničku, ale… je to neuvěřitelná nuda a nějakou sympatickou postavu aby člověk pohledal. Po dvou úvodních epizodách vzdávám. ()

barteca

Naprostý top!! Herecký koncert obou špiček Matthewa McConaugheyho i Woodyho Harrelsona. Pro jůesej diváctvo asi náročnější o filosofickou rovinu obohacený scénář. HBO je jednička ! Druhá řada se slibně rozjíždí a herectví Colina Farrella dosahuje vrcholu, po pátém díle skvěle rozehraný part. ()

Badel

1. sezóna: Působí to jak rozkrájenej druhej díl Fincherova Zodiaca, což znamená technicky paráda, ale dějově neoriginální, nestrhující, byť slušné. Roli Cohleho bych tak neadorizoval, zahrát chlapa, co se nikdy nesměje je nuda, ale herci jsou skutečně filmoví. Finále prokáže, že celej příběh byl vlastně banální, jen se tvářil sofistikovaně ****. 2. Echt nuda, na kterou by snad nikdo ani po třech dílech nekoukal, kdyby to nebyl True Detective. Chemie mezi hlavními postavami nefunguje, vůbec mi nepřijdou jako tým, který bych chtěl sledovat. Co je mi, sakra, po tom, že jedna z postav je latentní gay a asi dělal něco fuj ve válce, když to s příběhem nijak nesouvisí?! McAdams drsňačku nevěřím ani přes hnujda účes. Farrell nakonec nejlepší, ale prototyp ožralýho poldy už fakt nepřekvapí. Každá série The Killing byla lepší než tohle. **. Celkem *** ()

godycz

S01: miluju pomaly filmy/serialy. dlouhe zabery do krajiny, dialogy v aute, myslenky, muzika. ackoliv v dnesni dobe vetsina chce akci, ja ne. oba hrajou jako o zivot. vyborny OST. kamera z hrozne zajimavych uhlu. rozehrany emoce, tak realne (pro me), jako bych tam byl, ehm nekolik podobnych jsem zazil. 8minutove finale 4teho dilu bez strihu, me uzemnilo. ohodnotim na konci sezony. ale pod 4 hvezdy nepujdu. pokud to bude 5 hvezd, znamena to, ze nepojebali konec. S02: cekal jsem velky pruser, ale ve finale me ro bavilo. rukopis podobny, jen jinak natoceny. hudba, kamera, strih, herci opet vyborny. akcni scena v pulce serialu (aka s01) opet bravurni. ovsem konec domrdali. ()

Mona-Lisa

U počinu, který je plný mimo jiné jižanských klišé si dovolím taky jedno, a to o "šálku mého čaje", jehož je mi dopřáno po litrech každým dílem. Hlavně v podobě Matthewa a jeho vět hodných tesání do kamene: " Lidský vědomí je podle mě tragickej přešlap v evoluci. Až moc si uvědomujeme sami sebe. Příroda vytvořila oddělenou stránku sama sebe. Náš druh by podle přírodních zákonů vůbec neměl existovat. Jsme stvořeni žijící v iluzi, že nám naše pocity a smyslový zkušenosti dodaly jedinečnost. Když přitom nikdo nejsme nic. Úctyhodný pro náš druh by bylo zapřít naše naprogramování, přestat se množit a jít ruku v ruce vstříc vyhynutí." S černočerností jeho rolích z poslední doby jsem ráda, když vidím i barevné odstíny Mathewa v civilu. Nerada bych, aby dopadl jako třeba Mr. Ledger. Sem s dalším dílem :-) ()

paul.cz

Takže další seriál s opravdu promyšleným scénářem a skvělým hereckým obsazením. Rust svou inteligencí silně převyšuje průměrné obyvatelstvo v Louisianě a to včetně jednoho kriminálního oddělení, ve kterém shodou okolností pracuje (což je patrné už z jeho smýšlení o světě). Za takto skvěle napsaný scénář jsem velmi rád, protože úplně nejhorší je, když se scénáristé snaží vymyslet postavu, která je chytřejší než oni sami. Naopak Marty je hlupák, je zjevné, že mu záleží především na vlastním potěšení a veškeré problémy v rodině jsou až sekundární. On Marty ty problémy vlastně ani nevnímá, což je docela paradox, vzhledem k tomu, že pracuje jako detektiv. Teď, když už máme jasno, kdo je "True Detective", zbývá jen přijít na to, kdo je ve skutečnosti "Yellow King". Edit: Tak nakonec dostal rozum i Marty, a trvalo to jen 10 let. Rust na konci: "You're looking at it wrong. The sky thing. Once there was only dark. If you ask me the light's winning.". Skvěle zakončená série. ()

Heffleyka

Tak tohle vypadá na docela slušnou závislost! Sériový vrah, Woody a Matthew dohromady? Ano, prosím! Tempo je sice trochu pomalejší, ale postavy to v pohodě zvládají, aspoň máme víc času je poznat. Woody Harrelson jako vesnický balík a Matthew McConaughey jako filosofující provokatér hrajou naprosto perfektně... ()

Snake.Charmer

1. Série - Poprvé všemi adorovaná HBO překračuje svůj stín i pro mě. Téměř transcendentální zážitek při kterém se mi tajil dech a dal jsem ho téměř na jeden zátah... Téměř jen proto, že poslední díl ještě nebyl "venku".... Na tomhle seriálu prostě není nic, co by se dalo vytknout, naopak ve všech svých složkách je o dvě patra výš, než veškerá konkurence. Ať už díky hudbě, castingu z hereckého Olympu, režii, kameře... 2. Série - Co naplat, masterpiece kterým byla první série zůstává nepřekonán. Opět se podařilo sehnat skvělé herce, Kitsch jim sice trochu nestačí, ale seriálový nadprůměr i tak odvádí. Vince Vaughn mě velmi příjemně překvapil, nebyl vůbec na pěst jako ve svých komediálních rolích - dramatická poloha mu sedí a probouzí se v něm skutečný herec. Jinak je to místy zbytečně zamotané a seriálu jako celku to škodí. Třeba tuto zamotanost po druhé projekci přehodnotím, kdo ví.... Škoda je také to, že se seriál rozjíždí dost pomalu a ty správné grády začíná mít až v polovině série. Finále je pak napínavým a hodně stylovým bonbónkem na závěr. Jinak ale druhá sezóna True detective naprosto jasně demonstruje nesmyslnost hodnocení seriálů na čsfd - úhrně a ne po sériích. Fix that shit. Zatím nechávám z úcty k první sérii plné hodnocení, druhá série je objektivně na 4*. Update: Stejně jako jsem si zde před rokem stěžoval, musím na tomto místě dnes pochválit čsfd, že začala s rozdělováním seriálů na série a dokonce i díly. Tento seriál je totiž zářným příkladem, že by to tak mělo být, a že hodnocení seriálů (zvláště tohoto typu) jako celků je značně zavádějící. ()

joudas

Od začátku Sherlocka jsem takhle nadšený ze seriálu nebyl. I když než seriál je to spíš osmihodinový film. Výborný film. Od parádních úvodních titulků a výtečné atmosféry amerického jihu s nádhernými záběry krajiny a scenériemi, při kterých si to například v pozadí šine nekonečný nákladní vlak nebo se po řece pomalu plaví loď, přes skvělé postavy, excelentní herecké výkony (někomu přibude k čerstvému zlatému plešounovi určitě i pár televizních cen) a vynikající příběh, po lahůdku ve formě šestiminutového nepřerušovaného záběru. Pecka, jaká už tady dlouho nebyla. ()

theSaint

Závěrečný díl definitivně potvrzuje status kultu a stírá pomyslný propastný rozdíl mezi filmovou a televizní tvorbou. Nemá význam rozebírat kvality, nebo snad zkoušet najít nějaká negativa. Absolutní slast, která má hořkou příchuť jen díky tomu, ze končí. ()

Wawer

Po Howardových Rivalech (toho času na 3. místě) je True Detective další mou konfrontací s extrémně vysoce hodnoceným dílem. Rozhodně nelze popřít, že jde o podívanou, která snese srovnání s tím nejlepším, co bylo za poslední roky v tomto žánru k vidění na velkém plátně. Místy se ovšem nelze ubránit pocitu, že až tak rozředěný příběh být nemusel. Jde bezesporu o strhující podívanou (například tříminutová bezestřihová scéna pouliční přestřelky bere dech i při opětovném shlednutí) a já jí těch 5* dám, ikdyž s přimhouřenýma očima, ale nemůžu se ubránit dojmu, že po boku Band of Brothers si v mých očích nezaslouží být ()

mladas16

Jedna z nejlepších novinek poslední doby s naprosto bezkonkurenčním Rustem Cohlem za kterého obdržel McConaughey po právu Oskara. Troufám si tvrdit, že se najde minimum lidí, kterým by tenhle podivín (?) nenaháněl každou druhou větou mráz po zádech, které jsou mnohdy opravdu k zamyšlení. Nezbývá než s napětím čekat a věřit, že změna dvou hlavních hrdinů v druhé sérii neubere na kvalitě tohoto skvělého počinu od HBO. ()

Aere

Fantastické. Po první sérii jsem nadšený. Výborná, syrová detektivka protkaná existencialismem, zasazená do rozlehlého, přitom tísnivého amerického jihu. To, co předvádí McConnaughey a Harrelson je nevídáné, úžasné herecké výkony. Jak jsem se těšil hlavně na Harrelsona, tak mě McConnaughey totálně uchvátil, způsob, jakým se vžije do postavy je obdivuhodný. Věříte mu každé slovo, které pronese tím přiskrceným, temným hlasem. S dlouhými vlasy mi připomínal Christiana Balea, jako mladší, s krátkými jako by z oka vypadl Paulu Newmanovi. Suma summarum, i když je těžké občas se v ději orientovat, dějová linka, množství jmen a skoky v čase vyžadují divákovu pozornost, tento seriál pohltí od začátku až do konce, obzvlášť poslední půl hodinka mě nenechala vydechnout. Bravo, HBO, jen tak dál. ()

Milwa

Žánrovka vycizelovaná do nejposlednějšího detailu. Nedokážu najít aspekt, který by se mi na tomto dílku nelíbil. Zežrala jsem to i s chlupama a určitě nemám dost. Je pro mě velmi těžké popsat, proč se mi to vlastně líbilo, dám tomu čas a za pár dní něco připíšu. Zatím čistokrevných 5* ()

molcan2

Zrýchlený dych, ohrýzanie nechtov, studený pot. Tak presne to sprevádza tento úžasný seriál. Matthew McConaughey (detektív Rust Cohle) je v hlavnej úlohe intelektuálneho narcistu ktorý je vo svojom okolí prinajmenšom nie veľmi obľúbený. Obzvlášť u jeho partnera Woodyho Harrelsona (detektív Marty Hart). Títo dvaja detiktívy sa snažia riešiť prípady sériových vrahov, pedofilov a dokonca príde aj na voodoo aktivitu. ()

Matli

Tento seriál se fakt musí hodnotit až po posledním díle. Ze začátku jsem se maličko ztrácel, přišlo mi to i nudný, protože jsem se pořádně nechytal, ale postupně jak jsem se začal seznamovat s osobnostma dvou hlavních postav, tak se mi to jako celek začalo líbit víc a víc a těšil jsem se na další díl. To asi v kostce. A jinak Matthew byl neuvěřitelnej, kam se hrabe jeho výkon v Klubu poslední naděje, to jak se vyvíjela jeho postava a jak to dokázal zahrát, to je prostě impozatní. Woody je samozřejmě taky výbornej. Hodně se mi líbila scéna někde uprostřed seriálu, která byla natočená na jeden střih a trvala dobrejch 15 minut, to klobouk dolu, samozřejmě před Matthewem, kterej při ní válel. A změnit hodnocení ze 3 na 5 hvězdiček si zasloužil poslední díl. Nic tak perfektně natočenýho jak z režisérskýho, tak i ze scénáristickýho a výpravnýho hlediska jsem snad nikdy neviděl, ani ve filmu, samozřejmě je potřeba vidět i celej seriál. 95% (první série)...........2 SÉRIE: slabé tři hvězdičky, toto se tvůrcům fakt nepovedlo a to se Colin fakt snaží. Celou dobu jsem věřil, že se to nějak vyvrbí a ono nic, konec divnej a celý jsem to vlastně ani nepochopil, takže 32% ()

sebo9629

Vynikajúca záležitosť, ktorá skôr pôsobí ako jeden osemhodinový film než ako seriál. Samozrejme je to skvelo napísané a natočené, ale hlavne je to úžasne zahrané. Matthew McConaughey kraľuje a pre mňa je to jeho najlepší výkon. A skôr ako o prípade je to seriál detektívoch, predovšetkým o Rustovi... Hodnotenie sérií: prvá - 9.3/10 ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)