Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

mclenin

"True detective" je "truly" aktuálne jeden z vydarenejších kúskov seriálovej dimenzie. Na prvý pohľad má všetko čo by mal mať populárny seriál daného žánru - sympatickú ústrednú dvojicu, chytľavý príbeh, temnú atmosféru. Ak však odstránime všetok nános blockbusterového prachu, ostanú len dva základné piliere, na ktorých to celé stojí a padá - hlavná dvojka a značka HBO. Dovolím si tvrdiť, že ak by s týmto kúskom prišla iná televízia a protagonistami detektívneho dua by boli menej známe tváre, seriál by veľmi rýchlo upadol do zabudnutia. Príbeh samotný je síce zaujímavo napísaný, hodil by sa do celovečerného filmu, no osem častí by sám neutiahol. Pozitívne dojmy vo mne vyvolal predovšetkým výkon Matthewa, ktorý v rámci svojej filmografie prešiel až neuveriteľnou cestou transformácie (svojim existenciálnym charakterom a zádumčivým chraplákom mi miestami pripomínal Maxa Payna), ďalej opäť podarené úvodné intro, prvok tajomna, ktorý naťahuje zvedavosť diváka až do samotného záveru. Woody štandardne nesklamal. V celkovom kontexte to občas zaváňalo zbytočným naťahovaním, preto nedávam za plný počet, ale poctivé 4*. ()

ClimbVibe

Velice kvalitní minisérie, která si pohrává s divákem tak, že závěrečné vyústění může leckoho i zklamat. Marty a Rust (+ prostředí hustější než v severských detektivkách) ale po sobě rozhodně zanechali hlubokou stopu. Dobře napsané, skvěle zahrané. McConaughey bude adorovaný asi víc než Harrelson - ikdyž si myslím, že ten měl daleko těžší úlohu. Inteligentní dialogy, sem tam akce, spletitý a opravdu temný případ. Kdo by chtěl víc? Já bych chtěl možná míň. Když si odmyslím pár věcí (rodinné problémy, skvělý, ale vlastně zbytečný 4 díl atd) tak mi z toho vychází výborný film pro kina dlouhý cca 2,5 h. ()

Kuzzie

Zatim nehodnotim. Jsem ve druhým díle v 17. minutě. Zaseklá. Ta ženská? Viděli jste to? Je to možný? Kde se to dá sehnat? ()

Ještěřák

Toho večera se rozhodl, že je vhodná doba pozvat mě k nim na večeři. Jenže já s tím mám problém. Myslím totiž na Martyho ženu a dvě holky, a že má moje dcera narozeniny a je mě to jasný. Nemůžu s tím nic dělat. Možná ne dneska, možná ne zítra, ale - určitě se napiju. • Absolutní žrádlo, vydlážděné absolutním herectvím Matthewa McConaugheyho, coby Rusta Cohlea (co hláška to perla), který se nehodí do Louisiany, nehodil se na Aljašku, do Texasu a pravděpodobně ani na svět jako takový, ale i dalších zúčastněných, navlečených do mírnějších nebo "hůře" napsaných rolí. Vychytaná kamera, která mě svými efekty proti světelným objektům často nutila odhadovat počet lamel clony, ruku v ruce se srdceryvnými černošskými songy, pozvedávají Louisianu na skoro mystickou úroveň, znepokojivou jak pomalované stěny Carcosy. Často jsem zpočátku myslel na Mlčení jehňátek, ale ta jsou vedle Temného případu jen takovou banální sluníčkovatou pohádečkou pro prťata. Jistá uondanost a přehnanej focus na postavy (hlavně Martyho, Rust žádný osobní život nemá) jako jistá oběť hodnověrnosti příběhu mi drobně vadily až napodruhé. Též disponuje možná nejpůvabnější seriálovou vražedkyní - čokoládovohnědookou Médeou z bažin! (Co fragla tři děcka.) • Díváte se jim do očí, i když jen na fotce. Je jedno, jestli jsou mrtví, nebo živí, pořád nim v nich čtete, a víte, co vidíte. Oni to uvítali. Ne hned, ale až v tý poslední chvíli, čiší z nich nezměrná úleva. Protože se báli, ale teď úplně poprvý uviděli, jak snadný je odejít. Uviděli to, v poslední nanosekundě uviděli, čím vlastně byli. Že vy, vaše já, celý tohle velký drama nebylo ničím jiným, než snůžkou myšlenek a přiblblý vůle. A že můžou klidně odejít. Konečně poznali, že tu nemusí na ničem tolik lpět. Uvědomili si, že celej jejich život, jejich láska, nenávist, vzpomínky, bolest, že to bylo všechno jedno a to samý. Všechno to byl sen, sen co se vám zdál uvnitř zamčenýho pokoje. Sen o tom, že jste... osoba. A stejně jako v mnoha jinejch snech byla na konci - nestvůra. ()

DannyBoy80

Výborné. Pomalejší tempo, depresivní prostředí, skvělí herci. První dva díly jsou takové seznamovací a pak se to rozjede a graduje to až do konce. Dva detektivové jsou natolik rozdílní, že to asi více nejde, ale o to je to zajímavější. Mě to bavilo a dal jsem i 4 díly za sebou. Našlapaná krimoška. Druhá serie 2*, fakt špatné, z nostalgie k první sérii nechám 5*. Druhá je dost o ničem, jak herecky je to dost slabší, scénář je fakt o ničem, dobré jsou jen poslední dva a půl dílu. Je to rozplizlé, krimi je dost upozaděno a řeší se nějaké splíny hlavních postav, dost nepodařené. ()

York

Jakoze ta cast s chytanim zlocincu byla super a na 100%, ale ty rodinne problemy detektivu byly dost nudny, takze celkove to je tak na 80%. Rozhodne spise doporucuju The Wire. ()

Darth Maul

1. séria (100%) = "Dostávam tu z toho divnú pachuť v ústach... Hliník, popol... Všetko je to jedno veľké geto. Obria stoka uprostred vesmíru." /// Ťaživá atmosféra americkej Louisiany, séria podivných vrážd a dvojica svojráznych detektívov. Rustin Cohle a Martin Hart. V určitom momente, keď sa ich prípad pomaly blížil ku koncu, som pochopil, že dolapenie desivého vraha bude len druhoradou záležitosťou. Tou najdôležitejšou vecou prvej série bol vývoj postáv a ich životné cesty. Mimoriadne vzácne dielo v rámci televíznej tvorby! /// "Došlo mi, že celé je to len jeden príbeh. Ten najstarší. Svetlo proti tme." ()

vander19

Po úvodných dvoch častiach sa mi tento seriál zdal nesmierne nadhodnotený tu na CSFD. Nevravím, že sa mi to nelúbilo, ale moje očakávania boli asi prehnane veľké. Samozrejme výkon oboch borcov je počas celého filmu výborný. Hovorím filmu, lebo ono to vlastne ani nie je seriál. Krásne to do seba zapadá, len je to rozdelené. Poznám ľudí čo to pozerali 8 hodín v kuse ako film. Mne viac ako Harrelson učaroval McConaughey. Výborne skombinované dve odlišné postavy kolegov, ktorí ale majú spoločný cieľ. Ku koncu sa to už začína stupňovať a začal som si plne uvedomovať silu vysokého hodnotenia. Posledné dve hodiny sú úžasné. Mám rád thrilleri, v ktorých neviem absolútne prekuknúť situáciu - presne ako tu. Pred tvorcami treba sňať klobúk z hlavy a mierne sa ukloniť, ako bravúrne zvládli prechody medzi súčastnosťou a minulosťou. Výborné dielo, ktoré by si zaslúžilo pokračovateľa. Aj keď chápem, že dať dokopy takúto kvalitnú dvojicu hercov je pre takto náročný projekt a pre ich pracovné vyťaženie asi nadľudský výkon. ()

DarkKnight

Matthewu McConaughey ve své první pořádné roli. Anebo si to alespoň většina fanoušků myslí, i když už hrál nejen v Obhájci, ale i ve velmi podobné roli, jakou má v True Detective, se objevil i ve filmu Mud. Na rozdíl od tohoto filmu je však o True Detective slyšet, což je více než dobře, protože kdyby zapadla i nejlepší novinka tohoto roku, bylo by to více než špatné. - Po povedené první řadě nyní nezbývá než čekat, zda se druhá série bez Matthewu McConaugheyho povede stejně jako tato, protože více než absence hlavních dvou herců, je zde riziko několika režisérů. Nejoblíbenější postava: Rustin Cohle. Nejoblíbenější epizoda: S01E04: WHO GOES THERE (6 minut dlouhá nepřerušovaná scéna). ()

Prochy38

Nejsem fanda krimi seriálů, ale tohle je o něčem naprosto jiném. Ale hlavně je to o obou hlavních představitelích. M. McConaughey i W. Harrelson prostě vynikající! Seriál je temný, brutální, nebere si servítky. Líbí se mi to. Ale co předvádí ti dva - dokonalost v herecké profesi. Víc takových seriálů. ()

Harapes

Bohužel druhá série naprosté zklamání.Nezajimavé,dlouhé,nudné.20%.Škoda že nebyla jako ta první,která je naprosto dokonalá. ()

lucijelucije

Vždycky když se dopracuju k nějakému seriálu, stojí to za to. Přiznám se, že jsem léta M. McConaugheya podceňovala. Avšak za poslední dva roky, ve mě vyvolává pocit křivdy, protože on je vážně pán herec. True Detective je tomu důkazem. McConaughey a W. Harrelson si sedli jako puzzle. Jejich vztah je tak opravdový, nepředstíraný a lidský, že se to těžko popisuje. Libí se mi na tomhle krimi, že každý krok, že každá stopa, je logická. Možná má kvůli realističnosti tenhle seriál pomalejší rozběh, ale to je na tom právě to opravdové. A když opomenu Harrelsonovu někdy nepřirozenou nevraživost a McConaugheyovou strojenou lhostejnost, perfektní mrazivá a krutá záležitost. ()

MatoFILM

"Revolutionary... one of the most riveting and provocative series ever.“ Toto je len jedno z mnoha vyjadrení kritikov ohľadne tohoto seriálu. Doteraz si pamätám deň 12. 1. 2014 kedy mala premiéru pilotná epizóda nového masterpieceu z produkcie HBO. Pre televízny svet to znamenalo zrútenie hranice medzi tým filmovým (nemyslím to, že dovtedy boli nejak slabé seriály ale to, že veľkí hollywoodski herci a teraz dokonca už aj režiséri odchádzajú do televízií, ktorá im necháva úplne voľnú ruku na rozdiel štúdií, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú autorstvo a režisérsku víziu). Pre Matthewa McConaugheyho to znamenalo revolúciu v kariére a pre mňa zatiaľ najsilnejšie obdobie strávené so seriálom v mojom živote. Všetky tie internetové diskusie, teórie, dohady...to je niečo čo sa už nedá získať seriálovým maratónom, treba zažiť tú atmosféru, keď jediné čo vám ostáva na najbližší týždeň, je 30 sekundové promo na ďalšiu epizódu a vy ho pozeráte stále dookola a vravíte si nech už je pondelok. A potom príde záver poslednej časti a vy si uvedomíte, že všetky tie teórie, ktoré ste si počas tých 2 mesiacov podvedome namýšľali sú úplne odveci. Záver odpovedá filozofii, ktorú Pizzolatto predkladal počas seriálu. Cary Fukunaga so svojou dokonalou réžiou vťahuje diváka do tiaživej atmosféry, McConaughey ako som už spomenul predvádza životný výkon, Woody Harrelson tak isto perfektný a zbytok obsadenia tiež. PS: Zámerne som nenapísal nič o príbehu pretože to treba vidieť a zažiť. PPS: Záver 4. epizódy je zatiaľ najpôsobivejšia scéna v histórii televíznej tvorby. ()

Schuldiner

Tak jsem úspěšně dokoukal 1.sérii.. A jsem nadšenej! Skvělá atmosféra, budující napětí, spousty špíny a hnusu v bažinatý Louisianě.. Skvělý herecký výkony! McConaughey je tady dokonalej! Hlavně ´´jeho starší verze´´! Jeho monology jsou prvotřídně nihilistický! Depresivní, ponurý, prostě něco, co když je dobře zahraný, působí to fakt silně.. Ano, konec s nožem je přitaženej za vlasy, ale TAK se mi to jako celek líbilo, že jsem ochotnej přimhouřit oči a napařit tomuhle bez slitování bůra! -------------- 2.série: Nevtáhlo mě to (zatím - po 5 dílech) až tak jako první, ale to bude vyloženě kvalitou předchozí sérky. Každopádně je i druhá parádní, je jiná, je to víc krimi než cokoliv jiného, ale to nevadí, je dobře, že to nijak, ani dějově, ani žánrově nenapojují, má to svou tvář. Svůj příběh. Své lidi. A ústřední dvojice, tedy Farrell a paní McAdams, je naprosto skvělá! Líbí se mi plynulý vývoj, v každém díle se odhalí nějaká částečka, ať už z případu, nebo z minulosti někoho z hlavních účastníků.. jejichž charaktery jsou napsány opět parádně.. ()

Wajsik

Od úvodní TOP znělky přes skvělý příběh posazený na vynikajících hereckých výkonech (McConaughey se od Dallas Buyers Club změnil v opravdu skvělého herce) až po strhující závěr je to to nejlepší co se na HBO za poslední roky zrodilo. Fincherovo Se7en roztaženo do 8 hodin. Bravo a děkuji. (Hodnocena pouze 1. série). ()

angloumene

1. série - tak takhle nějak si představuju chytrou, zábavnou detektivku. Zvláštní pozornost vyžaduje opravdu skvěle vykreslená atmosféra, která divákovi dává prožít nejen temnou stránku případu, ale i jednotlivých detektivů. Trošku zklamáním pro mě byl snad až příliš klasický závěr, ale jinak pro mě True Detective představuje ten typ seriálu, který dokoukáte, teprve až když dojdou všechny díly. 2. série - zejména první díl byl totální zklamání. Téměř všechny postavy působí nepřirozeně, vše co bylo v první sérii hluboké a skutečné, zde je jenom mělká přetvářka. S postupem času se naštěstí i zde objevuje nějaká hloubka, ale stále na mě působí dost rušivě opravdu nepravděpodobná postava motorkářského detektiva Paula a nepřesvědčivý herecký výkon u mafiána Franka. V posledních dílech jakoby se vše urovnalo a postupně gradující závěr má opravdu spád, naneštěstí i tentokrát mě vyvrcholení trošku zklamalo, protože mi přišlo poněkud na sílu. Za to Vincent Vaughn (Frank) překvapivě zazáří opravdu skvělou scénou na poušti. Celkově 70 %. ()

Dzonysek

Za první sérii jasná pětihvězda. McConaughey v životní formě, Harrelson zdatně sekunduje. Propracované charaktery postav, dobré dialogy, napětí a spád až do konce, skvělá kamera.Velmi temná detektivka. Ke druhý sérii: V některých komentářích tu zaznívá, že je slabší, než první. Já ale myslím, že to na celkový kvalitě moc neztratilo. Určitě je to úplně jiný, než první řada. Ačkoliv jsou obě série pod hlavičkou "True Detective", nesrovnával bych je. Podobnosti by se ale našly. I druhá série je hodně temná, dost syrová a plná zvratů. Colin Farrell je jako jeden z detektivů hodně přesvědčivej, velmi slušnej výkon. V první sérii nasadila dvojice McConaughey/Harrelson laťku dost vysoko, Farrell však dává taky dobrou sadu. Rachel McAdams už je ale trošku slabší... škoda. Ve vedlejších rolích Vince Vaughn jako gangster "s morálkou" a David Morse jako "ex-hippie guru" taky zaujmou. Druhá série mi potvrdila, co jsem chtěl napsat už po první - stále velkej nadprůměr v seriálový tvorbě, dobře natočený, propracovanej děj, vymakaný charaktery, dobrá muzika, super titulní song v první i druhý řadě, zvraty, napětí - jeden z nejlepší seriálů současnosti. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)