Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

erased

Loni jsem se rozplýval nad technicky dokonalým House of Cards, a letos jsem neméně velké naděje vkládal do True Detective. Jenže zatímco první zmíněný je bezkonkurenční i ve svém žánru, nový hit HBO napoprvé dokáže nadchnout hlavně jen tím svým precizním zpracováním. Více než cokoli jiného je totiž True Detective hereckým a režisérským koncertem, kde obraz ani zvuk nedají ani na chvíli vydechnout. Jenže obsah už tak výjimečný není, alespoň ne na první zhlédnutí. Nepochybuji, že je tato vymazlená kombinace severského krimi s typicky americkým thrillerem o sériovém vrahovi v kabátku jižanské depresivní atmosféry a Rustovy existenciální životní filozofie do posledního detailu promyšlená, ale tyto střípky, a nakonec tedy ani celek, na své jednotlivé zdroje inspirace nestačí. Prozatím tak nadšení ze seriálu roku nahlodává zoubek zklamání, ale věřím (nebo možná doufám), že napodruhé, po proniknutí pod povrch příběhu, se veškeré pochyby rozplynou. I přes rozporuplné dojmy z první série jsem ovšem od jejího "pokračování" čekal hodně, a znovu nejspíš příliš. Herecké obsazení mě totiž už při jeho oznámení beze zbytku nadchlo, stejně jako změna prostředí. Prvnímu nemám prakticky co vytknout, dokonce i Vince Vaughn se s některými svými idiotsky napsanými monology bije jako rek. Prostředí samotné sice celkem logicky ztratilo vlhké a dusné podnebí Luisiany, nahradila ji však neméně dusná a svou neprostupností skličující atmosféra zločinného spiknutí ve skrz naskrz zkorumpovaném městském prostředí. K odhalování konspirace navíc dochází zdravě pomalu a vlastně spíš náhodou, když se teprve ke konci série začnou jednotlivé zdánlivě nesouvisející příběhové linky spojovat do jedné propletené sítě, navíc i ne kdovíjak výjimečně nadanými postavami, takže má True Detective v kalifornském prostředí mnohem blíže k realitě než ukecaný sherlock.Co se ale bohužel nevydařilo tak, jak bych si přál, je samotná gradace příběhu. Množství důležitých postav by si pro opravdové seznámení a hlavně vstřebání vyžadovalo mnohem více epizod, protože jejich představování v prvních dílech nestačí ani náhodou. Naopak ale právě tento úvod ale pro opravdu intenzivní minisérii zabírá až příliš času, a přestože má nikam nevedoucí vyšetřování tří náhodných poldů ve výsledku své nezastupitelné místo, pět epizod zakončených brutální přestřelkou je přece jen příliš, protože v pouhých třech zbývajících epizodách se pak příběh vyvíjí až příliš překotně. Rozporuplné dojmy ze seriálu tedy zůstávají, přesto jsou ovšem po druhé sérii mnohem lepší, než rostoucí hořkost nad celám prvním případem. Jediné, v čem pokračování zaostává je nevýrazný vizuál, který ještě o to víc zamrzí kvůli jinak výsostně povedenému ambientnímu hudebnímu doprovodu a téměř pravidelnému písničkovému ozvláštnění v podání Lery Lynn. Nevermind ()

zipper111

Chtěl jsem (a dokonce jsem to i udělal) napálit čistejch pět hvězd a s klidnou tváří prohlásit True Detective za jeden z nejlepších seriálů tohoto roku, ne-li nejlepší. Jenže! Sedm dílů se buduje neskutečná atmosféra, napětí by se dalo krájet, prožíváte si silné scény s ústřední dvojicí poldů, kteří byli zahráni naprosto excelentně, hlavně Matt jasně dokazuje, proč dostal letos toho Oscara. Je prostě třída, Woodyho postava není tak zajímava jako Rust, ale pořád mu ten kluk ušatej dokázal vtisknout výbornou osobnost a prostě to všechno perfektně funguje! Takže jak říkám, sedm epizod se to schyluje k něčemu velkýmu, grande finale, děj se neustále rozvíjí, zamotává a skoro vůbec nerozmotává, aby se v osmé epizodě... nerozmotal. Osmá epizoda me trochu zklamala, grande finale se nekoná, kluci rozmotaj jen jeden uzel z mnoha, ten zbytek prostě zůstane zamotanej na věky. No, ale tvůrci si za to můžou sami. Sedm epizod budujou neskutečný očekávání, aby v osmé epizodě přišli na to, že to vlastně nedokážou adekvátně zakončit. Škoda, protože jinak je to naprostá pecka. A jááá tu pětihvězdu stejně dáám, a stejně dáám a stejně dáám. :D 5* ()

gogos

Od dob Bratrstva neohrožených patrně nejlepší televizní minisérie. A v rámci žánru může True Detective konkurovat snad jedině Sedm. Temný případ je totiž naprosto precizně napsaná a fenomenálně natočená atmosférická podívaná, z které mrazí v zádech a napne všecky nervy i při zdánlivě obyčejných scénách. Korunu celému projektu dává fenomenální ústřední dvojice, kde hlavně McConaughey je v životní formě. Překvapení roku a držím palce autorům do dalších řad. Za tu první dávám jasných 5* a 100%! ()

Alementina

1. serie 5*, 2. serie 2* - coz znamena, ze s ohledem na tu prisernou druhou serii musim snizit hodnoceni serialu. 11.8.2015 Ach jo, co Cary tak skvele zacal s prvni serii, tak Justin dokazal totalne zabit se svoji upornou snahou o drama. Hrozny, hrozny, hrozny. Nenasla jsem jedinou vec, ktera by se mi na druhe serii libilo. Predvidatelne, dotazene, herecke vykony zoufale... To, co se v prvni serii zdalo jako zavahani (posledni dil), tak se ukazalo, ze je proste slabina scenaristy - neumi dotahnout pribeh... takze mnoho veci zustane nevysvetleno, hodne veci vubec nedava smysl... a cely je to vyhnany do trapneho konce po scenaristicke strance i filmoveho zpracovani. 2* z milosti. 23.3.2014: Po třech dilech... RESPEKT. I love you Cary! ()

Tirion

Bezkonkurenční. Ano, jsou tam občas i nějaká hluchá místa, ale ve výsledku zjistíte, že i ta tam jsou z nějakého důvodu. Druhá polovina série je pak naprosto strhující! ()

vorheese

Kvalitní seriál, kde hlavní roli hrají stát Louisiana se svým rázem a krajinou, a hned v závěstu McConaugheyho asociální detektiv Rust. Na škodu je naopak rozvleklost a překombinovanost. Film by tomu slušel víc. ()

DH3Factor

Slušný pilot s nádechem naředěného Finchera, mě donutil dát šanci dalším dílům. Ústřední dvojice složená z pseudopsychologa McConaugheyho, zkoušícího snad všechen fet světa a notně omezeného, ale v jádru živelného místňáka Harrelsona je svým způsobem sympatická. Jak říká sám jeden z hrdinů, svět potřebuje špatné lidi, aby chytali ty ještě horší a oba policajti to dokazují plnými doušky. Druhý a třetí díl se trochu utápí v kecání, ale ten čtvrtý s výbornou akcí v ghettu, vrací tomuto počinu lesk. Snad mě další díly nedonutí změnit v mých očích zatím zaslouženě vysoké hodnocení. ()

Kaluž

Nemám slov. Tohle je žánrovka ryze pro mě. Od ukončení seriálu The Wire jsem neměl v zádech takhle příjemné mrazení. McConaughey s Harrelssonem pokrývají celou stopáž s naprosto famózním nadhledem a zapálením pro věc. Osm epizod plných smutku, bolesti, přátelství i odloučení uběhne jako lusknutí prsty v temné chodbě nemocničního suterénu. Temný případ by měli dětem pouštět už ve školkách… svět je hnusné místo. /// 2. sezóna /// Druhá série Temného případu přináší něco zcela odlišného než ta předchozí. Může se zdát, že už to nemá ten maskulinní tah na branku, ale opak je pravdou. Chce to jen trochu víc přemýšlet a pátrat, protože napsané to je bravurně. Farrell a Vaughn bez debat skvělí a Rachel McAdamsové ještě nikdy žádná role nesedla tolik jako zde. A to finále! Nic Pizzolatto potvrdil mou premisu o tom, že svět je neskutečně odporné místo. Doufám, že mu ta hnisající nálada ještě nějakou dobu vydrží. /// 3. sezóna /// BUM! A je to tam zase. Plná palba bez sebemenšího přimhouření oka. Celovečerní produkce sedí v koutě a jen tiše závidí. Takhle se dělá řemeslo! ()

movieband

"Man is the cruelest animal." Seriál má skálopevnou, nekompromisní a tvrdou atmosféru, která se člověku, spolu s dějem, solidně vryje pod kůži. Surovostí mi to připomíná Fincherovo Sedm. Herecké duo, než je McConaughey a Harrelson nemohlo být v tomhle případě lepší (výkony obou herců jsou perfektní, avšak McConaughey zastiňuje všechny ostatní svým filozofujícím vyšetřovatelem - dle mě jeho nejlepší role). Oba herci mi jsou hodně sympatičtí a mám je rád od té doby, co jsem každého z nich viděl ve filmu, takže jejich účast na jednom seriálu mě hodně potěšila. Na první sérii se mi hodně líbila bezchybná propracovanost scénáře a hlavně (!) psychologie postav (konkrétně postava samotného Rusta, který mě totálně přikoval do křesla). Celá detektivní zápletka se motá kolem záhadných, rituálních vražd, na které jsou nasazeny dva úplně odlišené charaktery detektivů (o to víc je zajímavější sledovat probíhající vyšetřování, které se se samotným divákem vůbec nemaže, a surovost je tu ukázaná na kameru v celé své krutosti). S každým dílem stoupá napětí, otevřené konce dílů diváka nenechají v klidu, tudíž je téměř nemožné se od seriálu odtrhnout a ponurost diváka drtí díl po dílu. Pizzolattovi se musí nechat jeho vyšperkovaný scénář, ve kterém člověk nenajde jedinou chybu nebo nelogičnost v ději. O to víc je divák v závěru překvapen, protože závěr sedmé epizody je jen slabý předvoj toho, co za psychojízdu pro diváka nachystal Pizzolatto s Fukunagou v osmé epizodě. Během těch osmi dílů si člověk užil nejen napínavou a zajímavou detektivku, ale taky perfektní technickou stránku filmu, kde bych dal minimálně nominaci za kameru a zvuk. První sérii True Detective už těžko něco překoná. Pro mě srdeční záležitost. 1. série - 100%, 2. série - 50%, 3. série - 90% ()

Remedy

Maximálně atmosférická, sugestivní a po scénáristické stránce zatraceně promakaná záležitost, která je vyšperkována hereckými výkony par excellence. Woody Harrelson tu představuje takového typického poldu, který se snaží milovat svou ženu a držet si odstup od práce alespoň doma (postupný vývoj jeho postavy je v tomto ohledu skutečně vynikající), což je často velmi nelehký úkol. Nicméně to, co tu předvádí věru geniální Matthew McConaughey, je naprosto rozsekávající performance existenciální trosky, pro kterou představuje rozplétání případů a nahánění zvrácených kriplů poslední smysluplnou věc na tomto světě. True Detective je v mnoha ohledech přelomovým seriálem posledních let, protože kromě působivého scénáře v hlavní dějové linii nabízí mimořádně zajímavou linii osobní/civilní, bez které by byl finální dojem sotva poloviční. Chci tím říct, že samotný případ je samozřejmě geniálně promyšlený a vypointovaný (a může se co do obsahových kvalit zdatně měřit s Fincherovým Sedm), nicméně osobní linie je to, co tomuto celému kolosu dodává potřebnou šťávu. Plus asi nejpůsobivější seriálové intro vůbec. Není třeba šetřit žádnými superlativy, protože je to prostě dokonalé. ()

René.girl

SPOILER! Seriál se skvěle našlápnutým začátkem, ale až trapně jednoduchým koncem - nevím, jak ostatním, ale mně na konci naprosto chyběl hlubší profil samotného vraha a vysvětlení typu byl to syn strejdy jednoho senatora mi teda rozhodně nestačilo. Mám pocit, že nebýt sexy mluvy Matthewa McConaugheye a sympatické úlisnosti Woodyho Harrelsona, tak by tenhle seriál nebyl ceněn zdaleka tak vysoko jako je. 72% ()

Quint

True Detective rozvíjí vícevrstevnatou zápletku, která skáče v čase mezi flashbacky, v nichž dva diametrálně odlišní detektivové, kteří se těžko snášejí, vyšetřují rituální vraždu, a současností, kde tito detektivové o 17 let starém případu vypovídají jiným detektivům, vyšetřujícím podobnou vraždu. Jádro detektivního příběhu nicméně spočívá v postupném odhalování měnícího se vztahu dvou hlavních hrdinů, jejichž výpovědi se místy liší, a důvodu, proč se oba za ta léta tak změnili. Seriál si přitom pohrává s koncepcí nespolehlivého vypravěče. Díky precizním výkonům obou hlavních herců (které patří mezi ty nejlepší v jejich kariérách) je to strhující podívaná. Seriály HBO vždycky zdařile vykreslovaly atmosféru daného místa a doby. A tenhle existenciální neonoir potěší tím, jakým způsobem dokáže budovat temnou atmosféru v prosluněné louisianské krajině. Všech osm epizod režíroval jeden režisér (Cary Fukunaga) a napsal jeden scenárista (Nic Pizzolatto), což bylo v televizi do této doby nezvyklé. Jde tedy spíš o osmihodinový film rozdělený do osmi kapitol. HBO ostatně plánuje celý seriál pojmout jako antologii (každá série má mít jiný příběh, jiné postavy a jiného režiséra). ()

de_FACTO

Absolutorium. Vlastně nemam co říct, jen jsem si tenhle seriál chtěl označkovat taky. Kriminálka, co řiká, pokládá a odpovídá na důležitý věci. Čtyři roky zpátky jsme všichni chtěli bejt Hank Moody, v roce 2014 si do penálů píšem Rust Cohle a Marty Hart. (PS: Hurley a iHyi jsou Rust a Marty titulkářskýho nebe, další absolutorium, díky.) ()

MATADOR

1. série # Podobné komorní záležitosti mám opravdu rád. Proto mne True Detective zaujal už po první epizodě. Zároveň mi ukázal, jakým stylem bude vyprávět a kdo tady bude hlavní tahoun. McConaughey má za poslední rok našlápnuto opravdu noblesně a zde je právě on tím tahounem. I když mu poměrně adekvátně sekunduje Harrelson, tak mi občas přišlo, že docela nestíhá. Celkový případ je hodně zajímavý, ještě zajímavější je, s jakým citem Pizzolatto napsal scénář, tohle je opravdu mastrštyk. Přesto mi tam prostě chybělo to něco, pro co bych řekl "wow, to byla noblesa". I přesto se nedá True Detective nedoporučit! 1. sezóna - 80% ()

PAGE

Už jsem myslel, že z poza oceánu k nám budou chodit jen sračky pro puberťáky. Tohle je velmi příjemné překvapení a pro dospělé. Matthew McConaughey a Woody Harrelson skvěle sehrané party. Parádní jižanská atmosféra a super scénář, bez chyb. ()

Helo

HBO jak vyšité. Pomalé tempo - jak bývá u HBO zvykem - dává důraz na atmosféru, postavy a dialogy a nutno dodat, že opět s citem. A nelze opomenout parádní dlouhou scénu bez střihu při akci gangu na konci, tuším, epizody 4, při které bylo napětí tak husté, že by ho neukrojil ani světelný meč. Druhá série ještě lepší než první. Atmosféra se posunula trochu jinam, ale celkově je daleko víc zapracováno na osobnostech postav, které daleko víc zapadají do vyšetřování. A poslední epizoda/film byl nehoráznej nářez. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)