Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Santino7

Nakoľko slová chvály bolo na adresu tohto seriálu počuť prakticky z každej strany, bolo len otázkou času, kedy sa k nemu konečne "dokopem". Bol som presvedčený, že niečo tak - obrazne povedané - vynášané do nebies skrátka nemôže sklamať... No a čuduj sa svete, ono to ani nesklamalo. True Detective je totiž skutočne temným, mysterióznym a teda sa mu ozaj poľahky podarilo vryť sa mi až do špiku kostí. Síce to neprišlo okamžite a úvodné približne dve časti (a možno len jedna) mi pripadali "len" ako taká solídna zahrievačka - všetko šlo akoby ťažkopádne, stopy, fakty a celkovo nejaké tie súvislosti ohľadom vraždy boli ešte v nedohľadne, no ako to tak postupovalo ďalej a ďalej, začal som tak akosi prirodzene sám na sebe pozorovať, že sa do toho ponáram čím ďalej tým viac. A to moje nadšenie z ponurej, špinavej a zároveň podmanivej atmosféry a rovnakým štýlom ladenej vizuálnej stránky (prostredie bažinatej južanskej Louisiany sedelo k tomu, čo sa odohrávalo "na pľaci" priam perfektne, vskutku vynikajúca voľba lokácií!) pretrvalo prakticky až do konca, možno až na jednu maličkú výnimku, keď mi nie tak úplne zapasovala jedna "súčiastka" uprostred príbehu (tá s motorkárskym gangom - skrátka sa mi to tam nehodilo, avšak to je len čisto môj subjektívny názor, niekto iný to zas mohol vidieť presne naopak), ale takáto maličkosť našťastie nie je nijakou katastrofou a teda na moje celkové hodnotenie nemala skutočne žiadny vplyv, respektíve len zanedbateľný. Čo sa týka obsadenia, tam to bolo na výbornú, to je proste bez debát. Pre McConaugheya táto rola znamenala (spolu s Dallas Buyers Club) zlomový bod / reštart kariéry, jeho výkon bol vskutku chvályhodný, no a čo sa týka Harrelsona, postava Martyho bola tak realisticky pokrytecká (no zároveň aj charizmatická), že sa mu, i cez všetky tie jeho prúsery a zlyhania, skrátka nedalo nefandiť (a čo sa týka ženských, tie mal naozaj luxusné:-)). Čiže ústredná dvojka detektívov brilantná, rovnako tak ich parťáctvo (ktoré však nebolo prvoplánové a umelé, ako sme toho svedkami pri drvivej väčšine seriálov, ktoré vysielajú naše komerčné televízne stanice), no a čo sa týka psychológie postáv a ich celkovej uveriteľnosti, tak to bolo zvládnuté na takej vysokej úrovni, až ma to zarazilo. No a aby tento môj komentár mal aspoň akú-takú hlavu a pätu, prejdem pomaličky k samotnému záveru (a možno sa dostanem aj k nejakej stručnej rekapitulácii, ťažko povedať, keďže sám ešte neviem:-)) Musím sa priznať, že záveru seriálu, respektíve celkového rozuzlenia, tak toho som sa zhruba od polovičky začínal mierne obávať, či sa z toho nakoniec nevykľuje sklamanie a akési "vyšumenie do prázdna", čo by bola rozhodne škoda. Našťastie nič také sa nekonalo a aj túto náročnú úlohu tvorcovia zvládli so cťou - ostatne presne tak, ako by sa na seriál takéhoto formátu aj patrilo. Navyše finálna scéna bola z môjho pohľadu taktiež fantastická a v celkovom kontexte znamenala už "iba" definitívne podčiarknutie vysokej kvalitatívnej úrovne tohto seriálu. Na druhú sériu sa teším už teraz, som zvedavý, ako sa s tými (nesporne obrovskými) očakávaniami prakticky z každej strany dokážu popasovať. Tak snáď to zvládnu - ja osobne verím (teda dúfam), že áno. 5/5 () (menej) (viac)

Garch

Seriály nejvyšší kategorie, jako: Temný Případ 2014, Breaking Bad nebo Most, jsou vlastně dlouhým filmem s přestávkami a definují novou náplň výrazu "domácí kino". Matthew McConaughey a Woody Harrelson rozehráli své postavy dokonale, do nejmenších detailů - (vlastně výhoda téměř osmihodinového filmu)...........Stěžejní linie pátrání po sériovém vrahovi, byť napínavá a umocněná vlhkou krajinou, kde bych domek mít určitě nechtěl, se prolíná s vyšetřováním vyšetřování onoho tehdejšího vyšetřování. Samotné zločiny nejsou hlavní náplní, mnohé indicie naznačeny už při úvodních titulcích, ale nejsilnější jsou místa, kde se ti dva detektivové jen tak baví nebo si odžívají zbytek dne. - Proč žijeme, tak, jak se žije. Proč je myšlení žen a mužů tak jiné? Jaký má smysl brát se za smyslem života. Pomáhá víra nebo jsou věřící ve spárech chamtivců, kteří umí prodat slova?.....Čemu a v co tedy věřit? ...A má to všechno smysl? PostSPOILER: Trapné kecy v druhé sérii, která názvem pouze těží z kvality True Detective, se s průběhem dílů jen stupňují. Není to ke koukání - 20-30% max. ()

kamigava

Postava Rusta vystihla přesně i můj charakter. :-D Matthewovi tleskám za skvělý výkon. Woody mě spíš svojí "zaslepeností" štval. Byla to ale podívaná, jak se ti dva mezi sebou baví. Poslední díl byl teda opravdu temný a naháněl mi husí kůži. Jinak bych seriál v celku zařadil mezi průměrné seriály. ()

petrskoc

I po druhé sérii si seriál udržel vysokou kvalitu a v určitých aspektech mě dokonce druhá série bavila víc jak ta první. Herecký koncert Vince Vaughna mnohdy směle strká do kapsy výkon Matthewa z první řady - rozhodně jsou kvalitou velmi srovnatelné. Vince dokázal, že se za ty dlouhé roky vypracoval v Ačkového herce, který bez zaváhání zvládá i surové dramatické role. Ani další obsazení neztrácí tempo - druhá řada je skvěle zahraná i zrežírovaná, zápletka je zasazená trošku jiným směrem než u první série, ale to je jen dobře. Pouhých 8 dílů mě trošku zamrzelo - nemyslím si, že druhá série ztrácela dech a nezvládla by další alespoň 2 díly. Naopak mi finále přišlo uspěchané oproti vývoji celého příběhu a tedy i jeho konceptu. Zakončení bylo potom pro mě velmi emotivní a přesně takový konec si druhá řada zasloužila, tleskám! Hudba opět vynikající. O první sérii toho bylo napsáno již mnoho - ve výsledku byla přece asi jen o trošku lepší jak ta druhá. Atmosférou, celkově psychedelickým naladěním, dialogy, myšlenkami... Pokračování True Detective ale rozhodně nepřineslo (alespoň pro mě) zklamání, jak se píše všude možně na různých webech - naopak z celkem okoukané a méně zajímavé zápletky vykřesali tvůrci a herci skvělých 8 dílů, které mohou celý seriál nakopnout bez problému k dalším pokračování. A jako bonus přinesla druhá řada spoustu pamětihodných scén a memorable quotes, ze kterých bych vyzvdihl jako jednu z TOP tu, kde Vince Vaughn hovoří k malému chlapci a mluví o životních pádech, prohrách a o tom, jak důležité a nepostradatelné jsou pro každého z nás bolest a utrpení. Ač se to může zdát sebevíc nelogické a nespravedlivé - vždy nás takové zkušenosti mílovými kroky posunou kupředu. ()

Survanta

Jsem zklamaná. Asi jsem měla větší očekávání, dle průměrného hodnocení zde. Skvělá kamera a herecké výkony, zajímavý příběh. Ale něco tomu chybělo....Proto dávám slabé 4 hvězdy. ()

Bukk

Člověku se nechce ani věřit, že McC si zahraje roli, která není vypatlaná ve všech možných směrech. Opravdu takovýhle typy nevyhledávám (seriálu), ale když se zadaří a něco se ke mně dostane a ještě zasáhne, tak je z půlky vyhráno. Být lehce depresivní při té letošní "zimě"je vlastně fajn. ()

masiko

Kvalita se neda zaprit a verim, ze az se to trochu rozjede, pujdu s hodnocenim nahoru, nicmene zatim, odhlednu-li od perfektniho obsazeni, jedna se o prumernou podivanou. Nevim, mozna je moje chyba, ze jsem se na True Detective zacal koukat nedlouho po shlednuti Luthera. :) ()

IvcaSammet

Vynikající seriál, po dlouhé době zase originální kriminálka :) Matthew je naprosto vynikající, prostě True Detective jak má být!! jeho role je naprosto věrohodná, Matthew je opravdu výborný herec, který zvládne naprosto všechno. Každopádně ani jeho kolega Woody není vůbec k zahození, i když na Matthewa opravdu nemá. Ale myslím si, že hodnocení po třetí odvysílané epizodě hodně vypovídá o tom, co si máme o seriálu myslet. Sice je to teprve začátek a vůbec netuším, kam se na konci dostaneme, ale zatím luxus, plných pět hvězdiček! ~~~~ EDIT 18.2.: Takže po shlédnutí pátého dílu mám naprosto jasno ... Jeden z nejlepších novodobých kriminálních seriálů vůbec, vypěstovala jsem si docela pěknou závislost, takže se seriál přesouvá do mých TOP 10 seriálů vůbec! Uvidí se, jak to nakonec chlapci vyřeší, každopádně nevím, jestli dokážu vydržet čekat tak dlouho! :) ~~~~ EDIT 12.3.: Bomba! Naprostá bomba, s klidem můžu říct, že tento seriál opravdu miluju! Závěr opravdu vynikající, už se těším, až si to dám zase od znova! :) ()

twiks

Po první sérii, musím zase vyzdvihnout velikost HBO seriálů. Vynikající podívaná. Doufám, že bude takhle hvězdně obsazený seriál pokračovat, Matthew-ovi se tento rok náramně vydařil. ()

Illy

Plná palba, nejde jinak. Herecky a režijně dokonalé, scénář lahodný a atmosféra boží. Pohádka. Edit - 2 serie: jo, jasně je jiná. Ale stejně dokonalá. Atmosféra, herecké výkony a příběh. Blaho. 100% ()

Thomm

Nechápu, co stojí za ohromnou oblibou tohohle seriálu, ale ať už je to cokoliv, tak na mě to nezapůsobilo ani v nejmenším. Prvních 5 dílů se prakticky vůbec nic neděje, jen si jeden intelektuál podivín a jeden vidlák povídají v autě nebo v kanceláři. Nechybí řešení rodinných vztahů a průserů jednoho hrdiny a temná minulost plná fetu a chlastu druhýho hrdiny. Teda nevim, ale tohle už jsem viděl tak 115x a asi mi ušlo, proč zrovna True Detective je v něčem speciální. Při sledování jsem se příšerně nudil a vlastně si nejvíc vybavuju to, jaký utrpení to pro mě bylo a jak mi vždycky na ploše zůstávaly díly True Detective dýl, než epizody kterýhokoli jinýho seriálu. Celý mi to přišlo jako sledování maratonu - vím, že se něco děje, ale průběh mě vůbec nezajímá a chci znát jen výsledek. Uznávám, že řemeslně je to dobře odvedená práce a objektivně bych dal hvězdy 3, na protest proti čsfďáckýmu hodnocení dávám 2. ()

Strike

První dva díly jsou pomalejší ale výborné. Dále jen spadlá čelist a vyvalený oči. Výborný příběh, temná a hutná atmosféra, ale hlavně skvěle napsané postavy zahrané brilantními McConaugheym a Harrelsonem. Vše je zasazeno atmosférického prostředí plného amerických rednecks. Prostě absolutní spokojenost. Něco tak skvělýho tu nebylo od první řady Hry o trůny. Seriálová událost v tom nejlepším smyslu. Druhá série: Něco naprosto odlišného. Samotný případ je upozaděn a hraje se spíš na psychologii detektivů. K tomu byli potřeba adekvátní herci, což je splněno: Farrell tradičně výborný, McAdams skvělá v překvapivé roli, Kitsch, i když ho nemusím, tak v roli byl přesný. Největší překvapením je Vince Vaughn, který je nehorázně stylovej a herecky perfektní. Velmi se mi líbilo prostředí, hlavně přelety na kalifornskou krajinou, to se moc nevidí. Většinou je ve filmech/seriálech to , že Kalifornie=LA. Možná této řadě trochu uškodily týdenní rozestupy, což způsobilo těžší orientaci v ději. každopádně je to stále pecka, i když o mrňousek slabší jak první série... ()

divisak

Dokážu asi pochopit hlasy, které pozbývají přílišného nadšení, a myslím, že v určitém směru rozumím i jejich pozastavení se nad tak široce chvályhodným přijetím většinou. S hodnocením jsem trpělivě vyčkával do posledního záběru, což bylo, věřte mi, chvílemi až v převeliké míře dosti náročné, jelikož Temný případ se jevil díky své atmosféře a hereckým projevům hlavních protagonistů zajímavým, nepříjemně chmurným příběhem. Pozvolným tempem je ve vylíčených událostech zvyšováno patřičné množství napětí, jež spíše než na dynamice klade důraz na obrazy vyšetřování, na vizuálnost jeho okolních vjemů. Životy dvou detektivů, ať se již jedná o ty pracovní či soukromé, poodkrývají dva rozličné pohledy na svět, což vede ke střetávání a tudíž nabízí přehodnocování a bilancování nad sebou samým. A je třeba si přiznat, že některé vyřčené úvahy nutily k zamyšlení. Depresivní ladění, herecká dvojice, scénáristický a režijní um, pomalu odkrývající hledání podstaty a původce zločinu mne natolik oslovilo a uhranulo mi, že v mém hodnocení získává to nejvyšší. ()

krypton22

Pomalé, špinavé, uhrančivé. Atmosféra a dialogy celkem úspěšně zakrývají, že scénáristicky se nejedná o žádnou bombu, ale to se časem vyvrbí. TD má našlápnuto na to stát se legendou, teď to hlavně neposrat. ()

Seriál Šógun ovládl ceny Emmy a lámal rekordy

Seriál Šógun ovládl ceny Emmy a lámal rekordy

16.09.2024

Přestože poslední ceny Emmy si odbyly své předávání teprve v lednu tohoto roku, máme za sebou zase další ceremoniál, kde se rozdávaly sošky za seriálově plodnou první polovinu roku 2024. Do… (viac)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb