James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

andrevs

prvý krát som z filmu skoro nic nezachytil, (nebola to chyba filmu ale mojej priatelky ;) na druhe pozretie mi to vyrazilo dych svojim prepracovanym pribehom a najradsej by som na to este siel do kina ()

Toustovač

Opravdu nevím, co tomuto snímku vytknout - příběh je skvostný, Bruce Willis umí hrát a Brad Pitt na relativně malém prostoru také ždíme, co se dá. Asi nejlepší netrikové sci-fi, jaké jsem viděl. (UPDATE 2010: Nějak už mě to tolik nebere, filmy od Gilliama jsou zvláštní. Ale na pět je to pořád. Navíc mě nějak nenapadá film, kterým bych tento ve své TOP 10 nahradil:)) ()

Cortesz

Tento film jsem viděl snad už po několikáte a pokaždé mě ta jeho náročnost odradila a nikdy jsem neměl sílu to dokoukat dokonce až včera jsem se rozhodl, že díky TV primě, která film rozkouskovala a filmu t prospělo, protože během reklam jsem mohl promyslet každých uplynulých 20 minut promyslet u cigarety. A nakonec musím prohlásit, že jde rozhodně o jedno z nejlepších sci-fi a možná i o to nejlepší, které jsem viděl. Sice není natočeno nějak velkolepě a megalománsky jako třeba Star Wars nebo Matrix, ale příběhem a závěrečnou pointou tento sci-fi snímek dává na prdel všem možným sci-fi s hlubokejma myšlenkama a zamyšlením. Skloubení z nejlepších žánrových témat což je apokalypsa, postapokalyptický svět, cestování v časem dalo za vznik tohoto geniálního snímku, kterej mě dostal hned od úvodních titulek u kterých hrála skvělá, a vtíravě vlezlá skladba na harmoniku, která mi pořád leží v hlavě a nějak si ji pořád musím pískat. Režie Terry Gilliam je zvládnutá na výbornou, ale co je zde rozhodně skvělé a co stojí rozhodně za největší povšimnutí jsou herecké výkony a to především úuhlavní trojice Bruce Willies, Madeleine Stowe a především Brad Pitt, kterej je zde naprosto úchavtnej a nepřekonatelnej a jeho ztvárnění toho blázna bylo fascinující a to co pouštěl z huby bylo vše na zamyšlení a přitom měl pravdu skoro ve všem hlavně když mluvil o televizi. Tento film mě dostal ve všech aspektech a ohledech a těším se až budu mít možnost ho shlédnout znovu a znovu a znovu a znovu a neščetněkrát znovu a budu na něm hledat věci, kterých jsem si nevšimnul apod. Protože tento film je nabit tolika myšlenkama nad, kterejma když se člověk zamyslí tak mu běhá mráz po zádech a navíc ty skvělé herecké výkony, které člověka prostě baví. Rozhodně kultovní záležitost v žánru sci-fi. ()

HarveyDent

Originální, temný, krutý thriller BEZ JEDINÉHO KLIŠÉ. Se skvělými hereckými výkony a kvalitní režíí, nejlepší Sci-Fi thriller, co znám. 90% ()

LuNaj

Až mi příště někdo řekne, že je Brad Pitt pouze maškara a žádný herec, tak mu pustím 12 opic. Tam byl úžasný a dle mého názoru zastínil i průměrného Willise. Film byl poměrně dobře propracovaný, krásně to do sebe všechno zapadalo a na konci jsem neměl žádný zmatečný pocit. Čili úspěch na plné čáře. 5* nedám, ptž sci-fi není můj šálek čaje a tak už z principu musím dát max. 4*. ()

Burrows

Intelektuální lahůdka, kterou je potřeba vidět víckrát, aby byla pochopena v celé své kráse. Hrátky s časem mě vždy ve filmu přitahují a zároveň fascinují (Donnie Darko, Osudový dotek, Frekvence), zde to platí dvojnásob. Je potřeba vyzdvihnout minimálně Willise v - pro něho - netradiční roli, perfekcionistický scénář a závěrečnou scénu na letišti, která poskládá roztříštěné dílky puzzle dohromady a vzejde harmonický film. Zatím žádný Gilliamův film na mě tak nezapůsobil. ()

Blalle

12 opic tematizuje otázku po fantazii a realitě tentokrát v brilantně vybroušeném klenotu tvořeném ploškami časových rovin. Důmyslně propojené časové osy a překvapivé souvislosti, které divákovi dojdou buď dodatečně, nebo v opakovaném sledování, dávají pocítit fascinaci. Řekl bych ale, že pro Gilliama nebylo hlavní dojmout tragikou, či okouzlit výstavbou, ale nechat diváka vychutnat si nejistotu v otázce, co je realita a co fantazie. Používá k tomu zejména motiv nepochopení, který se prolíná celým filmem. Pracuje s předsudky nejen aktérů, ale i diváků: Cole není schopen vysvětlit svoji pozici psychiatrům, sám ignoruje bezdomovce, žertovný moment, kdy si pasák nedovede představit jiný důvod dvou osob opačného pohlaví v hodinovém hotelu, ale i scéna s únosem doktorky, kdy divák očekává, že Cole usne v autě, znásilní ji v hotelu, či zabije v lese, jak to v životě obvykle chodí. Zdánlivě vedlejším motivem, který je však, tuším, pro Gilliama stěžejní, je skutečnost, že doktorka celou dobu Colea odněkud zná, ačkoli k tomu nemá reálný důvod. Gilliam totiž věří, že fantazie je reálnější, než si myslíme. ()

ktzc

Zpočátku jsem si myslel, že to bude nějaká kravina, ale jakmile se na scéně objevil famózní Brad Pitt, uvědomil jsem si, že právě koukám na něco výjimečného. Film vyhlíží jako zamotaná motanice kde člověk vůbec neví co se děje, ale postupem času to dává smysl a začíná do sebe zapadat. Za vyzdvihnutí stojí jak herecké výkony B. Pitta a Bruce Willise, tak i skvělá hudba, kamera a mistrovský scénář. Po shlédnutí filmu jsem zůstal zírat s otevřenou pusou a nevycházel z údivu. Takhle skvělý film se jen tak nevidí. ()

Pitryx

Děsný film s několika dobrými záběry, ale toť vše. Spec. Efektů poskrovnu. V ději spousty hluchých míst, chybí mu akce i napětí. 12.V.97 v.p. 12034/12404 Nudný a podprůměrný snímek 25.07.01 Nova 12020/12404 Skvělý začátek a pak už jen nuda bez akce. Zdlouhavé pasáže v blázinci. Jinak zajímavé snad jen tématicky a pro toho, kdo oblibuje „časopohybŮ. U mne však snímek naprosto propadl kvůli nedostatku efektů. Takže je zde zajímavé jen postupné poznávání pravdy. Prima 090424 12020/12404 ()

HarlanWade

Nejlepší sci-fi všech dob. Famózní záležitost. Z námětu založeném na cestování v čase už snad nešlo vytěžit více - a to hlavně díky nevídaně bombastické pointě. Režie a scénář vám ani na chvilku nedovolí se nudit, Bruce Willis jako vždy vynikající a Brad Pitt možná ve své životní roli... Mistrovské sci-fi bez jediné vady na kráse. ()

Achilleus1

Terry Gilliam natočil v sci-fi žánri jeden z nejlepších filmov. Keď pochopíte podstatu príbehu a príbeh samotný, tak je to úplná pecka. Na dobu natočenia filmu sú tu celkom slušné efekty. Bruce Willis a Brad Pitt svoje postavy stvárnili skvele, pre mňa najlepší Pittov herecký výkon, aký kedy predviedol.. no možno hral lepšie už len v Klube bitkárov. ()

Mykhaluu

Nuž, žena má milovaná fim měla ráda, tak jsme za 49Kč zakoupili DVD v Hrušce a já sedíce mezi mou nadšeně sledující ženou, kriticky mhouřícím oči kamarádem zjistil, že Terry umí udělat film, který má hlavu a patu!! Sice někdy není jasné, kde je hlava a kde pata... ale je to tam!!! :) ()

Winise

Sci-fi nebylo nikdy mým šálkem kávy, ale v tomto podání nemělo chybu. Myslím si, že zásluhou toho byl vynikající scénář a také skvělé herecké výkony. Tomuto filmu se prostě těžko hledá nějaká výrazná chyba!!! ()

HEED

Je to moc dobrý film, dá se na něj dívat ale Bruce Willis mně sedí více ve scifi akčních snímcích. Na druhou stranu jde vidět že tento herec umí hrát i jinak než jak ho většinou známe z akčních filmů kde hraje nekompromisního drsňáka. ()

takytabornik

Nápis "we did it" se mně vryl pěvně do paměti, stejně jako Britney Spears, která o tom musela nahrát písničku... Stejně tak stále vzpomínám na scénu, kdy malý Bruce se dívá, jak na letišti padá pomalu k zemi za zvuků nádherné melodie od Paula Buckmastera. ()

Hrabovo

Můj nejmilovanější film, vize budoucnosti, o kterou není co stát. Úžasný příběh, vynikající režie i herecké výkony, skvělá hudba a vůbec, takhle to pitvat nejde. Prostě se na to podívejte! ()

Murphy123

Dle mého nejlepší herecký výkon Pitta, a Bruce je klasicky Bruce...o) Tento film patří mezi mé TOP 10, a je jedno kolikrát jsem ho viděl, pokaždé mě dostane. Pojetím a zpracováním je jedinečný...vlastně bych zde musel chválit vše. Velice težko bych na tomto filmu hledal chyby a ani bych se o to nechtěl snažit. Většinou hodnotím filmy čistě pocitově, a podle toho jakou stopu na mne zanechali. Více takovýchto filmů. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil