Zlodeji bicyklov

• Česko Zloději kol (viac)

Uprostred biedy a beznádeje povojnového Talianska si nezamestnaný robotník nájde prácu lepiča plagátov. Hneď po nástupe do nového zamestnania mu však hrozí, že o neho znovu príde, lebo mu ukradnú bicykel, ktorý je jeho pracovným nástrojom. Spolu so svojim synom robí všetko pre to, aby bicykel získal späť. (STV)

GTS_PUNK

Morálna dilema o tom, či je správne ukradnúť, ak ti bolo ukradnuté, je námetom filmu režiséra Vittoria De Sicu z roku 1948. Príbeh z povojnového Talianska sleduje lepiča plagátov Antonia Ricciho (Lamberto Maggiorani), ktorému počas prvého dňa v novej práci ukradnú bicykel. Aby ho nevyhodili, musí ho získať späť. Spolu so synom Brunom (Enzo Staiola) sa tak vydáva na pátrania naprieč Rímom. Úspechy však neprichádzajú a Ricci čelí nielen sklamaniu, ale najmä ľudskej náture v celej svojej "paráde". De Sica vo filme vykresľuje obyčajného človeka, snažiaceho sa aj napriek ťažkej životnej situácii poctivo pracovať a žiť, proti ktorému stojí mravne rozložená spoločnosť plná neochoty či lží. Postava Ricciho je od začiatku vystavená skúške charakteru. Pomoc sa snaží nájsť na polícii aj u miestnej vedmy, keď však nepochodí, rozhodne sa konať sám. Jednotlivec sa potom činom stane súčasťou systému, ktorý ho zaň však okamžite odsudzuje, hoc sám robí to isté. De Sicova neorealistická dráma predstavuje ľahko čitateľnú spoločenskú kritiku. Nepoukazuje na veci priamo (v zmysle, že priamo nevyslovuje onú kritiku), rozpráva cez konanie jednotlivých postáv. V rámci deja od začiatku znázorňuje boj jednotlivca proti spoločnosti, neskôr postupne graduje aj líniu boja jednotlivca proti sebe samému a svojmu morálnemu presvedčeniu. Na to, čo je v kontexte skutočností správne či nesprávne, morálne či amorálne, si má odpovedať divák sám. Film ho nenavádza, len mu ukazuje, ako sa veci majú. Ladri di biciclette je zaujímavým dielom, ktoré je nielen o kradnutí bicyklov, ale najmä o ľuďoch. V pátraní po dvojkolesovom dopravnom prostriedku zároveň diváka povodí po rôznych rímskych zákutiach a ponúkne mu vychutnať si herecké majstrovstvo nehereckého obsadenia. Lamberto Maggiorani hrá ako ostrieľaný herec a malý Enzo Staiola predvádza mimoriadne kvalitný detský herecký výkon, ktorý sa tak často nevidí. ()

Rohrbacher

Pokud bych nějakému mladšímu divákovi, nepolíbeného italským neorealismem, chtěl doporučit nějaký film z téhle kategorie, byl by to dozajista tenhle. Naprosto magická a filmařsky čistá poválečná výpověď. ()

Fafyna

Skvělý neorealistický snímek, který naprosto výjimečně vystihuje bídu a hnus poválečného Říma. Silný příběh, překvapivě dobré herecké výkony.. ()

pepino

Vynikající neorelalistický film který svou zdánlivou jednoduchostí odráží sociální poměry, vztahy a chování společnosti Říma tehdejší doby. ()

dobbin

Pro mě celkem jednoduché a o to působivější vyprávění o muži, který se zoufale snaží vypátrat zloděje svého služebního kola nutného k obživě. Přidáme-li postavu všudypřítomného synka, správně "chudobnou" hudbu a skvělou atmosféru zbídačené Itálie, není co řešit. ()

Mykhaluu

Je mi jedno kdo, jak, kdy, tohle natočil?! Vím jen, že jsme na tom byli na střední se školou v kině... a já někdy v té době začal mít deprese... ()

Bendiys

Uvodni a zaverecne sekvence jsou tim nejlepsim, co na tomto filmu je. To mezitim - cela honicka za ukradenym kolem neni nejpoutavesji (mozna diky nahodam, ktere jsoupouzity zamerne), pres to snimek nabidne (ne)obycejny pribeh o obycejne veci... ()

SAINTS

Vrcholne dielo neorealizmu zobrazujuce dramaticku episodu zo života nezamestnaneho Antonia a jeho maleho syna v povojnovom Rime.Film posoby autenticky od začiatku až do konca v ktorom hraju sami neherci ktorych režiser našiel na ulici.Cely film je nakrucany v realnom prostredi rimskych ulic.Realizacia postupne vyjavuje beznadejnost situacie hrdinov ,ich opustenost a osamelost v okolitom svete.V povojnovom Taliansku vladol dravy zakon džungle ,odopierajuci menej schopnym ludom pravo na pracu a dostojny život. ()

AgnesDee

Velice realistický film, který se nesere s divákem a už vůbec ne s dobrým koncem. Postavy jsou determinovány a líbí se mi, že se děj zaměřuje na dělníka, obyčejného člověka s běžnými problémy, které občas zažije každý, a ne příběh ze smetánky. ()

PlysovyMacko

Velmi realne, jednoduche a priamociare. V strede filmu som sa trochu nudila, ale koniec mi to vynahradil. Dostavili sa velke emocie, lebo som cakala nieco ine. Urcite pozrem znova. A od rezisera chcem vidiet dalsie filmy. ()

Alex_01

*spoiler* Zoufalství, frustrace, bída, morálka. Itálie po druhé světové válce, nouze o práci a zločin vzkvétá. Celý film je postavený na jednoduché zápletce krádeže kola, které naše hlavní postava potřebuje k své práci. Vydá se tak spolu se svým synem do ulic Říma, (které mají obravdu skvostný vizuál) své kolo hledat. Ona frustrace postupně narůstá s tím, jak se mu kolo nedaří najít nebo ještě hůř, skoro se mu podaří polapit pachatele, který mu na poslední chvíli vyklouzne nebo mu nemůže nic dokázat. Jsou zde časté asociace tohoto muže s davem, čímž se zde naznačuje, že je to pouze jeden smutný příběh z milionu lidí v chudé Itálii (scéna lidí stojící v dešti, scéna nastupování do tramvaje a hlavně samotná závěrečná scéna). Jak je muž zoufalý, stává se z něj horší a horší otec. Nechá svého syna stát u zvonků na tržišti o samotě, způsobí rozruch v kostele, dá svému synovi facku za to, že ho upozornil na jeho blbost, nechá ho stát samotného někde u mostu, nechá ho málem dvkrát přejet autem, povýšeně předbíhá ve frontách a jako vrchol toho všeho se před jeho zraky pokusí ukrást kolo v čemž nakonec jako ve všem selže. Vrhá se do jednoho nespráveného rozhodnutí za druhým a jediný, kdo v celém filmu působí konzistentě a hodnotově je právě jeho syn. Přes otcovo problematické chování nám je ho ale stále líto, protože vše co chce je zabezpečit svou rodinu a získat dobře placenou práci, jejíž neexistence ho pálí čím dál víc. Smutný konec filmu je vynikající, je to fakt něco úžasného. Prostředí Itálie, nádherná architektura, noblesně oblečená chudina, výrazná gesta, v něděli vždycky prší - nice film ()

route60

Klasika Vittoria De Sici Zloději kol je asi pro součstného diváka docela nuda ale ten kdo má opravdu rád kvalitní film ten si nemůže na nic stěžovat, člověk který je donucen okolností stát se zlodějem, smutný pohled na lidský osud. ()

PetraMishka

Nezaměstnaný muž dostane příležitost pracovat jako lepič plakátů, ale potřebuje k tomu vyplatit ze zastavárny svoje kolo. Manželka popadne prostěradla a kolo vyplatí, to mu však druhý den hned na začátku ukradnou. Práce je málo, a tak se kolo stává věcí, kterou prostě musí najít. Za pomoci svého syna se vydává na velkou výpravu do míst, kde by mohl najít zloděje, např. na trh, kde jsou prodávány rozebrané části ukradených kol, do kostela, kde krmí chudé. Je tu obrovské množství skvělých scén, kde jsem jako divák ani nedutala. LFŠ 2023. ()