Režisér snímok District 9 a Elysium vám prináša príbeh výnimočného robota, z ktorého urobia smrtiacu zbraň... Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali. (Itafilm)

Fox85

Trailery hodně navnadily, ale rozporuplná hodnocení tady mě dlouho odrazovali se podívat. Nakonec jsem se odhodlal a rozhodně nelituji. Je pravda, že jsem čekal trochu něco jiného, ale nakonec - proč ne. ()

Melios

[SPOILERY] Pán Blomkamp, práve ste si ma úspešne kúpili. Chappie je chytľavá, komediálne ladená, sci-fi dráma o mužovi, ktorý dokázal dať rozbitému robotovi vedomie. Môžete namietať, že po dejovej stránke sa nejedná o žiadne terno, no podľa mňa genialita snímku spočíva niekde inde. Neill Blomkamp je vysoko experimentálny režisér a určite sa mu nedá uprieť, že je priekopníkom súčasnej sci-fi scény. Jeho nápady a prevedenia skrátka nemajú hraníc. A to platí aj tu. Snímka si drží po celý čas energické tempo, uveriteľné chovanie postáv, no hlavne silný, psychický vývoj samotného Chappie, ktorý ma neraz rozveselil, prekvapil, no dokázal i dojať. Jedná sa o typickú hero journey. Hrdina je slabý a neskôr, keď nastane nejaký problém sa štatisticky začne zlepšovať. U Chappieho to platí dvojnásobok, keďže počas filmu sledujeme, v podstate celý jeho život, učenie sa od ľudí, roztrieštený morálny kódex, či princíp chápania smrti, utrpenia a menšieho zla. O vedľajšie (stále hlavné postavy) sa tu postarali členovia kontroverznej skupiny Die Antwoord. Hrajú síce samých seba, no do deja veľmi slušne zapadajú a s odstupom času vám prídu aj značne sympatický. O ten zbytok sa postarala zaujímavá zmes áčkových celebrít ako Sigourney Weaver či Hugh Jackman. Dramaturgicky je projekt ovplyvnený hlavne vizuálom, ktorému tento film neraz dopomáha k realistickej fyzike a uveriteľnosti akejkoľvek absurdnosti. Ak by som to mal nejako zhrnúť, prirovnal by som to k počinu Donnie Darko. Za mňa osobne sa jedná o nadmerne podarený počin, búrajúc akčné klišé neraz vtipnými spôsobmi, o ktorom som presvedčený, že sa pri premiére naskytol podobný problém ako práve pri Darkovi. Diváci o podobný počin nestáli a do dnešných dní nijak neocenili. A to ma mrzí. Vidím v tom nabitý potenciál, ktorý autor naplnil najlepšie ako mohol (ktovie, možno sa za pár rokov dočkám, že sa to stane modernou klasikou). Vo výsledku, ale môžem projekt jedine srdečne odporučiť, i keď v tom mnoho ľudí nedokáže spozorovať aspekty, ktoré ma dokázali nadmerne uchvátiť. Blomkamp je skrátka tak trochu rozporuplný. Buď si jeho diela zamilujete s každým novým počinom, ktorý vydá, alebo sa utvrdíte v názore, že jeho jediný dobrý film (District 9) bola číra produkčná a kasová náhoda. Jednu vec mu, ale musím nechať. Kto iný dokáže natočiť takéto live-action anime ak nie práve Neill? ;)  ()

Dromed

Číslo 5 žije a RoboCopa jsem svého času opravdu žral, District 9 jsem taky fokin zcenil. A tohle je koktejl právě těchto 3 filmů okořeněný nadčasovým soundtrackem od hypepodivných Die Antwoord. ()

Fergiinka

CAUTION, SPOILERS AHEAD. Neuveritelne nedotazeny pribeh a prvoplanove od prvniho zaberu. Koncept fungovani firmy a jeji zabezpeceni mohli udelat aspon "jako". Lidi si pobihaji temer liduprazdnou budovou, kde na pipnuti kartickou programuji roboty a ziskavaji zbrane. Jedna hvezda za Antwoord, druha za myslenku s vedomim. Meli tohle Sigourney a Hugh vazne zapotrebi? ()

Maynard.

Uf, tak ještěže sem na tohle nešel do kina... To bych se pak proklínal. Roboty mám velmi rád, v podstatě by se dalo říct, že když je o nich film, tak ho "musím" za každou cenu vidět. Navíc mě tenhle rejža dostal District 9. No, ale Chappie? Totálně nesympatickej robot, absolutně nesympatický herci (a to mám docela Wolverina rád) no a záporáci, o tom snad rači nemluvit. Největší debilita je ten obrovskej nepřemožitelnej robot a pak taky konec filmu, kdy se lidské vědomí nahraje na flešku, ta se pak skopčí do těla robota a vznikne tak robot s lidskou myslí zesnulého člověka. Tenhle scénář kdo napsal, tak musel bejt pořádně sjetej :o). Hlavní hrdina, kterýho známe z Milionáře z chatrče mě jen utvrdil v tom, že je to jen takovej přičmoudlej panáček, kterej umí hrát asi tak jako kapela Thunder ve 4.sérii :o) ()

Lukoboss

Je skoro k neuvěření, že režisér, kterej natočil District 9 - super film, natočí takovejhle bullshit. Nemůžu si pomoct, ale tam nebylo dobře skoro nic. O to hůř, že to nemá nálepku komedie nebo parodie, a dost pravděpodobně je to celý myšlený vážně. Protože casting je špatnej (H. Jackmana chtěl asi někdo ztrestat, tak mu na hlavě udělali účes jako největšímu dementovi pod sluncem) a všichni se chovají jako naprostí dementi včetně Chappieho. Btw. i to jméno je dost... no nevím. Nějak jsem to nepobral prostě, necítil jsem s postavama a bylo mně to úplně ukradený. Pro mě obrovskej průser a zklamání. ()

kenkaku

Přemýšlím co je vlastně největší problém filmu. Nechutně nesympatické postavy? Postavy chovající se jako mentálové? Hugh a Sigourney (moje kategorie zajímavých herců) hrají druhé housle a ještě jsou za píčuse :(. Myslíte, že přeháním? Tak si to projdeme znovu: Ať se podívám na kohokoliv, nelze říct že je to sympaťák a že bych "chtěl bt jako on". Všichni "gangsteři" jsou vygumovaná mega hovada... vystřílet všechny. Když už nejsem "gangsta" tak jsem vypatlaný Indián (proč super inteligentní "stvořitel" ten guard-key hned nevzal? kolik měl příležitostí?). Jakýkoliv smysl pro priority nebo logiku totálně selhává. Co navíc vůbec nefunguje jsou situace kdy robůtek-dítě je drsně konfrontován s dospělým světem. Je to... je to jakp se dívat na dětské porno. Nepasuje to k sobě a je to nechutný. Film co jsem chtěl vidět začal 15 minut před začátkem závěrečných titulku. A to je u filmu co má dvě hodiny celkem průser. ()

Babous

Podle mého mnohem lepší než v téže kategorii lépe hodnocená Ex Machina. Úžasně zpracovaný vývoj hlavní postavy (a vlastně i těch vedlejších). Zajímavá hudba a neokoukané tváře. Na to, že to je tak technické, je to hrozně lidské, a to se mi líbí. ()

sedm.1

Po dokonalém Distric 9 a dokonalém Elysium natáčí Blomkamp třetí dokonalý film po sobě, Chappie. A to už zatraceně jasně znamená, že nejde jen o náhodu, ale že tento režisér je vážně eso! Chappie je zkrátka bomba, která disponuje vším, co správný biják má mít. Originální, nápaditou a nečekaně vyvíjející se zápletku, velice svižný spád, a to od samotného začátku, až po opravdu hektický a perfektně vygradovaný závěr, spoustu skvělé, dynamické a neokoukané akce, která je jednak úžasně přehledná a zároveň i choreograficky strhující a trochu překvapivě v několika momentech i docela drsná, na to, že jsem tedy původně očekával spíš takovou rodinnou podívanou, hodně mě tu oslovili i velice silné emoce, které mě nejednou dostali do úzkých :-), špetku fajn humoru, atmosféru, napětí, skvělé a v několika případech i značně originální obsazení (viz Chappieho „rodiče“), prostě jízda jako bejk, které vážně nemám naprosto co vytknout. Navíc po technické stránce je to opět neskutečná pecka, což ale už od Blomkampa již všichni očekávají, ale v tomto ohledu je to fakt bravurně odvedená práce, která jednoduše nadchne a párkrát i posadí na prdel, a naštěstí, ikdyž jde žánrově o docela jiný film, než v jeho přechozí tvorbě, je zde stále viditelně rozpoznatelný i ten jeho nezaměnitelný styl, kterým tak zaujal již právě v předchozí tvorbě. Já jsem z Chappieho zkrátka neskutečně nadšený, vůbec jsem netušil, s čím na mě Blomkamp vyrukuje tentokrát, ale opět mě dostal, se vším všudy, bravo, jen tak dál! ()

Firebug

Po snímku Elysium jsem od Neilla čekal "jen" další zábavnou akční ztřeštěnost na jedno použití a Chappie tak splnil má očekávání téměř dokonale a vlastně bavil i výrazně více, než jeho předchůdce. Blomkamp si zachoval svůj originální ksicht, nesnaží se naplnit nějaké pomyslné "hollywoodské kvóty" a jeho snímek je docela originální podívanou i přes fakt, že námětem se hodně inspiruje druhým Číslo 5 žije a jinými kousky. Velké plus za to, že se to nebere tak přehnaně vážně, že se nedočkáme hrdiny klasického střihu a taky za úžasně vtipně primitivní Die Antwoord (Yo-Landi mě rozesmála každou svou větou a ten její úvodní plán neměl chybu :-). Za mě tam mohlo být o trošku více akce, brutality (fakt gore byla jen jedna scénka) a i toho nadhledu (proč výstřel z těžkotonážního kanónu neodhodí vychrtlou holčinu aspoň 5 metrů?). Maniakální záporák Jackmana podle mě neměl chybu. Dev Patel nevýrazný. Triky jsou skvělé! Ani jednou jsem neměl pocit, že sleduji CGI (nechápu, jak lidé z Image Engine mohli tak odfláknout Jurassic World...). Originální zábavná ztřeštěnost za 3-4*. _____p.p.č.: Nejsem fanoušek Die Antwoord a většina jejich tvorby mi přijde neposlouchatelná (do filmu to ale sedne). ()

Sdoom

Neill Blomkamp po příliš vážně se beroucím Elysiu evidentně trošku povolil uzdu a natočil odlehčenější sci-fi, které mi sedlo o něco víc. Nejedná se o nic světoborného a pokud Blomkamp chtěl, aby divák musel u Chappieho přemýšlet, tak se mu to moc nepovedlo, ale pokud šlo čistě o zábavu, tak to zas tak marné není. Chappie je sympatický robot a svérázné postavy, které se okolo něj pohybují ho svým kontrastem dobře doplňují. Možná by bylo lepší, kdyby herecké obsazení bylo méně profláknuté, tak nějak by mi to k tomuhle filmu sedělo více. Takové normální 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

iXtr3m3

Chappie je za mnou... 14 rokov trvalo, kým Spielbergova A.I. dostala rovnocennú konkurenciu... (ne)sci-fi z blízkej budúcnosti (rok 2016), ktoré má okrem dokonalého vizuálu viac srdca a citu ako polovica romantických a dramatických ciťákov dokopy... Pre niekoho blbosť , pre niekoho dokonalý nielen audiovizuálny ale aj citový zážitok ... Ďakujem Neil... 110% ()

Benedygtus

Marne premyslim, nad cilovou skupinou tohoto filmu. Cele se to tvari, jako film pro deti, ale to by tam nemohla byt ta silena scena s clovekem roztrhnutym "vejpul". Velmi se mi zalibilo provedeni filmu a pobavili me(mozna nejvic z celeho filmu) zaverecne titulky. 3,5* P.S.: Dekuji CSFD projekci, za slusny vyber a uskutecneni promitani v HK. ()

Rudinsky

Šťavnatý námet, snaživý Patel, prehrávajúca rozbuška die Antwoord a coolové, robotizované dieťa. Mohol to byť film päťročnice, ktorý by kombinoval existencionálne a ľudské otázky, moderné, progresívne vedecké témy, R-kové násilie, dokonalý rozsah emócií a pri tom si to - napriek opätovnej citácii všetkého možného (vrátane Districtu 9), na čom Blomkamp vyrastal - mohlo zachovať vlastnú tvár. Veľká škoda, pretože ma Chappie aj napriek dementnému Jackmanovi a schematickému prepisu D9 naozaj bavil. Blomkamp by mal scenáre a réžiu nechať na profíkov a uvedomiť si, že by sa mal venovať iba tomu, v čom je profík on. Mohol to byť Forrest Gump 21. storočia, takto to ostáva iba v polohe plytkej, nekompaktnej videohry. ()

666Carnage

Neill Blomkamp je pro mě čím dál tím zajímavější režisér. Jeho filmy jsou originální a vždycky se u nich bavím. Chappie je odepsaný robot co dostane vědomí. Začne jako dítě a postupně se vyvíjí a roste na mysli. Vývoj postavy je vtipný a hezky se na něj kouká. Jeho adoptivní gangsterští rodiče mu ukazují život takový jaký je a chtějí tedy, hlavně táta (Ninja) ho chce využít pro loupež peněz, které potřebuje. Yo-Landi Visser v roli matky mu ukazuje, že nezáleží na tom, že je jiný ale na tom jaký je uvnitř. Chappie nakonec začne chápat jako naprosto normální člověk a rozlišovat emoce. Začne rozeznávat co je dobré a co zlé. Pak je tu Hugh Jackman v roli bývalého vojáka s pošramoceným egem. Chappie a jemu podobní roboti odstavili jeho projekt. Obrovského hnusného robota ovládaného člověkem na dálku. Za snahou obnovit svůj projekt ohrozí celé město. Teď jsem ale spíš psal o ději ale film jako takový působí jako mix robokopa a číslo 5. žije ale na vyšší úrovni. Film je vtipný, svižný a občas se silnými momenty, Herecká dvojice Ninja a Yo-Landi hráli fakt výborně na to, že je to jejich první film. Sharlto Copley se sice zhostil pouze dabingu ale Chappie má díky němu dobrý hlas. Hugh Jackman mě štval jako záporák a v šortkách je fakt divnej. Já jsem s filmem nadmíru spokojený a doufám, že Blomkamp bude dál takhle výborný. Zimmerova muzika opět krásně motivující a navíc muziku poskytli i Die Antwoord takže soundtrack velice povedený. Hned bych se na ten film podíval znova. 100% ()

HiddenDragon

Slepenec ruznych napadu a filmu v radoby originalni celek, ktery ale driv nebo pozdeji zapadne v zapomneni. Blomkamp umistil cely film do sve domoviny, coz uz samo o sobe je trochu podivne. V takovem Los Angeles by se asi dej vyjimal lepe nez v JAR, kde to proste nejak nezeru. Nastaveny styl nasilnickeho sveta jak z Verhoevenova "Robocopa" (1987), ktery davaji do late robotizovane policejni jednotky opet dosti podivneho designu - kdo jim proboha dal ta "zajeci ouska", to byl napad za facku. Nejhorsi je ovsem casting, ktery daval dohromady nekdo silne pod vlivem nelegalnich latek. Dev "Milionar z chatrce" Patel je asi jediny prijatelny clanek a na mladeho genia se jakztakz hodi. Pak uz to jde ale z kopce. Wolverine uz si sice zaporaka zahral (napr. v Allenove "Scoop" [2006] ), ale tady mu to krute nesedi, zvlast kdyz ho kostymeri navlekli do dementnich kratasu a na hlavu mu prdli vrabci hnizdo. Sigourney uz bohuzel dostava jen tyhle prapodivne nepodstatne steky (podobne jako ve Scottove "Exodu" [2014] ). Vrcholem je ovsem jihoafr. rap-rave duo Die Antwoord, neboli Yolandi Visser + NINJA, kteri hraji vlastne sami sebe. Nacpat takove posuky do filmu muze jen velmi odvazny nebo sileny reziser, coz asi Blomkamp je :) Jejich priserny prizvuk mi vadil cely film, nemluve o tom nemoznem gangsta stylu od oblekani po gesta, ktery se snazi tihle burani vstepit i nezkusenemu Chappiemu. Ten se potaci mezi moralkou, ktere ho chce ucit jeho stvoritel Deon, a sprostym podsvetim, ktere zastupuji gangsteri. Nejvetsim zaporakem je pak ale prave Jackman, kteremu je sice po rade sabotazi umozneno pouzit jeho vlastniho robota, tedy Losa, ovsem predpokladam, ze tim Sigourney nemyslela utrzeni ze retezu, co Wolverine predvede. Masakr ktery spusti mi prijde uplne mimo misu, stejne jako jeho sabotujici snaha se prosadit, kdy temer potopi firmu, ve ktere pracuje. Trikove je "Chappie" bezpochyb perfektni zalezitost a netusim, jak to vsechno udelali. I osobnost Chapieho a jeho dabing je zajimava a pripomina film "Cislo pet zije" (1986). Ovsem ten zbytek - dialogy, scenar, podivne chovani toho ci onoho hranicici s "tlacenim na pilu"....dela z tohoto snimku velmi nevyvazeny kousek, ktery je paradoxne nejlepsi az v samem zaveru, kde dojde k prenosu "vedomi", coz je opravdu jediny zajimavy sci-fi prvek, prevzaty navic z "Avatara" (2009). Jenze v te chvili uz je film u konce a divak tedy bude vzpominat hlavne na bile rasy Yolandi a naprosto mimozniho Ninju. Radsi si ani nepoustejte jejich klipy na YT - na vlastni nebezpeci :) ()

Jiriczzcek

Zpracování povedené o tom žádná, ale takové ty rodinné vztahy mezi roboty a lidmi, to né. Hlavní hrdina nesympatický a jediné proč stojí za to to vidět je hlavní "abstraktní, hudební dvojice", pro jejích fanoušky asi povinnost, jinak pro mne zklamání. ()

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Noví X-Meni hledají režiséra

Noví X-Meni hledají režiséra

23.02.2017

Simon Kinberg patří mezi největší dříče současného Hollywoodu. Scenárista Sherlocka Holmese nebo posledních dvou filmů s X-Meny je zároveň producentem Chappieho, Popelky, Marťana nebo Deadpoola, a… (viac)

Marvel ulovil Sigourney Weaver

Marvel ulovil Sigourney Weaver

09.10.2016

Na Netflixu právě debutoval Luke Cage a 17. března 2017 nás čeká Iron Fist, čímž se nám představí všichni čtyři Defenders. Televizní kolegové Avengers, mezi něž patří ještě Daredevil a Jessica Jones,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz