Americký ostreľovač

• Česko Americký sniper (viac)
USA, 2014, 133 min

Ostreľovač jednotiek SEAL amerického námorníctva Chris Kyle (Bradley Cooper) je vyslaný do Iraku s jedinou úlohou: chrániť svojich bratov v zbrani. Jeho neomylná presnosť zachráni na bojisku veľké množstvo životov a keď sa rozšíria zvesti o jeho odvážných kúskoch, vyslúži si prezývku „Legenda“. Avšak jeho povesť sa donesie až za nepriateľské línie a na jeho hlavu je vypísaná odmena a stáva sa z neho hlavný terč povstalcov. Navzdory nebezpečiu i obetiam zo strany jeho rodiny sa Chris zúčastní štyroch hrozných misií v Iraku a stáva sa symbolom kréda jednotiek SEAL „neopustiť ani jedného muža“. Ale po návrate domov Chris zisťuje, že na vojnu nedokáže zabudnúť. (TV Markíza)

Martin D

Z filmu mám zmiešané pocity. Cooper to zahral veľmi dobre ale na Oscara to nebude. Film je remeselné slušne spracovaný a diváka film rýchlo vtiahne, vojnove sceny presvedcive. No najviac mi vadil ten obrovský americký patriotizmus a veľa amerických vlajok. Fakt bolo toho až príliš. Chápem že Američania sú na Chrisa hrdi a je to ich veľký hrdina ale myslím že to prehnali s nadmernou glorifikaciou. Tvorcovia to mohli natocit aj bez toho velkeho patriotizmu. Clint Eastwood už nakrútil lepšie vojnové filmy napr. Jeho nedocenený film Letters from Iwo Jima. Ten je spravený z pohladu japonských vojakov a to už amikov nezaujíma. Ale aj tak klobúk dole Clintovi, má 84 rokov a točí film za filmom v tak vysokom veku, dúfam že ešte stihne natocit nejaké masterpiece, jeho posledne filmy boli skor premierne (Hereafter. Edgar, Jersey Boys), jeho posledny silny film je Gran Torino. Nabuduce bude mat viac stastia pri vybere. ()

tompolicky

Dost povedený životopisný snímek, jednoho neobyčejného vojáka ze SEAL. Film byl po dramatické stránce velmi dobře natočen, diváka vtáhne do děje. Líbily se mi scény, které souvisí s válkou všeobecně, kde musel tento voják "zlikvidovat" například malého kluka s granátem v ruce, vše natočeno velmi reálně s jakousi nahotou a hrůzou války a jejich obětí0. Prostě žádná cenzura, ale reálná válka se vším co se v ní odehrává. Tím je tento snímek velmi zajímavý a místy velmi drsný, vyvolávající v divákovi různé pocity. Jediné co bych asi filmu vytknul ( sic je to maličkost, ale mě to v takovém filmu prostě vadilo ), byla scéna s malinkatým synkem Chrise, kdy jej během dialogu se svojí ženou Chris ukládá do postýlky, na všech záběrech je dobře vidět, že drží v ruce nehybnou panenku, nikoli skutečné mimino, což kazí celou scénu a prostě je to u filmu takového formátu školácká chyba. V neposlední řadě jsem docela zvědavý na Český dabing.....který dabérům nezávidím. ()

jakobo46

Eastwood opět dokázal, že je nejen výborným hercem, ale i režisérem. Velice slušné zpracování „LEGENDY" , která během více jak tří let strávených v Iráku dokázala podle oficiálních zpráv zabít 160 lidí. Bradley se role ujal opravdu bravůrně a dle mého názoru, jde jednoznačně o jeho nejlepší herecký výkon, kterému nelze prakticky nic vytknout. Zda Bradleyho odulý obličej byl do filmu záměrný, abychom mu více uvěřili postavu vidláka, který se po útocích na WTC rozhodne jako správný a hrdý vlastenec bojovat za svobodu Ameriky a nebo zda jen věkem přibral, to opravdu nevím. Je pravda, že kila navíc mu přidávají na autentičnosti postavy a já osobně mu to žral celý film. Americký sniper je film u kterého se rozhodně nebudete nudit. Akční scény jsou pěkně natočené. ()

Dancihal

Ja jsem spokojen...me se ti libilo a parada...jako vojak a jako nadsenec do zbrani.....za me good...opravdu dobry... No a co ze to byl texasky kovboj.....byl dobrej a branil svoje hochy....no a co ze to byla neopravnena valka...on ji nevprovokoval....no a co ze se americani všude serou....on za to nemohl..on proste umel strilet a zachranil dost zivotu...a kurva hodne jich i vzal...a to se u tohoto povolani SNIPER pocita.... Jen ten jeho konec no...to je jina věc... za me odpravdu palec nahoru ()

WHITY

Príbeh o americkom ostreľovačovi je lepšie si prečítať, vo filme je všetko až moc precítené, Chris sa tvári ako tvrdohlavý magorko ktorí tvrdí, že tým že strieľa ľudí vo Faludži chráni svoju rodinu. Ouuuuuuuuukej, chráni, ale nie tak ako by bol s nimi. Stále to omieľa a snaží sa predstierať že sa mu nič nestalo. Ano, toto znelo ako totálna negatívna kritika tohoto filmu,. tak to ale neni, toto bola negatívna kritika toho čo sa dialo v USA, to čo sa stalo vo Faludži je iná káva, tam sa už ukazuje schopnosť Clinta Eastwooda vykresliť všetky detaily. V krátkosti sú efekty aj všetko okolo vojny zvládnuté do puntíku. Hviezdičku dolu za príbeh odohrávajúci sa v USA :) ()

Solitude

vdaka bohu, ze chris kyle je uz pod zemou a nehrozi ziadne trapne pokracovanie tohoto trapneho pribehu. tolko americkych vlajek az mi je na grc a ja musim konecne zohnat toaletak v motive americkej vlajky ()

Ynhoj

Kromě několika typicky "amerických vlasteneckých keců" se film rozhodně povedl více než Na život a na smrt či brak Železná srdce...Stále je to na míle daleko ke snímkům Četa či Černý jestřáb sestřelen... 3* nebo 4*, nakonec **** i za ukázanou odvrácenou stránku života, která nastává po návratu z bojů u mnoha vojáků... ()

Ekdahl

Jakýpak výrobek naservírovala hollywoodská fabrika tentokrát? Nemastný neslaný, Eastwood, ne-Eastwood. Filmy tohoto typu (o konkrétním člověku nebo události) mají tu základní nevýhodu, že děj je víceméně dopředu znám, nejde o čistou fikci, je to podivný hybrid mezi dokumentem a fikcí. Umělecký efekt pak odvisí od toho, jak nápaditě se téma podaří zpracovat. Tenhle film nápaditostí věru nepřekypuje (např. vztah hl. hrdiny s budoucí Mrs. Kyle: seznámení v baru, zakoupení drinku, - v emerickém filmu to snad být ani jinak nemůže -, familie, televize, barbecue, hádky: nuda, nuda, nuda). Dětství hrdiny, armáda, válka, problémy v civilu - vše očekávatelné. Dramaturgicky taky žádný zázrak, na konci jsem přetáčel. Přepísklá stopáž. Slabý scénář, bez silnějších nápadů, šedý průměr. Klišé na klišé. Herecké výkony taky průměrné (Eastwood by si hl. roli jistě střihl sám, být mladší, což by bylo plus), ono taky není moc co hrát, ty postavy postavy jsou nezajímavé: banda primitivů a jedna hudrující panička. Střílečky natočené dobře, ale to se tak nějak očekává. Ze závěru stříká patos jak omastek z hamburgeru, to už jsem musel utnout úplně. Celkově zklamání, Gran Torino nebo Million Dollar Baby jsou o level výš. ()

vhorky

Tenhle film byl trošku takový hrubší ovárek filmu "Smrt čeká všude". Některé scény byly nechutné až hnusné. Jediné, co mě ale opravdu vyděsilo bylo to umělohmotné dítě resp. panenka, kterou chovali po narození v náruči. Režisér nás má asi všechny za blbce. ()

A.L.F

Patos a opakování že Amerika je nejlepší na světe hodně sráží jinak dobrý film. Bradley Cooper hraje opravdu přesvědčivě. Film stojí za to shlédnout, ale rozhodně ho nelze doporučit na opakované shlédnutí. Celkový dojem - lehký nadprůměr. ()

Kotol

Clint ma sklamal. Čakal som menej neprirodzených (nereálnych) amerických dialógov, menej chorej americkej propagandy a možno aj ešte o čosi detailnejší exkurz do inštitútu sniperstva. Na toto sa miestami nedalo pozerať, i keď samozrejme niektoré scény chytili za srdce, ale bolo ich ako šafránu. No nič, život ide ďalej ... a ja nabudúce radšej nebudem mať o americkom filme z vojenského prostredia prehnané očakávania. Hlavný hrdina bol síce sympoš, ale určité špecifické emocionálne bremeno sa predsa dalo v jeho povolaní očakávať, nehovoriac o tom, že si ho vyhral dobrovoľne a mohol kedykoľvek skončiť. Ale ok. Nech mu je zem ľahká, či už šiel potom hore alebo dole ... - ozaj, kam vlastne patrí taký človek, čo strieľa na povel do ľudí ? ()

Rock4ever

Kdyby ten film odpovidal realite, tak ma u me ctyri hvezdicky. Bohuzel scenky, kdy Kyle z bojiste komentuje deni svoji manzelce uprostred prime palby ho celkove zneverohodnily. Podle vseho mohou SEALs opravdu nosit cell phone do bitvy, nicmene minimalne v poslednim pripade na strese pred pisecnou bouri se tak nikdy nestalo. Take napr. Kyla nemotivovaly ke vstupu do armady teroristicke utoky na ambasady v devadesatych letech jako spis neschopnost delat cokoliv jineho. Pominme duvody proc Americane vstoupili do Iraku (narozdil od Afganistanu tam opravdu nemeli co delat), Kyle pravdepodobne byl minimalne z americkeho pohledu hrdina a zachranil spoustu vojaku, ale Eastwood az prilis lacine zkresluje jeho obraz. Specialne u takto nedavneho a pomerne dobre zmapovaneho pripadu se tahle umelecka licence obraci proti nemu. Chapu proc se u rady Americanu film setkava s pozitivnim prijetim, ale stejne tak rozumim vyhradam ze strany americkych demokratu, kteri takove jednobarevne pojeti odmitaji. Z ciste remeslneho pohledu nelze nic vytknout a pokud se v kine neplanujete zamyslet nad svetovou geopolitikou, tak se patrne budete dobre bavit (a pridejte si ty dve hvezdicky k dobru). ()

J.Bonnie

Dechberoucí - téměř ve všem. Kamera, střih, hudba, režie, herecké výkony, exteriéry... I přes poměrně velkou stopáž mi tam ale chybělo pár cestiček, pár dalších záběrů z Chrisova domova, které by o trochu víc dovysvětlovaly jeho pocity a myšlení. Proto mínus 1*, ale jinak rozhodně film, kvůli kterému stojí za to jít do kina. ()

Tobias_Sin

Lidé jsou buď ovce, vlci nebo ovčáci.. Úvod do filmu byl vynikající.. trénink u SEALS byl dostatečně náročný. Druhá polovina byla trucho více utahaná.. možná by filmu prospěl razantnější střih.. Je to příběh o člověku, který se díky svému vlasteneckému smyslu, dostal do války a musel bojovat nějen s nepřáteli, ale i s vnitřními démony, kteří na něj stále více útočily - pochybnosti o správnosti mise, pochybnosti o zlu, vyrovnání se se zabitím dětí, žen.. ()

igi008

Film je tak trochu reklamou na amerických vojakov a ich vernosť voči svojej krajne, ale to vôbec nie je prekážkou, i tak sa Eastwoodovi podarilo vyrobiť solídny snímok, ktorý reflektuje problematiku dopadu tvrdej vojny na mentálny vývoj jedincov. Obsadenie Bradlyho Coopera bolo vhodnou voľbou, pretože na tento typ úlohy sa podľa mňa hodí. Film má viacero silných momentov, ktoré trieštia svedomie hlavného hrdinu, ide najmä o scény, keď ma na muške dieťa, ktoré musí eliminovať ak je reálnym ohrozením jednotky. Niektoré rozvinutia príbehu mi však chýbali, ako napríklad vzťah s bratom, prečo sa tam objavil len na chvíľu a ďalej to nie je rozpracované. Trochu nereálne mi príde zostreliť na jednu ranu, presným zásahom, na obrovskú vzdialenosť svojho úhlavného protivníka, toto mohlo byť trosku lepšie premyslené. Tak isto aj záver by mohol byť trošku obšírenejší a nie iba konštatujúc, že sa stala tragédia, bez bližšieho zobrazenia alebo vysvetlenia, ale možno je zámerom to nechať na úvahy diváka, a teda to nehodnotím ako veľké mínus. (75%) ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Známý režisér Steven Spielberg (Mnichov, Jurský park) zdá se našel svůj další projekt. Bude jím „remake“ akční klasiky se Stevem McQueenem (Le Mans, Sedm statečných) Bullitt. Vedle toho už pak tvůrce… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

21.04.2017

Kariéra Clinta Eastwooda se v posledních letech stočila k dramatům podle skutečných událostí. Americký sniper nám představil odstřelovače Chrise Kylea, Sully pilota Chesleyho Sullenbergera a teď jsou… (viac)

Zeleného sršně čeká drsný reboot

Zeleného sršně čeká drsný reboot

16.11.2016

Michel Gondry (Věčný svit neposkvrněné mysli) se v roce 2011 poprvé a naposledy vrhnul na hollywoodský blockbuster. Jeho Green Hornet je celkem oblíbenou komedií, studio Sony ale doufalo v mnohem… (viac)