Exodus: Bohovia a králi

• Česko EXODUS: Bohové a králové (viac)

V starovekom Egypte je vládca rovný Bohu. Jediným priateľom faraóna Ramzesa (Joel Edgerton) je Mojžiš (Christian Bale), s ktorým vyrastá od detstva, kedy ho našla a zachránila kráľovská rodina. Z priateľa sa však stane úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjaví iný Boh a on sa ho rozhodne nasledovať. Boh ho poverí neľahkou úlohou, vyslobodiť svoj ľud z egyptského zajatia, priviesť ho do Zasľúbenej zeme a byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu prijme a žiada faraóna o prepustenie izraelského ľudu, faraón však odmieta. Hospodin potrestá krajinu zničujúcimi udalosťami a postupne zošle na Egypt desať rán - krv, žaby, komáre, ovady, mor dobytka, vredy, krupobitie, kobylky, tmu a smrť prvorodených, až kým oslabený faraón nakoniec nepovolí odchod Židov do Zasľúbenej zeme. Po odchode Mojžiša a 600 000 otrokov však Ramzes mení názor a vyráža so svojím vojskom, aby ich dostihol a znovu všetkých uvrhol do zajatia. Jeho armádu však zničia vody mora, ktoré sa pred unikajúcim Mojžišom a jeho národom rozostúpia, ale egyptské vojsko zaplavia a zahubia. (TV JOJ)

BaseDallas

Ako to už pri dnešných veľkofilmoch býva, graficky je to urobené pekne, ale počítačovo neuveriteľne a tak nás už tieto obrazy nijak nevzrušujú. No, a keďže je doba ohurovania efektami štandardom, film musí zaujať čímsi iným, aby bavil dlhšiu dobu. Tu sa, bohužiaľ nestalo. Veľmi pekný štart, čoskoro vystriedal fakt nudne spracovaný biblický príbeh a film o dĺžke 2 a pol hodiny ozaj nemá opodstatnenie. ()

baner

Exodus - veľmi slabé, na dnešnú dobu, keď nieje problémom, aby po plátne lietal Superman, skákal Hulk, či sa nám predstavujú modré domorodé kmene Pandori, má režisér úžasné možnosti dať na plátna biblické príbehy. Po katastrofálnom Noemovi prichádza zlý Mojžiš. Škoda rečí. No dávam 40% ()

Agnostik

Mám rád výpravné filmy ze starověků o různých bájích a pověstech,pokud jsou opravdu poutavě a příjemně natočené,což se o EXODUSU dá říci z naprostou jistotou.Film se mi moc a moc líbil.Je to jasných 5*! ()

Skunkiee

Ridley Scott je zpět. Na takovýhle film od něj jsem čekal od Kingdom of Heaven. Nebo možná od Gladiátora. Nejen proto, že zženštilého Blooma nahradil Christian Bale. Pan herec (Mojžíše se asi nikdo nemohl zhostit lépe). On nepotřebuje Bena Kingsleyho, on nepotřebuje Sigourney Weaver. On je ten, kdo s přehledem táhne celý film....Ale abych se nezaseknul jen u herců - dechberoucí vizuál, na který jsme od mistra historických eposů zvyklí, opět vyráží dech. A co je hlavní - není jen efektem na oko - provází nás nesmrtelným příběhem, příběhem skutečně biblických rozměrů. Je určitě výhoda, když znáte souvislosti a je naopak dobře, že se film otrocky nedrží písma a že nám vše dopodrobna nevysvětluje, o to víc se můžeme zaměřit na jeho pojetí celého příběhu. ()

mine.slayer

Hezky natočený biblický příběh očekávaný snad až příliš což mu asi hodně uškodilo. Já tenhle film řadím mezi nezávislou tvorbu i přesto že to tak producentsky není. Není to žádný filmový milník, ale já se na Exodus rád podívám znovu a znovu. ()

Snakefinger

Po slušném rozjezdu se bohužel dostaví slaboduchý a neúnosně strastiplný a zdlouhavý odvar, který fakt hodně nudí. Jsem byl strašně zvědavý jak to Ridley zvládne s mořem "které se rozestoupilo" ale i tady docela propad. Jediné co snad stálo za to byly dvě akční scény, Jedna na začátek a jedna nakonec. Jinak mezi tím apokalyptické prázdno a útrapy v pravdě biblických rozměrů. Ale i tak oproti NEO to byl notný kus vpřed. ()

chosan

Tak musím říci že pan Scott už asi moc senilní.! Tento film mě tedy vůbec nezaujal říkal jsem si marodím tak shlédnu dobrý film při postelové sobotě a ono je to spíše taková nic moc rádoby historická biblická nepovedenina. Nevím ale ta historie byla trochu jinak a film nu za mě nic moc 30%. ()

Fredolino odpad!

Velice jsem se těšil na nové zpracování Biblických příběhů a myslel jsem si, že Ridley Scott je na to ten pravý, ale mohl jsem po filmu Prometheus tušit, že to nedopadne nejlépe. Když se natočí sci-fi, může tam být cokoliv, ale pokud se pustím do ztvárnění tisíce let starých příběhů, nemohu si přeci překrucovat děj a vymýšlet své závěry. Těšil jsem se jak se Rudé moře rozestoupí a dočkal jsem se ubohé tsunami. Moc mě to mrzí, ale za mně odpad. ()

zurivymlok

Ruka Ridleyho Scotta je v tom vidět jak v pozitivním, tak i v tom negativním. Co mi na Scottovi vadí v posledních letech nejsou jen slabé scénáře, ale též nevýrazná hudba. Od Amerického gangstera je hudební podkres jeho filmů hodně špatný. Jinak film jede v podobných kolejích jako Království nebeské, které však považuji v jeho rozšířené verzi o dost lepší a inovativnější. Zde je až příliš vidět, jak moc umělé některé záběry jsou. Taktéž se překvapivě nekoná žádný herecký koncert, protože pro to prostě není prostor. V top filmové produkci je prostě tohle čistokrevný průměr, na který se znovu nepodívám. ()

zeromen

Nebýt dobrých efektů, režiséra a Christiana Balea, dal bych možná ODPAD. Už těch filmů z bible a křesťanskou tématikou je až moc a přitom je to samá lež. Zatím nejslabší a nejhorší film od tohoto režiséra co jsem zatím viděl. Ani jsem se nedokoukal do konce a lituji jenom peněz vyhozených za dvd. ()

Pythonator

Židácký epos, jenž ve skutečnosti ukazuje, jak krutý a nesmyslný je ten židácký bůh, kterého nám po staletí předkládají jako jediného Boha. Pravdou je, že to byl bůh pouze pro Hebrejce a byl to bůh značně krutý, zákeřný a krvežíznivý. Celé křesťanství je tak bohužel postaveno na bytosti, která měla vést pouze svůj vyvolený lid (rasistické židáky sionisty). Bible je plná odkazů, kde je toto jasně řečeno. Kdo hledá, najde. Kdo nehledá, neví. Kdo je tupá ovce, klaní se cizímu bohu. Pokud existuje jediný Bůh (ten nejvyšší), tak to rozhodně není ten zabiják dětí, co dal Mojžíšovi tóru a deset přikázání, jelikož ten byl výhradně pro Hebrejce. Ale abych neodbočoval, film je to ucházející. Prostě Scott. Bohužel Království nebeské, Gladiátor i Robin Hood jsou daleko lepší. Sorry, Mojžíši. ()

Signore

Provokativně podnětná interpretace notoricky známého biblického příběhu ve vysokém vizuálním standardu R. Scotta (SPOILER: Starozákonní Hospodin jako ješitné, žárlivé a snad i zakomplexované děcko ... ). ()

Mistr119

Megalománský film o vyvedení Židů z Egypta (zajímavé, že se vyhýbají označení "Židé" a používají jen "Hebrejci" nebo "Izraelité"...) a Mojžíšovi. Zpočátku to působilo velmi americky a neměl jsem pocit, že jsem ve starém Egyptě, ale v jakési kanceláři amerického prezidenta, ale od chvíle, kdy se film jal sledovat rovinu Mojžíše, bylo to koukatelné. Mojžíš vypustil z úst spoustu krásných Pravd, pěkná byla i slova při sňatku s Jeho chotí a pěkné bylo i pojetí Boha coby (nevinného) dítěte (a pak ten kontrast, co byl ten nacionalistický egoistický parchant provádět...). A pokud bych přimhouřil oko při morových ranách a rozestoupení moře, tak jsem schopen unést i to, že je film i pro ateisty a Bůh byl pouhým výplodem Mojžíšovy (choré?) mysli. ()

trx2010

Nedávno jsem byl na pohřbu. Evidentně lehce vylitej farář s polským přízvukem říkal, že nás Bůh všechny bez rozdílu miluje, jeho dobrota je nekonečná a nebožtík skončí v království nebeském. Nevím, jestli je o co stát, protože ten jeho Bůh je pěkně zvrhlej bastard. Tenhle příběh je totiž v podstatě to samé co horor Saw, akorát je věznitel krutější, důmyslnější a rád všechno provádí masově. Je to Bůh, mohl v klidu zabít jen Ramese a osvobodit židovský lid, nebo nemusel zabít vůbec nikoho. To by ho ale nerajcovalo. Nejdřív na lidi, které bez rozdílu miluje, seslal krev místo vody, pak žáby, mouchy, kobylky, mor..kosil je po tisících, zabíjel zvířata a nakonec aby své vzrušení vystupňoval, zabil prvorozence. Tak nějak už teď chápu i to, když americký prezident před bombardováním tradičně prohlásí: Bůh žehnej Americe. Prostě jen dodržuje tradice. ()

Milole

Nemôžem si pomôcť, ale všetko čo som od Ridleyho Scott-a videl, bolo geniálne. To, čo vo filmoch robí, mi proste stopercentne sedí, a i snímok, ktorý venoval svojmu zosnulému bratovi a prapôvodne kvôli nemu ten film aj natáčal, bol výborný, od začiatku do konca. Tomuto pánovi sa jednoducho hovorí Pán Režisér. ()

draxxi

Jsem tak silny ateista, az se bojim, ze me buh potresta... Bibli beru jako moc dlouhou pohadku pro dospele. Tento pribeh se mi ale libil. Je to napinave, velkolepe, drsne... 11/10/2019 80% ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (viac)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (viac)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (viac)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (viac)