Film Posledný prípad Sherlocka Holmesa prináša nový pohľad na svetovo najznámejšieho detektíva. Príbeh je zasadený do roku 1947. Starnúci Sherlock Holmes sa vracia zo svojej cesty do Japonska, kde sa pri hľadaní vzácnych rastlín so silnými regeneračnými schopnosťami stal svedkom skazy spôsobenej jadrovou vojnou. Teraz si užíva odpočinok vo svojom odľahlom vidieckom domčeku na pobreží, kde žije iba v spoločnosti gazdinej a jej dospievajúceho syna Rogera, a svoje posledné dni napĺňa chovom včiel. Holmes, ktorého pomaly začína zrádzať pamäť, vkladá do chlapca všetky svoje nádeje pri rozpletení okolností prastarého nevyriešeného prípadu, kvôli ktorému musel odísť do dôchodku. Zároveň túži získať odpovede týkajúce sa tajomstva života a lásky - skôr, než bude príliš neskoro. (TV Markíza)

Cervenak

Nie je to veru žiadny strhujúci zážitok. Melanchólia doslova tečie z obrazovky. Chápem, že taký pomalý starecký príbeh, skoro úplne postrádajúci akýkoľvek dramatický náboj, slabší jedinci nevstrebú. Ja však nemôžem ísť s hodnotením nižšie. Dva dôvody: Ian Fucking McKellen a ten scenár. Veľmi dobre napísaná vec, v ktorej sa dokonale prelínajú všetky motívy. ()

NinadeL

Přepis knihy Mitche Cullina A Slight Trick of the Mind (2005) ideálně shrnuje holmesovský fenomén. Sherlock Holmes, který stále ještě žije v roce 1947, pozvolna předává své vzpomínky a know-how mladé generaci. Ve svých 93 letech je to melancholický stařík s neuvěřitelnou škálou zážitků. Atraktivní téma, zajímavé zpracování, herecké koncerty. A cosi navíc pro ty, kteří zbožňují A study in Scarlet. ()

Joges

Všiml jsem si, že na začátku Mr.Holmes nasbíral slušných osmdesát procent, jistě od věrných fanoušků A.C.Doyleho. Postupně pak hodnocení klesalo a klesalo, samozřejmě, obyčejným "hltačům" snímek nesedl. Není to nic mimořádného, žádná super detektivka atd. Přitom autor knihy zamýšlel napsat úplně jiný příběh Sherlocka Holmse. Je to jen jedno velké nepochopení. U mně film naopak zabodoval, pobavil mě a překvapil v tom, co mnohým uniklo. ()

dr.fish

Starý rozklepaný vyřízený Sherlock, to není asi to, co bychom chtěli vidět, ale i to patří do Holmesova životopisu. Této role se zhostil Ian McKellen, a to navýsost dobře, jak už je u něj obvyklé. Starý muž, který si nic nepamatuje a stále touží vyřešit svůj poslední případ, vzpomenout si jak to vlastně tenkrát bylo, jen na tom už mu v životě záleží. Nakonec je to všecko ale úplně jinak a to je dobře. Zpočátku depresivní, pak ale především laskavý příběh o stáří, samotě a přátelství. Skvělý herecký výkon. 75% ()

MartinezZ

The Really Last True Cases of Great Detective Sherlock Holmes. Maybe. Maybe not. ~~~ Sherlock, třiadevadesátiletý stařík na anglickém venkově v rukou své hospodyně a jejího syna, bojujíc s pamětí a snažíc se přijít na to, čím tak významný byl jeho poslední případ, že ho dovedl až sem. A diváka díky tomu přivádí postupně ještě k zdánlivě nesouvisejícímu Japonsku a možná ani to nebude možná tím posledním. Ian v šestasedmdesáti nakopává Ritchieho a Downeyho akční mizérii zadek zádumčivým senilním Holmesem na sklonku jeho dní a slávy. ()

• Původně se snímek jmenoval podle novely Mitche Cullina "A Slight Trick of the Mind", autoři filmu však později název pozměnili na jednodušší Mr Holmes. (oje)
  • Film bol premietaný na filmovom festivale v Berlíne už vo februári 2015. (Zdroj: variety.com) (chesterko)