Zavěste červené lucerny

• Česko Vyvěste červené lampiony (viac)

Snímek líčí příběh devatenáctileté dívky Sung-Lien, která musí podle své macechy opustit životní perspektivu spojenou se vzděláním a stát se čtvrtou konkubínou bohatého muže. Někdejší plány a obzory mladé ženy se zúží na domácnost manželova domu, jehož chod má svá přesná, striktně vyžadovaná pravidla. Popis rodinných zvyků, poměrů uvnitř neprodyšně uzavřeného mikrosvěta a krutého nerovnoprávného zacházení se ženami tvoří pozadí tragického osudu individuality, která se ocitá v drtící mašinérii samoúčelných společenských pravidel a tradic. (oficiálny text distribútora)

muti

jedno panstvo, styri nadvoria, styri konkubiny. byt konkubinou nie je take jednoduche - sice nema nic mimoriadne na praci, cely den musi spriadat plany a vecer, aby si pan zmyslel vojst prave od jej pribytku a stravil s nou noc. splodit potomka znamena zabezpecit si buducnost a tak o tom kde prenocuje pan nastava kazdodenny boj. pikle, uklady a podvody su na kazdodennom poriadku. Na scene sa objavuje v poradi stvrta zena, konkubina, ktora postupne zistuje ako sa veci maju a az kam daleko sa da zajst... SPOILER ALERT - skoda toho zaveru, cakal som godfatherovske vyrovnanie uctov a zasadnutie na tron. ()

rbrandt183

Hoci sa medzi ženami intrigovalo vo veľkom, i tak za najzápornejšiu postavu možno považovať toho domáceho Pána, ktorý ich nemal za viac než predmety osobnej spotreby, niečo ako zubná kefka alebo ponožky. Hudobná stránka skvelá, vizuálne a kostýmovo tiež posobivé - výborný zážitok. ()

ElisD

Často jsem v ději a atmosféře tohoto filmu na výletě v Číně bloudila ve fantazii a bylo TO tam. A dá se na něj dívat, jakožto Evropan, je koukatelný i pro milce západních snímků. ()

RNDr.Strom

Červená světla planoucích luceren, roztoužená a intimní jako dotek... Kdo na ně má dnes právo? Kdo bude poctěn přítmností druhého? Aneb když tadice a zvyklosti chtějí z člověka udělat domácí zvířatko. Dokáží to? Co se stane se čtyřmi ženami, jejichž svět se smrskne na jedno, byť členité, stavení o pěti lidech a "pár služebných", kde jediným způsobem, jak vyniknout, se stává hrát s těmi (čtěte proti) nejbližšími, a kreativně ohýbat pravidla, dokud to jen jde? Zvítězí pak někdo? A co bude dál? Řekli byste, že příběh o čtyřech čínských manželkách jednoho bohatého Číňana z 20. let minulého století nám o nás něco může říct? ()

Salman

Mimořádně povedený film, který opozorňuje na dnes módní téma genderové nerovnosti velmi citlivě, inteligentně a neotřele. Ne jako západní politkorektní propaganda...navíc jsou ve filmu úžasné kostýmy a obecně výprava a hlavní představitelka hraje svoji roli taktéž špičkově...líbil se mi pokaždé stejně, když jsem ho viděl, a to bylo snad už čtyřikrát... ()