Most špiónov

• Česko Most špiónů (viac)
USA / Nemecko / India, 2015, 142 min (Alternatívna 136 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (viac)

Svet na oboch stranách železnej opony sa prepadá do šialenej paranoje. Ubehlo už viac ako desať rokov od porážky nacistického Nemecka a ľudstvo ohrozuje studená vojna. Napätie medzi USA a ZSSR je skoro hmatateľné. Keď v roku 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovietskeho špióna žijúceho v New Yorku, strach a mocenská nedôvera sa ešte viac vystupňujú. Abel sa v skutočnosti volá Viljam Genrichovič Fišer, riadil sieť agentov a do Moskvy dômyselným spôsobom odosielal kódované správy. Americká vláda osloví Jamesa Donovana (Tom Hanks), uznávaného právnika z Brooklynu, aby sa chytil Abelovej obhajoby. Cez počiatočné obavy jeho aj jeho rodiny sa ho rozhodne zastupovať. Chce zaistiť, aby bol podrobený spravodlivému súdu. Behom príprav na obhajobu sa začne medzi nimi vytvárať puto, ktoré je založené na vzájomnom rešpekte. Pred súdom prednesie vášnivú obhajobu a tak ho ochráni pred trestom smrti.
O tri roky neskôr je nad sovietskym vzdušným priestorom zostrelené americké prieskumné lietadlo a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajatý a odsúdený k desiatim rokom väzenia. CIA sa obáva, že Powers bude krutými výsluchmi a tvrdými väzenskými podmienkami prinútený k odhaleniu prísne tajných informácii. CIA preto osloví Donovana a presvedčí ho, aby sa stal členom záchrannej misie. Donovan sa vydá do Berlína, kde má za úlohu vyjednať výmenu Abela a Powersa. Po svojom príchode sa dozvie aj o americkom študentovi, ktorý bol zatknutý vo východnom Berlíne. Aj napriek pokynom CIA sústrediť sa iba na zostreleného pilota, Donovan sa rozhodne vyjednávať prepustenie oboch- pilota aj študenta, pretože odmieta kohokoľvek v tejto zemi opustiť. Veľká hra začína... (Barracuda Movie)

SaNcHeZ_cz

Steven Spielberg se vrací a ve velkém stylu. Na rozdíl od řemeslně a herecky parádně zvládnutým filmům v jeho režii z poslední doby, tentokrát přidává i napínavý a zábavný scénář, který vás na dvě a půl hodiny vtáhne a nepustí. Podmanivý Hanks a Rylance, oslnivý střih a dojemný hudební doprovod. Tohle drama ze studené války se díky tomu stává klenotem, který si budete chtít pustit znovu. [85%] ()

-Ravee-

Spielberg mi již jedenáctým rokem netrefuje notu a Most špiónů není výjimkou. Jeho přeslazené a přesvícené záběry s nádechem kýče se mi sice stále líbí, k podobným politickým tématům se však naprosto nehodí. Kamiński odvedl opět nádhernou práci, ale nepředvedl pranic nového. Přemíra barevných filtrů a postprodukčních retuší navíc ubírá filmu to, po čem si doba, ve které se odehrává, přímo volá - autenticita. Právě dobové napětí a všudypřítomná nejistota zde zcela chybí. I ty nejvypjatější momenty jsou podávány vlažně, jakoby Spielberg nechtěl opustit svou komfortzónu (naposledy tak učinil v Mnichově) a stejně tak z ní nechtěl vytrhnout diváka. Pěstí na oko je pak masivní heroizování USA, kde se očividně jezdilo pouze v bezchybně naleštěných Cadillacích a největším problémem byla rozverná veřejnost vrhající nepříjemné pohledy. Stejně tak Hanks v roli "hodného dědečka", který vede vyjednávání na ostří nože, je tak trochu směšný. Pokud tedy někomu nevadí americký PR "cock rock", bude se pravděpodobně bavit o moc víc, než jsem se bavil já.. ()

Paxxx.cz

Hanks+Spielber+Kamiński po několikáte a snad ne naposled. Příběh je to zajímavý o tom žádná, ale je to určené spíše pro filmové kritiky. Na mě tu bylo dost hluchých míst a více bych ocenil spíše nějaký kvalitně zpracovaný dokument na toto téma. Rylance se zhostil role skvěle a předčil í mého oblíbence Hankse - 6/10. ()

MartinezZ

Ano, klasický typická Spielberg a díky za ten návrat po zhůvěřilostech jako Válečný kůň nebo Lincoln. Je to pomalu, v poklidu vyprávěný příběh, ve kterém mi jako nejlepší postava přišel právě Abel (skvělý Rylance, jež hraje už jen svojí přítomností)) se svým "Would it help?", kterého doplňovala hlavní postava právníka Hankse, který nám trochu zdědkovatěl, kluk jedna trosečníkářská. Nejlepší části filmu jsou ta jejich vězeňská sezení a soudní líčení. Nicméně problém je, že je to všechno podáno tak trochu zbytečně povrchně a tak se děj filmu nijak zvlášť neponoří ani do právě onoho líčení s předem odsouzeným a uznaným sovětským špiónem, ani do skoku k následujícímu vyjednávání v Berlíně (všichni říkají, že to bylo po pěti letech, což mi nějak uniklo, mě to přišlo jak kdyby se jednalo hned o následující den, čemuž by i odpovídala předchozí scéna), až po samotné jednání a předání. Nejdříve je samotné líčení uděláno jen pár scénami a prostřihy, následně si CIA nechá od právníka kecat do všeho, ačkoliv je vše už domluvené a nechá si skoro zhatit veledůležitou akci, sám právník všechno dořeší pár větami a sověti s NDR loutkami si z nich hned sednou na prdel... Tohle mi ve filmu docela vadilo, povrchnost a žádná hloubka - jen ten Abel tam byl zajímavý. Konec, kdy jen Spielberg s Charmanem a Coeny asi neúmyslně ukáže, jak jsou lidi prostě jen blbé tupé ovce, které nejdřív div nepobijí právníkovu rodinu i jeho, ale vzápětí mu zas div nenosí květiny k nohám, už byl fakt zbytečný a nevadilo by mi jej vystřihnout. Ono celkově platí, že první polovina filmu i přes svoji relativní povrchnost je podstatně hezčí a zajímavější z pohledu vyprávění a děje, než polovina od Berlína dál, kdy se skutečně jedná o trochu jiný film. Působí to tak i ve filmu, kdy prostě jedna velká událost skončí a nějak nekonzistentně na to skoro z ničeho nic navazuje úplně jiný film. Ve výsledku je to dobré a rozhodně mnohem a mnohem lepší než Kůň a Lincoln, ale furt nic, z čehož bych si u Spielberga sedal na zadek a chtěl si pustit znovu. Ono pomalé vyprávění nemusí sedět totiž každému /mě nevadilo), v kině si lidi povídali (šeptali), četli a psali si zprávy na mobilu a pominu-li tak, že by je měl hned vyhazovač chytit za flígr a vyhodit ven na chodník, tak to o filmu něco svědčí. Hanks i Rylance za jedna, vodou zuršící hudba Newmana mi taky nevadila a přišla mi dobrá, ale viděl jsem a adieu. ()

Praxis

Spielberg tyhle lidská drámata umí perfektně. Velkolepý příběh v kulisách při mohutné výpravě, podpořené trikovými bateriemi a přitom komorně lidský příběh, který umí být i perfektně napínavý. Musela to být neskutečná hra nervů, kdo s koho a přesvědčovací metody, které ne každý umí. Hanks zase válí, je neskutečný sympaťák, ale i ostatní charaktery jsou zahrané s přesvědčivostí. 85% ()

Vxxx

Neuvěřitelně zajímavý příběh. A co víc, dokáže si nejen udržet diváku pozornost, ale vyvolá jakousi potřebu film dokoukat. Mark Rylance si Oscara za vedlejší roli určitě zaslouží, tak mu to přejme. 5* ()

Freemind

Slušně natočený, ale ve všech ohledech průměrný špionážní "thriller" - v uvozovkách, protože napětí byste tady hledali opravdu marně. ()

numi

Spielberg s Kamińskim jsou zárukou dokonalé vizuální a dobové podoby, což je hlavní devizou filmu. Je velká škoda, že Spielberg ale film o půhoďku nenatáhl - spousta věcí zůstala jen epizodně naťuknuta, nedotažena a zasloužila by si podporu dalších událostí či vedlejších příběhů (útok na dům, kabát, špiónova žena atd.). Především pak paradoxně Berlín působí méně nebezpečně než Amerika v úvodní pasáži... Celkově ale velký film hodný Spielberga. ()

Alementina

Typicky Spilberg, se všemi svými ctnostmi i nectnostmi. Duležitý je, že nenudil. Ale jak jel na konci filmu tim vlakem v New Yourku, to bylo tak jasne, ze za chvili uvidi asociaci na Berlin, to si Spielberg mohl odpustiti, ale to by to nebyl Spilberg :) ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale Spielberg prostě předvádí svou klasiku, je jistý, ale nedává tomu nic navíc. Tom Hanks je neskutečný a díky němu tenhle film zvládnete celkem snadno. Hraje obdobu Captaina Ameriky a jemu to prostě vyjde. Američané jsou zde za hodné, jak jinak, což mi trochu vadilo, stejně jako zbytečný patos a posledních patnáct minut, které by měl Spielberg vystřihnout téměř vždy. ()

vorheese

Spielbergova sluníčková studená válka. Na oko řemeslně mistrně zpracované, ale příběh a atmosféra zcela sterilní. Jediným originálním prvkem pro mě bylo vidět špionážní thriller s právě nulovou mírou napětí. ()

Tirion

Film je úžasně zpracovaný, co do vizuální stránky. Prostě přesně, jak to Spielberg umí. Horší už je to se scénářem, který je poněkud plochý a nemohu se zbavit dojmu, že nenabízí moc strhujících nebo napínavých momentů. Finální předávka je téměř bez napětí a emocí. Obrovské pozitivum filmu je Mark Rylance. Ten hraje výborně minimalisticky. No a samozřejmě Tom Hanks, to je takový dělník filmu. Nevypustí nanosekundu. Ale holt už mě i lepší role. Přesto všechno kvalitní věc. ()

slunicko2

Další Spielbergův počin, který neurazí, ani nenadchne. Alespoň mě ne. 1) Suchopárné a nudné zpracování (druhá polovina je lepší) staví na prvoplánové dojmologii a na atraktivitě příběhu, který ovšem ve filmu ztrácí barvu a je šedivý. 2) Zaujal mě charimatický ruský špión a ministr NDR. 3) A vy se nebojíte? A to by pomohlo? ()

Rakosnicek77

Spielberg a jeho dvorní herec Tom Hanks v tomhle dramatu z období studené války, předvádí režisérský a zejména herecký koncert. Ani chvilku i přes předlouhou stopáž, jsem se naprosto nenudil. O dramatické scény tady není nouze a sám se určitě půjdu podívat ještě jednou do kina. ()

Kaluž

Ani netuším, jak k tomu mohlo dojít, ale nechybělo mnoho a téměř jsem tenhle kousek v tuzemské kinodistribuci zazdil. Přisuzuji to své polevující filmové bdělosti, ruku v ruce se zaslepující natěšeností na novou epizodu Hvězdných válek. Jinak si nedovedu představit, jak mi mohl uniknout snímek s hereckou jistotou v hlavní roli, pod jehož tvorbou jsou podepsány takové ikony jako bří Coenové, Janusz Kamiński a v neposlední řadě Steven Spielberg. Stárnu a nestíhám to všechno sledovat, tím to bude. Ale dost už o mně, pojďme se nyní podívat na to, jak tenhle americký výlet do sněhem zavátého Berlína dopadl. Nu, skvěle, jak jinak? Tom Hanks za ta léta herecky vyrostl a nyní je novodobu verzí těch charismatických chlápků z černobílých filmů 40. let minulého století, jako byli Humphrey Bogart či James Stewart. A tomu já říkám maximální poklona. Celý film stojí prakticky na něm, takže si ho budete užívat opravdu do syta. A vězte, že zážitek je to, obzvlášť díky němu, natolik sugestivní, že ve finále se na tu postel svalíte spolu s ním. V kategorii ocenění za mužský herecký výkon v hlavní roli bude příští rok na Oscarech docela slušná tlačenice. K ději netřeba nic vysvětlovat, je to krásná americká pohádka z dob studené války, která zejména ve druhé polovině naprosto strhává vycizelovanou špionážní hrou na kočku a myš. A díky užití jemného humoru na těch správných místech to přesahuje i do velmi pohodové podívané. Řemeslně je to snímek šitý na jedničku s hvězdičkou, škoda jen menšího důrazu na budování zápletky s americkým letcem v první třetině filmu. Tam se to možná dalo podat trochu zajímavěji a nemuselo se to tak okatě hnát rovnou na jistotu. Nicméně Spielberg je zpátky v plné polní. Když nepočítám Tintina, tak od Mnichova jsme tady neměli takovou pecku. Ideální vánoční film pro celou rodinu (s odrostlejšími dětmi). ()

Mikita

Stopáž je poměrně dlouhá a témat je propleteno možná trochu příliš, Steven Spielberg ale moc dobře ví, co dělá. Ze soudního dramatu se přesouváme do jiné atmosféry a ocitáme se uprostřed politického vyjednávání, které souvisí s neveselou historií, jež nám není cizí. Nepokroucený lidský charakter, cit pro spravedlnost a soucit, drobný idealismus a odhodlání, to mě vždycky dostane. Ráda věřím, že takoví lidé existují, že za nás někde bojují svými slovy a svou moudrostí. A že se jim daří! A na podobných filmových příbězích nejvíc obdivuju to uzavření kruhu. Stojící muž. A i když víte, že to přijde, že se to nabízí, a Spielberg si s vámi pohrává, musíte prostě obdivovat, že to umí. Z příběhu, který mě nelákal a z počátku nudil, se vyklubalo nádherné překvapení. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)