Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

tomik99

Film Infinity War mě úplně dostal a po všech směrech se mi líbil. I když bylo vlastně jasné, že se většina postav musí vrátit, bylo to skvěle natočené, Thanos jako jeden z mála záporáků MCU dobře vyobrazen, o postavy jsem se bál a ty navíc ještě umíraly. Film byl do jisté míry překvapující a rozhodně nepředvídatelný. Jaká je tedy Endgame? Je to bezesporu jiný film, který vás nutí se s postavami rozloučit, protože nostalgie a loučení na vás dýchá ze všech stran po celou dobu stopáže. Přesto tam je hned několik velkých "ale", kdy musím říct, že se mi předchozí film líbil o dost víc. Film Endgame dlouho buduje atmosféru, je skvěle natočen a po řemeslné stránce mu není co vytknout. Co je ovšem špatně? Je šíleně (ale šíleně) předvídatelný. Nedočkal jsem se ani jedné pasáže, kdy bych zkrátka byl z něčeho překvapen, co se právě na plátně stalo. Přesně tak, jak jsem si film vysnil v hlavě, tak se ve finále stalo. Od prvního do posledního puntíku (v širších obrysech pochopitelně). Zemřely postavy, u kterých jsme to čekali, vrátily se postavy, u kterých jsme to čekali, cestovalo se v čase, jak jsme čekali. Zkrátka nic překvapivého se nestalo a bohužel nepřišel ani jeden zvrat, což by člověk u tříhodinového filmu sakra čekal. Smrt těch pár postav mě sice zasáhla, bohužel to nebylo něco, co bychom nevěděli, že nenastane. V určitou fázi, kdy jsem se o postavy chtěl ve velké bitvě, která tak velká nakonec nebyla (ale o tom později), bát, jsem si najednou uvědomil, že spoustu budoucích filmů je již potvrzeno, tudíž nemůže nikdo důležitý zemřít. Se starou gardou jsme se museli rozloučit a jejich dlouho-očekávané a avizované loučení jsme přece věděli již před několika lety. Jak nás tedy mohl film překvapit? Pouze tím, že zemře někdo, u koho jsme to vůbec, ale vůbec netušili. Pouze, kdyby se tvůrci utrhli ze řetězu, dali Thanosovi ještě větší hloubku, který by v té oné bitce někoho rozmetal na kousky. Pár takových náznaků tam bylo, ale nakonec na to Feige neměl. Ostatně jako nikdy za těch dvacet filmů. U Infinity War jsem měl pocit, že se něco mění a tvůrci jsou připraveni do toho jít naplno, tady to ale byla krutá zpátečka do zajetých kolejí. A nyní se dostáváme k tomu akčnímu finále, kdy si snad tvůrci vzali příklad od DC a jejich nepovedené Justice League, vrhli nás do post-apokalyptického (digitálního) světa plného kouře a červeno-černých mraků, kde se bitva odehrála. Ta ovšem ničím nepřekvapila - choreografií, nápadem, interakcí postav. Je těžké po tolika invazích něco vymyslet, ale když se podívám na bitvu o New York, Sokovii či o Wakandu, tak všechny byly o něco lepší. Od velkého finále jsem čekal více, především když jde spíše o kecací film, kdy se tvůrci mohli na konci pořádně vyřádit (a my jsme si to zasloužili). Z popisu vyplývá, že se mi film nelíbil, to určitě není pravda. Je to skvěle natočené a rozhodně se těším, až snímek znova uvidím. Bylo to dobře natočené a na celou řadu scén nemůžu říct nic špatného. Ale zatímco u Infinity War jsem neustále přemýšlel, co se stane, zde jsem odešel z kina naprosto klidný. Je film dobře zpracovaný, epický a jedná se událost tohoto roku? Rozhodně ano, bude se na něj dlouho vzpomínat. Bohužel tvůrci zůstali při zemi, neurvali se ze řetězu a poslali k ledu postavy, které zkrátka museli. A kvůli časovým paradoxům (které jsem záměrně vynechal, jinak bych ve filmu našel ještě větší bordel) se vrátí další staří známí. Ten dopad měl být větší. Těch překvapení mělo být více, zvraty měly mít větší hloubku. Takto to byl dobře natočený film, který je o něco lepší než průměr ostatních MCU. Přesto jsem po odchodu z kina cítil, že jsem byl o něco ochuzen. Vrchol tak pro mě zůstává film Infinity War. () (menej) (viac)

NiaWolf

Minor spoilers. M-A-R-V-E-L-O-U-S. Důstojné zakončení několikaleté filmové ságy, které dokáže ještě jednotlivé filmy zpětně doplnit. Efekty jsou prvotřídní, herecké výkony téměř bez chybičky. Nevím, kolik toho bylo „vykecáno“ v trailer, nicméně díky tomu, že jsem si vystačila jen s teaserem mohu říci, že děj nebyl předvídatelný a připravil řadu překvapení. Jestli mohu filmu něco vytknout, tak slabý tribut Stan Leeho, ne moc dobrá hudba (hl. v intru a titulcích) a některé slabší herecké výkony, překvapivě třeba u Ruffala a většiny blízkých kolem Iron Mana. Jen mám takový dojem, že nešlo jen o rozloučení s hrdiny z Phase 1, ale i s nejúspěšnější érou komiksových filmů na nějaký čas. Když se totiž na plátně objeví hrdinové, co mají převzít otěže v další etapě, tak nějak cítím, že to není ono a že tam jsou jen proto, aby splnili kvóty. Nejsme si jistá, jestli to bude na budoucí divácké úspěchy stačit. Také je škoda, že podobný nářez nezvládlo i DC, filmy jako je tenhle bych si ráda zkoukla častěji. Shrnutí: Too much feeling! ()

Killingjoke

V žádném případě nesouhlasím s tím, že by tenhle film byl nějak zvlášť výjimečný. A už vůbec tady nebudu házet superlativy o epičnosti a velikém srdíčku jako mnozí jiní zde. Ne, není to tak úplně pravda, i když musím uznat, že mě tahle marvelovka fakt bavila. A to je co říct, protože jak se dívám na seznam filmů z tohoto universa, do roku 2014 jsem se celkem bavil a od roku 2014 dosud, jsem se už vyjma zábavného Ant-Mana neuvěřitelně nudil, některé filmy dal jen na krev a to všechno jen proto, abych dospěl k filmu poslednímu a byl na něj připraven, když to už sleduji tolik let, že... Infinity War byl jeden z nejhorších a s obavami jsem sledoval i Endgame. A zase ta nuda! Tentokrát naštěstí pouze počáteční a příběh začal šlapat, propojovat předchozí události a konečně u mě superhrdinský film po dlouhé době vyvolal nějaké pozitivnější emoce, hlavně pak v závěru, kdy jsem si posteskl, jak to mohlo být skvělé, kdyby se všech 22 filmů aspoň takto povedlo. Největší trumf filmu je ale zároveň jeho největší slabinou, protože jako samostatný film je pro náhodného diváka absolutně disfunkčním gulášem nepochopitelných scén, jenž jsou určeny výhradně všem těm, co viděli předchozí filmy. A není to z mé strany žádná válka proti Marvelu s Disneyem, protože ani Warneři, či Foxové se nijak zvlášť nevytáhli... Komiksy mám rád, ale ty superhrdinské už moc nečtu. Stejně tak je to u mě se superhdinskými filmy. A proto jsem velice rád, že tenhle film uzavřel jednu velkou kapitolu, uzavřel ji docela důstojně a já už do budoucna mohu oželet další kopírkové originy a příběhy, na které se třeba mrknu jen tak mimochodem, pokud na ně narazím... ()

gazogazo

Tři hodiny utečou jako voda , ale z toho mám bejt posranej? Stejně zapomenutelné jako x filmů od MCU co jsem viděl. Nakonec zamícháme s troškou té feministické ideologie a ne, nebudeme se snažit aby to vypadalo nějak přirozeně, prostě to tam napálíme. Jo a ještě hrdinu amerického národa zbarvíme do černa, aby nikdo neměl pochyby o našem svědomí. ()

AloeB

Napsáno k tomuto bylo již mnoho. I já přiznám že tato fantastická prezentace vlastního komiksového libida si stejně jako jeho o rok starší bratříček zaslouží pozornost, protože sledovat dovede pobavit jakkoliv moc je to prostě dementní a nejabsurdnější část kam už jakékoliv lidské uvažování šlo do Thanusovi prdele je paradoxně tou nejlepší a nejepičtější. No však si počkejte na konec, jako ta část jak tam ještě nepřiletí kapitánka Feminazi s rajcovním "Hi, Peter Parker." Jinak je to bullshit, ale to jsme už zvyklí ne. Horší než Doktor Strange to být nemůže :) ()

HenryIvan

Vyvstáva otázka. Mal vôbec Thanos šancu ?? Mal, ale predsa je pravda, že v spojení je sila. Zvládnuté skvelo, vážne skvelo. Nevyhli sme sa síce niektorým wtf momentom, ale to mi vôbec nevadilo. Hurá do ďalšej fázy. ()

misbos

Zaniklý Svět Rukavic vol 2019 - aneb - jak Fanservis (téměř) porazil Příběh a luskalo se u toho prsty. Klady: Scarlett Johansson předvádí v rámci žánru neskutečnej výkon. Celá Nebula a hlavně její moment "...he won´t let me.." posouvá Karen Gillan na špici (ten film, co natočila, chci vidět!). Thor je fajn, i s kilama navíc můžete bejt zlá prdel. Starkův a Rogersův oblouk se povedl. Scéna ve vejtahu je ukázkovej příklad toho, jak podvracet očekávání a neztratit při tom logiku. A tím končíme. Zápory: Banner si svůj problém s Hulkem vyřeší mimo plátno a my dostaneme zelenou mašinu na většinou blbý fóry. Antman je co se humoru týče mimo úplně. "Králík" je poddimenzovanej až běda. Nebula je vošizená (a při tom je jedna z nejzajímavějších a nejlíp zahranejch postav). S Kapitánkou JáTohoMámHrozněMoc si nikdo z autorů evidentně nevěděl rady. Místo komplexního Thanose z předchzího filmu dostaneme psychotickýho sadistu. Na Moragu a Vormiru má střih zástavu srdce. V poslední bitvě s přehledem vítězí cool momenty nad soudržností vyprávění. Sečteno a podtrženo - tři, a zřejmě jen díky snaze a umu dua Russo to neujelo někam k Lilly a Laně, i když ten směr je poslední dobou znát (zdravíme ... ale hovno už). Tak uvidíme.... tyhle sourozenci končej, snad nenastoupěj ty druhý nebo někdo takovej - ale nevsadil bych si na to. ()

Cinematrix

Na objektivní komentář Avengers: Endgame je potřeba se alespoň trochu pohybovat ve vodách Marvelu. Někdo tu píše, že se to snaží být za každou cenu zábavné, což je pravda jen z poloviny, protože humor tu samozřejmě byl, ale samotný film měl téměř tři hodiny, a to nelze bez úhony ustát bez špetky toho humoru, který o to víc evokuje dramatické části. Co se týče samotné akce, bylo jí o něco méně, než v Infinity war, ale to bylo jedině dobře, protože nakonec bychom se dostali do takového stádia, že se bude na plátně každej s každym řezat helma nehelma a nemusíme chodit do kina, nýbrž spíš k psychiatrovi, kterej bude řešit naše trauma z války, která se nazývá kino. Už takhle mi stačí, že jsem zralej na léčení z pár zfilmovanejch rodinejch dramat od Viewegha, kde mi naopak humor dost chyběl. ()

KafuR

Šlo by rozebrat každou ze tří částí filmu, od zkratkovitého úvodu ála a bylo po všem, po druhou část ve stylu paralelní vesmírné a časové road movie, až po závěrečnou část, která nabízí opravdu velkolepou bitvu se všemi, na koho si vzpomenete. Škoda jen toho, že ačkoli šlo v závěru hlavně o osud Země a lidstva samotného, v bitvě samotné po normálním člověku a jeho zbraních nebylo ani vidu ani slechu. Jako by se už jednalo o čistokrevnou fantasy, ve které už pro normálního člověka není místo. A to přesto, že se odehrává na jeho domovské planetě. ()

emdvojka

Koniec hry. Trošku presladený ale i výpravný Avengeri ukončia svoje dianie cestami naprieč časom, aby odvrátili neodvrátiteľné a zaujali každý svoje miesto superhrdinov na veky vekou. Tie finálne árie sa mi zdali troška prepálené, ale priebeh filmu je zaujímavo podaní a preto ani dĺžka filmu veľmi nevadí. Užijeme si kopec dialógov, monológov, kopčisko akcie a štipku humoru a drámy. Efekty sú opäť najvyššia liga a CGI menej viditeľné. Takže spokojnosť aj keď s tým silným námetom a solidnou dávkou postáv, ktorá už skoro každá oslávila i svoj vlastný film sa dalo urobiť oveľa viac, ako sme sa dočkali. ()

bararich8

Velkolepé zakončení, kde sice už od začátku víte, že to není opravdový konec a tohle nejsou Hry o Trůny, kde nevíte dne ani hodiny, ale přesto se tvůrci hodně vytáhli a do třech hodin nacpali úplně všechno. Nechybí vcelku pěkné příběhové kličky, humor, silné momenty a řádná CGI mela. Hlavně však uvidíte všechny hrdiny pohromadě. Navíc ty 3 hodiny uběhly překvapivě rychle. Ovšem zamrzí chybějící pozávěrečná scéna (trailer na Spidermana je laciná odměna). Plná palba, 5* ()

Davidkkk

Nepolevující jízda, které se nepodařilo vypořádat hned s několika zbytečnými vadami na kráse. Chcete-li však vidět ten nejepičtější moment z celého Marvel Cinematic Universe, Endgame je nutností. ()

geek.ondra

MCU vrcholí a ne nepovedlo se to. Endgame je špatně napsaná, odporně natočená a amatérský zrežírovaná slátanina která je sice ráj pro skalní fandy ale pro ty co od takhle důležitého filmu čekali něco víc je to velký zklamání. Herci si to na poslední chvíli užívají a pár fajn scén tu bylo ale vzhledem k té stopáží mě to časem začalo nudit. Největší zklamání dekády! 6/10 ()

Torgal

Očakávania našponované v Infinity War sa týmto monumentálnym zavŕšením Marveláckej desaťročnice nepodarilo úplne naplniť. Čiastočne je to vina mojich nerealistických predstáv, ako mi Strangeov plán, ktorý ako jediný 14 miliónov možností viedol k porážke Thanosa vytrie zrak (v podstate neexistoval), ale aj to, že sa tvorcovia proti mojim očakávaniam (a blokbusterovým zákonom) rozhodli neprekonávať predchádzajúci diel čo sa opulentnosti trikov týka, ale v prvej tretine odbočili smerom k osobnej dráme plnej zlomených hrdinov. A prehrýzť sa touto dlhou pasážou ma nielenže nebavilo, ale sledovať trosky na ktoré sa zmenili najmocnejší hrdinovia Zeme bolo dosť deprimujúce. Z akéhosi dôvodu sa ale ani tu tvorcovia nevyhli dementným vtipom, najmä na účet Thora (jeho premena bola pre mňa šokujúca, lebo ňou v podstate hodili do hajzlu jeho charakterový vývoj z posledných filmov). Druhá tretina je už potom čistý fan service s cestovaním v čase, kde si pripomenieme zopár ikonických momentov z predošlých filmov, ale inak ide všetko až príliš jednoducho a okázale sa kašle na všetky logické paradoxy, ktoré sa v presunoch časom skrývajú. No a v závere si konečne všetci dajú cez držku a je tu už je to presne tak veľkolepé, ako som chcel. Škoda len, že Thanos - v minulom diely výborný záporák s pochopiteľnou motiváciou - sa tu zredukoval na vyšinutého magora s minimom priestoru. Nakoniec musím priznať, že Infinity War ma bavilo o dosť viac, a to aj kvôli prísľubu finále, ktoré ale zavŕšenie ságy nedokázalo naplniť. 8/10 ()

dalziel

Tak asi takhle.Ironman celý tento humbug začal a on ho aj ukončil.Celý film sa nesie v ťažko pscychologickej rovine avšak akcia nechýba.Nutnosť vysporiadať sa s celou dekadou marvel vesmíru však až priveľmi tlačí na pílu.Je cítitiť že tvorcovia do toho dali absolútne všetko , vrátane každého doláru z rozpočtu.Tento film je vlastne ako Tanos.Je skrátka nevyhnuteľný. Za mňa 89%. ()

pepa3rd

Hodně jsem přemýšlel zda tři nebo čtyři hvězdy, ale předchozí díl mě prostě překvapil, bavil a svým způsobem i dojal. Tady jsem se jen docela bavil vcelku preplacanou poctou každé z postav. 70 % ()

Charlie84

Všechno jednou skončí a Avengers měli skončit dříve, než se na plátně sejde víc hrdinů, než je kamera schopná dostat do záběru. Což se zde stává pravidelně. Totální bitva byla totální už v Infinity War, tady je toho opět VÍC, mnohem víc, mnohem mnohem víc...a nepomáhá to ničemu, tvůrcům už viditelně dochází i možnosti kombinací různých barev, aby evenďři vůbec zůstali odlišitelní.To je sice detail, ale odráží symptom celého Endgame. Aniž by se přidalo na tvůrčí invenci, vrší se opět totéž. V prostřední části se dokonce přiznaně rezignuje na vytváření nového obsahu a recyklují se scény z předešlých filmů. Člověk vzpomene na výplňové seriálové epizody tvořené sestřiny skečů z uplynulých sérií a to nejsou hezké vzpomínky. Vyvrcholení opět jen tupě opakuje úspěšné záběry předešlých dílů, s nulovým dopadem na diváka. Extrémně nefunkční konverzační humor a homeless Thor zasazují ránu z milosti. Škoda. ()

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (viac)

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý