Smrtonosná pasca 2

• Česko Smrtonosná past 2 (viac)

Bruce Willis ako policajný detektív John McClane je opäť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Letisko, na ktorom čaká na prílet manželky, totiž obsadili teroristi, aby oslobodili zatknutého kokaínového mafiána. V stávke sú životy stoviek ľudí a pasažierov lietadiel, ktoré musia v snehovej búrke krúžiť nad odstaveným letiskom! (TV JOJ)

darkrobyk

Místo mrakodrapu letiště...Autoři opět, kromě skvělé akce a napětí, nastavují zrcadlo policii, politikům, ochrankám a ukazují jejich pokřivené ksichty. Divák by chvílemi nejraději skočil Willisovi na pomoc. Trikoví experti přiznali, že ve filmu lze sice udělat cokoliv, ale skutečnost může být hrubě jiná. Katapult by prchajícího Willise rozhodně nezachránil, leč slovo režiséra je svaté, že...a pak, divákovi to rozhodně nevadí, chce totiž zábavu a ne přemýšlení nad fungováním fyzikálních zákonů... V kině explozivní, na obrazovce poněkud usazené, ale pořád báječné! ()

sniper18

Prvá Smrtonosná pasca nastavila úroveň poriadne vysoko a o to príjemnejšie prekvapenie je, že toto pokračovanie je takmer po všetkých stránkach ešte o trochu lepšie. Je to síce typický štýl pokračovania, teda všetko, čo fungovalo predtým je tu ešte vo väčšej miere, ale na rozdiel od väčšiny ostatných prípadov je to tu len ku prospechu. Umiestniť dej do prostredia letiska je perfektný nápad, už nie je tak obmedzené, ako mrakodrap, ale toto prostredie mi príde podstatne atraktívnejšie, interiéry sú zaujímavejšie a dostatočný priestor dostanú aj pekné exteriéry. Teroristi majú opäť veľkolepý plán, pred ktorého uskutočnením sa nezastavia pred ničím, ale veľmi sa mi páčil ten ich profesionálny prístup, nikdy sa nenechajú vyprovokovať a ani nelikvidujú tých, čo chybovali, stále fungujú ako správny tím. Ale aj o to ťažšie to má samotný John McClane, ktorý tu už nepôsobí ako jediné ohrozenie plánu terorostov, ale skôr tu väčšinu času plní len úlohu takého menšieho škodcu, ktorý sa vždy objaví na správnom mieste a urobí teroristom nejaké straty, ale vlastne je to pre nich len také zanedbateľné zdržanie a všetko funguje podľa plánu. Práve v tomto mi to príde trochu realistickejšie, ale hlavne opäť perfektne dejovo zvládnuté a podporené skvelou vianočnou atmosférou, tentoraz už aj so snehom, takže toto je radosť pozerať od prvej do poslednej minúty. Obsadeniu sa nedá nič vytknúť, Bruce Willis je tu stále perfektný, síce má menej hlášok, ale inak ma tu bavil ešte o trochu viac, vrátilo sa viacero vedľajších postáv z jednotky, ako jeho manželka, kamarát policajt, alebo novinár, pridalo sa výborné zloženie letiska a dvojica policajtov a opäť skvelé zloženie záporákov. Síce nikto z nich nie je tak výnimočný herec, ako Alan Rickman, ale práve tento typ mám ešte radšej. Vedúce vojenské trio, William Sadler, John Amos a Franco Nero, ale aj medzi radovými žoldniermi sa dá nájsť dostatok známych tvárí. Akcia je na tom rovnako, ako aj celý film, takže opäť v podobnom štýle, ale väčšia a trochu rozmanitejšia. Ale aj tentoraz je skvelo natočená a pomerne drsná. Súboje očakávane moc nevynikajú, ale všetky prestrelky sú skvelé, rovnako aj rôzne likvidácie, vyniká hlavne použitie cencúľa, k tomu parádne veľkolepé výbuchy a ešte aj nejaké tie naháňačky. Najviac ma mrzí, že finále je z celého filmu najslabšie, ale tiež nie je zlé a hlavne, že film v priebehu ponúkne mnoho skvelých akčných scén. A najviac ma bavia prestrelka so skupinou, ktorá práve zneškodnila celú zásahovú jednotku, katapultovanie alebo naháňačka na snežných skútroch. Renny Harlin tiež svoju prácu v ničom nepokazil, rovnako dokonalá žánrová práca, ako aj predtým. Tento diel mám z celej série asi najradšej, vianočná klasika, ktorú spolu s prvým dielom nesmie chýbať na žiadne vianoce. 90% ()

TheDarKnig

stále značně kvalitní oproti mnoha dalším akčním flákům, ale na kultovnost jedničky to nemá, i když se to asi k těm Vánocům tady v Česku hodí více než prosluněné LA. Zimní nálada ve filmu krásně přechází i na diváka, a vytváří potřebnou atmosféru na užití si celého filmu. McClane stále cedí tvrdé hlášky, záporáci umírají jeden po druhém a jeho žena je v tom znovu zapletena. A i ten protiva reportér. Potěšilo malé cameo černocha z jedničky, záporák o něco slabší, na druhou stranu oproti Nakatomi je tady i nějaká ta pointa, takže díky tomu byla i nějaká změna. Ale stále je to "jen" pokračování, které už nemůže tak příjemně překvapit, takže jen 4. S pocitem dobře odvedené práce ()

kingik

Znova jsou tu Vánoce a detektiv John McClane čeká na letišti na přílet manželky Holly, s kterou se dal znovu dohromady. Letiště však obsadí teroristi, plánující osvobození zatčeného kokainového mafiána, generála Esperanzu. V sázce jsou životy stovek lidí, pasažerů letadel, které musí kroužit nad odstaveným letištěm ve sněhové bouři. John se znovu ocitá v krizové situaci, protože v jednom z letadel sedí i jeho žena a palivo brzy dojde. I přes nepochopení vedení letiště, se John na vlastní pěst pouští do nerovného boje s teroristy. Druhý díl si nic nezadá s jedničkou, pravda, postrádá její sevřenost, ale v akčních sekvencích ji rozhodně překonává, protože režii má tentokrát na starost akční specialista Renny Harlin. Jednička asi zůstane navždy nepřekonána, ale dvojka je jejím důstojným nástupcem. Dojem kazí jen pár nepovedených speciálních efektů a kaskadér zaskakující za Bruce Willise, který byl poznat. 80% ()

Sarkastic

Dvojka je dost podobná jedničce, avšak přece jenom ji něco málo odlišuje. Je zde více akce (někdy trochu méně snesitelné), humoru, John dokonce i jednou selže (sice to nebyla jeho chyba, ale i něco takového u zpravidla bezchybného akčního hrdiny mile překvapí), na druhou stranu záporáci, přestože je jich zde byla pěkná řádka, se ani všichni dohromady nedokážou vyrovnat Hansovi z prvního dílu. Celkově tedy hodnotím znovu 4*. ()

• Když ke konci filmu při jízdě po ranveji tryská širokým proudem letadlu z nádrže palivo a připočteme-li výšku křídla (příp. i vítr při nevlídné sněhové bouři), rozptyl dopadu by byl mnohametrový. Však při zapálení je vidět jen několik centimetrů široká strouha. (kyrtab)
  • Mělo se natáčet v Minnesotě, ale nenapadl tam žádný sníh, a tak se natáčení přesunulo do Michiganu. (Kulmon)
  • Letoun generála Esperanzy (Franco Nero) ve skutečnosti neexistuje. Jedná se o upravený typ C-123 Provider, který má v běžné podobě 2 pístové a 2 pomocné proudové motory. Letoun ve filmu má 4 velké proudové motory a navíc je vybaven vystřelovacími sedadly, což běžné C-123 nemají. (Foxhound#1)