Cesta do fantázie

• Česko Cesta do fantazie (viac)

Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom. Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov. Naopak, divákov každého veku pohltí unikátnou víziou autora, vďaka ktorej každý záber dýcha čarovnosťou, hravosťou, nápaditosťou, ale aj melanchóliou a emotívnosťou. (ASFK)

Petus

Miyazaki neumí být jiný než úžasný. Jeho filmy jsou prostě nádherné a kouzelně originální. Jenom škoda, že se jich k nám dostává tak málo. ()

štófy

První japonský animovaný film,který sjem viděl.Ale rozhodně ne poslední.Film má v sobě tolik pro nás neznámých prvků,že působí neskutečně mysteriózním dojmem.A navíc mě osobně zaujala nejvíc hudba,která na mě působila tak,že jsem se zprvu cítil,jako bych sledoval animovanou filmovou operu. ()

karlee

Poměrně dost dobrých nápadů, i když mě osobně se víc líbí Mononoke i Naušika, ty mají propracovanější příběh, toto je čistě o fantazii, trochu na úkor děje. ()

Ashnobe

Teprve musím zjistit, jestli mi prostě moc nesedí anime nebo jenom tenhle film. Místy jsem se opravdu hodně nudil. Navíc mě příšerně iritovala "hlavní hrdinka". ()

baltik

Hledal jsem 5 min šestou hvězdičku... Množství fantazie je v tomto filmu tolik, že se tomu nechce věřit.. komentář: POMO - krátký a neuvěřitelně přesně výstižný ()

Godhaj

,,Zapomeneš-li své jméno, už se nikdy nedostaneš domů.“ Cestě do fantazie se nedá upřít velká dávka představivosti. Vymyšlený svět přímo kypí životem a je příjemné ho sledovat, obzvlášť když jej animátoři vytvořili s takovou precizností. Příběh však na mě byl trochu moc chaotický a občas jsem byl z vývoje událostí trochu zmatený. Některé scény mi přišly až moc naturalistické a nechutné. Soundtrack je složený z příjemných jednoduchých motivů, které pomáhají navozovat snovou atmosféru. Celkově vzato se mi však tento film líbil, i když to nebyl úplně můj šálek čajíku. ()

kyLuke

Zklamání .... od oscarového filmu většinou čekám hodně a zjistil jsem , že jsem ten film asi nepochopil . Postavy se pro mě chovají dost nepochopitelně ( rodiče na začátku filmu , Haku i samotná Chihiro , jejichž charakter se ve filmu mění ) a celé to skončilo tak zvláštně , že jsem v podstatě nepochopil o co se tu těch 125 minut jednalo . Musím sice uznat , že animace je nádherná a film je jako celek pěkně zpracovaný , ALE .... Možná by to chtělo další projekci nejsem si jist , ale zatím je pro mě "Cesta do fantazie" takovým filmem na tři hvězdičky , jelikož byl tak zvláštní , až jsem to nepochopil . ()

Desdinova

V poslednom čase ma tieto animované japonské filmy chytili. Najviac sa mi na nich páčia originálne postavy a všetky neokukané fantasy bytosti. Väčšinou nemajú nejaký zložitý dej, ale majú pekné myšlienky, niekedy mi to príde ako ľudové rozprávky. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: 100% být feťák a nebo mít 10, jinak bohužel nuda. Přeplácané a holka má potřebu všechno řešit. Menší podobnost s filmem "Narnie". ()

Belsazar

Mladičká dívenka Čihiro se bolestně promění v pracující dívku jménem Sen a dostane se do fantaskního světa, kterému zpočátku vůbec nerozumí. A divák jen sedí a s otevřenými ústy se nestačí divit. Nádherný film, který sice není druhou Princeznou Mononoke, ale i tak se jedná o extra zážitek. S radostí se připojuji k těm, kteří někteří zdejší "odpadníci" hodnotí jako drogově závislé. :-) ()

Maniik88

Uf. Pozreť si Mijazakiho je náročná úloha. Musíte byť dobre vyspatý, koncentrovaný a potom budete odmenený naozaj neokúkanou, originálnou a veľmi zložitou rozprávkou s neskutočnou grafikou a nápadmi. Ako je u Mijazakiho zvykom, postavy sú veľmi komplikované, nie sú vyslovene záporné a kladné a dej je ťažko sledovateľný. Proste majstrovský kus, ktorý ale svojou zložitosťou a mentálnou náročnosťou rozhodne nie je pre detského diváka a pre každého. Tentokrát som pochytil väčšinu deja a postáv a dávalo to celkom zmysel. Neostal som stratený ako v Zámku v oblakoch. Krásne ale druhýkrát by som to nezvládol. ()

1mArc0

„Veľa šťastia Chiriho, ešte sa uvidíme.“ „Je to len sen, choď preč, choď preč.“ Od roku 1997 svet animácie prebehol veľký kúsok, a na Ceste do fantázie je poznať.  Sú dve, ktoré by mal každý pozorný divák rozlišovať: Vizuál (formálna stránka), a obsah. Mijazaki docielil ladnosť oboch polohách.  So  štylizovaným  vizuálom je nutno zaobchádzať opatrne. Malé dievčatko sedí na zadnej sedačke aute, netušiac o tom, čo ju čaká. úvod otvára príjemný minimalistický motív v podobe klavíru. Vynikajúca harmónia medzi detskou radosťou a dramatickosťou v podaní hudby  Džó Hisaišiho. Spočiatku sa zdá, že Chihiro je znudená z dnešného sveta. Divák dostane toľko informácií, koľko je potrebné ku deju. S porovnaním od princezny Mononoke je tu menej násilia, film vtiahne diváka ľahšie. Poviete si, čo sa môže stať, prechádzkou skanzenu. Lenže tam niet ani živej duše. Osobne sa mi páči, dať do popredie protagonistku normálne dievča.  Aj napriek tomu, že dievča nemôže nájsť svojich rodičov, zostáva odvážna.  Chihiro predstavuje typ skutočného člena rodiny, je ochotný sa obetovať pre záchranu druhých. Aj za cenu zlata, sa ukáže, že sa jej nezmenil charakter. Tento má neskutočne dobrú expozíciu, alebo tzv. umenie náznakov. Hlavným prvkom, ten zdôrazňuje sám Hajao je čistota charakteru. Všetko sa zmení, keď na mesto sa vrhne kabát tmy,  chlapec, ktorý stretne Chihiro varuje, aby utiekla a sa vrátila, odkiaľ prišla. V ponímaní rodičov Chihiro je to skanzen, no nakoniec sú z toho kúpele. Podivný čierny duchovia sa prechádzajú naprieč celým skanzenom/kúpeľami.  Zo začiatku vôbec nepoznáme motívy Huraku, prečo pomáha Chihiro. Čarodejnica Jubaba predstavuje motív, sebeckosti, chamtivosti, a že lenivosť sa nevypláca. Takže, deti žiadna lenivosť, pretože príde Jubaba. Premena sa prasatá je skôr príkladom toho, že sa nesmie prejedať, a treba si  nastaviť správnu mieru koľko toho zjeme. Strih je ten prvok, ktorý môže diváka veľmi rýchlo odraziť, tento má takú dĺžku záberov, aká má byť. Ľudia si ani neuvedomujú, že ako strih je dôležitý. Česky dabing:  Dablérka, ktorá bola vybraná pre hlavnú protagonistku, bola hlasovo príliš „stará“ na úlohu 10 ročného dievčatka. Paradoxom je, že na druhej ju musím pochváliť, pretože sa vynikajúco zhostila úlohy a precítila každú jednu repliku. Chihiko nás učí, že pomoc je dôležitá. P. S.: Tie tri zelené hlavy nemajú chybu: „Hoi, hoi, hoi, hoi.“ Musím uznať, že je krásny animovaný film. Je jedno, či Vám je 30, 40, 50.. Spirited Away, alebo Cesta do Fantázie je pre každého diváka.  Mimo kvalitného diváckeho zážitku nám Cesta do Fantázie ukazuje, že človeka s dobrým srdcom treba vážiť, a nie zneužívať. Na konci to zakončím slovami, ktorý ho najlepšie vystihuje: „Sila lásky nič nepremôže.“ /95%/ ()

SONY_

Byl jsem hodně a příjemně překvapený, to říkám na rovinu. Každý druhý totiž říká, jak je anime pěkný a já si vždy v hlavě říkal, že už ta animace je odporná. No ale řekl jsem si, že abych tedy mohl argumentovat, měl bych také nějaké zkouknout. Proto jsem šel do nejlepších filmů a vylezla na mě Cesta do fantazie. Film mě vlastně uchvátil hned na začátku, animace se mi začala líbit a příběh se začal pěkně rozjíždět a až do konce jsem čekal, jak to dopadne. Mé nadšení ale netrvalo po celý film, v druhé polovině filmu jsem našel nudné pasáže, například tu s tím přerostlým miminem, to byla hrůza. Zkrátka jsem začal sledovat, kolik zbývá minut. Nakonec jsem filmu udělil krásné tři hvězdičky, protože mě, jak jsem již řekl, příjemně překvapil, ale vidět ho hned znovu bych nemusel a příště bych si přeci jenom pustil klasický animák, například od Pixaru. /65%/ ()

hrumsrt

Ani nebudu předstírat, jak jsem se těšil až si udělám čas na Mijazakiho kinematografii a doplním si něco z japonského anime... Jako první jsme si zvolil právě až novější Cestu do fantazie, především díky zdejšímu a obecnému ohlasu. Nevím, jestli to byla zlá volba, ale pokud tohle není nejlepší film na start s jedním z nejslavnějších japonských filmových tvůrců, tak se omlouvám a v budoucnu to jistě napravím při dalším setkání a pověst na něj se mi jistě zvedne.. Nejen, že Cesta do fantazie je nejznámější režisérovo dílo a taky jde o jediné, které proměnilo nominaci na AA.. Samozřejmě animace je perfektní a v podstatě i námět, který snad musí oslovit každé dítě, ovšem svou pozici by měl obhájit i před okem dospělého.. V mém případě ale nemohu potvrdit všechny kvality a s čistým svědomím snímek doporučit. Reálný úvod příběhu, který má nastínit rodinné ústřední hrdinky a přiblížit nám ji jako osobu, se kterou může divák splynout je solidní a skutečně dává potenciál, že tohle by si mohli dospělí diváci užít.. Ovšem pak přijde ono očekávané, tedy "cesta do fantazie" a divák doufá na změnu atmosféry a vůbec, že film rázem odignoruje hranice. Ale bohužel tomu tak úplně není a jde vlastně jen o prostředek, aby si hlavní hrdinka uvědomila některé životní hodnoty. Což mě bohužel napadlo vlastně už od doby, kdy vím, že půjde o dětský charakter... Představte si, že máte ukázat divákovi svět, kde je možné úplně vše, přeskakuje se mezi prostorem, lámou se jeho pravidla, může to dojít až spiritualistických výšin, ALE tvůrci to nezvládli... Tolik možností, taková svoboda a stejně mám pocit, že jsem v těch místy už zdlouhavých dvou hodinách dostal zatraceně málo.. Chválím úvod a stejně tak i závěr, ale co se děje v prostředku je skoro až vata, která jde mimo mě.. Animace je skvělý vypravěč, ale nemůže se tvářit, že odvede myšlenku bez nějakého vedení, takhle jde jen o atrakci.. Ale co se té týče, je Cesta do fantazie úchvatná. 60% ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Letošní festival Filmasia se koná v Aeru 3. - 5. prosince 2010. Uvidíte nové filmy od jmen jako Andrew Lau, Takashi Miike, Hayao Miyazaki, Tsai Ming-liang nebo Kim Ji-woon! Asijský víkend začíná v… (viac)