Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Neuge

Po výborné trojce nastal bohužel kvalitativní propad. Newell se drží Cuaronova rázného odproštění Harryho od dětskosti a naivity let minulých, předhazuje nám po jeho vzoru pár temných scén, jež doslova srší tou správnou atmosférou a finišuje více než solidním "unhapppy" endem. Co mi však poněkud vadilo byla například "bálová" taneční pasáž - nebavila mě. A bohužel i celková plochost charakterů, které podle mě nikdy nešly příliš do hloubky, nicméně tentokrát to bylo zřejmější, než kdykoliv předtím - místy mi manipulace s nimi přišla dost násilná - alespoň pro diváka neznalého knižní předlohy. Mohlo to být lepší - ale mohlo to být i horší, podstatně. Nakonec slabší 4* ()

Falco.araea

Můj oblíbený díl, jak knížka, tak i film. V roce 2005 mi bylo 12, skoro stejně jako Harrymu a bylo to období, kdy jsem to prožívala asi nejvíc a byla na tom absolutně závislá. A minimálně krásnohůlské stejnokroje musí chytit za srdce každého. ()

Nikol10

Tak já nevím,ale tento díl je úplně jiný než předchozí,samozřejmě,že se musel držet knižní předlohy,ale jakoby to zase sklouzlo do té dětské zábavnosti s tím,že Harry a spol.už se začínají zajímat o jiné pohlaví. Finální scéna je ovšem skvělá a za pár vtipků musím dát 4 hvězdičky jo a taky za Pattinsona. :-) ()

papadoce

Nuž, kde by som začal. Nové postavy, ktoré pribudli oproti predchádzajúcim častiam sa vydarili. Oživilo to a boli vo svojej podstate sympaťáci až na jednu. Akoby nestačilo, že Redklif a Grint rastú do ohizdnosti a maximálnej nesympatie, ešte ku nim pribudol Patizón. A v tom je najväčšia slabina štvrtého dielu. všetko ostatné bolo fajn a patrilo ku tomu lepšiemu čo som doteraz v Potterovskom svete videl. Každopádne sa jedná o zaujímavý zvrat a vývoj, keďže séria namierila do temnejších vôd a to sa mi páči. Zrazu som celkom zvedavý čo bude nasledovať. Ozaj a postupne sa nám zaguľaťuje Emma a tá ženskosť jej fakt pristane. Tak uvidíme. ()

boo-boo

V prvom rade je nutno povedať, že Newell ako režisér nepohorel - on skôr neoslnil. HP4 pochovalo v prvom rade to, ako veľmi je cítiť, že predloha do filmu ani pri nie práve najstriedmejšej stopáži (ehm, ehm, 150 minút) jednoducho nešla preniesť bez kompromisov. Tie je cítiť na každom kroku - všetko sa deje ako z rýchlika, celé vzťahy vznikajú a zanikajú doslova pred očami, celý dej je len sledom viac či menej súrodých epizódiek a finále má vzhľadom na skratkovitosť všetkého pred ním nulový dopad na diváka. ()

1mArc0

Príbehovo najbohatšia časť zo všetkých z celej série. Tie postavy, zápletky. Súboj troch (štyroch) čarodejníkov FENOMENÁLNY! Z celého príbehu tento šampionát je jedna veľká udalosť. Zápletka taktiež výborná, ako v predchádzajúcom dieli. Tento diel stále zostal stále láska z detstva. Úbohý Sedrig, nevadí stal si sa upírom, v tom istom roku. ;) David Tennant fenomenálny. Veľká udalosť v sérii. /80 %/ ()

Scraffy

Mám herca Daniela Radcliffa rád a v každom filme ma dokázal zaujať, ale toto je presne tá jedna výnimka, ktorá mu akosi nesadla alebo čo. Naozaj jediný film, ktorý bol v jeho kariére zlý. Bol tu taký akýsi nemastný-neslaný. A v podstate nie len on, ale celý film. Je až moc dlhý a pritom príbeh nie je niečo extra. V podstate je celý akýsi moc hrr hrr a nič. Pokým sa vo filme nedôjde do labyrintu, tak ma to moc nebavilo. Ale potom nastala správna temná atmosféra, ktorá trvala už do skončenia celej tejto série o Harry Potterovi. Druhá najslabšia časť Harryho po jednotke. ()

PaRi

Pottermánie mne neoslovuje a to ani v knižní předloze. Byl jsem schopen se podívat jen na tento díl a to mne na něj dovlekly mé děti. Zlaté české pohádky. ()

wolverine

Tady končí temná pohádka a začíná fantasy pro dospělé. Jeden z mých nejoblibenějších filmů. Díval jsem se na film asi po 7 letech a musím říct, že sem si mnoha narážek a vtipů vůbec nevšiml. Během těch sedmi let jsem si stihnul přečíst knížku a musím říct, že se jedná o slušnou adaptaci knihy. Jediná věc, která mě mrzí, je to, že lord Voldemort nemá rudé oči jako v knížce. Myslím, že by působil strašidelněji, ale to je jen drobnost. ()

ANTYCHRYST

Další skvělé pokračování této naprosto legendární filmové série.. Podvodní svět.. Hřbitovní schůzka.. Draci.. Ples.. Skvělé :) dá se na to koukat stále a stále dokola :) 100% ()

Jan.Cada1

Harry Potter a Ohnivý pohár je dějově přechodným dílem mezi pohádkou pro děti (první 3 díly) a fantasy pro dospěláky. Newell převedl předlohu J.K. Rowling na plátno zdatně, ale zdaleka ne dokonale. Většina herců předvedla kvalitní práci, vyzdvihl bych hlavně Davida Tennanta . Hudba o trochu slabší než u ostatních dílů. Celkově tak 70 %. ()

Najt

Tohle je legendární série z neskutečně originálního a precizního světa s fantastickými postavami. Jedna z nejlepších filmových ság všech dob. Předešlé díly byly spíš rodinného typu, ale 4. dílem se série mění v drama. Začátky jsou super, pak se to zlomí a jde do tuhého. Stejně jako člověk dospívá v dospělost tak se stejně tak vyvíjí i sága Harryho Pottera. Jako dítě jsem to měl rád, ale bral to tak nějak na lehkou váhu a jako dospělý, to mám mnohem raději, protože dokážu mnohem více ocenit tu propracovanost světa a kvalitu filmů. Tahle 10 letá série poznamenala kinematografii navždy. ()

MFloyd

Zpětně jsem začal sledovat celou sérii Harryho Pottera a musím říct, že asi jediný film, který mě bavil, i když určitě ne tolik jako kdysi, je právě Ohnivý pohár. Je to totiž přesně ta dělící linie, kdy ještě celkem pohádková první trilogie, která byla dost naivní a vlastně ve spousty ohledech přeceněná, se prolnula s temnou atmosférou dílů následujících. Akorát, že zde bylo dost zábavných prvků, které dělali z filmu velmi dobrou podívanou a zároveň zamaskovali jinak primitivní a předvídatelné dialogy a zvraty. Takže celkově dobré 4*. ()

hrumsrt

Jsme zpět u kadence jeden film ze světa Harryho Pottera za rok. Nejznámější kouzelník se vrací již po čtvrté a i rovnou s novým režisérem. Ohnivého poháru se ujímá dosti zkušený britský režisér Mike Newell, který se v 65 letech přichomítl k mezi mládeží jednou z nejpopulárnějších značek. Docela test jestli dokáže režisér, který sice stojí i za mafiánskou kultovkou Donnie Brasco, ale současně se nebál pokusu o návratu Mladého Indiana Jonese, či stočil Curtisovi Čtyři svatby a jeden pohřeb. Z toho skutečně výkladního výběru malinko vyplývá, že Newell je taková děvka pro všechno. A platí, že dostat kterýkoli jiný díl ze série, tak asi shoří a možná zahrabe celou sérii. I když třeba ne, značky se pořád drží Kloves, který už třikrát prokázal, že dokáže předlohu osekat a přesto jasně zachovat, co je důležité. Jak se dá předchozí díl chápat jako spojovník v rámci dospívání hrdinů, tak Ohnivý pohár už naplno prokresluje naše hrdiny v dospělejších rovinách, kde se začínají namísto famfrpálů a šachů řešit vztahy. Osobně mám knihu dost rád, a dokonce jsem právě čtvrtý svazek četl nejvíckrát z celé oxalogie.. Ovšem je potřeba říct, že právě tenhle díl má zásadní vliv na pozdější vývoj série, i když by asi většina uznala, že to předvádí v minimálním prostoru. Newell se ve velkém snaží navázat tam, kde Cuarón minulý rok přestal a drží temnější nádech, i když přece jen uvolnění je znát.. Čtvrtý film přináší něco extra, kdy se mění nastavená příběhová struktura a vše se otáčí k konání Turnaje tří kouzelníků. My tak dostáváme naprosté minimum hodinových scén a spíše příběh vypadá jako úkol pauza a zase úkol. Ano, součástí turnaje jsou úkoly pro tři (ehm čtyři, jelikož Harry si to chce ozvláštnit) kouzelníky, které mají ukázat, kdo z nich je větší magor a navíc i usoudit, která z těch tří škol je větším ústavem.. Poprvé v rámci série je přeskočen celý úvod u Durslyových, který výrazně osekala i sama Rowlingová. A jako nutno si přiznat, že když nemůžeš říct něco dobrého, tak neříkej nic. Takže skutečnost, že začínáme už rovnou v Doupěti není vůbec na škodu. Shodnou okolností se před začátkem roku koná i finále mistrovství světa ve famfrpálu, které má jistě pro Brity speciální náboj, když změří síly právě Irové s Bulhary. Mám pocit, že Češi na těch svých lipových košťatech vyletí ještě v rámci kvalifikace... Vždycky jsem měl tenhle díl rád a byly doby, kdy jsem si ho pouštěl opravdu s rušivou kadencí, a taka si jsem i docela jistý, že v rámci série ho i viděl nejvíckrát. Líbí se mi uvolněná příběhová linka, která se úplně vymyká z epizodního příběhu, který byl více či méně provázán s Voldemortem, tady přesně není jasný cíl jakému máme dojít.. K samotnému turnaji můžu říct, že je hodně dobrý a někdy by mě zajímalo, jak by za normálních okolností vypadal jeho připravený konec. První úkol s draky je nádhernou přehlídkou nejlepší práce s kamerou a svým způsobem zacykluje dračí kapitolu z úvodního filmu. Jen mě vždycky překvapí úvaha nad tím jak moc nekoukatelné to muselo být pro diváky, když drak v Harryho případě byl na stadionu tak dvě minuty.. Druhý úkol je značně jiný a spíš než na kameru sází na líbivý vizuál. Jeho obtížnost není za normálních okolností podle mě vůbec vysoká, dokud se ovšem Harry nerozhodne upgradovat si pravidla.. Vrcholem samozřejmě budiž až závěrečný úkol, kdy čtveřici zavřou do temného bludiště ve stylu Osvícení, kde se může stát asi cokoli. A kromě hned od začátku přítomné dusnější atmosféry se ještě bludiště stává pomyslným pátým hráčem.. Když už se někomu povede bludištěm projít, tak mu odměnou budiž teleportace rovnou na hřbitov za Voldemortem, který se rozhodl se definitivně vrátit na základě jednoho v podstatě hrozně debilního plánu, který když si zpětně procházíte má tak tucet proměnných, které náhodnou vyšly, jo zkrátka výhra za všechny prachy.. Jak se mi film líbí tak nesouhlaším s názorem, že by se mělo ještě více stříhat, jelikož takhle to dává dohromady smysl a to ještě třeba většina ani netuší jak prázdné příběhy se odehrávaly kdesi mimo kameru. Mohli jsme dostat linku s domácími skřítky, která má význam asi takový, jakože Barty Skrk senior poslal vlastního syna do Azkabanu. Nejzajímavějším zjištěním filmu tak zůstává flashback s použitím nástroje Myslánky a samotný náhled do minulosti Severuse Snapea, která ještě v budoucnu zamíchá kartami.. Samotní tvůrci jsou možná pyšní, jak se jim povedlo z Hermiony udělat jednou scénou ženu, za to já musím přemýšlet nad slávou okolo Harryho, který byl rád, že měl vůbec partnerku na ples. Jo a jinak Ron mi v tomhle díle připadá hodně na facku.. Z postav se objevuje tradičně další učitel obrany proti černé magii, což už pomalu považuji za takový running joke, který nám tu zanechala Rowlingová, kdy skutečně platí, že prozatím každý film si přivede nového. Tentokrát je jím bývalý bistrozor Alastro "Pošuk" Moody, kde jen lze valit oči, jak i doposud spíše černobílí smrtijedi jsou vzdělaní kouzelníci. Plus samozřejmě velkým lákadlem je "návrat" Voldemorta, kterého někde v alternativní realitě hraje Rowan Atkinson. Všechny ty nedostatky sice po letech malinko kazí dojem, uznávám, ale to v součtu nic nemění na unikátním pojetí čtvrtého filmu ze světa čár a kouzel. 90% () (menej) (viac)

Al Majda

Od té doby,co jsem viděla jedničku ,jsem jím uchvácena a musela jsem vidět dvojku,pak trojku a teď konečně čtyřka a co myslíte,že mě napadlo na konci? Kdy bude pětka? Popravdě jsem jen načala začátek 1.dílu knížky a hned ji zahodila s tím, že to je pro děti. Ale filmy mě okouzlily.Už jsem slyšela, že kniha 4.díl je mnohem delší a že ve filmu nebyla obsažena velká část. Ano, něco tam chybělo, větší rozvinutí příběhu(víc scén),přišlo mi,jako kdyby tam byly seky. Hodina navíc by neuškodila nebo rozdělení na dva díly. Je to příběh o malém chlapci, jménem Harry, ale přece nečekáme to, že uvidíme jen Harryho-narážím tím třeba na souboj s drakem, kde jsme mohli vidět jen Harryho a o jeho protivnících jsme se dozvěděli jen,že prošli. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)