Reklama

Reklama

Dr. Philip Zimbardo (Billy Crudup), profesor psychológie na Stanfordovej univerzite, v roku 1971 najal 24 psychicky zdravých a bezúhonných vysokoškolských študentov, aby počas dvojtýždňového experimentu hrali úlohy väzňov a dozorcov v kulisách väzenia vybudovaného v podzemí univerzity. Väzni v celách sa mali podvoliť zdanlivo miernym pravidlám a dozorcovia mali udržiavať poriadok bez použitia fyzického násilia. Napokon stačilo len šesť dní, aby prepuklo také brutálne a nezvládnuteľné násilie medzi oboma skupinami, že výskumný projekt sa zrútil a musel byť predčasne ukončený... Stanfordský väzenský experiment patrí medzi najslávnejšie experimenty modernej psychológie. Dr. Philip Zimbardo, vedúci centra pre štúdium psychológie terorizmu na Stanfordovej univerzite, chcel v roku 1971 preskúmať vplyv získanej moci či podriadenosti na konanie obyčajných, neagresívnych, psychicky zdravých ľudí. Výsledky boli šokujúce. Ukázali, že ak je psychicky zdravý človek vystavený extrémnym podmienkam, môže radikálne zmeniť svoje správanie už v rekordne krátkom čase. Aj normálni ľudia, vystavení extrémnym podmienkam, sú schopní páchať extrémne zlo. (TV JOJ)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (177)

Aljak 

všetky recenzie používateľa

O slávnom Stanfordskom väzenskom experimente sme tu mali už viacero filmov, či už nemecký Das Experiment (2001) alebo americký The Experment (2010), no oba boli odosť lepšie ako tento snímok. Nemecká verzia bola pre mňa TOP, americká z roku 2010 priemerná, no v porovnaní s týmto stále kvalita. Táto verzia 2015 ma teda vôbec neoslovila, hoci herecké obsadenie a prvotná atmosféra sa mi naozaj pozdávali. Ale v konečnom dôsledku dosť slabé, a pre mňa osobne sklamanie. Odporúčam radšej spomínanú nemeckú verziu z roku 2001. ()

silentname 

všetky recenzie používateľa

Na filme je jednoznačne odvedená skvelá robota. A je to na ňom veľmi aj vidno. V prvom rade si povedzme, že je to príbeh podľa skutočnej udalosti a myslím si, že ju zachytáva veľmi dobre. Možno som čakal, že bude film trošku drsnejší po fyzickej stránke, no to nič nemení na fakte, že si viem všetkých väzeňských účastníkov tohto experimentu predstaviť, že to pre nich bolo skutočne väzenie. Človek dokáže s chalanmi veľmi súcitiť a je skvelé vidieť, že sú to mladí herci, ktorí toho ešte nestihli moc preskákať. Nemyslím to ale v tom, že by podali zlý výkon. To naopak. Ale nie sú tu žiadne tváre, ktoré by som okamžite niekam priradil. A to robí spojenie s ich trápením oveľa efektnejšie. Hudba je rovnako skvelá, plus aj to ako celý ten projekt atakuje nielen väzňov a strážcov, ale aj samotný tím, ktorý si začína veci pomaly ale isto uvedomovať, že to nie je v poriadku. Veľmi dobrá psychológia, veľmi dobre je film natočený a rovnako je veľmi silný. Osobne si myslím, že to mohli poňať aj trošku drsnejšie po fyzickej a vizuálnej stránke, no napriek tomu je tu drsných a silných momentov veľa. A kto vie či by boli veci inak, keby roztriedili tých chlapcov opačne. Vedeli by sa v tom prostredí správať lepšie? Ja si nemyslím. Veľké filmové očakávanie nesklamalo a rozhodne film k zhliadnutiu doporučujem. Hodnotenie: A- ()

Reklama

Vajonek 

všetky recenzie používateľa

Stanfordský vězeňský experiment mě, nebojím se říci, fascinoval od chvíle, kdy jsem o něm poprvé slyšela. Vážně jsou obyčejní lidé bez jakýchkoli odchylek či úchylek schopni páchat tak nepěkné věci, stát se během pár hodin někým jiným, ačkoli celou dobu vědí, že je to "jen hra"? Těžko říci, možné to asi je, i když mi to asi hlava stále úplně nebere. Jak se vše přesně odehrálo, jestli to celé bylo "přirozené" nebo dozorci třeba byli trochu ponoukáni, konkrétněji instruováni k různým naschválům či krutostem a vězni zase svá zhroucení lehce přehrávali, ví asi jen samotní účastníci celé této akce. Už samotný nápad něco takového provést je ale jistě unikátní. A děsivý zároveň, zejména, když člověk sleduje, co pak jeho realizace dělala s jednotlivými aktéry v čele se samotným strůjcem nápadu. Billy Crudup hraje Philipa Zimbarda, neotřelého, originálního a trochu démonického psychologa, kterému jeho vize trochu začínají přerůstat přes hlavu, dokonale. Stejně jako se do svých rolí skvěle ponořili představitelé všech jeho spolupracovníků i vězňů a dozorců, díky čemuž měl pak člověk při sledování nejednu chvíli velmi nepříjemné tísnivé pocity, asi ne úplně nepodobné těm, které zažívali účastníci celého toho experimentu. Ty příjemné, které zřejmě minimálně chvílemi, ujímaje se svých pokusných rolí, měli někteří dozorci nebo Philip Zimbardo, jsem tedy nezažívala. A jsem za to ráda. Ale kdo ví, jak bych se chovala, kdyby mi někdo nabídl těch 15 dolarů, dal obušek, sluneční brýle a moc... 75 %. ()

*CARNIFEX* 

všetky recenzie používateľa

Tretí pokus o sfilmovanie experimentu so študentmi na Stanfordskej univerzite, pričom tento je v porovnaní s ostatnými snímkami (až na pár detailov) spracovaný najreálnejšie a jedine z tohto dôvodu mu udeľujem 4 hviezdy. Keby som ho mal hodnotiť ako klasický film zaradený do žánru drámy, vzhľadom nato, že nijak mimoriadne nezasiahol moju citovú schránku, jednu hviezdu by som ubral. Kto chce vedieť viac o danom experimente, odporúčam vďaka autentickým záberom pomerne solídne spracovaný dokument "Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment", v ktorom samotný Zimbardo vysvetľuje riskantné ľudské chápanie, vžitia sa do role "bacharov" či trestancov. ()

Marqta 

všetky recenzie používateľa

Možná jsem úplně zbytečně čekala nějaké veledílo a potom mě to zklamalo. Ano vím, že je vše založeno na skutečném experimentu, ano věřím, že takhle to asi vážně nějak vypadalo (oproti verzi z roku 2005, která byla řekněme připepřená) a ano souhlasím, že herci byli perfektní. Ani jedna z těhle věcí ale nezabránila tomu, abych se u první poloviny filmu lehce nudila...V žádném případě to neberte tak, že se snažím znehodnocovat Zimbardovu práci, nebo že ji neumím ocenit, jen prostě tenhle film není něco, co bych si při sledování "užila" (možná špatný termín vzhledem k okolnostem, ale snad je zřejmá pointa) a něco k čemu bych se vrátila i když je tam bezesporu spousta podnětů k zamyšlení. ()

Galéria (31)

Zaujímavosti (4)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v Kalifornii a v kanadskej provincii Saskatchewan. Celkovo trvalo iba 21 dní. (MikaelSVK)
  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)

Reklama

Reklama