Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Radiq

Ta hudba je prostě omračující, neskutečná pecka! Nejen ta úvodní melodie, ale i to slavné vrzy vrzy. Samotnej film je taky hustej, minimálně s přihlédnutím na svou dobu. Koupelnová scéna, ano, poměrně mě dostala. Nejen těmi záběry, ale taky tím, že to byl takovej brutální zvrat v ději. Schodová scéna se soukromým detektivem mě taky nadchla - úchvatnej vertigo efekt na schodech a jak přišel z boku a bodal! Pak vyvrcholení v domě a vysvětlení od fundovaného psychiatra a poslední 2 záběry (Norman dívajíc se do kamery s překryvem lebky, auto vytahující z bažiny). Není třeba nic dodávat. Vůbec se nedivím, jakej majstrštyk to tenkrát musel být. V podstatě proti tomu nemůžu říct křivého slova, ale do mejch top se to nedostalo. PS: horor bych to nenazval ani kdyby mě mučili tvarohem. ()

Lachtaan

Značnou část filmu si člověk říká, že nebylo úplně moudré vidět nejdříve celý Batesův motel a až posléze kultovní horor, z něhož vychází, po překlenutí do zbytku snímku jsem ale došel uvědomění, že se mi obě rozdílná vyprávění vlastně skvěle doplňují a srovnání obou pojetí příběhu není na škodu, spíš naopak. Ani se tu nechci, jako mnozí jiní, bavit o zubu času na tomhle filmu, víc než technické provedení některých scén je tu důležitá hudba a vybroušené dialogy. [viděno na SkyShowtime 1.8.2023] ()

Doudis19

Narozdíl od Ptáků je tohle Hitchcockovo dílo opravdu hodno své pověsti. Hlavní rozdíl je ve zdroji zla. Oproti směšnému, loutkovému ptačstvu je Norman Bates, otec všech psychopatů, Jednou z nejdémoničtějších hororových monster světového filmu. Dnes po padesáti letech, množstvích remaeků a vyprávění, film sice přišel o svůj moment překvapení, přesto ale hudba, atmosféra a neopakovatelný režijní styl dodává Psychu přesně to, čím se film stává nesmrtelným. ()

chelseaman22

No, ono v podstatě není, co říci. Bylo to dokonalé (stejně jako nohy Megan Fox). Jak je možné, že tak málo krve = tak mnoho děsu? Novodobé horory jsou založené pouze na hektolitrech krve, často jim chybí kouzlo a TO něco navíc. To, co Vám poskytne pouze klasika prezentovaná Alfredem Hitchcockem. 94% ()

Skuby47

Oproti dnešním drsným hororům plným brutality a násilí je Hitchcockovo drama mnohem kultivovanější. Stupňující se napětí a strach dosahuje mistr hrůzy zvolna postupující dusivou atmosférou, plnou tajemna, kde zlo spíš tušíme než vidíme. Použitím černobílého materiálu dociluje režisér fascinujícího obrazového efektu, který je v tomto případě hlavní devizou filmu. I když natočil řadu dalších zajímavých snímků, tento bych v daném žánru považovala za špičku. ()

LeoH

Učebnice dávkování napětí z doby, kdy žánrová klišé ještě nepřeválcovala veškerou kreativitu, a to hledání a nacházení způsobů a prostředků a jejich kombinací je tam pořád cítit a je krásné – i když už se neumíme bát tak jako tenkrát. ()

filmmovier

No jo, je to tak, fakt dokonalej film a Hitchcockovo mistrovské dílo. A co že je na něm tak uhrančivého? Ano, je to i scéna ve sprše, jenomže film má spoustu momentů, kvůli kterým si ho pamatuji víc a jedna z nejlepších filmových vražd rozhodně není v Psychu to nejlepší, ale jinak tu scénu vychvaluji:D. Atmosféru nahodí už jen to, že je to natočené černobíle, což znamená hned bod navíc. Skvělé jsou i herecké výkony - Anthony Perkins je fakt hodně dobrej psychouš. Silueta starého domu, deštivá noc, hlas Matky - skvělá atmosféra, která se dala krájet. Začátek je možná malinko slabší, ale druhá polovina mi naservírovala opravdu chutné menu. A ten úžasnej závěr, kde sedí Bates v cele celý film fakt brutálně vygradoval. Jo, Matka.... A k psychu patří samozřejmě i legendární kvílivý soundtrack, který jsem si zamiloval i já. Takže... plné hodnocení, ten film je fakt dokonalý. Jsem zvědav na další pokračování, ale Hitchcock je opravdu jenom jeden. 100%. ()

Estrellita

Z Psycha jsem znala jenom tu stupidní sprchovou scénu, která opravdu žádný strach ani jiné emoce nevzbuzuje. Jinak jsem neměla ani tušení, o jaký film se bude jednat. Nečekala jsem nic... vůbec nic. Dostala jsem naprosto geniálně zahraný mrazivý thriller, který nenudil ani na chvilku (chvíle bez děje kompenzovala práce kamery - a to způsobem, jehož funkčnost bych nikdy nepředpokládala). Hudba je slušná, ale pro mě ne natolik, aby musela být vynášena do nebe (jak se to tu často píše), a pointa bohužel předvídatelná - ale moc hezky odkrytá. Oceňuji, že ve filmu nejsou žádné dlouhé rvačky nebo přetahovačky o nožík, žádné schovávání, honičky a pobíhání kdekoli, napětí je budováno jinou - a z filmařského hlediska daleko elegantnější - cestou. A mám hroznou radost, že film, do něhož se mi tak stráášně nechtělo, mě takhle překvapil. 78% ()

Motinski

Hitchcockové vrcholné dielo. Stiesňujúce pocity, zimomriavková atmosféra a prepracovaný scenár čo nejde divákovi prvoplánovo naproti. Na dobu vzniku šokojúce prevedenie a definícia ako majú vyzerať záverečné twisty. Spolu s Vertigom je Psycho pre mňa príklad toho čo znamená Hitchcockovský štýl filmu. Anthony Perkins diaboľsky uveriteľný, hlavne na konci. ()

Kulik.Z

Přemýšlel jsem, zda je Psycho na ****, ale kvůli té jedinečné scéně, která má dvě minuty a čtyřicetpět vteřin, musím dát *****! ()

David.Darco

Atmosférická šupa zasadená do výborného prostredia. Neočakávaný zvrat na konci (pre mňa), ktorý všetko vysvetlil. Čo sa týka kultovej kúpeľňovej scény, plne súhlasím s JASM. K Psychu sa zaručene ešte vrátim. ()

BROKEN_

( po několika hodinách stále nenacházím slova )............. Psycho je revoluční film, o kterém rozhodně slyšel každý. Nejslavnější film od jednoho z nejslavnějších režisérů všech dob - Alfreda Hitchcocka. Předem bych chtěl upozornit, pokud jste náhodou film ještě neviděli, nezjišťujte si o něm vůbec nic! O filmu jsem věděl pouze dvě věci - sprchová scéna, a Norman Bates. A o to více jsem byl filmem šokován, a hlavně jsem si ho neskutečně užil. Hitchcock se rozhodl, že film natočí černobíle, jelikož neměl rád pohled na krev. Zato jsem ohromně rád, protože Psycho díky černobílé funguje dvojnásobně lépe, než kdyby byl barevný. Příběh je prostý. Marion Cranerová má za úkol od šéfa, aby šla do banky, a uložila tam 40 000 dolarů. Jenže ona si místo toho odjede z města, a chce si peníze nechat. Z únavy se ubytuje v Bates motelu, kde se setká s Normanem Batesem. Tak a tady vysvětlováním příběhu končím, protože ten kdo film neviděl, nerad bych ho připravil o zážitek. Film bych nenazval doslova hororem, je to spíše napínavý thriller. Atmosféra filmu krásně stoupá každou minutou, a v závěru jsem byl doslova šokován. Co se týče hereckých výkonů, ty jsou perfektně zvládnutý. Především Anthony Perkins v roli Normana Batese. Ten je úžasný. Dokáže zahrát sympatického člověka, a zároveň psychopata. Dále režie. Hitchcock předvedl bravurní režii, a díky němu je dnes film takovou legendou. Hudba je obrovský plus, nebýt hudby, je film o dost horší. No, a na závěr se musím přiznat, ze závěrečného twistu, jsem byl v šoku, zkrátka mě to dostalo. V závěru jsem už nedejchal a jsem hrozně moc rád, že jsem tenhle film viděl, v době kdy jsem o průběhu ději nic nevěděl, můj zážitek byl o to větší.Diky moc pane Hitchcocku, tohle je vskutku legendární film, který budu chtít vidět znova ještě několikrát. DÍKY! PS. Po dalším zhlédnutí se zážitek prohloubil.... Psycho je jeden z těch DOKONALÝCH filmů, které se neokoukají. I LOVE IT! Mojí nejoblíbenější scénou je TA POSLEDNÍ! Ten výraz Perkinse je neskutečně mrazivý..... LAHODA. ()

senor

V Projektu 100/2009. Na plátně je to ještě lepší. A ačkoliv jsem to už viděl v televizi, byl sem po celou dobu napnutý jako struna a krásně se lekal. Wov. 10/10 ()

adams89

Smekám před Alfredem Hitchcockem, který dokázal natočit film takového formátu, jako je tento. Film, co budí hrůzu ještě padesát let po jeho natočení. Kam se hrabou ty dnešní "horory", které můžou nabídnout snad jen potoky krve, uřvané teenagery a navrch nějakého toho šílence, co je vraždí. Jestli těchto pitomostí máte už po krk, podívejte se na Psycho. Slavná scéna ve sprše už sice nepůsobí tak strašně, jako asi tenkrát, nicméně ta atmosféra, která ke konci filmu panuje je nepřekonatelná. Navíc je dokonale umocňována deprimující hudbou Bernarda Herrmanna. Nikdy nezapomenu na tu nečekanou pointu, při které mi běhal mráz po zádech. Film je po právu označován za jeden z největších klenotů světové kinematografie a já hodnotím, jak jinak než stovkou.100% ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)