Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Pesosek

Tohle je klasika. Alfred Hitchcock jeden z průkopníků „pokleslého“ žánru, nám zde dokazuje svůj talent. Je to obrovský rozdíl, když film porovnáme se součastnými horory…Psycho má oproti nim vkus a i bez hektolitrů krve dokáže na diváka i po 50 letech zapůsobit. ()

foundation

Tazko, tazko, tazko povedat co si o tomto filme mam mysliet. Najskor teda pozitiva. Psycho je vynikajuci film po hereckej stranke. Vykony absolutne vsetkych hercov vo filme su na maximalnej urovni a naozaj som mal pocit ako keby sa mi ten pribeh odohraval pred ocami nie len ze ho sledujem na obrazovke. Takisto scenar naozaj vyborny a na svoju dobu ona sokujuca pointa na zaver asi naozaj musela divakov dvihat zo sedaciek. Zo zaciatku to vyzeralo nadejne pretoze aj ked sa dlho nedeje prakticky nic, herci, hudba a kamera tahaju cely film dopredu a mate pocit ze vsetko ubieha velmi rychlo. Hlavne ta kamera je v niektorych scenach vazne skvela. ALE ALE ALE. Bohuzial sa to jaksi potom cele skazi. Nema vyznam chodit okolo horucej kase a tak rovno prejdem k tomu na co som sa vlastne tesil najviac. Ona slavnam legendarna a udajne dychberuca scena v sprche ktora sa zapisala do kienmatografie ako jedna z najlepsich vobec a ktora je dodnes vyhladavana hlavne tymi ktori ju paroduju. Priznavam sa ze po jej skonceni som ostal sediet naozaj s otvorenymi ustami ale jednym dychom dodavam ze od SKLAMANIA. Dokazem pochopit naozaj vselico to znamena aj to ze ten film je dnes stary 50 rokov ale zda sa mi to absurdne aby vo filme kde su herecke vykony a kamera takmer na maxime v pomaly kazdej jednej scene, zlyhavali zrovna v tych klucovych a najpodstatnejsich. Jednou vetou ak ma byt toto jedna z najlepsich scen v kinematografii tak sa podla mna stala niekde naozaj vazna chyba. Neuveritelne naivne a amatersky natocene pricom ked sa scena skoncila stale som cakal na akesi zazrazne vysvetlenie preco to je tak strasne zbabrane.Chvilu som si dokonca myslel ze pozeram nejake nepodarene zabery. No nic. Nejdem to rozpitvavat dalej pretoze milovnici kultu by ma urcite ukamenovali. Zrejme som si neurobil moc velke plus u vacsiny ludi ale toto som jednoducho povedat musel. Od tejto sceny to potom pokracuje opat celkom dobre. Dobre dialogy, kamera, hudba ktora vsetko pohana. Dalsia ,,vyborna,, scena nastava ked sa Arbogast odhodla ist do Batesoveho domu aby sa porozpaval s jeho matkou. SPOILER SPOILER. Opat rovnako ako pri scene v sprche absolutne zlyhanie. Amaterizmus, naivita. Ako hovorim film ma svoje uctihodne roky ale nechce sa mi ani len verit ze to Hitchcock myslel vazne a ze to naozaj neslo natocit lepsie. Navyse cely film ma nechal absolutne chladnym a o nejakom strachu alebo aspon vzdialenom pocite ktory sa mu podoba nemoze byt ani reci. Zaver a pointa samozrejme vyborna, snad sa da povedat ze polovica dnesnych horrorov si bere viac menej pointu prave zo Psycha ci uz taku istu alebo v roznych variaciach. Kedze sa v tomto filme objavila zrejme prvy krat aspon za toto ma u mna film kredity. Celkovo teda podla mna hrozne nadhodnoteny film. Zrejme je chyba aj vo mne pretoze uz Vertigo mi naznacilo ze Alfred Hitchcock nie je pre mna ziaden Majster ktoreho by som obdivoval. Uznavam ze Psycho na to kolko ma rokov je film ktory ma svoje kvality. Ja ich bohuzial asi nevidim. Film hodnotim za silne 3 resp velmi slabe 4. Ak by som ho totiz chcel porovnat s Vertigom je to naozaj o stupen lepsie. () (menej) (viac)

shereen

Bala jsem se az jsem ohrizala operadlo u kresla. Dokonala forma a nadprumerny obsah. Skoda jen, ze jsem vedela jak to dopadne diky neomalenosti jedne upovidane filmove nadsenkyne. Kazdy kdo pousti do sveta spoilery, necht skonci ve sprse. ()

Jeand´Boa

Asi nemá smysl cokoliv říkat, cokoliv hodnotit...tento film se chválí sám...jako každý jiný skvost...některé umění je holt Uměním... ()

derewi

Pomalý náběh, nudné dialogy, zbytečné scény. Napětí, strach? Výjimečně... Po vizuální stránce se povedl jen dům. Z filmu mě zaujala pouze jedna minuta (objevení matky). Psychologické završení nebylo špatné, ale celkově nemohu dát vyšší hodnocení. Snímek určitě nepovažuji za nejlepší počin Hitchcocka. ()

Torgal

Musím povedať, že jediná chyba tohto filmu je to, že šokujúce odhalenie na konci je už tak všeobecne známe, že novorodenci ho majú dnes snáď už vpísané v genetickom kóde. Horror to síce moc nie je, ale ako špičkový thriller funguje tento film aj dnes (akurát tie vražedné scény mi pripadajú nejaké odfláknuté, vrátane slávneho sprchovania). Perfektná hudba tvorí aspoň tretinu výsledného dojmu. 8+/10 ()

Biopler

Majstrovský kus. Udržať diváka takmer hodinu v napätí - tomu sa hovorí umenie. A nepotrebujete k tomu žiadne triky. Stačí psychoanjel Perkins, ktorého výkon je úplne famózny, pekelne pevná réžia prinášajúca detaily pre fajnšmekrov, a Herrmannove pílivé tóny. Tento film je jednička všetkých psychothrillerov. ()

Killingjoke

Alfred Hitchcock byl prostě genius a pan filmař, jakého dnes najdeme pouze s velkými obtížemi a v tomto filmu to znovu bez jakékoliv pochyby dokazuje. A nic na tom nezmění ani fakt, že si prostě myslím, že Psycho není až tak geniální a po všech stránkách výstavní dílo pana Hitchcocka a že tento režisér v padesátých letech natočil minimálně tři daleko lepší snímky. Hold se musím smířit s tím, že Psycho už bude navždy bráno jako synonymum pro Hitchcockovu tvorbu. Na druhou stranu je Psycho skvělý film, tedy z komplexního hlediska. Protože velmi banální příběh a zápletka, která ztrácí hitchcockovsky proslavené tajemno už po půlhodině filmu, je vykompenzovaná exkurzí do nitra nemocné lidské mysli, za pomocí výborných hereckých výkonů (Anthony Perkins hraje opravdu skvěle), eskalace napětí a brilantně jednoduchého hlavního hudebního motivu, který se zaryje hluboce do mozku (a vy podvědomě víte, že jej znáte již desítky let aniž byste kdy předtím Psycho viděli). Filmu na kvalitě neubírá ani to, že některé momenty nebo dialogy z dnešního pohledu působí trošku úsměvně. Ono je to vlastně zvykem, protože dnes jsme už tak obrnění, že nám nevadí, když na nás z filmového plátna (obrazně řečeno) lijou kýble krve, ale v roce 1960 tohle musel být pro mnohé šok a já úplně vidím ty stovky pištících divaček, skrývajících si tváře v dlaních, když Janet Leigh umírá ve sprše… ()

Kadas97

Majstrovské dielo pána Hitchcocka, ktoré ťažko ocenia ludia z dnešnej doby, pretože pre mnohých je horor zo 60 tych rokov skôr komédia ako to čo to naozaj je. Kultovná scéna zo sprchy spolu so super hudobným podmazom zaručuje, že človeku prebehne mráz po chrbte. Keby sa narodím v roku 1942 a idem na toto do kina v tej dobe tak kinosálu opúšťam zasraný až za ušami, pretože film má neskutočnú atmosféru. 10 z 10 pre klasiku. ()

jalovec7

Asi nejvíc známý horor ze všech minimálně těch od Alfreda Hitchcocka. zvláště pak ta slavná scéna ve sprše.T,ento film nabízí daleko více, minimálně musím vyzdvihnout skvělou kameru, hudbu, tajuplnou atmosféru a zvláště pak závěrečnou scénu.Jediné co mi trochu vadilo je, že kamera trochu neskryla jemné nedostatky v podobě "utíkající vražedkyně " ale až na tento malý nedostatek je Psycho naprosto skvělý film. ()

bjukenenen

Jsou staré filmy, na které se dá dívat i dneska. Psycho není ten případ. Je to ukecaná nuda bez špetky napětí. Doporučuju jen masochistům. ()

Nail

Na Hitchcockovi se mě dycky líbila hudba a zvukové afekty a potom práce kamery. To je to co dokáže navodit tu správnou atmosféru. Když to někdo umí, půlka úspěchu je hotová. Toto by si měli uvědomit novodobí tvůrci horrorů. Za mě Psycho klasika na kterou se zase rád někdy podívám. ()

hribisko

Nedávno jsem četl nějaký článek, ve kterém se psalo o jakýchsi mužích - mamáncích, ale furt tomu moc nerozumím, bylo to zřejmě zle podáno a vysvětleno, takže: Je Norman mamánek? ()

HappyDeath

Kdo neviděl neuvěří. Po shlédnutí snímku ještě pochopíte hlášku z Trapslíka epizoda Návrat do reality: LISTER: A hele! Rimmere, vidíš to? RIMMER: Vidím. Vypadá to jako máma Normana Batese. ()

S.Robie

Na můj vkus moc utahaný, ale to hold k těm černobílejm filmům prostě patří. Nejdříve jsem chtěl dát tři hvězdy, ale konec mi vykouzlil na tváři údiv a rozuzlení byla fakt pecka... Parádní 4 hvězdy, stará škola má hold něco do sebe. ()

Hpatrik

Je pro mně těžké hodnotit takhle starý film z pohledu dnešního diváka, zvlášť když už jsem ho párkrát viděl a moment překvapení je ta tam, přesto všechno je to film z velkým F, o jehož jeho kvalitách nelze pochybovat. Vytknul bych snad jen hlas Normana v roli matky, který je v dabingu namluven ženským hlasem, který by ze sebe Norman těžko vydával. ()

horovska

Více než padesát let od natočení a přesto stále mysteriózní. Tísnivá atmosféra na které se podílí kamera spolu s famózní Herrmannovou hudbou úsporně využívající pouze smyčcových nástrojů. Nad závěrem filmu i nad vrcholnou scénou již mám dnes tendenci se pousmát, ale půl století je dlouhá doba a je nutno k tomu přihlédnout. ()

CharlieSs

No ne, já nemám slov, někdo jako Hitchcock se už jen tak nenajde a jak se zpětně dívám na jeho natočené filmy a hodnocení, nemám slov ještě víc. Někdo tak geniální se už nejspíš neobjeví nikdy a je velká škoda, že už tady není. Dnešní "horory" by potřebovaly inspiraci přesně někoho takového. Film Psycho, jenž je hororem, nebyl sice nijak brutální nebo strašidelný, ale fakt je, že to bylo totální PSYCHO. Něco takového jsem už dlouho neviděla a lituju toho, že jsem se tomu tak dlouho vyhýbala. Film neobsahuje litry krve, duchy ani lekačky, ovšem ta tísnivá atmosféra vám nedovolí jen tak film vypnout. 5/ hvězdičku dám, možná nedám, a pokud ne, tak to nejspíš bude jen kvůli nepříjemným herečkám. A pokud dám, tak to rozhodně bude + pro herce Perkinse! ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)