James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

junxi91

Našlapaný psycho thriller, ve kterém sledujeme vraždu a následně večírek, na kterém vrahouni a pořadatelé večírku snaží chovat, jako by se nic nestalo, ale jeden účastník, který je dobře zná, je prokoukne. Hlavními hrdiny jsou dva brilantní mladí estéti, Brandon Shaw a Phillip Morgan. Ti hned na začátku chladnokrevně uškrtí provazem svého bývalého spolužáka Davida Kentleyho ve svém podkrovním bytě na Manhattanu. Zločin berou jako intelektuální záležitost - chtějí dokázat svou nadřazenost tím, že jsou schopni spáchat "dokonalou vraždu". Oni jsou nadřazené lidské bytosti a mají právo připravit o život někoho podřadného. Mrtvolu schovají do starožitné dřevěné truhly a v bytě uspořádají večírek. Z bytu je nádherný panoramatický výhled na Manhattan. Večírku se účastní otec a teta jejich oběti - pan Kentley a jeho švagrová paní Atwaterová. Přítomna je také Davidova krásná snoubenka Janet Walkerová a její bývalý milenec, modrooký hezoun Kenneth Lawrence, který byl dříve Davidovým blízkým přítelem. Brandon je typický psychopat, a tak využije truhlu s ukrytým tělem jako bufetový stůl na jídlo. To jej napadne těsně před tím, než dorazí jejích hospodyně, paní Wilsonová, která pomáhá s večírkem. Touto náhlou změnou je překvapena. Nápad na dokonalou vraždu byl před lety inspirován rozhovory Brandona a Phillipa se správcem školy, kterou navštěvovali, vychovatelem Rupertem Cadellem. Zatímco navštěvovali školu, tak s nimi Rupert souhlasně diskutoval o intelektuálním konceptu Nietzscheho nadčlověka, který podle jejich interpretace znamená, že jsou nadřazení a podřazení lidé. On se večírku také účastní, hoši jsou z něj trochu nervózní, ale doufají, že on by jejich vražedné umělecké dílo schválil. Brandon má jemné narážky na Davidovu nepřítomnost, a také dojde k intelektuální diskuzi na téma "umění vraždit". Rupert si s našimi vrahouny pěkně notuje v jejich interpretaci teorie nadčlověka a Brandon vypadá klidně, i když při prvním rozhovoru s Ruppertem byl nervózní a koktal. Phillip je viditelně mrzutý, nepříjemný a naštvaný, nejde mu to skrýt a tak moc pije. Phillip hraje na klavír a při tom jej sleduje teta Atwaterová, která se považuje za věštkyni. Říká, že mu jeho ruce přinesou slávu, a on si myslí, že tím odkazuje na jeho škrcení. Hosté však většinu času řeší Davida a jeho podivnou nepřítomnost, která je znepokojuje. Rupert je podezřívavý a ptá se neklidného Phillipa na určité nesrovnalosti. Phillip totiž dříve škrtil kuřata na farmě Shawových, ale nyní to vehementně popírá, ačkoliv jej při tom Rupert viděl. Phillip si stěžuje Brandonovi, že měl "prohnilý večer", ale ne kvůli vraždě, ale kvůli Rupertově výslechu. Večer pokračuje a Davidův otec a snoubenka si dělají čím dál větší starosti, protože David nepřišel ani nezatelefonoval. Brandon navíc dělá dohazovače mezi Janet a Kennethem. Zavolá paní Kentleyová, která je neklidná, protože David se neozval. Pan Kentley se rozhodne odejít a vezme si s sebou nějaké knihy od Brandona, svázané provazem, kterým ti dva výtečníci uškrtili jeho syna. Rupert se také rozhodne odejít, a paní Wilsonová mu omylem podá Davidův klobouk s monogramem, což probudí jeho podezření. Rupert se do bytu vrací poté, co všichni již odešli. Předstírá, že zapomněl v bytě pouzdro na cigarety a požádá o drink. Začne teoretizovat o Davidově zmizení. Brandon jej v tom povzbuzuje a doufá, že to Rupert pochopí a ještě jim za jejich čin zatleská. Phillip je však labilní, opilý, nezvládá to a začne řvát, že s nimi Rupert hraje hru na kočku a na myš. Phillip vytáhne bouchačku, ale Rupert mu ji sebere a chce prozkoumat truhlu, na které se servírovalo jídlo. Zvedne víko a uvnitř spatří mrtvé tělo. Je zděšený a znechucený, protože si uvědomuje, že ti dva použili jeho rétoriku, inspirovanou Nietzschem, k racionalizaci vraždy. Rupert se distancuje od svých teorií a několikrát vystřelí z okna, aby upoutal pozornost. Policie je na cestě a všichni tři čekají v bytě, Phillip hraje na klavír, Brandon pije a Rupert si sedne vedle truhly. Byl to psychologický thriller, který mě bavil od začátku do konce. Čekal jsem, kdy někdo z hostů začne mít podezření a podívá se do truhly, což málem udělala ke konci večírku paní hospodyně Wilsonová. Rupert jim to na konci pěkně nandal a já s jeho slovy souhlasím. Jakým právem se někdo považuje za nadřazeného člověka, zatímco někoho jiného vnímá jako podřadnou bytost, kterou může beztrestně zabít? S tímto způsobem uvažování jsem se již setkal, ale spíše to vedlo k urážkám a ponižování, než k vraždě... () (menej) (viac)

Petulka88

S ostudou přiznávám, že tohle je moje první setkání s Alfredem Hitchcockem, když nepočítám Příběhy Alfreda Hitchcocka (které mě tedy zrovna dvakrát nenadchly, což byl asi jeden z důvodů, proč jsem se Hitchcockovým filmům tak dlouho vyhýbal). Provaz je ale úplně jiné kafe. Rozhodně to ale není horor, spíš kriminálka stojící na výborných dialozích. Atmosférou to trošku připomíná Dvanáct rozhněvaných mužů, a to nejen proto, že se film odehrává v jedné místnosti (krom úvodních titulků). Pro mě určitě příjemné překvapení a důvod dohnat jeden velký filmový dluh. ()

Arequipa

Nikoliv hvězdný James Stewart odvádějící opět vynikající výkon, ale John Dall je v mých očích zářící hvězdou této divadelní hry. Na začátku až cynicky sebevědomý Brandon v průběhu času pomalu ale jistě ztrácí onu vnitřní jistotu, aby byl na konci zcela převálcován učitelem Rupertem. Jeho vtíravé otázky by dostaly do uzkých i psychicky silnější individua, než byl Brandonův parťák Philip. Jen si tak říkám, kolik už asi sedí v chládku takových Brandonů, kteří byli více než 100% přesvědčeni, že právě ta jejich vražda je ta dokonalá.:-) O způsobu natáčení a střihu již bylo napsáno dost. Jen dodám, že herecké výkony to tím skutečně staví do zcela jiné roviny - klobouk dolů. ()

vincchuppo

Dost mě to bavilo. Na těch asi 10 (nepřiznaných) záběrů natočit celý film. Hmm... Je to trochu divadýlko, a to je v pořádku. Hitchcock byl prostě borec. A herce si uměl vybírat stejně dobře jako v tomto případě kameramana. :D ()

RajAthen

Proč si zkrátka tak někoho nezabít? Tak na tuto otázku naráží (již od první scény) dvojice hlavních protagonistů, kteří se rozhodnou pojmout celou záležitost řádně ve velkém. Je to nad jejich síly? Inu, uvidíte. Zajímavá je pak Hitchcockova snaha navodit dojem, že celý film je natočen takříkajíc "na jednu dobrou", tedy jediný záběr, čehož dosahuje úsměvnou technikou "zádového přiblížení". Zajímavý a vcelku napínavý film odehrávající se v jedné místnosti. ()

lakart

Jedna místnost, několik skvělých herců a brilantní scénář. Hitchcock opět potvrzuje svoji korunovaci na mistra napětí, hororu a tísnivé atmosféry. Otázka, zda je vražda jiného člověka správná, obhajitelná a morálně společností přijatelná, mě nadchla. Je možné vůbec zabít člověka ze správného důvodu? Jsou na světě lidé zbyteční a méněcenní, kteří by měli být zabiti pro blaho a rozvoj společnosti? Dobrá otázka. 100% ()

Monty2729

Snímek s úžasnými dialogy, které mi připomínaly Dostojevského Zločin a trest. A ještě v jednom ohledu je pro mě tento film výjimečný, a to je fakt, že mě zcela odzbrojil i technickou stránkou věci, jako je střih, režie, atd. Některé scény jsem si opravdu vychutnávala. ()

AshT

Zase jeden z filmů, kterému k dokonalosti chybí jen kousek. Zabít kamaráda je hrozné, ale obědvat na stole pod, kterým je kamarád je ještě horší. James Stewart značně převyšuje všechny herecké kolegy. ()

Rimland

Atmosferický kousek z jediné místnosti, aneb jak jedna mrtvola v truhle na spoustu prvotřídních dvojsmyslných dialogů zadělá. A Stewart ve výborné roli cynického profouse. ()

TaNya_

Perfektní thriller napěchovaný k prasknutí jak trefnými dialogy tak hlavně napětím, které se stupňuje až do mrazícího finále. Všichni herci jsou tady ohromní. Nestydím se znít morbidně, ale oba vrazi, no především jeden, jsou uhrančivě okouzlující a celá situace s večeří a vypointovanými průpovídkami je nesmírně zábavná. Teda pokaždé do okamžiku než jeden hrůzou zadržuje dech. ()

hrumsrt

S Hitchcockem je to někdy složité, dokáže natočit skutečnou filmovou magii, která navždy změní svět, ale pak taky jen umělečtější epizodu detektiva Columba.. A to je tak nějak i tenhle případ. Provaz má skvělý nápad a potencionálně i dosti zajímavé provedení. Těží ze stísněných prostorů, přirozeností svých postav a konverzací, kterou jsou navíc jen zástěrkou k o poznání poutavějšímu vnitřku. Od prvních chvil jasně rozdané karty, které jsou divákovy o začátku známé, ale přesto se Hitchcock především na základě konfrontace snaží přijít na to, co mají ostatní v ruce tak, že vyloučí všechny další možné varianty.. Což je ve výsledku geniální a efektní přístup, který mi ale nepřijde příliš dobře předveden.. Hitchock zavře pár postav do místností se schovanou mrtvolou a nechá děj nějak plynout, proto jediné napětí je to, které tu přirozeně je nějak od začátku a nepřijde mi tak dobře vygradované po celou dobu příběhu. Dialogovky mě baví, ale pokud není úvodní tlachání nějak zúročeno jde spíše o nutný úvod, aby diváka v závěru odšpuntoval.. Obrovské štěstí na casting, který celkem logicky táhne James Stewart, což předznamenává, že i ze slabšího scénáře vychází docela příjemný divácký zážitek.. Ale Hitchcock to umí i líp! 60% ()

dawydx

No, z filmu mám smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbil ten tolikrát omílaný experiment o filmu bez střihu, scénář mi přišel velmi kvalitní, na co ale v mých očích film dojíždí jsou místy zbytečně přehrávající herci. Ikdyž se i James Stewart někdy nechá strhnout do trapné polohy, většinu času film po herecké stránce zachraňuje. Přesto se mi film líbil, je to určitě kvalitní psychologické komorní drama s pořádně vypjatým koncem. ()

pepino

Pro mě další důvod proč si Hitchcok zaslouží, aby se před jeho jménem uvádělo Mistr. Z minima herců, exterierů a s minimem střihu dokázal vykřesat právoplatné drama, ve kterém nechybí jak napětí, tak akce. ()

snakepit

Film, ktorý nepatrí zrovna k Hitchcockovým najznámejším ma doslova dostal na kolená. Skvelá réžia podtrhnutá vynikajúcimi hereckými výkonmi (najmä môjho obľúbeného Jamesa Stewarta) robia z tohto nenápadného filmu nezabudnuteľný zážitok. Každopádne, je obrovské umenie natočiť film, ktorý by sa odohrával len v jednej miestnosti a neupadal by po krátkom čase do jednoliatej nudy a snáď jediný film, ktorému sa to predtým podarilo bolo 12 Rozhnevaných Mužov. A musím sa priznať, že až pokým som si neprečítal zopár recenzií som dumal nad tým, ako je možné natočiť film bez jediného strihu :)) ()

petrik11

Myšlienka s dokonalou vraždou a jej ospravedlňovaním samotnými vrahmi, ktorí v tom skúmali svoju "nadradenosť nie je nová, napr. Dostojevského zločin a trest. Takže trošku výpožička. Ale herci sa mi páčili, no ich výborné výkony to nedokázali zachrániť. ()

adamix

Hitchcockovský 70 - minútový skvost, ktorý scenáristicky zabŕda do miernejšej lenivosti, herecky miestami až dosť komické, ale úchvatné, vzhľadom k tomu, že film pozostáva iba z niekoľkých dlhších záberov. Je jasné, že väčší potenciál majster využil pri ďalších dielach, zážitok z filmu to však neuberá. Humorné repliky a vsuvky o zamýšľaní sa nad aktom vraždy pobavia, ale aj donútia k zamysleniu. Takže celkom spokojnosť. U mňa 4* a 70%. ()