James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

cachina

Další klenot od Alfreda Hitchcocka. Precizně natočený snímek na základě divadelní hry (tomu odpovídá i výběr prostředí, celý film se odehrává v jednom bytě, který kamera nikdy neopustí), kde byl promyšlený každý pohyb. Děj pojednává o dvou mladících, kteří zabijou svého přítele jen tak pro zajímavost, a ihned poté se u nich koná večírek. Celý film je natočen jakoby na jeden záběr (snad jsou pouze očividné dva střihy). Snímek shlédnete jedním dechem. Brilantní dialogy, trocha černého humoru, neustálé narážky na zavražděného přítele. Krátká fabule, kdy celý film sledujeme onen večírek, budování napětí, rozhovory o aspektech vraždy, na tehdejší dobu experimentální počin. Kromě technické stránky snímku na sebe strhávají pozornost také výtečné herecké výkony v čele s Jamesem Stewartem. Hitchcock prostě nezklamal ani tentorát. ()

Braddy

Schválně jestli v tomto filmu najdete Hitchcockovo "cameo". Není na ulici při úvodních titulcích,jak se všude píše. V jednom okamžiku je (asi uprostřed filmu) vidět venku za oknem neon ve tvaru režisérovy hlavy. ()

sheilla

Pro me nejlepsi film od Hitche. Nelze nez souhlasit s vetsinou komentaru. Vyborne vystupnovane napeti, o hercich ani nema cenu se rozepisovat. ()

pfa

Jistě dobrý a kvalitní starý snímek, který je zajímavý z více úhlů pohledu. Zajímavý námět, dlouhé úseky záběrů, kvalitní práce herců, výborná režie, vygradované finále. Jen mám tak trochu neblahý pocit, a to je asi jediný, avšak ten největší nešvar Provazu, že po tomto snímku moc často jaksi asi nešáhneme... [8/1O] (Rope, USA, thriller) ()

prasacimor

9 strihov na 80 minút je výkon viac než úctihodný. Z toho 5 si bežný divák ani nemusí všimnúť. A keďže som veľký fanúšik dlhých záberov, film si ma získal hneď od začiatku. No odhliadnuc od technickej stránky, Povraz nedosahuje kvalitu Majstrových neskorších "hitov". Každopádne Hitchcock bol génius a sledovať ho pri práci musel byť úžasný zážitok a škola. ()

Arkanoid

Robíte si prestávku po skončení scény? Teraz nebudete. Alfred Hitchcock pre vás pripravil napínavý thriller v jednej neprerušovanej scéne odohrávajúci sa na ploche jediného bytu. Na rakve s mŕtvolu nevinného hostia dvaja štundenti jeho rodinu a blízkych a vysvetľujú svoju teóriu o zbavení života tých nepotrebných. Prvotný nápad využitý na maximum pomocou dialógov plných skrytých významov v skvelom prevedení tiesnivej atmosféry s výbornými postavami psychicky vyťažených jedincov robí z filmu neopakovateľný zážitok. ()

Babous

Evidentní adaptace filmové hry, která si ale i na plátně uchovává napětí. Moment, kdy služebná chce sklidit knihy do truhly, přičemž kamera už několik minut zabírá truhlu i blížící se služebnou, je naprosto geniální. V několika momentech se mi naprosto rozbušilo srdce, protože jsem dvojici mladých vrahů fandil. Vysvětlení, že to mládežníci spáchali jako experiment, bych klidně přijal, ale jakmile se ke konci začalo filozofovat o Nietzschem a nadlidech, tak mi to připadalo laciné. To patří na jeviště divadel (poválečná Amerika na tyhle filozofické intelektuálštiny byla celkem vysazená), ne do filmu. ()

honzii

Ani ne tak geniální, jako ohromně zábavný a napínavý film. Alfred Hitchcock na svou dobu experimentální formou dokáže velmi rychle strhnout, díky skvělé choreografii herců velmi bavit a ukázat, že film bez zbytečných střihů dokáže dobře fungovat. Jeden z nejlepších konverzačních filmů odehrávajících se na jednom místě. ()

HiddenDragon

Vrazda jako pokus? Jen pro ten pocit si dokazat, ze "jsem toho schopen", a defacto (dle roku vzniku) zrejme take poukazujici na nebezpeci teorie "ubermensch" neboli nadcloveka, kterouzto Nietzscheho ideologii zneuzili pak naciste... Pro me ukazka toho, jak lze z minima udelat napinavy film. Snimek temer bez klasickeho strihu, jakoby jedna dlouha divadelni scena (kamera se vetsinou jen schova do tmaveho mista). Navic se zlomovym okamzikem ihned na zacatku. Neco jako kdyz v Columbovi znate vraha. Presto jsou dialogy, reziser i herci tak kvalitni, ze vykresali na jedne scene opravdu napinavou atmosferu. Az jakoby trochu uchylnou - to proste Hitchcock umi. O to vic znepokojujici, ze dej vznikl podle skutecne udalosti - doporucuji mrknout na sekci "zajimavosti". Sice je mozna trochu usmevne to malovane pozadi za oknem bytu, ale vpodstate to dotvari takovy divadelni "feeling", takze mne osobne to nevadilo. Barevne je to velmi povedene a cely ten divakuv pocit, jakoby priduseny - pod povrchem ci v bedne - skvele vynikne v zaveru, kdy James Stewart otevre okno a poprve zazni zvuky z bezneho sveta, od lidi mimo byt, ze zivota, jako vysvobozujici nadech. ()

adam9

Mocný Hitchcock hraje s psychologií první ligu a jde mu to krásně od ruky. Trocha filozofování, trocha lidskosti, trocha morální hodnoty, trocha perverznosti, trocha...no zkrátka v rámci žánru tomu nechybělo nic a za konec přidávám další plus, které film vynáší na zasloužených pět hvězdiček. ()

Han22

Dvojice kamarádů zavraždí svého spolužáka a na oběd si pozvou svoje nejbližší, včetně jeho bývalé dívky, jeho otce, soka v lásce a společného profesora. Tělo skryjí do truhly, na které naservírují jídlo a čekají zda jim to projde. Toť vše a jak se říká, v jednoduchosti je síla. Od jednoduché konverzačky se film mění na stále větší psycho a při závěrečné konfrontaci s profesorem jsem napětím málem nedýchal. Hitchock navíc geniálnímu obsahu vtiskl i geniální formu - první jeho barevný film, který se odehrává prakticky v jedné místnosti a navíc zdánlivě v jediném záběru. Závěrečná scéna, kdy při blikajících neonech James Stewart zjišťuje, k čemu vedly jeho názory je nezapomenutelná. Jedna z nejlepších Hitchcockovech, možná nejstarší thriler, který jsem v minulosti viděl a zaslouženě krimi/thriler roku 1948. ()

Zagros

Asi nic zásadního neprozradím, když napíšu, že se začíná vraždou. Doslova pár vteřin po úvodních titulcích. Další film Alfreda Hitchcocka a další způsob vyprávění… nutno říct, že rozhodně originální a velmi chytlavý. Divák od začátku ví, kdo je vrahem a postupně může sledovat motivy vrahů a jejich další chování, které je vskutku… řekněme také originální. :-) Napětí diváka se ale se znalostí vrahů nevytrácí. Ostatní postavy to stále neví a dokonce ani neví, že k vraždě došlo. Napětí navíc podporuje úžasná práce s kamerou. Kamera dokáže jen přiblížením, či přenesením záběru, kdy je například dialog zcela mimo obraz, scénu dále gradovat a k tomu se vše odehrává ve zdánlivě jednom záběru. Vše podporují také výtečné herecké výkony Jamese Stewart, Farleye Grangra a především Johna Dalla! Když si odmyslím dva nejslavnější filmy Alfreda Hitchcocka (Psycho a Ptáky), líbil se mi pravděpodobně Provaz nejvíce ze všech jeho ostatních viděných filmů. ()

Hopper

Takmer divadelná záležitosť stojaca len na scenári a hereckých výkonoch. Aj keď to skutočne nie je len jeden záber, vôbec to neškodí. ()

Peiper2

Velmi dobrý film s výborně budovanou atmosférou stojící na perfektních výkonech herců. Hitchcock dokazuje (a to nejen v tomto filmu), že dobrý film se dát natočit i na minimálním prostoru jednoho pokoje. 90% ()

zbysik

Neuveritelne. Takto se ukazuje tvurci genialita. Film, svoji formou pripominajici divadelni predstaveni, obsahujici mene nez 10 strihu, odehravajici se prakticky v jedine mistnosti, v kterem nasi dva vrahove v nekterych pasazich nepredvadeji zcela bezchybne herecke vykony. Cim tedy tento pocin vynahrazuje tyto zdanlive nedostatky? Genialni zapletkou, obalenou jeste genialnejsim scenarem. Tento film me ovlivnil natolik, ze si davam za cil zhlednou vsechny filmy pochazejici z tvurciho mozku filmoveho boha napeti, Alfreda Hitchcocka. ()

Hanys_

Rozhodně zajímavé. Snad jen si Hitch měl trošku víc ohlídat scénář, protože hlavně postavy jsou napsány dost lajdácky (2 vrazi - jeden sebevědomý a druhý samozřejmě musí být ve stresu a připosraný), ale ok - psal se rok 48, tak nemůžu čekat zázraky. A jestli bych měl nějakou scénu vypíchnout, tak jednoznačně závěr, který vlastně skoro beze slov je jedním z nejgeniálnějších, jaký jsem ve filmu viděl. 7.5/10 ()

farfalla

´Rope´ je adaptací stejnojmenné divadelní hry Patricka Hamiltona z roku 1929 a divadelní zdroj je z umístění i z celkového provedení filmu cítit. Kamera se neopustí obývací pokoj. Scénář je také trochu toporný, ale přeci jen je těžké si povídat v takové situaci. Dall (Brandon Shaw) a Granger (Phillip Morgan) pořádají večírek. Jsou to teoretikové estetiky a filozofie. Mají spoustu sebevědomí a neotřelých myšlenek. Zabijí Davida Kentleyho (Dick Hogan), kamaráda ze studijí, a na jeho počest sezvou lidi, kteří ho mají rádi. Skoro všichni pozvaní nemůžou Dalla a Grangera vystát a přišli jenom kvůli Davidovi. Mnohé jeho nepřítomnost rozladí a hostitelům dá práci všechny v pokoji udržet. Davidovo tělo umístili doprostřed místnosti do truhly, která slouží jako barový pult. Stále se snaží zapřádat hovor o zabíjení, o jeho důvodech. Jejich bývalý učitel Rupert Cadell (James Stewart) s nimi kdysi ve škole diskutoval o Nietzschem a teoriích, které schvalovaly vraždu jako důkaz nadřízenosti člověka člověku. Vlastně z jeho povídání získali inspiraci ke svému ´uměleckému dílu´ a teoretické schválení vraždy. Atmosféra na večírku houstne, někteří se začínají obávat o Davida. Hostitelé si vymýšlejí další a další výmluvy. Dall je chladnokrevný a užívá si povídání přátel, kteří mají Davida tak blízko. Granger je labijnější a Dallovi spíše všechno kazí. Je to nejexperimentálnějších Hitchcockův film. Celý film natočil v 10 dlouhých záběrech. Zdi bytu byly na kolečkách a tiše se posouvali kvůli posunům kamery. ()

aquiver

Krásně budované napětí. Invence a experimentální přístup, film byl natočen za jeden večer na jeden zátah jen s několika střihy, což je vzhledem ke kvalitě díla a vůbec na svou dobu úžasné... 80 % ()