Írsky farmár Joseph Donnelly (Tom Cruise) vezme po otcovej smrti spravodlivosť a svoj život do vlastných rúk a rozhodne sa hľadať šťastie v „novom svete“. Na ceste do Ameriky ho sprevádza svojrázna Shannon Christieová (Nicole Kidman), ktorej sa priečilo žiť ako bohatej anglickej dáme so stovkami príkazov, zákazov a obmedzení. V Amerike sa chcú ako stovky iných ľudí pokúsiť získať kus vlastnej pôdy. Ružové sny o zasľúbenej zemi sa však veľmi rýchlo roztrieštia o drsnú realitu. Musia žiť v krutých podmienkach a tvrdou si prácou si zarábať na živobytie i cestu do Oklahomy, kde ešte možno získať pôdu. Navyše Joseph musí často tolerovať povznesenú a nadutú povahu Shannon. Napriek tomu zažívajú krátke okamihy šťastia i prehier. I keď sa však jeden druhému páčia, stále nemôžu nájsť k sebe cestu... (TV Markíza)

Allien.9

Tenhle film je tak divný! Na jednu stranu se tváří jako seriózní drama o Irech hledajících nový život v Zemi neomezených možností (a o dceři bohatého statkáře, která touží po svobodě rozhodování), na druhou stranu je ale protkaný tolika meh-momenty, že se prostě seriózně brát nedá. Těžké podmínky daného období naší historie jsou zobrazeny výborně, ale Tom s Nicole (jinak výborní herci) jsou chvílemi těžce mimo, díky čemuž je z "Navždy a daleko" nechtěná taškařice. ()

Skip

Místy sice poněkud kýčovité a patetické, ale to se dá nakonec zvládnout, protože ten film jako celek velmi dobře funguje. Skvělá kamera zprostředkovává oku lahodící záběry a John Williams vykouzlil na partituře jeden ze svých skvostů. Tom Cruise s Nicole Kidmanovou spolu hrají velmi dobře a Ron Howard si mohl po závěrečné zatmívačce udělat zářez na pažbě, protože tenhle film se mu po předcházejícím Ohni zase povedl. ()

andrii

Tam vytrvale kráčí ten nejmladší. Z ostrovních míst, která se bortí, přes zákoutí, do těch, kde se rodí, ve slunečním oparu... Vítězoslavně vytryskne fontána fantazie, realita domovů. Přitom nezastaví (se), ruce, srdce. Náplně niter. Majitel věčného jitra kvetoucích zahrad, zelených, vzdušných dvorků. Vlajková duše pozemků, nastavená  "Novému svět(l)u." ()

3DD!3

Občas se vyplácí sednout si jen tak před televizi a sledovat to co právě jde. Ze začátku trochu neradiční romatické drama, které se pomalu rozvijí v průběhu celého filmu a do toho hrající "pan velký" John Williams. Tom Cruise a Nicole Kidman hrají opravdu dobře a působí velice přirozeně no a Ron Howard odvedl tradičně dobrou práci. Příjemné překvapení. ()

Sarkastic

Podle zdejších komentářů jsem se radši připravil na typickou hollywoodskou průměrnou nudu, ale konalo se milé překvapení. Příběh byl vcelku chytlavý, oba hlavní hrdinové dostatečně sympatičtí nato, abych jim po celou dobu fandil, nenudil jsem se(!) ani na chvíli, romantika nebyla přehnaná, dokonce se zde objevil i náznak humoru, Williamsova hudba byla výborná (stejně tak Enya na konci) a klišé přišlo až v úplném závěru, takže slušné 4*, spokojenost. ()

• Od Tronu (1982) první americký snímek, který byl natočen na 70mm film. (Lavran)
  • Tři z pra prarodičů režiséra Rona Howarda se v roce 1893 skutečně zúčastili velkého závodu o pozemky. (CrypzzXD)