Muž, ktorý chcel byť kráľom

• Česko Muž, který chtěl být králem (viac)
TV spot

Indie jim byla příliš malá. A vidina bohatství tam v dáli příliš lákavá. Danny Dravot (Sean Connery) a Peachy Carnehan (Michael Caine) jsou dobrodruzi, kteří se rozhodli pašováním a prodejem zbraní v Indii zbohatnout. Jejich cíl je však daleko vyšší, proto se vydají na cestu do legendárního království Kafiristan známého svým bohatstvím, aby se stali jeho králi. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Anderton

Klasický dobrodružný príbeh a zároveň alegória na princípy drsného britského imperializmu zašlých časov. To nejde dokopy s trochou nadsázky, striedania odľahčenejších scén s tými drsnejšími, keď sa hrdinovia stávajú antihrdinami a nemáte občas prečo s nimi sympatizovať. Ako je ľahké zfanatizovať dav, na to nám stredoeurópanom vôbec netreba nejaký historický dobrodružný rozprávkový filmík, my to vidíme celé dvadsiate storočie v priamom prenose doma a môžeme sa tak ľahko identifikovať s divochmi veriacimi v božstvá, ktoré majú namiesto krvi oheň. Lenže keď ich oni odhalia, urobia s nimi krátky proces, my si aj keď sú nám všetky podvody našich samozvaných bohov jasné, necháme ďalej srať na hlavu. Trochu som sa dostal mimo film, takže k nemu ešte doplním poznámku o krásnej výprave, vďaka ktorej dostáva štyri hviezdy. ()

Snorlax

Některé filmy mají slabší rozjezd, ale pak se nuda promění v nezřízené tempo a je na co koukat. Některé filmy mívají slabou střední část, když tvůrcům dojde dech, který naberou opět v závěru. Některé filmy mají slabý závěr, neb autoři již vyčerpali veškeré nápady. Tenhle film má vše výše zmiňované. Connery s Cainem tu hřmící nudu zkrátka zachránit nedokázali. ()

Chrustyn

Ze začátku zajímavá, zábavná, výpravná dobrodružná podívaná s výbornou dvojicí pravých britských mistrů, která bohužel v poslední třetině změní směr a začne být poněkud zdlouhavější a trochu nudná a vytratí se z ní veškerá zábava, která ze začátktu tak skvěle fungovala. Ani skvělý konec už výsledek nezachrání. ()

Han22

Sean Connery v roce 1975 potřetí, tentokrát v dobrodružné klasice, kterou jsem i já kdysi viděl a kterou si jako námět půjčilo spousta seriálů (jen ve Hvězdné bráně aspoň dvakrát). Někde na přelomu 19-20. století se dva britští důstojníci a šarmantní podfukáři rozhodnout dojít do ztraceného Kafiristánu a stát se tam s pomocí 20 pušek králi. Film je rozdělený do jasných pasáží (putování, získávání vlivu a nakonec nevyhnutelný vzestup a pád). Je to vtipné, výpravné, dobrodružné i k zamyšlení, nechybí pár solidních akcí a celkově to na podobnou klasiku má překvapivě švih a šmrc podpořený i vynikajícími herci. Caine hraje svého obvyklého šarmantního, lehce podfukářského hezouna, zatímco Connery se spíše drží v pozadí, aby na konci zazářil když mu moc začne stoupat do hlavy. V podstatě bez chyb a mezi 4-5*, ale na těch pět mě to prostě nestrhlo, protože člověk od začátku tuší jak to bude probíhat a jak to dopadne. Dobrodružný film roku 1975. ()

Freemind

Neškodná dobrodružná kratochvíle pro věčné chlapce a děvčata, kterým je teskno za dětskými knížkami o Indiánech, maharádžech a dalekých cestách. Pokud vypnete kritické myšlení, pak je vcelku snadné nechat se unést díky Hustonově precizní režii a ději napěchovanému nečekanými zvraty, dramaty a komickými gagy. V rámci žánru jde o naprostou špičku, které rádi prominete několik roztomile naivních momentů. "God's Holy Trousers!" ()

• Jediný film, ve kterém si Michael Caine zahrál se svou manželkou Shakirou. (Kulmon)
  • Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)