Slepá pomsta

• Česko Děsivá temnota (viac)

Sofia McKendricková (Natalie Dormerová) je slepá klaviristka s bolestnou minulosťou, ktorá žije sama v Londýne. Mučia ju desivé spomienky na vyvraždenie vlastnej rodiny počas vojny v Bosne. Jednej noci nevidomá žena so skvelým sluchom začuje hádku z bytu na poschodí, po ktorej nečakane zomrie jej tajomná priateľka Veronique (Emily Ratajkowski). Podľa polície spáchala samovraždu skokom z okna. Sofia sa s týmto vysvetlením  neuspokojí a snaží sa zistiť viac. Zoran Radic (Jan Bijvoet), otec Veronique, je kontroverzný srbský podnikateľ, o ktorom sa hovorí, že je zodpovedný za vojnové zločiny spáchané pred mnohými rokmi v Bosne. Keď ho Sofia kontaktuje, jej pokojný život sa skončí. Ocitne sa v bezprostrednom ohrození života. Už sa nevymaní z víru násilia, korupcie a zločinu. Čaká ju desivé dobrodružstvo v temnotách drsného londýnskeho zločineckého podsvetia. V pätách má Radicovu ochranku a jediný, kto jej môže pomôcť a ochrániť ju pred únosom, znásilnením, mučením a istou smrťou z rúk zabijakov, je jeden z nich – charizmatický Marc (Ed Skrein). Medzi Sofiou a Marcom sa vytvorí výnimočný vzťah. Lenže Sofiina minulosť vôbec nie je tak jednoduchá a priamočiara, akú by sme očakávali. O čo išlo Veronique, že musela zomrieť, aké plány má Sofia a kto je jej adoptívny otec Niall? (TV JOJ)

kingik

Slepá pomsta jí sluší. Řeč je o herečce Natalie Dormer, kterou proslavila seriálová role z Her o trůny, ve filmech to zkouší na různých frontách. Slepá hudebnice, do které se nyní převtělila, je nečekaně její parketa. Úvodní tragédie, kdy po pádu z okna za podivných okolností zemře mladá žena (Emily Ratajkowski), kterou znala ze svého sousedství, nasvědčuje tomu, že půjde o klasický thrillerový háv, protkaný tradičním detektivním pátráním. Sotva, co její tělo vychladne na pitevním stole, si film si dá výhybku. A rázem se z toho vyklube takový vengeance mix v psychologickém prádélku, kdy je divákovi postupně servírováno jedno zásadní odhalení za druhým, neboli jeden zásadní zvrat následuje druhý. Celé je to příkladně nasnímáno v ponuře a vytříbeně nasnímaném Londýně, obsazeno je to neméně zajímavě a vlastně to má takový mírně atypický ráz, který se nenápadně vzpírá tradičnímu pojetí. Na scénu napochoduje někdejší srbský válečný zločinec (Jan Bijvoet), přirozeně páchající zvěrstva v Bosně v době války, celé to má záhy překvapivě propletenou vazbu stran charakterů. A příjemně se mně to rozplétalo. Těch zásadních odhalení je poměrně hodně, přičemž to nejvykutálenější přijde až v samotném závěru, a já jsem s ním i počítal. Nabízelo se to celé pojmout jako akční jízdu, ovšem film obsahuje jen nepatrný zlomek akčních scén, které k mému podivu vypadaly zářně. Převážně seriálovému režisérovi na spolupráci kývli i herci, co zaujmou. Ed Skrein a "instagramová" nestoudnice Emily Ratajkovski si bezpochyby najdou své fanoušky, nad ně ční Joely Richardson, která se až s překročením padesátky dala na svůdnou mrchu, které sexappealem může konkurovat snad jen Cate Blanchett. Na lechtivou erotiku také dojde, hlavní hvězda neváhala odhodit svršky, zvláště pak vrchní díl. Natalie Dormer si vyprodukovala snímek, který se neprosí o to být konkurentem obdobně laděných a spřízněných snímků, o to lépe se mu vykračuje. 8/10 ()

Tft

Nejde se nevyhnout srovnání s jiným letošním špionážním thrillerem Red Sparrow, který sice nebyl dokonalý, ale až na podobně špatné napodobování východních přízvuků herci, dokázal přesvědčit o svých kvalitách a byl opravdu špionážním thrillerem a ne jen jeho stínem. Zásadní problém tkví v tom, že In Darkness se ze začátku snaží diváka přesvědčit, že vůbec špionážním thrillerem není. Vytváří nepovedenou záhadu a zbytečně odvádí pozornost od toho důležitého, když pak děj konečně dospěje ke slavnému odhalení, je už pozdě pro jakékoliv záchrany. Natalie Dormer hraje nevidomou pianistku Sofii, která se „náhodou“ připlete k sebevraždě své sousedky, která je náhodou dcerou srbského diplomata, který má za sebou pár hříchů ve své rodné zemi. Od začátku je tak nějak jasné, že počáteční události filmu nejsou náhoda a Sofia je do situace namočena o něco víc než jen jako pouhý svědek (v tomto případě spíš sluchek?). Právě tady je největší kámen úrazu In Darkness, film nevěří tomu, že by ho mohl sledovat i někdo s mozkem v hlavě, kdo si dokáže dát jedna plus jedna dohromady. Scénáristická snoubenecká dvojice Anthony Byrne a Natalie Dormer svoje režisérské a herecké dovednosti nenapodobuje a scénář filmu je taková dějová slátanina, která má těžkou pachuť béčkovitosti. Následkem toho je, že In Darkness je zmatený špionážně nešpionážní thriller, který než přijde na to co a jak chce vlastně divákům sdělit dospěje ke svému konci aniž by vlastně sdělil cokoliv. Natalie Dormer se tentokrát nepodařilo prodat svoje největší herecké plus a to je svojí sympatičnost, na to že hraje nevidomou ženu v nesnázích ve mě vzbudila neuvěřitelně málo sympatií. A je to tak se vším ve filmu, není tady nakonec nic co by ve mně vyvolalo nějaké větší emoce, je to prostě další šablonovitý pokus o špionážní thriller, který těžce nevyšel. 41% ()

sedm.1

Já nechci In Darkness označit přímo za nějakou bídnou podívanou, jelikož v rámci žánru dokáže nabídnout méně náročnějšímu publiku asi vše, čím by takový thriller asi měl disponovat, aby tedy alespoň nějak fungoval, takže napětí, atmosféru a ve svém průběhu i nějaký ten zvrat, horší je to ale prostě jednak s kvalitou výše zmíněných filmových ingrediencí, a jednak zde především i s ústřední zápletkou, jenž působí dost krkolomně, v mnoha ohledech nepřesvědčivě a v samotném závěru pak doslova přitaženě za vlasy, vyvolávajíc pocit, že to si snad dělají tvůrci srandu. Celé to lze každopádně považovat za takové spíš profesionálněji zpracované béčko, kterému tedy nelze jistě upřít spád a v průběhu filmu i pár scén, které dokážou diváka oslovit, na druhou stranu veškeré postavy působí vážně stereotypně a fakt tuctově, zároveň přestože se zde tvůrci snažili o vyvolání mnoha emocí, tak to se jim též rozhodně nepovedlo, bohužel tu zcela chybí i jakákoliv akce, i když o ní to úplně není, ale přeci jen v pár momentech se tam pro oživení hodila vtěsnat, a co se castingu týče, tak i v tomto ohledu je to taková mdlá klasika, kde jsou sice možná herci typologicky dobře obsazení, ale o nějaké výraznosti, či zásadní přesvědčivosti tu nelze hovořit. Takže ve výsledku představuje tato podívaná pro příznivce thrillerů nejspíš vhodnou a snesitelnou záležitost, pro zbytek ale spíš jen slabší průměr, jelikož nedokáže nabídnout opravdu nic zajímavého, působivého, či fungujícího navíc. ()

silentname

Myslím si, že niekde v polke filmu sa to stratilo a začalo to ísť nesprávnym smerom. "In Darkness" má podľa mňa veľmi dobrú prvú polovicu. Natalie Dormer je schopná hlavná hrdinka a Ed Skrein je podľa mňa tiež celkom dobrý. Dokonca mám pocit, že jeho postava ma zaujala asi zo všetkých najviac. Mám pocit, že nebol zlým človekom, len bol trošku vedený nesprávnym smerom. Vizuálne je film strhujúci. Vyzerá fantasticky, je tu dobrá kamera, veľmi dobre využitie osvetlenia a pôsobí to skvele. Hudba je takisto super. Dotvára skvele atmosféru a celkovo ma to berie. Emily Ratajkowski z toho čo tu odohrá je v pohode a človek chce vedieť čo sa jej stalo. Plus fakt, že naša hlavná hrdinka je slepá to celé posúva do zaujímavej roviny. Slepá svedkyňa, ktorá chce niektoré veci vyriešiť na vlastnú päsť je zaujímavé. No potom sa do toho zapojí hlavná zápletka a reálne sa začnú odhaľovať postavy, ich motívy, ich myšlienky a všetko podobné a začína sa to pomaly ale isto rozsypávať. Nebolo to vôbec nutné, nič to nepridalo a skôr som mal pocit, že naopak to degradovalo. To čo začalo ako zaujímavý thriller, kde sme vyšetrovali zločin a mali sme slepú svedkyňu sa nakoniec zmenil na politický film o pomste, čo vôbec nemá rovnaký šarm a záujem sa strácal. A čím to išlo ďalej, tým menej ma to zaujímalo. No najhorší je asi záver filmu, kde som viac menej vôbec nepochopil čo sa vlastne stalo. A čo som si z toho mal odniesť. Lebo keď vidím tie scénky, nijako mi to nedáva zmysel. Som rád, že som film videl, nemyslím si, že sa k nemu vrátim, no jeho kvality sú dostatočne dobré. Len keby sa to viac dokázalo sústrediť na kvalitne napísaný príbeh. Lebo tam to kríva úprimne najviac. Hodnotenie: C+ ()

Pavlínka9

Já se na Natalii Dormer můžu dívat prostě v čemkoliv :D Ta ženská má pro mě určité charizma, sexappeal, že já prostě od ní nemůžu odpoutat zrak :D Proto 3 hvězdy :) Ten film totiž celý "táhne" ona...V Bosno/Srbských info jsem se ztrácela, v dalších info taky a říkala jsem si, že se holka umí skvěle upravit :D Film až podprůměr, ale posledních 5 minut - jo, tak to jsem si pustila dvakrát :) To mi fakt vyrazilo dech ;) ()