Cesta na Mesiac

• Česko Cesta na Měsíc (viac)

V roku 1902 Georges Méliès, jedna zo zakladateľských osobností kinematografie, vytvoril krátky film Cesta na Mesiac, inšpirovaný románom Julesa Verna. Bohatosť jeho fantázie a vynaliezavosť jeho pestrofarebného a do detailov prepracovaného filmového stvárnenia neprestávajú divákov fascinovať ani dnes, po takmer 120 rokoch. (RTVS)

ichtiandr

Uzasne nieco, minimalne za trikovu stranku jasnych 5*. Ak nahodou amici neboli na mesiaci a cele im to natocil Kubrick, urcite sa inspiroval tymto filmom :D ()

plostenka

Film, který z dnešního pohledu neznamená nic, uvědomíme-li si však dobu vzniku, všechnu řemeslnou práci, to že byl první svého druhu a vynikající umělecké provedení, zjistíme, že se díváme na jeden z průkopnických filmů, na film, bez kterého by tu možná nebylo sci-fi jak ho známe a bez kterého by byl svět o něco chudší. Všechnu úctu tomuto filmu !! ()

robbez

V kontextu doby svého vzniku naprosto geniální. Dnes to samozřejmě působí jako naivní groteska, ale výtvarná stránka je pořád úžasná. Teď už vím, od koho se učil Karel Zeman. ()

I_Kant

Barevná verze s hudbou od Air je nepopsatelná. Hudba je o skoro 110let novější než film a konečnému výsledku dodává naprosto nevídaný a nadčasový ráz. Film je motivem pro hudbu a hudba je motivem pro film, přičemž ani jeden z prvků nemá znatelně navrch! Nevídané, úžasné, skvělé a jen s lehkým zdráháním z důvodu síly toho slova i dokonalé. Kromě toho neuvěřitelného souznění co z toho voní na hony daleko je v tom celkovém produktu NĚCO, co nevím jak uchopit sám pro sebe, natož popsat pro ostatní, a co ve mě zanechává velmi niterně libé pocity. Doporučuju i ostatní hudbu od Air. Ochutnávka: Air - La Femme D´Argent ()

filutaBLACK

Ti, kdož nevědí jak hodnotit, či co si myslet... 1902 !! (tj. 112 let (2014) ) Technika zobrazení může být úsměvná (ale komu se líbí Metropolis, Upír Nosferatu, díla Karla Zemana - ten je určitě shovívavější), a různé fyzikální zákony zjednodušeny, ignorovány... Ale je to spíše snový snímek. A coby adaptace Wellsových Prvních lidí na Měsíci fajn (nějakých 50 let před adaptací Války světů). Díky digitalizaci a restaurování takové klenoty nezmizí nenávratně v propadlišti dějin. ()

TheReflektor

Překrásná tvůrčí vize filmového průkopníka Georgese Mélièse. Z každé scény, z každého vysmátého obličeje, z každé umělecky nádherně pojaté kulisy či kostýmu čiší nadšení z nového média, které se časem stane tím vůbec nejdůležitějším. Úžasný filmový zážitek, jenž plně docení spíše lidé, kteřížto už mají alespoň trochu nakoukanou moderní kinematografii. Svou stopáží nedostačující. Viděno v kolorované verzi s hravým soundtrackem od AIR. ()

D1705

Rozhodol som sa začať s pozeraním top 1001 film, a tento bol prvý. Dá sa o považovať za prelomové dielo. Scénky, väčšina mi prišla komických, ale v dobe Eduardovskej to bolo vážne dielo a Méliésa vystrelilo do filmových výšin, Francúzsko ovládalo v tú dobu skvosty kinematografie. Dielko, stojí zato si ho vyzrieť a pustiť ()

bichalmajus

Ako take niečo hodnotiť? Musím povedať, že len veľmi ťažko, ale kto som ja aby som dal menej ako 5 hviezd? Keď si uvedomím, že Cesta ne mesiac, film, ktorý azda musí poznať a vidieť každý, lebo je to absolútny základ má 118 rokov a na ten film sa veľmi dobre pozerá, sú tam neskutočne zábery, a na svoj rok 1902 má 14 minút je niečo neskutočne. Musím povedať, že je zážitok to vidieť. Pozerať sa na to čo si kedysi len predstavovali a my to žijeme je naozaj veľmi zvláštne a určite by toto mal vidieť každý fanúšik filmu. Najmä scény s pristátím na mesiaci a konfrontáciu s mimozemšťanmi som si naozaj užil. Nutno dodať že Melies bol naozaj vizionár a prebehol dobu, všestranný umelec, ktorý zrežíroval, natočil a ešte si aj pripravil scény. Klobúk dole. Mame šťastie, že boli ľudia ako on, ktovie ako by sa to bolo nakoplo celé bez neho a bratov Lumierovcov. ()