Reklama

Reklama

Na obežnej dráhe Zeme sa odohráva extrémne napínavý príbeh. Film je založený na skutočných udalostiach. Let na stanicu Saľut 7, ktorý sa uskutočnil v roku 1985, je považovaný za najťažší let v histórii kozmonautiky. Vesmírna stanica Saľut 7, ktorá obieha okolo Zeme v bezpilotnom režime, náhle prestáva reagovať na signály z centra riadenia vesmírnych letov. Bolo rozhodnuté vyslať na obežnú dráhu záchrannú expedíciu. Vesmírna posádka má za úlohu nájsť mŕtvu stanicu a ako prvá na svete sa spojiť s 20-tonovou neovládateľnou hrudou ocele. Astronauti si uvedomujú, že šance na návrat na Zem sú mizivé. Táto riskantná cesta je však jedinou možnosťou. Ich úlohou nie je len kontaktovať stanicu Saľut 7, ale ju aj oživiť. Dokážu dvaja ľudia zabrániť pádu stanice na Zem a katastrofe netušených rozmerov? Záchranná expedícia na oribte sa mení na napínavý a nebezpečný experiment. (TV JOJ)

(viac)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (191)

desade 

všetky recenzie používateľa

Film ako taký Ok. Len by som mu nedal podtitul "podľa skutočnej udalosti", čo kritizovali aj samotní kozmonauti. Niektoré podstatné fakty tam chýbali a iné fakty (čo je horšie), ktoré boli prezentované ako skutočné, boli vymyslené. Ako zásadnú chybu považujem nedostatok odvahy priznať, že za "pagibnutie" Saljutu 7 mohla chyba obsluhy pozemného letového strediska. Pri správnom postupe v reakcii na prevádzkovú závadu mohol korabl v pohode s menšími obmedzeniami fungovať do príletu nasledujúcej posádky, ktorá by vymenila chybný ovládací panel (bol už dokonca pripravený na lodi). Ale... Ruskij čelavek bol potrestaný vždy aj za chyby, za ktoré nemohol a tento strach ho nutkal robiť neštandardné kroky, veď možno to bude dobré (Vot davaj, éto búdet charašó). A presne takto buchol aj Černobyľ. Vôbec nechcem spochybniť hrdinstvo kozmonautov. Dokonca si myslím, že komunizmus v spojení s "ruskou dušou" má vytváranie hrdinov priamo v génoch, inak by tak dlho neprežil. Spochybňujem len hranie sa na realitu a tendenčnosť. Pozrel som si aj ruský dokument, ktorý uviedla Rossija 1 a ten sa mi zdal ešte tendenčnejší. Ale s tým sa ráta, no filmári si mohli dovoliť viac. Takže film ako taký Ok, dokonca slušný nadpriemer, ale len ak ho vnímam ako sci-fi. Podobné to bolo aj pri "Vremia pjervych", takže poučenie z krízového vývoja nenastalo. Škoda. ()

herr_carter 

všetky recenzie používateľa

Začínám milovat ruskou kinematografii. Za poslední roky se mi nestalo,že bych narazil na nějaký brak. Tenhle film je napínavý od začátku do konce a byť nahodnocuji, za přímý dojem si to 5* zaslouží - parádní film z kosmu, zbytek světa může jenom závidět....................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Reklama

Likan7 

všetky recenzie používateľa

Rusové rozhodně umí zaujmout. Obrazově je to skvělá práce. Je tu samozřejmě dost cítit inspirace Gravitací, ale co se obrazu týče, Rusové to umějí. O to větší je škoda, že ten zbytek stojí za starou belu. Neumějí vyprávět, neumějí dojmout, ba co víc ani zaujmout diváka. A díky jejich "jinýmu" vyprávění než jsme zvyklý od hrdých Američanů by z toho mohl být skvělý film. Jenže tam, kde by jsme měli mít husí kůži a sledovat těžký závěr a loučení, mě zaujala tak maximálně hudba ale bylo mi jedno, co se děje na obrazovce. A takhle to je s celým filmem. Obvykle se Vám něco líbí, ale v celkovém dojmu to vychází úplně do ztracena. ()

BOURQUE 

všetky recenzie používateľa

Ruská verzia filmu Gravitácia ? Nie úplne. Určitá príbuznosť tu je, ale vizuálne je od toho niekde inde. Každopádne musím povedať, že Rusi ma príjemne prekvapili. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami dostatočne dobre spracovali. Herecky dobrý, ale bez ozajstného ťahúňa. Pre fanúšikov vesmírnych filmov môžem odporúčať. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Ceberus 

všetky recenzie používateľa

"Voláte na ministerstvo? - Ne, chci zrušit večeři s manželkou... spojte mě s ministerstvem." Jak říká mnoho ostatních, vypadá to jako přímá ruská odpověď na americkou Gravitaci. Některým se nelíbí, že jde o zhollywoodizovanou produkci někam směrem k Armageddonu, ale mně - fanouškovi velkorozpočtových amerických blockbusterů - to rozhodně nevadí, právě naopak. Stejně tak mě neuráží, že film je pouze inspirován skutečnými událostmi a dost je tam navymýšleno. Holt to není dokument, je to hraný film, takže cajk - to už bych si pak mohl stěžovat, že Hanebný pancharti nejsou historicky přesní. :-P Kromě toho, mně to až tak bayovské nepřišlo, nejblíž to imho nakonec má k Apollu 13. Jinak stejně jako u Gravitace i tady stojí za zmínku hudba. Sečteno a podtrženo, solidní tři a půl hvězdy. A chcete-li něco ještě o chloupek lepšího z ruské tvorby, pak nevynechejte Čas dobyvatelů, překvapivě ze stejného roku. ()

Galéria (44)

Zaujímavosti (21)

  • Raketoplán Challenger obsahoval insígnie, ktoré sa na raketoplánoch začali používať až v polovici deväťdesiatych rokov. Posledný let raketoplánu sa odohral v roku 1986. (Enceladus)
  • Posádka musela v rámci prověřování všech rozvodů i systémů, u nichž hrozilo, že jsou poškozeny vlhkostí, zkontrolovat kolem tisíce elektronických bloků a tři a půl tuny kabelů. K Saljutu se pak 19. září 1985 připojila loď Sojuz T-14 a Džanibekov se o pár dní později vrátil na Zemi. Savinych přistál o měsíc později. [Zdroj: epochalnisvet.cz] (klukluka)
  • V reštaurácií Džanibekovova manželka hovorí, že Gorbačov nariadil "suchý zákon". Neskôr sa o tom hovorí aj na palube Salyutu. Gorbačov spočiatku alkohol nezakazoval, iba obmedzil výrobu a distribúciu. (Dajman)

Súvisiace novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)

Reklama

Reklama