Keď sa dvaja neskutočne bohatí a neuveriteľne lakomí bratia, Randolph a Mortimer Dukeovci (Ralph Bellami a Don Ameche - herecky exceloval v Markízou nedávno uvedených „Záhadných mušliach"), majitelia slávnej brokerskej firmy Duke a Duke, jedného dňa stavia o jediný dolár o to, či je pre kariéru človeka rozhodujúce prostredie, alebo dedičné vlastnosti a výchova, ešte netušia, ako na nich ich „pokusní králici", aristokrat Louis Winthorpe (Dan Aykroyd) a čierny pouličný žobrák Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), nakoniec vyzrejú. Táto vydarená filmová komédia režiséra Johna Landisa (Beverly Hills Cop, The Blues Brothers, Comming to America) sľubuje výbornú zábavu aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu na čele s čiernou hviezdou filmovej komédie - Eddie Murphym. (TV Dajto)

viperDavid

Bohužel nemužu dát plnou palbu, protože Eddie ačkoliv je vynikající komik, hraje všude stejně. Naopak Dan Aykroyd toho namyšleného zmrda hrál fantasticky. Jamie Lee se moc snažit nemusela, stačilo si sundat vršek a mužská část diváků jistě slintala blahem. Jako komedie fakt super a na vánoce se dokonale hodí. 80tky byli opravdu produktivní. 4* ()

wosho

Jeden z nepodařenějších filmů ústřední trojice hvězd. Velice vtipný scénář, který si dělá legraci i z tak vážných věcí jako je obchodování s akciemi a obligacemi. Navíc se v této na první pohled obyčejné komedii nachází i kritika americké společnosti a tzv amerického snu. Záměna nemá žádnou chybičku a je pro mě jedna z nejoblíbenějších amerických komedií z 80tých let s dokonalým hereckým obsazením všech důležitých partů. ()

nascendi

Včera som si pustil Policajnú akadémiu a po nej Výmenu. Oba filmy sú americké, z rovnakého obdobia a označené ako komédie. Zatiaľ čo na Policajnej akadémii som sa opakovane dobre zasmial, u Výmeny to bolo iba na zriedkavé pousmiatie. O manipulatívnych hrátkach znudených boháčov som už kedysi videl Miliónovú bankovku a My Fair Lady. Oba nakrútené vynikajúco a vtipne. Výmena oproti nim obsahuje sankčný prvok a happy end, čo určite potešilo schvaľovacie komisie za normalizácie. Mňa potešilo iba to, že išlo o dobre zahraný príbeh. Ale nesadol mi. Stáva sa. ()

borec999

Tak v prvom rade, v tagoch sú Vianoce, ale nie je to vianočný film. Zámena je komédia s jednoduchým, ale účinnym príbehom a pomerne hviezdnym obsadením (Murphy, Aykroyd a Jamie Lee Curtis). Nesmierne ľudská, s myšlienkou, dá sa na nej zasmiať i zamýšľať nad viacerými predostretými témami, ale tiež je pravda, že ako komédia má na dnešnú dobu už slabšie tempo a dynamiku. Vo výsledku neurazí, na konci sa s vysokou pravdepodobnosťou budete usmeivať od ucha k uchu, len teda výbuchov smiechu nebude veľa, keďže film je aj pomerne vážny a pomer drámy a komédie je takmer vyrovnaný. 60% a lepšie 3*. ()

veru_needy

Skvělá komedie staršího data a její neobvyklé téma zásadní záměny lidských osudů pouze z rozmaru dvou samolibých a sobeckých boháčů. Rozmazlený a zároveň lehce nafoukaný Louis přijde v jednom okamžiku kvůli triviální sázce starých pracháčů o své postavení, peníze, snobskou přítelkyni i své 'přátele'. Černošský flákač Valentine se naopak stane váženým makléřem na burze. Touto záměnou začíná kolotoč neuvěřitelných situací, kdy naštěstí Louisovi pomůže hodná a sympatická prostituka a věrný komorník. A tak i bohatý makléř Louis zjišťuje, že každý může spadnout až na dno a stejně i černoch Valentine si ověří, že vrtochy bohatých jsou nevypočitatelné. Nakonec ale oba cyničtí senioři sklidí, co zaseli. Celá sázka o pouhý dolar se obrátí proti nim a oni tak přijdou úplně o všechno. Film jsem viděla až nedávno a lituji, že jsem ho neviděla dříve. - "When I was growing up, if we wanted a jacuzzi, we had to fart in the tub." ()

• Původní název filmu byl "Black and White". (don corleone)
  • V úvodní montáži Philadelphie můžeme vidět mimo jiné i sochu Rockyho, která zůstala na místě po natáčení Rockyho III z předchozího roku. Dnes se socha nachází místo na schodech k muzeu umění v blízkém parku. (don corleone)
  • Randolph Duke má na své straně pracovny obraz Ronalda Reagana, zatímco Mortimer obraz Richarda Nixona. (Kulmon)