Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

Blofeld

Neuvěřitelné! Stalo se něco, v co jsem ani nedoufal. George Lucase jsem před pár lety nenávratně odepsal za to, co provedl mé oblíbené klasické trilogii svými dvěma pitomými prequely. Za to, jak velké místo ve filmech dostal ten blbeček Jar Jar. Za to, jak nudné dialogy, jak trapnou lovestory a jak málo akce nám naservíroval v Epizodě II. A za to, jak kouzlo původních filmů (které spočívalo v nadhledu a laskavém vzdání holdu klasickým rozmáchlým vesmírným dobrodružstvím typu Flashe Gordona) pohřbil tím, že se začal brát vážně a natočil nikoliv parodický hold vesmírným ságám, ale regulérní a dosti pitomou vesmírnou ságu samu. A teď mi Lucas vytřel zrak. Nadhled sice v Epizodě III nenajdete, ale ač film zůstává rozmáchlou vesmírnou ságou, není ani trochu pitomý. Když si před projekcí uvědomíte, co všechno se musí stát (konec řádu Jedi, začátek Impéria, přerod Anakina v Darth Vadera, porod Luka a Lei – je toho dost), bude vám jasné, že Lucas na sebe vzal nadlidský úkol. A abych se později při chválení výsledku jeho snažení nerozptyloval, hlavní výtku prozradím rovnou: Lucas je, co se dialogů týče, dost špatný scénárista (Jeden příklad za všechny – Padmé Amidala: „Protože tě miluju“ Anakin Skywalker: „Ne, to protože já tě miluju“). Navíc, jak se již stalo zvykem, mistr Yoda mluví s uhozeným prohozeným slovosledem, což vypadá stylově u hlubokých patosoidních monologů, zato u běžných vět to působí nechtěně komicky (ve filmu bylo něco ve smyslu „Když záznám bezpečnostní prohlédneš si, bolest velikou na sebe přivoláš,“ což by se lépe vyjímalo v nějaké parodii). Právě scénář je největší slabina filmu, který se nebezpečně blíží výšinám původní trilogie. Jedním z Lucasových velkých trumfů jsou herci. Zatímco Ewan McGregor je už coby výtečný herec známý a težko byste od něj čekali jiný než výborný výkon, Haydena Christensena dosud nikdo moc vážně nebral. Troufám si tvrdit, že to se s tímhle filmem změní. Jeho přerod z váhajícího rytíře Jedi na umanutého Darth Vadera je výtečně podaný. Natalie Portmanová moc prostoru nedostala, ale i na něm předvedla kus práce v roli milující divky, kteou poněkud zaskočí, že se z jejího manžela stal šílenec. Ian McDiarmid si zahrál intrikujícího politika, který jako by si do filmu odskočil z našeho Úřadu vlády. Jeho výkon je poněkud rozpolcený – zatímco v první půli hraje relativně civilně (a uvěříte mu i takovou krávovinu jako „Dobro je subjektivní!“), po svém znetvoření se jen pitomě kření. Christopher Lee si po Draculovi, Scaramangovi z bondovky Muž se zlatou zbraní a Sarumanovi z prstenové trilogie vystřihl dalšího parádního padoucha, ale na plátně stráví sotva pět minut, takže jeho výkon si spíše užijete v Epizodě II. Zato víc prostoru se dostalo rytíři jménem Mace Windu (nemám odvahu pokusit se jeho jméno skloňovat), čehož jeho představitel Samuel Leroy Jackson (jedna z největších hvězd filmu) náležitě využívá. Problém je v tom, že jeho role je poněkud charakterově plochá (absolutní klaďas). Jako malý bonus se dočkáme i vystoupení našeho starého známého Žvejkala, naopak Jar Jar Binks se díkybohu jen mihne v jednom záběru. Co se týče akčních scén, jsou celkově velice podařené a triky jsou téměř dokonalé. Například láva ve filmu ještě nikdy nepůsobila tak realisticky jako v závěrečném souboji. K soubojům mám jednu malou výhradu: Lucas při jejich snímání z nějakého důvodu často používá polocelek jedné z postav, takže si jednak dokonale nevychutnáte choreografii světelných mečů a jednak občas dokonce ztratíte orientaci. Z akčních scén určitě vstoupí do dějin souboj Obi-Wana s polorobotickým generálem, který má čtyři ruce a tudíž čtyři světelné meče (tuto scénu bohužel Lucas dost nelogicky v půli proložil dialogem mezi Anakinem a Palpatinem), a pochopitelně závěrečný souboj Obi-Wana s Anakinem. Hudba Johna Williamse je jak jinak než skvělá (co byste čekali od člověka, který má na svědomí tři z nejslavnějších filmových sérií světa: Indiana Jonese, Harryho Pottera a Hvězdné války). Abych to nějak shrnul, do dokonalosti takové Epizody V chybí jen onen zmíněný nadhled a ještě cosi, na co jsem dlouho nemohl přijít. Pak jsem vyšel z kina do největší bouřky, která Hradec Králové za poslední roky postihla. Hustě pršelo, světla se odrážela v kalužích a já si okamžitě vybavil atmosféru slavného Blade Runnera, ve kterém hrál hlavní roli Harrison Ford. V tu chvíli mi docvaklo () (menej) (viac)

M.Macho

Coruscant, Utapau, Mustafar, !Kashyyyk!, Polis Massa, Alderaan a Tatooine. Geniální - od začátku do konce. Všichni herci jsou skvělí a Wookiové jenom úžas podporují. Poslední půlhodina je "chvíle pro tprké slzy dojetí..." Úžasný drásající přerod Anakina v Dartha Vadera je fascinující a silná podívaná... Nejlepší díl nové trilogie, který definitevně zpečitil otázku, proč vlastně vznikla... Ještě tři strejdo Georgi...sím, sím, sím...:) ()

corpsy

Síce každý z novej trilógie odo mňa dostal 5 *, ale tento si ich zaslúži najviac. Georga Lucasa ako keby postihla na koniec toho všetkého genialita. Konečne sa to všetko približuje atmosférou k pôvodnej trilógii, vytratila sa všetka tá detinskosť predchádzajúcich častí. Bombastický záver ( začiatok ) Star Wars ságy s najnostalgickejším záverom v histórii filmu. ()

Marek1991

Pre mňa opäť mierne utrpenie. K ďalším dielam som sa možno prinútil, lebo som túto sériu chcel vidieť celú v poradí akom ju točili. Posledný diel nepovažujem za katastrofu, no nudný, či dosť prázdny pre mňa opäť bol. Podľa mňa mánia, ktorá pre mňa prekonáva priam nemysliteľné. Možno vás šokujem, no taký film Transformers je pre mňa zaujímavejší a aj mierne oduševnenejší film z týchto komerčných bijákov. ()

Padme_Anakin

Filmové zpracování epizody III považuji za úžasné a skvělé. Jak to jen dát stručně do slov? Příběh Anakina Skywalkera definitivně končí a začíná úplně jiný, nový, potemnělý a smutný. Doposud jsem netušila, jak mohlo dojít k proměně Aniho ve Vadera. Teď už to vím a lehko mi z toho není. Chtěl chránit svou milovanou tak moc, až ji sám zničil... Hodnotím do plných, celkově mi to sedlo a dohromady ladilo – příběh, postavy, hudba atd. atd. ()

Revanx

S potešením treba skonštatovať, že Episode 3 je jednoznačne najlepšia z novej trilógie, pričom je však nutné poznamenať, že to zas nie je také tažké. Herci konečne (trocha) hrajú, triky sú super a scenár už nie je ako ementál. ()

Cubinho

Lépe zpracovat tento chybející mezičlánek Ságy snad ani nešlo. Proměna v Darth Vadera je povedená. Obi-Wan je jeden z největšách klaďasů, co znám. Hudba skvělá, začátek jednoho motivu mi připadal jako náběh na Novosvětskou :-) Potěší množství soubojů se světelnými meči - hlavně Obi-Wan vs. Anakin, zamrazí u Execute order 66. Jen mi trošičku vadilo za každou cenu začlenit postavy ze staré série - např. Chewie...ale zase aspoň víme, jak to s nima bylo, že...Super, už se těším až znovu projedu starou Trilogii. 10/10 ()

Crazer

Po předchozích dvou epizodách jsem ani nedoufal, že něco podobného nebo dokonce lepšího může jít zfilmovat. Naštěstí jsem se spletl, jelikož nic dokonalejšího od George Lucase jsem neviděl. Všechno bylo výborné, jak bitvy v odlehlých soustavách tak i přeměna Anakina v sitského válečníka Darth Vadera. ()

El Pistolero

Zástupce nové trilogie, která mě ohromila svou technickou vyspělostí a tím, jak skvěle dokázala diváka navnadit, aby si co nejdříve pustil navazující tři staré epizody. „Pomsta Sithů“ je společně s „Impériem“ nejtemnější „starwarsovskou“ podívanou vůbec a kromě Anakina Skywalkera, jenž podlehne temné straně Síly, zde válí především má nejoblíbenější postava série – nejstarší a nejváženější člen Rady Jediů Yoda. ()

Ajinka126

Pro mě je to nejlepší díl celé Star Wars ságy! Vím, že znalci prvních dílů by namítali, že to původních kvalit nedosahuje, ale já mám na to opačný názor. Pro mě je tohle jeden z nejromantičtějších příběhů vůbec! :) A zrození Dartha Vadera je už je třešničkou na dortu! ()

ConanVJ

Finálová epizoda prequel série je hodně epická podívaná a pěkně spojuje novou sérii s původní. Je zde hodně skvělých akčních scén. Nechybí velké bitvy ve vesmíru, ale ani souboje pomocí síly a světelných mečů. Efekty jsou špičkové a hudba opět skvělá. Finále filmu je pěkně vymyšlené a pro milovníky Star Wars může být i emotivní. Za mě jasných 100% :) ()

DDT

Lucas je zvláštní režisér. Asi jako jediný na světě dokáže natočit film, ve kterém nejlepší "hlášky" má robot, který neumí mluvit a zelený ušatý plyšák se chová přirozeněji než většina lidských postav. Epizoda tři mi místy sice připadala jako nějaká počítačová hra na motivy SW, ale v rámci "seriálu" jde o nadprůměrný kousek. Jinak 100% souhlasím s Geminim, který to rozpitval moc pěkně. ()

F.man

Temně epický závěr "nové" trilogie, který své dva mladší bratříčky překonává ve všech ohledech. Pohádkový styl první epizody a dospívající nadhled druhé je zde nahrazem pořádně temnou dospělostí. Celá šestidílná sága se v Pomstě Sithů láme, popřípadě pro old school fandy uzavírá a připravuje (domplňuje) příběh k vrcholu IV, V a VI epizody. Tady je vážně vše na co jsme čekali. Souboj temné a zlé strany, zrod Vadera, Luka... A nutno říct, že parádné zahrané, nasnímané i napsané. Celkově hodnotím mezi 4 a 5 hvězdy, ale goddamn, vždyť jde o Star Wars universum! Goodbye old friend. May the force be with YOU. ()

sidzej

KONEČNE! Staré dobré Hviezdne vojny sa vrátili a s nimi i Darth Vader. Po 28 rokoch sa kruh uzavrel a mne ostáva už iba nostalgická spomienka. Posledný diel skladačky zapadol perfektne a svet hviezdnych vojen bude zakaždým nadchýnať nové a nové generácie. Od prvých minút je film iný než predchádzajúce 2 epizódy a s každou minútou sa viac a viac podobá starej trilógii. K tomu výrazne dopomáha Williamsova hudba. Až by sa dalo povedať, že dosahuje kvality starých epizód. Napočítal som neuveriteľných 7 ústredných melódii zo všetkých častí v jednom jedinom filme. Skrátka pastva pre uši. Efekty sú konečne na úžitok a napätie sa vracia vo veľkom. Hovoríme o najtemnejšej časti celej hexalógie. Tak temnej, že pri konci začnete mať nepríjemný pocit v krku. Súboj Anakina s Obi-wanom sprevádzaný najlepším dialógmi z celej ságy je najlepší moment filmu. Rovnako perfektný je rozkaz 66 a súboj Yodu s Cisárom. Zabudnúť nemožno ani na úvodnú naháňačku, či súboj Obi-wana so štvorrukým generálom. Posledná scéna núti fanúšika HV siahnuť po vreckovke. Dojemné, fantastické, excelentné. Škoda len niektorých vynechaných scén- Yodov príchod na planétu Dagobah, alebo zoznámenie Yodu s Hanom Solom. Film by mohol byť aspoň o 10 minút dlhší a prepojenie starých a nových epizód ešte dokonalejšie. No to je jediná výhrada. Rozhodne najlepší film roku a trúfam si povedať, že 2. najlepší z celej ságy. ()

curunir

Tretia hviezdna epizóda je určite jedna z najpozoruhodnejších epizód, ak nie aj najzásadnejšia a najlepšia. Ja nie som žiaden fanúšik Star Wars a dosť ma prekvapilo, že práve tento diel sa tu ocitol v top 200, keď napr. na IMDb je hodnotený len ako napriemerný film. Film síce netreba v žiadnom prípade odsudzovať, má však aj svoje úskalia. Dá sa povedať, že je podmanivo nakrútený, začína sa skôr veľmi obyčajne, možno až samoúčelovo, postupne však začína stále viac potemnievať a dostávať rozmery skutočnej tragédie galaktických rozmerov. Osobne som si síce vyvraždenie Jediov predstavoval trocha inak, tu však je ešte pôsobivejšie stvárnené a dosť k tomu dopomáha skvelá Williamsova hudba. Ako padne ,,rozkaz 66" a vy vidíte padať Jediov, cítite, že im už ani svätená voda nepomôže :-(. A je priam neuveriteľné, ako je tu už od samotného začiatku vidieť, že najväčšie zlo tu predstavuje kancelár Palpatine a ako dokonale bola po ostatné epizódy jeho identita utajená. Pomsta Sithov má však aj svoje filmové tienisté stránky. Scenár je miestami patetický (,,NEUMRIEM PRI PÔRODE ANI, SĽUBUJEM TI TO." ,,NIE, JA TO SĽUBUJEM TEBE."), no a vlastne nepoznáme žiadnu poriadnu príčinu, za čo sa chcú Sithovia Jediom takto ,,revanžovať". Aj keď všetci herci sa svoje úlohy snažia zahrať ako najlepšie vedia, Hayden Christensen svoju postavu opäť značne nezvláda (za Anakina už jeho 2. Zlatá Malina), nevie jej dodať potrebnú tragiku a pôsobí neprirodzeno. A ak by niekto čakal od daného žánru aspoň nomináciu na Oscara za vizuálne efekty tak tu bude dosť sklamaný. Drvivá väčšina efektov je svinsky okatá ako z nejakej PC hry, nehovoriac ešte o tom, že sa zdá akoby tu hralo len zopár hercov a zvyšok bol tiež virtuálne vytvorený, takže ani nominácia na masky nie je podľa mňa až tak zaslúžená. Keď už tak, skôr by si ju zaslúžili autori zvukových efektov. Dá sa teda povedať, že ,,trojka" je z prvej polovice tak na 3*, postupne sa však výrazne zlepšuje, takže môžem povedať, že 4* dávam s kľudným svedomím a bolo príjemné si pripomenúť po rokoch z kina tento film. A to veľkolepé finále s pohľadom na stavbu Hviezdy smrti je trocha pritiahnuté ... hádam by ju nestavali toľké roky? ()

PauloZ

Nebýt zbytečných, nebo spíš moc přehnaných, citových scén Padme s Anakynem, tak dám možná i za 5*. Protože i přesto, že ke Star Wars nemám nijak hluboký vztah, tak tohle nebylo vůbec zlé, obzvláště drsný konec je good :) A ta zelená potvora co si osedlal Obi-Wan byla skvělá, i ty zvuky co si brumlala :-) ()

draggo

Jelikož náležím k té mladší generaci, tak tohle byly první Star Wars, které jsem vůbec viděl v kině. Již tehdy jako malý kluk jsem z filmu odcházel nadšený a na tom se dodnes nic nezměnilo. Pomsta Sithů je neuvěřitelně silný a osudový zážitek, který úžasným způsobem uzavírá celou novou trilogii a definitivně tak v mých očích poráží tu starší - nic proti ní, samozřejmě jí mám také rád, ale tohle jsou prostě ty Star Wars, které miluji nejvíc. Završení cesty Anakina Skywalkera k temné straně síly, na které jsme byli připravováni minulé dva díly z diváka vytáhne emoce až do poslední kapky, ty osudové momenty podpořené dokonalou hudbou velikána Johna Williamse působí skutečně vrcholně. Od úvodní monumentální bitvy nad Coruscantem, přes děsivé sny o smrti Padmé, odhalení Palpatina, Rozkaz 66 (asi nejsilnější scéna filmu) až po vrcholný závěrečný souboj Anakina s Obi-Wanem na planetě Mustafar. Jakkoli byly předchozí dva díly dobré, tak trojka je s přehledem poráží a je pro mě jak nejlepším filmem z celé hexalogie Star Wars, tak i jedním z nejlepších filmů, co kdy vznikly. /100% a 5*/ ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)