Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Orthank

Priznám sa presne túto staršiu verziu Sidneyho Lumeta som videl o pár hodín neskôr ako jej verný TV remake. To bude asi tým dôvodom prečo som trošku chladnejší a dávam nižšie hodnotenie, ako by si v podstate zaslúžil. Skutočne to nie je tou dobovou neaktuálnou atmosférou. Skôr mám, pocit že neskoršia a na zamyslenie dokonca TV verzia z roku 1997 vytrela tejto pôvodnej vynikajúcej "konveržačke" mandle. Ja viem, trošku krivdím, veď všetko vychádza práve z tejto prapôvodnej verzie, ale zopár postáv bolo jednoducho až hriešne nedotiahnutých. Hádať sa o skvelých dialógoch a ešte lepších výkonoch sa rozhodne nebudem, len niektoré postavy zostali proste v úzadí. Každopádne sa jedná o jednu z najlepších drám, aké som kedy videl, a to je pre moju nechuť k čiernobielym dobovo uzemneným filmom už naozaj čo povedať. Skvelé herecké výkony v skvelej zápletke dokážu v jednej jedinej miestnosti rozohrať dokonalú slovnú prietrž pre záchranu, či zatratenie jedného mladého muža. Jednoducho nádhera... 90% ()

KoRner

Taky skvelý film som naozaj nečakal. Po pár minútach som si ani nevšimol, že je čiernobiely. Keď sa nájde jeden famózny herecký výkon, tak je to skutočne skvelé, ale 12?! Fonda ako obranca ľudských práv bol excelentný. P.S.: Viem, že to kontruje s myšlienkou filmu, ale v bonusoch aspoň na DVD by som si rád pozrel ako to bolo s tým chlapcom naozaj :-P ()

Very_kuul

12 spotených chlapov má rozhodnúť o vine/nevinne 18 ročného chlapca. Zo začiatku sa zdá že si neuvedomujú čo vlastne môže spôsobiť jedno slovo - "vinný"! Ale ako sa začne dej stupňovať a oni objavujú malé na prvý pohlaď až nepodstatne skutočnosti začnú aj myslieť... - Hurá- Nakoniec to nebolo zahodených 96 minút ()

mutlovka

Skvělá režie, brilantní scénář doplněný o skvělé obsazení a na světě je film, který na to, aby získal pět hvězdiček, nepotřebuje žádné šílené exteriéry a kdovíjaké kostýmy. Klasika. ()

Scytale

Naneštěstí pro toto skvělé soudní drama jsem viděl jako první remake od ruského režiséra Nikity Michalkova 12, který jde v argumentaci o nevině nebo vině chlapce mnohem dále. Každopádně americká (původní) verze nabízí mimořádnou studii lidských povah díky skvělým hereckým výkonů všech zúčastněných. ()

1860

"Nevíte jaká je to chamraď ? Ty už se s tím roděj! Snad vám to nemusím vykládat. Ty ani nevěděj, co je to pravda. Tyhle kabrňáci nepotřebujou důvod, aby někoho voddělali. No a co? Vožerou se, protože na to voni sou kádři. A to vy moc dobře víte! A bác a hned leží v příkopě. A nikdo z toho nic nedělá. Je to jejich přirozenost. Chápete to? Násilníci!" ()

I.AM.NOT

Vynikající film, bavit se o něčem jiném je hřích. Jen mi vadila skutečnost, že ti výborní herci, kteří zde hráli nakonec vždy potřebovali svou myšlenku vyjádřit slovy i když byla skvěla vyjádřená gesty a mimikou. Vím, že to není jejich chyba, ale chyba scénáře či režie, ale prostě to mírně pochroumalo můj zážitek z tohoto filmu. Možná kvůli zaujatosti a obav z toho, že takto skvěle hodnocený (a starý, zejména starý) snímek nedocením. ()

Pretender

''It's always difficult to keep personal prejudice out of a thing like this. And wherever you run into it, prejudice always obscures the truth. I don't really know what the truth is. I don't suppose anybody will ever really know. Nine of us now seem to feel that the defendant is innocent, but we're just gambling on probabilities - we may be wrong. We may be trying to let a guilty man go free, I don't know. Nobody really can. But we have a reasonable doubt, and that's something that's very valuable in our system. No jury can declare a man guilty unless it's SURE. We nine can't understand how you three are still so sure. Maybe you can tell us.'' ()

K-e-n-y

Jeden z tých filmov, ktoré som pred objavením csfd vôbec nepoznal, a po objavení csfd jeden z prvých čo som videl. Bol som zvedavý ako vyzerá film, ktorý sa v podstate celý odohráva v jednej miestnosti. Bál som sa, že to bude nuda, ale vďaka výbornému scenáru a skvelým hereckým výkonom som sa nenudil ani jednu sekundu. Tento film je podľa mňa majstrovským dielom. Bez debaty 5*. ()

pipapaja

Na tento film jsem narazil čirou náhodou a nevěřil jsem, že příběh 12 mužů, kteří celou stopáž filmu rokují o případné vině, či nevině odsouzeného v uzavřené místnosti mě nějak nadchne. Opak byl ale pravdou. Brilantní herecké výkony (zejména Henryho Fondy) a skvěle napsané dialogy mají za následek, že se zrodilo opravdu originální a velice chytré drama. V tomto filmu je opravdu skvěle znázorněno to, že není vše tak zřejmé jak se zdá. Mě by přesvědčil co Vás? ()

bradl3y

Skvělé! Není třeba obrovských částek ani exteriérů k natočení jednoho z nejlepších filmů! A narážky na Voskovce coby emigranta kouzelné. ()

dopita

Scénář je originální i dobře napsanej, jenže celá zápletka je postavená na tom, že porota dělá práci za neschopnýho obhájce. To opravdu moc pravděpodobný není. Vše je jinak odvedeno na špičkové úrovni, po řemeslné stránce není filmu co vytknout. Ale osmej nejlepší film všech dob? No to asi ne. ()

jakeer

Zo začiatku som si hovoril "Toto má byť film z TOP 10?!", keďže dej sa pomaly rozbiehal. Avšak práve tempo tohto filmu je jeho najväčším kladom a súčasní filmári si môžu z neho príklad ako návrat ku koreňom. Páčilo sa mi to napriek tomu, že mi bolo od začiatku jasné, ako to dopadne. Výborné zrežírované, výborne zahrané. ()

Callas

10/10 Byl to jeden z prvních opravdových filmů, které jsem viděl a zanechal ve mě patřičný dojem. Poprvé jsem zažil, co to je hustá atmosféra, strhující herecké výkony a jaké to je zhltnout film jedním dechem. Tuhle lahůdku mezi filmy a to nejen ze soudního prostředí vřele doporučuji každému. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)