Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Chip89

Koukám na ČSFD na doporučení nějakého filmu, podívám se do žebříčku nejlepších filmů. A narazím na Dvanáct rozhněvaných mužů. Kdy jsem si přečetla o čem tenhle film je, tak mě to vůbec nelákalo. Říkala jsem si to bude o ničem, dvanáct chlapů na sebe bude ječet v jedné místnosti a nic. A v závěru? Chápu nadšení lidí tady. Já u toho seděla hodinu a půl s otevřenou pusou a celou dobu se bavila. Na začátku 11 pro vinen jeden pro nevinen a v průběhu filmu takové zvraty. Jak může vzniknout zajímavý film točený z devadesáti procent v jedné místnosti a stále v jedné budově? Žádné střílení, žádné zabíjení a přesto drama, které vtáhne do děje. A přitom stačí je mluvit a argumentovat a všechno může být jiné než to vypadá na začátku. ()

ppetrnosek

Film odehrávající se po téměř celou dobu v jedné scéně je rarita, a tím větší raritou se Dvanáct rozhněvaných mužů stává celým hodinou a půltým napětím. Nechce se mi uvěřit, že film byl původně natočen jako televizní, herecké výkony jsou hodné velkofilmů. Rád bych se někdy dozvěděl, co za svůj nyní už legendární výkon, dostali. ()

diodoros

Konverzačka, ktorá sa odohráva v takmer reálnom čase a takmer v jednej miestnosti, čo však vďaka perfektnému scenáru je skôr na úžitok. Film o chlapcovi obvinenom z vraždy, o ktorého osude má rozhodnúť 12 porotcov, ktorí sa však viac zaujímajú o to, aby stihli baseballový zápas... Až na jedného z nich, ktorý chce vec prediskutovať a tým "rozhnevá" všetkých účastníkov. Kritika amerického súdnictva, ktorá sa právom zaraďuje medzi najlepšie filmy v dejinách nastoľuje otázku rozhodovania človeka o živote iného človeka - človeka z nižšej vrstvy, ktorého konanie jednak zostáva bohatšími porotcami nepochopené a tiež sa zamýšľa nad osobným a skresleným prístupom porotcov k prípadu. ()

Desmond000

Ke zhlédnutí jsem se musel přemáhat delší dobu, protože mám bohužel mírný odpor k černobílým filmům, ale byl jsem nadšen. Brilantní, dokonalý to vše tenhle snímek vystihuje. Čiší nápady, ve všech osobách poznáte důkladně jejich charakter, slyšíte zajímavé úvahy, jste svědkem neschopnosti lidí, vše do sebe zkrátka zapadá jak má jako Davisova obhajoba. V místnosti se snad nacházejí všechny typy osobností, od cholerika až po flegmatika. To jsem ani nezapočítal dvanáct výborných herců, úchvatný scénář a mnoho dalšího. Většina lidí v místnosti chtěla, aby byl proces, chcete-li, debata, ukončena co nejdříve, já však chtěl, ať trvá na vždy. :) 93/100 ()

Dan

I když nám může na první pohled připadat porota ztělesněná 12 rozhněvanými muži vzdálená našim právním realitám, není tomu tak. Ať o lidských osudech rozhodují porotci z lidu nebo "profesionální" soudci, vždy jsou tato rozhodnutí do větší či menší míry odrazem traumat, stereotypů a dalších zkušeností těchto jednotlivců. Zkušeností, kterým chybí reflexe. Zkušeností, které jsou aplikovány, aniž by byl dán prostor otázkám ďáblova advokáta. A když se nad tím zamyslíme ještě trochu více, zjistíme, že k vynášení unáhlených soudů výrazně zasahujících do životů těch druhých nedochází jen v justičních palácích, ale také v každodenních příbězích kdekoho z nás... ()

Wyrdas

Tak tenhle film mě naprosto dostal. Nikdy bych nečekal, nevěřil, že černobílý snímek z roku 1957 natočený v jedné místnosti může být tak dokonale mistrovským dramatem! Neuvěřitelné, co vše se odehrává za zavřenými dveřmi mezi účastníky poroty. Vinen? Nebo nevinen? Přímo fenomenálně brilantní herecké výkony dvanácti porotců, kteří se vzájemně snaží argumenty přesvědčit ty druhé o svém přesvědčení a domněnkách. Tím se rozpoutává tvrdý emocionální souboj, který rozhodně nikdo z účastněných nečekal. Je vedro, brzy začne toužený baseball a někteří porotci by raději poslali bez rozmýšlení poslat mladého obžalovaného na elektrické křeslo, ale naštěstí pro něj ne všichni jsou tak povrchní. Jako Čech jsem hrdý, že si v takovém veledíle zahrál i Jiří Voskovec. Každopádně tento film si zaslouží své místo mezi filmovou elitou ve světovém měřítku a já jej doporučuji každému, kdo dokáže ocenit kvalitně odvedenou práci. ()

Demonic189

Musím sa smiať. Hlasito smiať. Natočiť takíto film, v ktorom hrá hlavnú úlohu iba jedna miestnost a 12 chlapíkov, to chce obrovsku guráž. A opat sa hlasito smejem nad tým, ako tento komorný snimok z pätdesiatých rokov dáva i po tak dlhom čase na frak všetkým tým Transformerom a podobne. Dokonalý film, bez slabého miesta, či už sa jedná o herecké výkony, scenár či réžiu. Najnapínavejších deväťdesiat minút mojho života, teda ak nepočítam dvojhodinovú cestu autobusom po pár pivách... ()

ppospisil

Film natočený v jedné místnosti, s pár herci,pro televizi,a to jako má být dokonalý? ...Ano,je, tedy alespoň ve svém žánru (sakra ale který to je :-)). Jedinečnost tohohle filmu se nedá popsat, to se musí vidět. Výjimečnost i s hrdou českou stopou. Trolling typu 2 hvězdičky bych okamžitě banoval, takové hodnocení není obhajitelné a jen rapidně zhoršuje průměrné hodnocení.Stydte se. ()

balcazar

Po niekoľkých minútach som si povedal, že ma film nebude baviť a pútavo zobraziť myšlienku a príbeh na malom priestore, čo mám veľmi rád, sa mu nepodarí. Toľký omyl. Vzťah jednotlivec vs zvyšok porotcov, zmena v zmýšľaní ostatných, o ktorú sa pričiní práve jednotlivec či nedokonalosť súdneho systému na základe výnimočného prípadu, v ktorom sa porotcom nechce rozmýšľať nad tým, či ten alebo onen fakt mohol vôbec reálne nastať tak, ako bol svedkami na súde vypovedaný. Na hlasovania porotcov, ku ktorým dochádzalo a v ktorých sa vždy zdokumentovala vyššie popisovaná zmena, som sa vždy tešil, vždy som tipoval, kto ďalší zmenil názor. ()

gemi

Je to hrané divadelním způsobem, tedy lehce přehrávané. Musím se na to ještě někdy podívat v originále. Mám dojem, že dabing to sráží... ()

haWranka

Jasný důkaz toho, že kvalitní scénář je polovinou úspěchu. A dobří herci jsou tou druhou polovinou. Takže já vůbec nemám co vytknout. Konverzačky se musí umět natočit, aby se člověk nenudil. Já se nenudila ani chvilku a ty zvraty ve smýšlení postav jsem si opravdu vychutnala. ()

neo93

Geniální film. Opravdu dokonalý. A přitom se může zdát tak obyčejný či neatraktivní. I samotný příběh snímku je docela prostý. Jedna místnost, porota složená z dvanácti mužů uvnitř a jedna zásadní otázka. Je mladík, obviněný z vraždy svého otce vinný či nevinný? A to je vše. K rozhodnutí, zda onen mladý muž půjde či nepůjde na elektrické křeslo, ovšem musejí dospět jednomyslně, tedy všemi 12 hlasy. Co se na začátku zdá jako jasná odpověď, se postupně mění na dost komplikovanou záležitost. A k tomu všemu stačí pouze jeden člověk, jedna pochybnost, aby započala rozrůstající nejistota v očích téměř všech zúčastněných. Nejenže sledujeme, jak se tito pánové slabě řečeno domlouvají, zda v podstatě vydají rozsudek k smrti pro chlapce či ne, ale postupně také pozorujeme je samotné a poznáváme, co jsou doopravdy zač. Jaké mají povolání, jakou mají povahu, osobnost, proč samozřejmě chtějí či nechtějí hlasovat pro či proti. Dozvídáme se spoustu informací, které nám pomáhají odkrývat pravou tvář této jedinečné poroty. A to nejlepším možným způsobem. Ale především odhalujeme trestný čin, o kterém jsme dosud nevěděli téměř nic. Celá tato dialogová rozkrývací hra je jedním slovem perfektní. Navíc, po celou dobu se tak skvěle pracuje s kamerou. Jednou kamera projíždí od jednoho k druhému, jindy lehce se přibližuje k dané postavě, většinou právě hovořící, podruhé využívá záběr/protizáběr a někdy zase využívá detailu, vždy přesně podle dané situace. A to jsem zatím vůbec nezmínil prvky ve filmu, které jsou též velmi důležité. A tím jsou herecké výkony, které jsou bravurní. Nejvíce prostoru dostává Henry Fonda, ale i ostatní zaujmou svou rolí, potěší také náš rodák Jíří Voskovec, který sice nehraje možná tak výraznou postavu, ale taky on má svou slavnou chvilku. Prostě a jednoduše filmový skvost, jejž by měl vidět každý filmový fanoušek. ()

GTS_PUNK

Dajte ľuďom moc a čoskoro prestanú rozmýšľať nad možnými dôsledkami svojich činov, pretože sa budú cítiť neporaziteľní. Aj tak sa možno na začiatku cíti 12-členná porota, ktorá má v súdnom procese rozhodnúť o živote či smrti mladého osemnásťročného chlapca. Jeden z dvanástich členov poroty sa však ostatným vzoprie a zdanlivo jednoducho vyzerajúci prípad chce podrobne rozanalyzovať. Takmer jednohlasné "vinný" zrazu prestáva byť tak jednohlasné. Jeden z najznámejších filmov histórie, nakrútený na konci päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, si síce zakladá na príbehu o dvanásťčlennej porote súdu a na tom ako majú rozhodnúť o konečnom verdikte, ale hlavná myšlienka celého filmu je ukrytá o niečo hlbšie. A aby divák celú podstatu pochopil, musí sa pozorne zamerať na každého z dvanástich prítomných a pozorne počúvať možno aj to, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako absolútne nepodstatné. Nesúc v sebe osobné trápenia, problémy či predsudky - to všetko ovplyvňuje, či sa priklonia na takú či onakú stranu. Scenár sa v tomto prípade neopiera len o fikciu, ale aj o nálady spoločnosti v päťdesiatych rokov v Spojených štátoch, vďaka čomu pôsobí na diváka, možno povedať, jedinečným spôsobom. Dáva nahliadnuť do myslí jednotlivcov, odkrýva charaktery a svojím spôsobom vytvára dvanásť ďalších malých príbehov o každom jednom "rozhnevanom mužovi", ktorý zasadol za stôl v miestnosti súdu. Na ploche hodiny a pol sa z prv jednoducho vyzerajúceho prípadu stáva komplexná mozaika, ktorá v sebe na začiatku niesla mnohé chyby. Hĺbokú prepracovanosť scenáru tak nemožno v žiadnom prípade uprieť, najmä ak aj po mnohých rokoch dokáže ľahko strčiť do vrecka množstvo iných filmov. Zaujímavo vyznieva nielen scenárom, ale aj atmosférou, ktorou film pripomína divadelné predstavenie, najmä vďaka tomu, že sa v podstate odohráva iba v jednej miestnosti. Takisto zmena počasia z neznesiteľného tepla na prudký dážď v sebe nesie akési čaro a môže byť akýmsi indikátorom zmeny nálad členov poroty. Ich výkon treba takisto náležite oceniť a ťažko vybrať jednotlivca, ktorý by sa dal označiť za najlepšieho. Česko-slovenského diváka však zrejme najviac zaujme rola Jiřího Voskovca. 12 Angry Men je bezpochyby dôležitým snímkom a nemal by ho prehliadnuť žiaden filmový divák. Aj keď je svojím spôsobom kultovou záležitosťou s veľmi dobre napísaným scenárom, určite ho netreba nadhodnocovať a treba sa naň pozerať so zdravým úsudkom. O tom, že má svoju kvalitu niet najmenších pochýb, ale aj tá má svoje limity. Nakoniec tak tento film možno zaradiť medzi kvalitatívne lepší priemer s tým, že aj napriek tomu hravo prekoná mnohé filmy, ktoré vznikli dávno po jeho nakrútení. ()

Trammbo

Méně je někdy prostě více a tvůrci tohohle skvostu se podle toho náležitě zařídili. Do jedné místnosti naházeli dvanáct můžu a jeden případ vraždy, o který se můžou hádat. Ze začátku malé námitky jednoho muže začnou gradovat v hádky, jejichž intenzita nevrcholí pouze na konci filmu, ale vrcholí celou hodinu a půl. No a já nemám opravdu co vytknout. Každá postava je fantasticky zahraná a má detailně vyobrazený charakter (včetně porotce 11 hehe), dialogy nemají jediné hluché místo, každá hádka je geniálně vypointovaná a atmosféra je tak dusná, že jsem měl při sledování pocit, jakoby se teplota v obýváku srovnala s teplotou nevětrané soudní místnosti a moje tričko bylo po chvíli stejně propocené jako bíle košile všech postav. 10/10 ()

FreeDooM44

Tenhle film jsem si nechal na jubilejní 1000 hodnocení. Byl poslední, který mi chyběl v top 25... Ne že bych si ho šetřil, spíš sem na to neměl nikdy chuť a nakonec se ukázalo, že to opravdu není můj šálek čaje... Přišlo to od prvních sekund předvídatelné, nějaké argumenty nelogické... Podruhé si film asi už nepustím, vlastně sem rád že už to mám za sebou :) ()

holub109

V úvodu mi poměrně dlouho trvalo, než jsem se do toho dostal, ale pak mě to ohromně chytlo a neskutečně si to užíval. Vyloženě fantasticky napsaná a zahraná záležitost, která je na svou dobu i luxusně natočená. Navíc mě velmi potěšila i česká stopa v podobě Jiřího Voskovce. Skvělé filmové dílko. 90% ()

Nix

Když jsem si poprvé tento film pustil, tak jsem byl velice překvapen. Bylo mi jasný, že pokud ty lidi zavřou do jedný místnosti, tak tam musí být fakt páni herci protože jinak by ten film nedával žádnej smysl, proč je tak vysoko hodnocený. Je to perfektní příklad toho, že nepotřebujete drahé exteriéry, stačí jen mít dobře napsaný scénář a skvělý herce, kteří to zvládnou utáhnout. ()

samkko

Opravdu smekám. Natočit v padesátých letech film postavený jen na precizním scénáři chtělo dozajista koule ze železa. Dvanáct rozhněvaných můžu zavřených v jedné místnosti, kteří na sebe útočí jen svými ústy, může pro obyčejného mainstreamového diváka vyznít dost nudně. Avšak pro nás, milovníky poctivé kinematografie, by se mělo jednat o povinnou záležitost. A pokud je vaše mysl zahalená jakýmikoliv předsudky, vězte, nudit se nebudete. Dvanáct velmi slušných hereckých výkonů vám to prostě nedovolí. A o něco, jako myšlenka do života, popřípadě jen na zamyšlení, nouze také není. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)