Žena saxofonisty Freda Madisona nalezne na schodech jeho luxusní vily videokazetu, na které kdosi zaznamenal zločin spáchaný v ložnici jeho domu. Zkrvavená oběť vypadá jako Fredova žena Renee a vrah - jako on sám. Přivolaná policie muže zatkne, avšak po několika dnech zjistí, že v cele je uvězněn - místo Freda - neznámý mladý muž... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

M4rkl4r

Na vlnách tvrdých drog režírující Lynch nám servíruje klasický příběh o vraždě ze žárlivosti, jenž je originálně zabalen do matoucího surrealistického obalu. Matoucího ovšem pouze do chvíle, než dojde k plnému pochopení příběhu. Poté si uvědomíte, kolik vnořených nápověd tato geniální hádanka obsahuje a jak nádherně je zde zobrazena podstata snění. A také samozřejmě ,kolik drog by člověk musel pojmout, aby tento film napoprvé kompletně pochopil. Snění je v tomto případě extrakcí reálných událostí a postav , jenž jsou mírně upraveny či zidealizovany podle osobnosti vraha, jehož snem deformovanou realitu sledujeme. Lynchův rukopis je patrný z každé scény. Temnější ladění barev a pečlivě vybíraná hudba jsou základem k budování dechberoucí atmosféry, jenž prostupuje celým filmem. Nechybí ani kuriozní postavy a to jak svým chováním, tak v některých případech i vzhledem. Také se zde opakují určité obrazové motivy, jako např rudé závěsy, či kouř. Je toho spousta. Celé to dohromady vytváří velmi komplikovaný a stylisticky uhrančivý snímek, jenž můžete milovat či nenávidet, ale určitě vám nadlouho uvízně v hlavě. ()

LakiyL

Prvá pol hodina filmu je skvelá. Keď sa na schodoch objaví záhadná videokazeta, začne mrazivá atmosféra. Potom sa film čím ďalej tým viac zamotáva. Nechápem a asi ani nikdy nepochopím tento film. Neviem čo ním chcel autor povedať, čo to malo celé znamenať? Nech si každý vytvorí svoj názor, ja ho už mám a mám taký pocit, že by som si film mohol pozrieť mnohokrát a stále by ma až tak neoslovil, nezaujal a zostal by jednou veľkou záhadou, ktorou pre mňa momentálne je. ()

strixa

What?? kdyby mi jednou něco přeskočilo v hlavě a já bych najednou pochopila všechny Lynchovy filmy, asi bych se vznesla nadšením. Takhle jenom lehce levituju, jelikož to sice nechápu, ale aspoň jsem viděla další neuvěřitelný dílo. Co mě velmi potěšilo, byla hudba Mansona a Rammstein + menší obsazení Mansona a Twiggyho do rolí "pornohvězd". Taky mě praštila přes oči hodně velká podobnost s Twin Peaks - ve smyslu červenejch závěsů, podivnýho malýho mužíka bydlícího někde izolovaně v dřevěný chatě (Černý vigvam & Trpaslík), dvojníci, respektive dvojnice...a tak, což se mi líbilo.. Takže i když jsem z toho pořád lehce zmatená, budu muset dát 5 hvězd. ()

john.h

Strhující a unikátní podívaná plná znepokojujících záběrů. Jedinečná atmosféra. Kdo by chtěl vidět schizofrenii převedenou do filmu, tady má možnost. ()

BrianStorker

Strhující, okouzlující, nepochopitelné, nutící k zamyšlení. Bravo Mistře Lynch. Další z filmů, který jen neshlédnete a jdete dál, jako by se nic nestalo. Po tomto filmu skutečně musíte přemýšlet, pídit se co to ksakru bylo... Kdo nezná Lynche, asi nepochopí a film zařadí to totálních zhovadilostí, avšak člověk znalý již věnuje pozornost každičkému detailu, dialogu, náznaku... aby pochopil myšlenku filmu... a i tak se to jen stěží podaří. Komu se líbil Mulholland Drive, příjde si na své. Zajímavé vysvětlení: http://lynch.pillowfight.cz/f18.php Zajímavé postřehy: J*A*S*M, Kulmon. ()

qvark

Schizofrenie je nehezká nemoc především tím, že je vlastním mozkem nerozpoznatelná a absolutně nekontrolovatelná ....a spouštěčem průvodních stavů může být jen malé zrnko podezření ( žena s tajuplnou minulostí pak přímo balvanem ), které náhle stvoří bytost našeptávače vyskytujícího se všude a nikde a který umí v pravou chvíli podat nůž.....že vás snímek naštve nepochopením svědčí o tom, že jste z tohoto pohledu zdravý jedinec, který může film kdykoliv vypnout a pustit jiný, přívětivější a srozumitelnější...to ale schizofrenik v tom svém bijáku přes veškerou snahu udělat nemůže a musí bezbranně nebo klidně i ozbrojen čekat na jeho konec, který je cynický tím, že nejde o závěr, ale začátek nebo střed téhož cyklu....krom tohoto sugestivního pohledu do hlavy nemocného člověka mě film před lety obohatil ve své přelomové polovině uklidňující pasáží doprovázenou Antoniem Jobim a jeho Insensatez...ta mi paradoxně k temnosti filmu otevřela zcela nový obzor pohodové hudby jihoamerického jazzu 50tých let _ bossa novy.... ()

altaica

PRO MUŽE:Lynchovina až to duní. Pro někoho houstne atmosféra, pro jiného prvních 40 minut brutální nudy. Minuta děje. Pak halušky? v krimu. Zapeklitý problém, večer je v cele vrah, ráno jiný chlápek – drobný zlodějíček. Začíná příběh druhý. Jiní lidé, jiná story. Styčný bod – bruneta naporcovaná v první části se objeví jako blondýna v druhé. Je stále nevzhledně nelákavá. A stejný syžet – noční můry, halušky, pomatený hrdina a Lynchův oblíbený hnusoidní odporníček (mystery man). Na toho je Lynch stejně ujetý, jako Vorel na skřeta. Ke konci se všechny fantasmagorie hezky pospojují a hlavní hrdina se projebe až do grandiózního, neméně fantasmagorického finále. Děj ještě okoření 4 nudné a jedna povedená šukačka. Bill Pullman mě definitivně přesvědčil, že jako herce bych ho nechtěl vidět ani v loutkovém filmu. Super hudba – nejen Ramstein, ale i další hudební motivy film povznášejí výš, než kam patří. Ono taky chtít režijně skloubit zážitek po LSD s hlavu mající kriminálkou se snad i navzájem vylučuje a vznikne zase Lynchovina. Na konci cítím zběsilost v srdci, hlavu mám jak sloní muž, když v městečku Twin Peaks uléhám do modrého sametu a vzpomínám na dobu, kdy Lynch = dobrej biják. Ta doba je pa.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Dívejte se, madame, a zbytečně se netrapte pokusy chápat, autor o pochopení fuckt moc nestál. Lynch je taškář, půl vteřinu vás nechá mrknout na obrázek puzzle, pak vezme 5 krabic vysype dílky a lopatkou je nabere a předá vám ke složení. Netvrdí, že jsou ze stejného obrázku, netvrdí, že patří k sobě. To, co složíte vypadá zajímavě, moc to neladí a při každém pokusu vyjde jinak. Lynch je hajzl a měli by ho zlynčovat. Jenže přes to všechno se na to chvílema dobře kouká a syrovostí a bizarní surovostí občas předčí i Tarantina.          HLÁŠKA:Myslím, šéfe, že se tu dějou moc divný věci.// Ten zná víc bobrů, než záchodový prkýnko. ()

Marator

David Bowie skládá texty tak, že si vystřihuje slova z novin a po náhodném výběru vytvoří skladbu. Podobným způsobem točí některé filmy Lynch. Skládá jednotlivé obrazy podle toho co zažil, někde slyšel, postřehnul nebo jen tak našel v jeho záhadné hlavě a pak to vše smíchá. Pak to dává smysl jen mu v tom lepším případě. Provokuje a nutí diváka, aby si našel v jeho dílech něco svého. Já oceňuji na jeho filmech hlavně tu atmosféru, mystično a hudbu. Protože pan Lynch je MISTR mysteriózna. Lost highway mě v době premiéry v kinech neskutečně zasáhl a ovlivnil. Teď, takřka po 17 letech, kdy jsem film viděl naposled, snímek neztratil nic na svém kouzlu a atmosféře. Opět nad ním přemýšlím a ničeho racionálního se nedostává. Opět ale jsem fascinován a opět mohu říci, že soundtrack je jeden z nejlépe poskládaným, který jsem kdy slyšel. ()

hero_bk

Pravděpodobně nejlepší Lynch. Skvělý mnohovrstevnatý film s hlubokým poselstvím, který vás od prvních minut přibije do židle a už nepustí! Určitě osobní TOP50, možná i TOP20. Chci vidět znovu!! ()

simi78

Tento nezcela pochopytelný příběh je, (když se nebere ohled na to kdo jej režíroval) pro mnohé nesmyslný a podle mě přeceněný. Je to fakt scénář který by mohl obkecat jen David Lynch. Kdyby tohle udělal někdo jiný tak by to bylo známo za největší propadák v historii filmu. I tak je to dobrý film. ()

Davidos305

Typicky Lynchovský film, který pravděpodobně nepochopíte, ale i tak vás bude lákat úžasná mysteriózní atmosféra, skvělá hudba, herecké výkony, režie, scénář a kamera. ()

celticek

Jelikož mi připadá, že kvalitních snímků se v současnosti netočí mnoho, dal jsem si Lynche, kterého jsem viděl spoustu let zpět. A nehodnotil. No, k takovým filmům by se měl dodávat manuál. Chytrý z toho nejsem ani za mák. To byl zřejmě účel. Ideální na totální rozklad hlavy:) Tohle ve mně bude rezonovat dlouho. K tomu hudba dalších "šílenců" Mansona a Rammstein. Nálepku mysteriózní drama to vskutku nemá omylem. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)

Pullman Recall

Pullman Recall

01.08.2006

I tak by mohl laik nazvat odvážné rozhodnutí, ke kterému se odhodlal Bill Pullman. Herec, kterého v minulosti bizarní záležitosti nemíjely zrovna na každém kroku, si od dob Lynchova Lost Highway opět… (viac)