Žena saxofonisty Freda Madisona nalezne na schodech jeho luxusní vily videokazetu, na které kdosi zaznamenal zločin spáchaný v ložnici jeho domu. Zkrvavená oběť vypadá jako Fredova žena Renee a vrah - jako on sám. Přivolaná policie muže zatkne, avšak po několika dnech zjistí, že v cele je uvězněn - místo Freda - neznámý mladý muž... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ClayGirl

Jako první mě po zhlédnutí napadlo, že je to paralelou života. Vše je chaotické, neustále se měnící, pro každou věc existuje nekonečno způsobů, jak ji vidět a vysvětlit. Nikdy nevíme, co se stane, a častokrát vůbec nechápeme, co se děje. Jedeme po cestě šílenou rychlostí bez možnosti zastavit. Dá se do nekonečna hloubat nad tím, do jakého cíle směřujeme, jaký je důvod a smysl toho všeho. Spousta lidí může být přesvědčená o své pravdě, ale nikdo ji nemůže na sto procent dokázat. Tak jako já můžu věřit, že smyslem Lost Highway je to, co teď píšu. Lynch je každopádně úctyhodný umělec. ()

GlamourCat odpad!

Jestli dostanu zase pár sprostých emailů, že by mě měli na csfd zlikvidovat jako zneucťovačku umění, nech sa páčí. Já tomu ale musím dát odpad, přestože jsem se moc snažila, aby se mi to líbilo, protože mi to bylo doporučeno několika dobrými přáteli. . Na to, že je to 261. nejoblíbenější film, je to teda pořádná nuda. Já bych - být diváky - byla náročná a nespokojila se s málem. Pět hvězdiček mi nepřipadá adekvátní těmto dvěma hodinám naprosté nudy, ale někomu zřejmě postačí i to. Možná jen nerozumím umění, ale mně to nepřipadalo ani výtvarně zajímavý, ani strašidelný, ani napínavý. Takový filmy je velmi jednoduchý točit, protože člověk na ně nic nemusí umět, o ničem to není, stačí jedna pěkná holka, co se bude svlékat každých deset minut a jedem. Jediné co můžu ocenit je dobrá hudba a krásná Patricia Arquette. ()

emdvojka

Napínavý triler ktorý ma bavil aj keď ako celok tento film vôbec nefunguje. Aj keď temná atmosféra je parádna príbeh nemá hlavu ani pätu a nech sa človek snaží akokoľvek pochopiť pointu je viac ako nemožné. ()

Alexandre

Další Lynchovo geniální dílo! Nemám co dodat. Skvělí herci, úžasná atmosféra, dokonalý námět. Opět jsem film pochopil až s pomocí vysvětlení na internetu, ale vůbec mi to nevadí. Nenudil jsem se u toho ani vteřinu. :-) ()

JimiH

Některé lynchoviny můžu, ale tahle mě osobně přišla po všech stránkách průměrná. Chápu, že jsem v menšině, ale je to tak. ()

Biopler

Ľahko by sa dal film odsúdiť ako nepochopiteľný či nepreniknuteľný nakoľko pracuje aj s témou schizofrénie hlavnej postavy. Núka sa to kvôli určitým scénam, ktoré sa pri prvom pozretí ťažko trávia, a mainstream má tak už nachystanú nálepku diela ako "typická lynchovina". Bolo by to však lacné, lebo film je tak pútavý a originálne natočený, zároveň nejasný, že si pýta druhú projekciu. A pri druhom pozretí som sa hneď chytil na úvodnú húkačku polície, ktorá je aj na konci vyprávania... začal som prichádzať prečo hlavná postava obdrží tri kazety namiesto jednej a tak ďalej... sú to parádne detaily, s ktorými režisér brilantne žongluje a utvrdzuje ma ako nad dielom dlho premýšľal a ako ho filmovými prostriedkami vyskladal. Je umenie dať dokopy realitu, sen =  ideálny svet hrdinu a celé to zmiešať ešte s tým čo sa odohráva v protagonistovej hlave. Lynch je silný v tom, že skladačkovo položí pred diváka príbeh, ktorý na konci vypáli v niečo čo sa dá zhrnúť do dvoch viet, ale lúštenie scén, symbolika, prvé domnienky po dopozeraní, krásna atmosféra robí z diela magnet pre ďalšie opakovania, lebo hľadanie významov pravým cinefilom nedá spať. A dielo disponuje skvelým soundtrackom a perfektným mixom zvuku, ktorý zvýrazňuje obrazovú údernosť scén. Snímka, ktorá je ako žena, nie všetko na nej viete pochopiť či prijať, no viete, že ju musíte milovať. ()

junxi91

Tento film mě upřímně zklamal. Čekal jsem napínavé drama, nějaké ty vraždy, a propojení osudů hlavních hrdinů na nějaké ztracené dálnici. Místo toho jsem se dočkal slibného začátku, obtěžování neznámým stalkerem s videokazetami, dobrého sóla na trumpetu, to ještě šlo. Ale jinak to byly zmatky, černá obrazovka, sex, soulož, kozi, automechanik Pete, sex, soulož, kozi, zaražená skleněná tabule v hlavě, mafiánský boss jdoucí po svém šikovném automechanikovi Petovi kvůli sexu, souloži a kozám a nakonec hořící dům někde na pláži. Dohromady to prostě nedávalo smysl. A kdybych věděl o tom všudypířítomném sexu a kozám, tak jsem si nemusel předtím pouštět edukační video na PornHubu. ()

Razzor_82

"Co se mi stalo?" Schizofrenie je svině! Další Lynchova dějová spleť a hra s divákem. Jde o hypnotický výlet do hluboké mysli. Pomalu rozbíhající se snímek, který vzbuzuje strach a nemá začátek ani konec. Na první vzhlédnutí jsem to nepochopil ale na netu jsem našel vysvětlení díky znalosti psychoanalýzy. Druhá část ve vězení je jen Fredovým snem jeho rozštěpené osobnosti. Film zdobí také výborný hudební soundtrack! 9/10 ()

GIK

Pornofilm light. Souložení od začátku do konce, pornokazety, pornoprůmysl. Mr Eddy se ptá Peta, zda má rád porno. Na videokazetě je nesestříhaná hard core verze L.H. Čekal jsem spíše násilí. Na to dojde až ke konci. 1:45:00 – Alice v leopardní kůži (sex slave symbol). Některé nezapomenutelné scény: nabušený Mercedes a výchova neslušných řidičů. ()

Johny M.

Film, kterej svýho času proslavil Rammstein (aspoň v Americe). No, já se o tomhle masterpiecu dozvěděl naopak díky R+ (a M. Mansonovi), ale tušil jsem, že můj šálek čaje to nebude. Na 26ti-letý výročí vydání jsem to ale přece jenom prubnul a.... tušil jsem správně. ()

Titus

Tipický film z Lynchovy dílny. Nebyl jsem schopen rozeznat, o co ve filmu běží a jakmile se zvýšila hlasitost hudby, tulil jsem se ke své přítelkyni jako malé dítě. ()

Vafle

Hmm, tak ještě si to pustím nejmíň pětkrát, abych nakonec stejně nic nepochopil. Přesto film s dokonalou temnou atmosférou a soundtrackem, který mě držel dvě hodiny přikovaného k sedačce :) ()

Tomcat.C

Pro pochopení tohoto filmu musíme mít základní znalosti psychoanalýzy a také určité vědomosti o nemoci zvané schizofrenie. Skutečný příběh jsme schopni sestavit až po poslední scéně filmu... Hudebníkovi Fredu Madisonovi někdo oznámí do domácího telefonu, že nějaký Dick Laurent je mrtev. Dále zjišťujeme, že Fred prožívá manželskou krizi se svoji ženou Renée a že jim někdo na schodech jejich vily zanechává podivné videokazety. Na poslední videokazetě je zachycena vražda Freda spáchaná na vlastní ženě. Fred je odsouzen k trestu smrti, ale v cele se najednou změní na mladého automechanika... Až do tohoto okamžiku byl děj poměrně srozumitelný. Proč se ale Fred změnil v automechanika Petea? Odpověď je jednoduchá. Fred ve vězení trpěl bolestmi hlavy a nespavostí. Dozorci ho zavedli k vězeňskému doktorovi a ten mu dal prášky na spaní! Vzpomínáte, jak mu je nasypal do úst, zkontroloval, zda je opravdu spolykal a potom mu oznámil "Teď budeš spát!"? Tedy představme si, že Fred je stále v cele a zdá se mu, že je Pete... Druhá část filmu je snem Freda ve vězení. Pro pochopení příběhu je rozhodující jedna z posledních scén tohoto snu. Fred v ní přijede ke svému domu a do interkomu oznámí "Dick Laurent je mrtev". Sen je iluzí vycházející z reality s cílem plnit přání spícímu. Freda v té scéně na začátku zajímalo, kdo na něho zvonil a pak mu sdělil, že "Dick Laurent je mrtev" a také proč potom u vchodových dveří nikdo nestál. Takže sen teď plní jeho přání a zároveň mu odpovídá, že ty zvuky stvořil on sám ve své hlavě, že to tenkrát byla jenom jeho zvuková halucinace v důsledku vzpomínek na zavraždění Dicka Laurenta!.. Schizofrenie se na začátku projevuje zvukovými halucinacemi, později vizuálními halucinacemi a v nejtěžším stádiu může dojít k rozštěpení osobnosti. To znamená, že v jednom těle potom žijí dvě osobnosti, které mají své vlastní vzpomínky. Dá se tedy předpokládat, že z neurózy po zavraždění Laurenta se u Freda vyvinula schizofrenie. Proč zabil Laurenta? Byl to milenec jeho ženy a Fred zabitím soka chtěl vyřešit manželskou krizi. Pro svoji oběť si přijel do hotelu "Lost Highway", kde se milenci tajně scházeli. Nejdříve Laurenta zranil nožem a potom ho zastřelil v poušti... Fred s Renée zůstal žít i po smrti Dicka. Všechno mělo být v pořádku, ale nebylo. Fred má pocit, že ho žena stále podvádí. Volal ji domů, když tvrdila, že si bude číst, ale telefon nevzala. Matně si vzpomíná, že z klubu, kde hraje na saxofon, kdysi odešla s nějakým mladým mužem (Andym). Při sexu cítí, že už ho žena nemiluje. Nechce si připustit, že manželku začíná nenávidět. Má vizuální halucinaci, kdy místo obličeje své ženy spatří tvář tajemného muže... Schizofrenie se zhoršuje. Na večírku u Andyho už má vizuální i zvukovou halucinaci dohromady. Jeho mozek stvořil druhé ego. Celý rozhovor s tajemným mužem se odehrává pouze v jeho hlavě!.. Po příjezdu z večírku domů dochází k rozštěpení osobnosti. Z ložnice odchází ještě jako Fred, ale když se vrací, tak už je tajemným mužem. Proto si Fred u výslechu pořádně nepamatuje, že svoji manželku zavraždil... Tím se dostáváme k těm podivným videokazetám. Záznam na kazetách totiž představuje vzpomínky tajemného muže a Fred si tyto vzpomínky pouze přehrával ve své hlavě u výslechu. Vysvětlím... Při prvním shlédnutí jsme schopni zjístit, že druhá část filmu je snem Freda ve vězení a na konci snu, že Fred je schizofrenikem. Potom si film musíme přehrát znovu buď doma na videu nebo ve své hlavě... Když máme informaci, že první scéna filmu se odehrává po smrti Laurenta a že ho zabil Fred, u kterého se začíná vyvíjet schizofrenie, pochopíme i další scény... V psychoanalýze dům představuje hlavu, takže například rozhovor Freda s tajemným mužem potom dostává nový rozměr. Tajemný muž mluví o Fredově hlavě, ale Fred o svém domě! Tajemný muž: "Vlastně jsem tam i teď." Fred: "Kde že jste teď?" Tajemný muž: "Ve tvé domě (hlavě)." Fred: "To je nějaká blbost!" Tajemný muž: "Zavolej mi (vyvolej mě v hlavě)." Fred: "Jak ses dostal do mého domu (hlavy)?"... A díky tomu i lépe pochopíme ty kazety. První kazeta - Tajemný muž je ještě před Fredovým domem (hlavou). Druhá kazeta - Tajemný muž je uvnitř Fredova domu (hlavy), ale zatím ho nedokáže ovládnout. Fredovo tělo spí. Třetí kazeta - Tajemný muž je uvnitř Fredova domu (hlavy), ale už ho i ovládne. Fredovo tělo vraždí manželku. Fred si tuto vzpomínku přehrává ve svém domě (hlavě) u výslechu!.. Kruh se uzavřel... Shrnutí: Fred zabil milence (Dicka Laurenta) své ženy. Z neurózy po zavraždění Laurenta se u něho vyvinula schizofrenie, která přerostla do rozštěpení osobnosti... Jako nová osobnost (tajemný muž) potom zabil i manželku... Za vraždu Renée byl odsouzen k trestu smrti (pozn. Dicka zastřelil v poušti, takže ten byl pro policii a ostatní pouze nezvěstný, protože jeho tělo se nenašlo)... V cele se mu zdálo, že jako Pete opustil vězení, prožil jiný vztah se svou zabitou ženou (ve snu Alice) a také, že zabil Andyho jako domnělého dalšího milence manželky. Na konci filmu se probudil. () (menej) (viac)

pabelito

Ďalšie kultové psycho od majstra Lyncha, pri ktorom sa neoplatí zhasínať svetlá v byte. Na rozdiel od Mullholand Drive nám však pán režisér v tomto prípade nepripravil úplne nerozlúštiteľnú spleť zdanlivo chaotických zápletiek a príbehov. Lost Highway je pri troche snahy relatívne pochopiteľný film. Aj keď nečakajte, že sa vám podarí rozlúštiť úplne všetko, a už vôbec nečakajte, že sa vám to podarí hneď na prvý raz. A ak sa vám to nepodarí vôbec, nad ujom Lynchom netreba lámať palicu. Za tie dve hodiny strachu vám toto veľdielo aj tak stojí. ()

messi@h

Lost Highway je neobvykle rafinovaný film. Jeho rafinovanost spočívá v tom, že vám režisér nikde výslovně neřekne, že celý příběh sledujete očima šíleného hlavního hrdiny. A o to je celý film věrohodnější - šílenec přeci také netuší, že je šílený, i když náznaky tu jsou. A proto je marná snaha logicky si vyložit celý film. Vždycky vám bude nějaká část příběhu překážet, přebývat, nezapadat. A o to Lynchovi zřejmě jde - nemůžete předpokládat, že svět očima šílence bude mít logiku. Pro šíleného člověka není podstatné, co se děje doopravdy - pro něj je skutečné to, co se odehráva uvnitř jeho mysli. ()

Syl Wes Ter

Typický mindfuck movie od Davida Lyncha. I keď som všetkému neporozumel za výbornú hudbu vo filme (Rammstein, Marilyn Manson, David Bowie, Angelo Badalamenti) a nádhernú Patriciu Arquette dávam štyri hviezdičky. ()

SMJSmoK

Myslim, že ta věta "Radši si pamatuju věci podle sebe, a to nemusí být vždycky přesně tak, jak se staly." úplně vystihuje podstatu celýho snímku...ze začátku mi připadalo, že to nemá žádnou logiku, ale pak sem zjistil, že u Lynchových filmů se musí člověk naladit na tu "správnou vlnu", aby to pochopil, takže sem si nakonec film dost užil...a taky se mi líbila kamera; chvilkama byly ty záběry opravdu nádherný...no...prostě je to dobrý :-D ()

HonzaMag

"Právě teď jsem u vás doma. Zavolejte si k sobě domů..." (tak nějak si to pamatuju). Jde tento snímek vůbec pochopit?! Vynikající soundtrack. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)

Pullman Recall

Pullman Recall

01.08.2006

I tak by mohl laik nazvat odvážné rozhodnutí, ke kterému se odhodlal Bill Pullman. Herec, kterého v minulosti bizarní záležitosti nemíjely zrovna na každém kroku, si od dob Lynchova Lost Highway opět… (viac)