Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

3 AM Code

Videl sem to 2x, jednou sem usnul a podruhe to sice dokoukal, ale na konci uz sem si nepamatoval ani o cem to bylo v prvni tretine. Nejvyraznejsi vzpominky: trava ohybajici se ve vetru. Jinak se do zdalo docela ok.. ()

ethos

Celkom v poho bohužial však málo akčné a tie filozofické scény tam boli naviac a tým sa to strašne predĺžilo a stalo sa to jemne nudné. ()

ZkuKol

Terrence Malick má jedinečný projev, jež bych označil za filmovou lyriku. A to absolutní, v jeho filmech je tomu vše podřízeno, kamera, hudba, herci a jejich výkony a vždy i vypravěč, který na rozdíl od jiných filmů zde neruší. Tenkou červenou linii natočil Malick po 20leté přestávce a vůbec to na filmu není poznat. Herecké obsazení je víc než hvězdné a nutno dodat, že si zde nikdo nedovolil nic odfláknout. Malick se pokusil do odvážné kombinace své lyriky a válečného filmu a tento (podle mne) nesnadný úkol zvládl na jedničku. Skvěle zvládá rozbor mysli obyčejného vojáka i bojové scény, strasti starých a zasloužilých oficírů i fungování jednotky mladých těsně před bitvou. Ryan byl sice řemeslně vynikající, ale chyběl mu kvalitní příběh a jakási kvalitativní nadstavba, jíž právě toto veledílo má a proto taky Malick Spielberga u mě poráží... 100% ()

lskala

Terrence Malick je génius! Málokterý režisér by se pokusil do válečného filmu vložit fylozofické rozjímání a lyričnost! Malick nám to předvedl v tak dokonalé podobě, že výsledek je i přes nehoráznou délku takřka opojný! Nejlepší válečný film co jsem kdy viděl s několika scénami, kdy jsem skoro nedýchal! Nick Nolte ve famózní formě! 95% - 5***** ()

Arkanoid

„The closer are you to Ceasar, the greater the fear.“ Netradičný vojnový film. Z bitiek je veľmi skvostné a intenzívne najmä dobývanie guľometných hniezd čatou Jima Caviezela a Johna Cusacka okolo deväťdesiatej minúty. Bitka hneď po nej je tiež skvelým emočným zážitkom zosilneným vážnou hudbou. Terence Mallick sa opäť pýši skvostnou kamerou, kde v úvode napína diváka krokodílom a neskôr pridáva ďalšie úžasné zábery panenskej prírody. Rovnako skoro sa snaží diváka dojať filozofovaním. Význam filozofovania vo filme je rôzny, niekedy je ho veľa a rozhodne je v mysliach priveľa postáv, preto by stačilo napísať hľadanie spirituality do charakteru len jednej postavy a ostatným pridať iné, zaujímavé vlastnosti. Vyznieva to trochu nasilu, lebo žiadnu z postáv divák nepozná až tak dobre, nestrávi s ňou toľko času, aby sa mu týmto spôsobom otvárala. The Thin Red Line tak ostáva netradičným spirituálnym vojnovým filmom, ktorému by však pasovala spiritualita len pre hlavného hrdinu Witta v podaní Jima Caviezela. „Only time you worry about a soldier is when he stops bitchin‘. ()

PALINO

TERRENCE MALICK pristúpil k vojnovej látke pomerne sviežo a osobite a aj keď mi jeho štýl rozprávania príliš nesadol, výsledok je veľmi dobrý. Malick sa nesnaží vyrozprávať príbeh pomocou jednotlivca, ale využíva kolektívneho hlavného hrdinu, celé mužstvo, kde z hereckého hľadiska nenájdeme takmer žiadnu neznámu tvár. Niektoré z postáv vedú zaujímavé vnútorné monológy a je len na Vás, s ktorou sa najviac stotožníte. Bitka o Guadalcanal sa nesie v drsných tónoch, no popri nich si Malick necháva priestor i na poetickejšie obrazy, ktoré pôsobia ako protiklad vojny a tým zvýrazňujú jej nezmyselnosť. ()

M.Niccals

"Válka lidi nepovznáší. Dělá z nich psy." Nebudu upírat kvality Vojínu Ryanovi, ale tohle je film, který se mně dotkul mnohem více. Nádherý válečný opus natočený s citem a jemností a zároveň taky velmi realistický a syrový. Básnické pojetí války, kde se nádherná tichomořská příroda proplétá ruku v ruce se střepinami granátů, hvízdáním, kulek. Nádherně se zde rozvíjí psychika postav pomocí vnitřních monologů a zároveň nutí diváka zamýšlet se nad podstatou války, lidské existence a ceny života. Nechybí scény, které vás ohromí. Za pomoci skvělé Zimmerovy hudby vás také naprosto strhnou. Zářným příkladem je útok na japonský tábor v zamlžené džungli – pro mě jedna z nejlepších filmových scén všech dob – kamera, střih, hudba a dokonalá vize mizérie války, vyhublých japonců a brutalita američanů. Taková scéna prostě nemůže nechat chladným nikoho. Plus spousta vynikajících herců kde ani jeden nevyniká nad druhého, nýbrž, všichni drží skvělý standard. Některým se nelíbí dlouhá stopáž a zdánlivě nudný příběh (těm doporučuju radši Ryana), ale já bych se na tenhle film vydržel dívat donekonečna, takže mě jedině mrzí, že na světě ještě není director‘s cut. ()

killjezor

Nádherně naturalisticky stvárněna vélečná mašinerie, nepodstatost nednotlivých vojáků a vymytost zelených mozků. Obrovské množství "hollywoodských" hvězd se objeví v, pro ně, netradičních rolích. ()

see_sawandrew

Za posledních třicet let asi nejlepší protiválečný film světové kinematografie. Scéna čištění japonského tábora je tak drtivá, že se nesmazatelně zapisuje do dějin válečného filmu. O famózní Tollově kameře a asi nejlepší skladatelské práci Hanse Zimmera netřeba dlouze mluvit - Linie je absolutní film spíše po obsahové stránce. Zásadní rozdíl oproti klasickým americkým válečným filmům (včetně přeceňovaného Ryana) je především v tom, že Malickovo dílo zobrazuje válku skrze zainteresovaného člověka a všemi prostředky ukazuje její krutost a nesmyslnost. Scény na vypálenou džungli, zmrzačená zvířata a původní obyvatele, kteří absolutně nechápou, co se kolem nich děje, staví do silného kontrastu přírodní harmonii a nejodpornější lidský pud. Tenká červená linie vymezuje člověka ze základního přírodního výběru, obecně jej démonizuje jako původce krutých mašinérií a zároveň, jako jednotlivce, ho vrací do náruče matky přírody jako tvora, jehož přirozeností je žít. O ničem jiném Linie není, a jedině takto může být opravdu o všem. 100% ()

cachina

Válečný film, který je ale úplně rozdílný než dosavadní válečné snímky. Bojové scény tu nejsou podstatné ( ale musím podotknout že i ty jsou výborně natočené), podstatní jsou vojáci a jejich vnitřní svět. Filozofický epos, který nám ukazuje psychologii jednotlivých hrdinů, kteří jsou obyčejní, jsou vytrženi ze svého světa a vhozeni do válečné mašinérie. Nevím, jestli budete z filmu přímo unešení, ale určitě jen tak lehce na něho nezapomenete. Snímek je filozofická úvaha o bytí, o životě, o víře. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)