Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Holčička Zazie přijíždí poprvé do Paříže a má jedno přání, tak veliké jak dokážou být jedině dětská přání, vidět pařížské metro. Jejím průvodcem a ochráncem při jejím pařížském pobytu je strýc Gabriel, který ji seznámí se svými přáteli, k nimž se malá Zazie chová s otevřeností a půvabem sobě vlastním. Takže, hurá do metra! Ale metro je zavřené, protože zaměstnanci stávkují a Zazie musí tedy vzít za vděk taxíkem Charlese, Gabrielova kamaráda. Ráno čeká strýce Gabriela nemilé překvapení: Zazie si vyšla poznat Paříž. A spolu s ní, jejím pohledem, poznávají Paříž a její obyvatele i diváci. Toto velké dobrodružství holčičky Zazie trvá třicet šest hodin a probíhá v překotném tempu a úžasné legraci.
Filmová adaptace slavného románu Raymonda Queneaua je ve filmu tím, čím je tento román v literatuře: je vynalézavá, směšná, plná gagů, s lehkostí i plnou vážností si pohrává s různými formami, zvuky, hudbou a barvami, stejně jako si literární text hraje se slovy, syntaxí a pravopisem. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (65)

Oskar 

všetky recenzie používateľa

V Kronice filmu se píše, že na nepřipravené diváky působil film Zazie v metru až provokačně a nikde mimo Francii nezaznamenal úspěch. Naivně jsem si myslel, že přečíst si tuto větu znamená stát se "připraveným" divákem. :o) Omyl. Louis Malle udělal všechno pro to, aby uvedl publikum v naprostý zmatek. Překotné skoky v čase (žena odchází uložit Zazii do postele, ve vteřině je zpátky a říká "Usnula okamžitě"), prostoru (jako by se všichni přemisťovali teleportem, postavy vynořivší se odnikud a mizející, aniž bychom se dozvěděli, co byly zač a o co jim šlo... Ale to nejsou výhrady! To je úžas. Ten film se nepodobá ničemu. Může snad malinko připomenout Amélii z Montmartru, ale ne náladou. Vtěsnal do obyčejné stopáže tolik děje, nápadů a gagů, rozhazovaných plnými hrstmi, že mě přinutil podívat se na něj 3x během týdne. A potřetí nebylo naposled, protože díky té hektičnosti v něm vidím vždycky něco, co mi předtím uniklo. Je to dobrý film? Špatný? Na to kašlu. Je mimořádný. Zatím 80% ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Vzdy som vedel, ze film Canicule 1984 bol nielen vo Francii obrovsky hit, a o tomto filme neviem nic, Oskar pise ze mimo Francuzsko neznamenal nikde nic, no a txa ja k filmu teda budem spravat. Mlade dievca je v Parizi, objavuje toto hlavne mesto Francie a nic ... este viem, ze tam hral aj pan Cernyet /Prohnili, Atentat v Parizi/, no zbvyok hercov siel potom uz uplne mimo mna. Kazdopadne nudny film, plany, v strede z dialogov su len vatovo plane plky, nepocuvatelne ...... v 3/4 som to vypol . 30 % ()

Reklama

asLoeReed 

všetky recenzie používateľa

Playtime pro Louise Malla a skupinu pařížských komediantů, kteří se s chutí a plni nápadů pustili do zfilmování (pro Francouze) legendární satirické knížky od Raymonda Queneaua.. Škoda, že se u nás moc nehraje třeba v televizi; každá scéna je nesmírně nápaditá, tu a tam odkazuje ke známým groteskám, jindy k tradici pantomimy, elegantní francouzský svěží duch je zde k vidění v celé parádě. Navíc se podařilo ku prospěchu věci trochu utlumit "protivnost" a "zkažený" charakter malé Zazi, a tak si zde divák k ní může najít sympatie mnohem lépe; film si po svém pohrál i s dvojakou otázkou, jestli se Zazi podívá do vysněného metra (Queneau původně sepsal i takovou kapitolu), nebo ne - ve scéně, kdy v závěru postavy do vlaku nastoupí, Zazi totiž spí. ()

classic 

všetky recenzie používateľa

Titulná postava v podobe Zazie, je jednak i akousi vizuálne vnemovou predchodkyňou Pippy dlhej pančuchy, čo sa konkrétne jazyka, ostrého ako britva, a jej odvahy, celkovo týka, a rovnako tiež i mladšou verziou Amélie z Montmartru, čo sa zase jej podoby s ňou priamo dotýka, a tak tým pádom vzniká, akýsi šialený, experimentálny počin s neuveriteľne frenetickým, groteskným, montážovým tempom, spracovaným na "godardovskú" nôtu, no zároveň aj nič pre mňa, keďže všetky tieto experimentálne: „hókusy-pókusy,” sú mimochodom úplne mimo môjho, racionálneho chápania, a tak by som totižto väčšinu z nich, iba nahádzal do jedného vreca, ďalej poriadne ich zviazal, kam v podstate zväčša patria...? • Hm..., som akosi dosť znepokojeným, pomaly ani k tomu nenachádzam dostatok vhodných slov, ktoré by vlastne mohli charakterizovať túto, uf..., mimoriadne divokú koláž naprosto bizarných záberov, trebárs ako vystrihnutých z tých najdivokejších, surrealistických, snových výjavov, kedy aj slávne/neslávna Mazacia hlava, je ešte oproti tomu hodne slabou náplasťou (v tomto prípade aspoň obstojne (za)fungoval príbeh), skrátka, momentálne sa cítim, ako by bola moja hlava čímsi/kýmsi nadobro vymazanou, čiže radšej by som sa mal týmto pokusným experimentom - širokým oblúkom dozaista vyhýbať, inak v opačnom prípade budem strašne pocitovo trpieť! • ...A síce sú tu taktiež všadeprítomné i prvky z „francúzskej novej vlny”, ako napríklad: ručná kamera, nakrúcanie v exteriéroch za použitia častejšej improvizácie, ale keď si to následne spojím s vyššie uvedeným „chaosom”, tak sa z toho vytvára práve len takýto rozporuplný výsledok, ktorý nemá so spomínaným hnutím, bohužiaľ takmer nič spoločného, teda okrem určitej formy. • A škoda, že sa v tomto filmovom guláši - objavil i predstaviteľ Gabriela, t. j. Philippe Noiret, ktorý, myslím si, že mal i oveľa naviac, než zo seba robiť iba totálneho idiota. A predstaviteľka hlavnej postavy, mi bola pre zmenu - neobyčajne protivnou. Apropo, zrovna od tohto režiséra, by som už vôbec neočakával takúto drzú šialenosť! ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Už si nepamätám, či som skôr čítal knižku alebo videl film. Pamätám si však, akým veľkým dojmom na mňa obe podoby Zazie zapôsobili. Nečudo, že do dneška mal film podľa reminiscencií odo mňa plný počet bodov a nejaký čas bol dokonca v mojej Top 100. Ale pohľad seniora, vedomého si toho, že daný film vidí naposledy, je kritickejší, než obdivný pohľad mladého filmového nadšenca. Zazie je mimoriadny a v podstate žánrovo nezaraditeľný film. Louis Malle sa dokonale filmársky vybláznil a podarilo sa mu, aj vďaka Catherine Demongeot, preniesť atmosféru knižnej predlohy na filmové plátno. Filmu nesvedčala najmä jeho dĺžka, pretože každý experiment má svoju prirodzenú divácku únosnosť, ktorá bola v tomto prípade mierne prekročená a niektoré pasáže boli skôr na zívanie, než na zasmiatie. ()

Galéria (33)

Zaujímavosti (3)

  • Futuristický dvoupatrový prosklený autobus je Citroën U55 Currus Cityrama z roku 1959. Linkový autobus se zeleným pruhem je Chausson ANG z roku 1956. (sator)

Súvisiace novinky

Zlín Film Festival s vůní  Francie

Zlín Film Festival s vůní Francie

04.05.2016

Filmové cestování po Evropě pokračuje letos výletem do provoněné Francie a Zlín Film Festival odtud přiveze návštěvníkům více než 40 archivních i nejnovějších filmových počinů. Sekce Dny francouzské… (viac)

Reklama

Reklama