LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Turiec

Spočiatku nie je jasné, či hlavnou líniou filmu je obvinenie židovského profesora z rasizmu, alebo jeho minulosť, či súčasný vzťah s mladučkou upratovačkou. Jednotlivé scény sú tvorené viacerými flashbackmi (návratmi do minulosti) a pretože chýba výraznejšia vodiaca niť príbehom, vyznieva to chaoticky. Nie je jasné, na čo sa má divák zamerať. Human Stain ma skvelé herecké obsadenie, ale toto viac-menej komorné dielo nedalo vyniknúť žiadnej hviezde. Na konci sa dočkáme logického rozuzlenia príbehu, ale „vďaka“ počiatočnému chaosu sa až sem nemusíme dostať. Vyústenie príbehu zachránilo inak mierne podpriemerný film, a preto dostáva hodnotenie ***1/2. Záver filmu možno niekoho presvedčí, aby si ho pozrel ešte raz. Pri ďalšom vzhliadnutí by už malo byť v príbehu jasnejšie. ()

D.Moore

Jakkoliv mám rád Anthonyho Hopkinse i Nicole Kidman, do tohoto filmu a hlavně do rolí, které dostali, se mi nehodil ani jeden z nich. To takoví Gary Sinise a Ed Harris, ti byli mnohem přesvědčivější. Příběh Colemana Silka je opravdu dosti nudná záležitost a já přemýšlím, jestli jsem A.H. někdy viděl hrát v podobné mizérii. Asi ne. Nejlepší (a vlastně i pravděpodobně jediná pořádná) scéna - Hopkins a Sinise tančí. ()

Jamal

Od Lidské skvrny jsem nic nečekal, proto to na mě udělalo celkem příjemný dojem. Hopkins byl fajn, Kidman mi zas tak skvělá nepřišla ( asi to tolik neprožívala jako Hopkins, který by mohl být jejím otcem ). Příběh byl postavený na tom, jak někdy v životě stačí velice málo, jediná věta, špatně vyložená a můžete se rozloučit se všemi uznáními, se všemi úspěchy v životě a už to nic na světě nevrátí zpět. Líbilo se mi jak odsouzení za tuto větu mohl hravě vyvrátit, ale neudělal to. Prostě pěkný příběh pokud od toho neočekáváte mnoho, kvůli kvalitě čtyř skvělých herců. ()

MáŠa

Film, který se snaží dojmout, ale nevím, nevím, jak moc se mu to povedlo. Já z něho tedy žádný divný pocit nemám a určitě si brzy nebudu pamatovat, o čemž že tohle bylo. O lásce muže k rebelce a o tom, jak to černoši nemají lehké. No, možná si budu pamatovat, že zde černochy hráli běloši. To jaksi nešlo přehlídnout. Ono to tedy bylo jaksi schválně, ale fakt jsem to nikomu neuvěřil. ()

tron

Silný film o niečom. Šupácka Nicole Kidmanová, Hopkins dal na chvíľku zbohom svojim v poslednej dobe obľúbeným komerčným vtákovinám (M:I - 2, GRINCH) a znova podáva sústredený herecký výkon a Robert Benton nakrútil pôsobivú drámu o pokazených životoch a Viagre. Keď niekedy na zamrznutom jazere uvidíte Eda Harrisa, berte nohy na plecia. ()

• Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)
  • V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)
  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)