Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová (Annette Bening) je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení. (RTVS)

Bat55

Scénáristicky aj režisérsky geniálny film. Sam Mendes nakrútil naozaj špičkový film (nadarmo nezískal predsa 5 oscarov). Kevin Spacey predvádza naozaj brilantný výkon a ostatok obsadenia tiež výborne sedí. Od prvej sekundy filmu až po tú poslednú, až po záverečné titulky, je film nesmierne pútavý a nesmierne fascinujúci. Ešte dnes ráno mám z toho výborný pocit a niektoré scény sú tak silné, že mi v pamäti zostanú veľmi dlho. Silný emocionálny, no zároveň drsný a stále zábavný filmový zážitok, ktorému nedať plný počet by bol hriech. /100%/... PO FILME SOM SI LEN POVEDAL: ČO SOM TO VLASTNE VIDEL? GENIÁLNY FILM MINIMÁLNE!!! ()

blackrain

Nebojím se říct, že role Lestera, kterou hrál charismatický Kevin Spacey, byla geniální. Nenapadá mě nikdo jiný, kdo by ji zahrál lépe. Nebo jinak, nikdo takový neexistuje! Celý film stojí jen a jen pouze na něm. Vždycky, když si snímek pustím, mám z něho zvláštní pocity, možná je to i tím, že tenhle film je prostě jiný a především hodně propracovaný, co se jednotlivých charakterů týká. ()

ABLABLABLA

Krása. Nečekaný konec. Skvělá hudba. Výteční herci. Snímek má své nepopiratelné kouzlo. A to je Americká krása. Btw. moc se mi líbí komentář kleopatry. ()

kaylin

Jedinečný film, který stojí na naprosto úchvatných hereckých výkonech, ale stejně tak i na skvělém scénáři a výborné režii. Kevin Spacey vás provede maloměstským životem a jeho pozlátko strhne jako náplast, pod kterou tkáň pořádně hnije. A přitom je to pořád zábavné, emotivní a vy budete jen trnout. A pak je tu ještě Mena... ()

suicide

Prý film, který dokáže nadchnout - nevím, mě tedy nenadchl tak, že bych si řekl nejlepší film posledního měsíce. Je sice výborně natočený, po vizuální stránce dokonalý, ale jako celek na mě působil tak trochu uměle, nereálně. Prostě krásná slupka na povrchu, ale vnitřek už tak sladký nebyl - což je popis, který by se měl asi hodit v jiném smyslu na horor. Byla to krásná zábava na večer, ale nevěřil jsem tomu příběhu, nevtáhl mě tak moc do sebe, abych ho přijal za svůj - tak nějak jsem klouzal po té sladké krustě z cukrové vaty a sledoval velmi dobré výkony. Manželka se sklonem k hysterii, puberťačka, její přítel blázen a jeho otec zelený mozek, který v sobě dusil, že je taky tak trochu na chlapečky a samozřejmě sebeuvědomující se otec rodiny, který už navždy bude mít úsměv na tváři - to vše se ale nespojilo s onou již zmiňovanou vizuálností, aby vznikl dokonalý celek. 80% přesně ()

Remedy

Tenhle film jsem viděl už opravdu hodněkrát (a nejspíš ještě mnohokrát uvidím:)), nicméně komentář píšu až teď. Důvod je stejný jako u Temného rytíře (chápu, že se toto "srovnání" může jevit na první pohled kapku bizardně.)) - Americkou krásu považuji za dokonalý film, který miluji kvůli jedné dosti podstatné věci a tou je, že mě ty necelé dvě hodiny vyprávěné Samem Mendesem a Alanem Ballem naprosto dostaly a zasáhly. Už od prvních minut se ukazuje Mendesův režijní um, kdy za pomoci velmi nápaditých prostředků diváka postupně seznamuje s onou reklamou na šťastné manželství a také se skutečností, že spousta věcí v lidském životě je jednou velkou absurditou, která stejně absurdně jednoho dne skončí... Skutečně nevím, co vyzdvihnout dříve - jestli herecký koncert Kevina Spaceyho, geniální scénář Alana Balla a neméně geniální režii Sama Mendese, nádhernou hudbu Thomase Newmana či herecké výkony ostatních zúčastněných herců. Americká krása je úžasný film, i když je vlastně poměrně ostrou kritikou samotné Ameriky.)) ()

Maq

O čem ten film vlastně je? To v tomto případě vůbec není banální otázka. Vyjadřovala se k tomu spousta chytrých lidí a jejich interpretace se rozcházejí ještě radikálněji, než zdejší komentáře (s výjimkou těch, kterým ke štěstí stačí Kevin Spacey). --- Snažil jsem se zjistit, co nám chtěli říct tvůrci samotní. Ball napsal scénář, několikrát ho přepracoval, před i během natáčení, z vlastního popudu i z podnětu dalších zúčastněných osob. Došlo k důležitým významovým posunům. I Mendesova vize prošla vývojem. Zasáhly i náhody, ohledy na rozpočet, částečně i herecké interpretace a improvizace. Kamera a hudba sice nic „neříkají“, ale i ony divákovo vnímání ovlivňují a tedy představují autorský vklad. Dokonce ještě při střihu vypadly některé důležité scény a sám Mendes řekl, že mu vzniklo něco trochu jiného, než si představoval. Krátce, neexistuje osoba, která by byla jasnou autorskou autoritou při výkladu tohoto díla. Uznejte, že to je velmi zajímavá situace, zejména vzhledem k okolnosti, že film je všeobecně brán vážně, byl velmi úspěšný a především, skoro každému se líbí. Jenže proč vlastně? --- Zdá se mi, že jakousi minimální široce přijatelnou bázi naznačil Mendes. Řekl, že ač máme často jiný dojem, americký způsob života je svázán konvencemi stejně, jako třeba v padesátých letech, i když ty konvence se změnily. A dále (ale už zde je shoda méně bezpečná), že pokud se různí lidé podrobují stejným pravidlům, vzniká latentní napětí, při jehož uvolnění může dojít ke katastrofě. --- Další intepretace záleží na každém divákovi zvlášť. Samozřejmě i já mám nějakou svoji, ale ventilovat ji zde nebudu. I mně se ale film líbí a pokládám ho za důležitý. ()

topi

Neskutečně emotivní film s hypnoticky do paměti se zarývající hudbou Thomase Newmana. Některé hudební momenty jakoby vypadly z filmu Zelená míle. Opravdová krása!! A to nejen Americká!! U tohoto filmu se povedl i vynikající český dabing, který je lepší, než originál. Skvělé propojení všech postav, kterému vévodí perfektní finále!! Prostě vynikající pětihvězdičkový snímek! " Na světě je moc krásy, že cítím, že už to neunesu a moje srdce prostě pukne..." ()

Desperado

Dráma trpiaca veľkou naliehavosťou vo svojom odkaze. Ešteže ju nám tvorcovia podávajú odľahčeným spôsobom a práve preto funguje ešte viac. Mendes je brilantný rozprávač a herci ho taktiež rozhodne nesklamali. ()

Damiel

Drsné, až zákeřné, naprosto hypnotické. Bravurně zpracované téma o temných stránkách lidských duší, ať jsou maloměšťáci nebo měšťáci, Američani nebo Češi. Drama ostré jako břitva, načasované jako bomba, vycizelované jako švýcarské hodinky. 5* ()

vanadium

Mám onen stejný podivný zvyk jako Morien - přistupovat k filmům, které se nějak podezřele líbí všem, apriorně s despektem. Ovšem v případě Americké krásy zdá se být to vysoké hodnocení oprávněné. ()

katuska138

Naprosto chápu těch pět Oscarů. V tomhle filmu se sejde tak ujetá parta, že si to ocenění rozhodně zaslouží. Čtyřicátník v krizi, co se chová jako puberťák. Žena, která je tak upjatá, až jí z toho hrábne. Jejich nudná dcera, která nenávidí svýho otce, její kamarádka, jejíž největší přání je nebýt nudná. Kluk, co nudnou holku špehuje, jeho drsný tatík, který vlastně asi vůbec drsný není. No moc hezky to pan Mendes zkombinoval. Bylo zajímavý to celé sledovat, jen ten závěr byl na můj vkus až příliš otevřený. ()

major.warren

Otevřený náhled za okna tradiční americké rodiny z pohledu disfunkčního otce Kevina Spaceyho. Americká krása v sobě mísí všechno, co mám ve filmu rád; skvělý scénář (Allan Ball), silné lidské osudy, výborné herce i nápaditý filmařský styl. Jednotlivé složky navíc podtrhuje působivá hudba Thomase Newmana (jedno z nejpřirozenějších prolnutí obrazu a hudby, co jsem kdy ve filmu viděl), a také skutečně překrásná kamera Conrada L. Halla, jež vizuálně umocňuje zážitek z celého filmu a v každé scéně kouzlí čistý úžas. Sam Mendes započal svou režijní kariéru neopakovatelným způsobem. Není zvykem vidět tak filmařsky vyspělý debut. Krom výjimečného Spaceyho a Annette Beningové v roli jeho ženy bych rád vyzdvihnul především skvostnou Menu Suvari, která se po právu stala plakátovým symbolem tohoto snímku, a také Thoru Birch a Wese Bentleyho, jejichž dialogové scény patří k tomu nejsilnějšímu, co Americká krása nabízí. Líbí se mi, že Ballův scénář pracuje s jistou epizodičností; každá postava zde má svůj dostatečný prostor, byť hlavním hrdinou, který všechny linky propojuje, zůstává nenahraditelný Spacey (Lester Burnham). Je to opravdu skvostné "vztahově-rodinné" drama. K absolutní dokonalosti chybí jen pramálo. A děkujeme Stevenu Spielbergovi, který se filmu produkčně ujal a objevil tak hned několik význačných tvůrců. Americká krása je opravdu krásná. Scéna s létajícím pytlíčkem patří k mým nejoblíbenějším. Pět Oscarů za nejlepší kameru, původní scénář, hlavního herce, režii a film. 95%. ()

JohnMiller

Ide o nesmierne vycibrenú štúdiu ktorá sa zaoberá úplne tradičnou americkou rodinou z predmestia. Vo svojom monotónnom cyklicky sa opakujúcom živote však divák po čase zistí, že nie je všetko úplne také ako sa zdá. Scenár bol vyšperkovaný až do samotného finále. Celé to bolo úplne nečakané a nepredvídateľné. To sa mi v kinematografii nesmierne páči. Najviac ma prekvapoval výborný Kevin Spacey, ktorý ma svojim charizmatickým charakterom prekvapoval počas celej snímky. Osobnosť ktorá sa vyvíjala ma načisto uchvátila. Najprv to začalo depresívnym pracujúcom štyridsiatnikom potom to pokračovalo mladíckou nerozvážnosťou až v úplnom závere tento človek dospel a vyzrel. Tomuto sa nedá vytknúť nič. Záver ma totálne zdemoloval. vyžaruje s toho obrovská pozitívna energia aj keď to tak počas celej snímky nie je a človek si myslí, že tá krása je myslená iba sarkasticky.. Avšak tak myslená nieje.. ()

Skip

Na tenhle film bych měl používat jen samé superlativy, neboť si je jednoznačně zaslouží. Kdo neviděl, nechť se podívá a kdo viděl, jistě se rád koukne zas a zas...anebo také ne, pokud se mu nelíbil, to je jasné. ()

hygienik

Honím si ho v sprche. Toto je vrcholný okamih môjho dňa. Od tejto chvíle to už pôjde len z kopca... Keď som mal 15, táto veta ma pohoršovala. Netušil som, že keď o pár rokov pochopím Lesterove pocity, tento film budem milovať a tá veta žiaľ bude platiť aj o mne. ()

kajas

"Vypadá to, že nemáš ani ten nejmenší zájem se zachránit." "Brade, 14 let dělám děvku reklamnímu průmyslu. Zachránit se můžu jedině tak, že to tady podpálím." Na tenhle snímek musíte mít náladu a taky asi věk, protože když jsem ho viděla před třemi lety poprvé, nedokázala jsem ho dostatečně ocenit. Nyní si sypu popel na hlavu, klaním se hercům (copak se dá odolat Spaceymu zpívajícímu v autě "American Woman"?), režisérovi, scenáristovi a v neposlední řadě Newmanovi za nádhernou hudbu. I ta slzička nakonec ukápla. Krásný americký film. ()

Dont

Velmi působivé drama, obzvlášť vynikl výkon Kevina Spaceyho, který byl opravdu excelentní. Ale dobře zahráli i prakticky všichni ostatní, výborná byla i Annette Bening, taky Wes Bentley a Chris Cooper, nešlo si nevšimnout Meny Suvari... :)) Zajímavý a k přemýšlení o našem vlastním životě vybízející snímek nejen o krizi středního věku. Scéna s poletujícím pytlíkem mi až tak geniální nepřipadala, ale jinak je to skutečně jedinečný film se skvělým scénářem. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)