Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.. (Continental Film)

Garch

Christopher Nolan si napsal a natočil válečný film tak, jak má ve zvyku točit veškeré své filmy: Novátorsky, překvapivě a maximálně "kinově". Myslím, že nemá vůbec smysl vidět Dunkerk jinak, než na co největším plátně, s co největším zvukem. Každý výstřel funguje, jako by šlo o váš život. A nad vším deka zvuků Hase Zimmera, který všudepřítomnou úzkost a napětí neodlehčil jedinou melodií (!) (takovou zvukovou tíži soundtracku naposledy pamatuji u Far Cry Primal). O herecké výkony v Dunkerku ani tak nejde, snad nejvíc předvedl Tom Hardy levým okem, ale, to je prostě mistr Christopher Nolan. ...PS: pokud není možnost 70mm v IMAXu, tak alespoň velký zvuk a BARCO 4K SXRD™. ()

LordGrayDog

A teraz ďalších pár rokov čakať na film podobného kalibru. Kto iný ho dokáže natočiť tak pútavým spôsobom ako Nolan. Neskutočný zážitok. Po druhom zhliadnutí doma pri telke už to taká pecka nieje. Hehe. ()

David661

Za šílený soundtrack musím strhnout hvězdu. Vyprávěcí postup je sice inovativní, nicméně si nejsem jist, zda ho v případě válečného snímku bude někdy v budoucnu potřeba znovu použít. V každém případě: klobouk dolů za originalitu! ()

Ollie235

Druhá světová válka přinesla mimo jiné obrovskou porci lidských příběhů a nutno říct, že mnohé z nich jsou pro zfilmování zajímavější a příhodnější než ten z Dunkirku. Christopher Nolan je stále zatraceně dobrým vypravěčem, ale za roky jeho kariéry a kvantum pětihvězdičkových filmů jsem si prostě zvykl na trochu jiný standard. A i když je Dunkirk bez pochyby kvalitní filmařinou, za posledními režisérovými snímky o krůček zaostává. Po technické stránce tomu lze jen stěží něco vytknout - především letecké záběry a hudba nemají chybu. Skličující atmosféra podložená Zimmerovým doprovodem přenáší na diváka pocit válečného zoufalství takřka od prvních minut a i bez velkých bitev, litrů krve a urvaných končetin ji zvládá udržet až do konce. Nolanovo pojetí války tak působí trochu nezvykle a velice zajímavě, ale chyběl mi tam jakýsi ,,wow efekt", který ke sledování jeho filmů už dlouhá léta patří. Výsledkem je tak možná i mírné zklamání, ale velmi silné 4* jsou zcela na místě. ()

zelvicka.

Poprvé IMAX a nějak se mi zdá, že v tom by mohl být problém, proč jsem si film úplně neužil. Možná špatně zvolená relativně blízká místa plátnu, ale v mase obrazu jsem se první třetinu ztrácel. Pak jsem se naštěstí aklimatizoval a relativně snadno vklouznul do děje. Druhá věc - a klidně si mě nenáviďte - je hudba. Ale zhruba ve 3. čtvrtině začaly neustálé basy ucho až bolestivě mučit, načež mě to zkrátka začalo rozčilovat. I přes tyto dvě věci, které samozřejmě můžou být čistě mou individuální doménou, rozhodně dávám 4 hvězdičky, protože nejde jinak. ()

Marys

Bol to taký i, ukážu mnoho nechutnosíný vojnový film. Klasické americké vojnovky nás najskôr uvedú do deja, ukážu mnoho nechutností a vygradujú atmosféru k veľkému finále. Nolan sa ale pokúsil o konštantné napätie prepletením troch dejoch, ktoré trvali rôzne dlhý čas, až sa v jednom okamihu stretli. Zaujímavá myšlienka, parádne letecké zábery, aj keď zimomriavky mi akosi na záver chýbali. Rozhodne ale lepšie než trailer pre mňa. ()

bobstock

Christopher Nolan tentokrát zabrousil na počátek 2. světové války a zvolil opět vlastní formu zobrazení. Daří se nejen u kritiků, ale především u diváků. Tedy krom těch, kteří fňukali nad nerozmanitostí pohlaví či rasy. Ono pokud se historický film natáčí podle skutečné události, tak je asi smyslem držet se podle tehdejších reálií. Režisérův Dunkerk je natočen téměř polodokumentárně. Snaha přiblížit zoufale bezprostřední stav na severo-francouzské pláži prýští z každé scény. Dialogů moc není, a když tak jen podstatné a důležité informace. Zvuk je samostatnou kapitolou. Doslova úchvatný a Zimmerova/Wallfishova deprese natažená na nervózní strunu, mě devadesát procent filmu tahala za nervy tak, že se mi spustila rýma z nosu. Nesmím opomenout magicky poskládané scény tří hlavních linek. Pláž-letec-loď. Ani na okamžik jsem se neztrácel a hrdinský dolet pana Hardyho, který se nemusí všem zamlouvat, jsem ocenil jako perla moří světového filmu. 85% ()

Sochorisko

Popravdě... trochu jsem v rozpacích, film, síla, atmosféra byla neuvěřitelná. Ch. Nolan předvedl, proč je jedním z nejlepších všech dob. Hanse zimmra v zádech z hlediska hudby... ale víte, co by se stalo, kdyby se ze snímku odebrala hudba? Dokument bez příběhové linie. Podle skutečných událostí, opravdu nevím o těžším filmu, kde by se ukázalo více zoufalství a beznaděje. V uvozovkách "jednoduchý dějový námět zpracovaný do neuvěřitelného formátu". Ale popravdě... Málo osobních příběhů, minimum zápletek a vpodstatě žádné zacílení dějové linie... 4 hvězdy dávám jen díky přeskakování časových os a doplňování info retrospektivně. ()

kamigava

Nolan to dokázal a je zase "jinde" než ostatní. Natočil navenek obyčejný válečný film, který na mě nakonec velmi neobyčejně zapůsobil. Čekal jsem od toho zprvu trochu něco jiného. Z posledních Nolanovek jsem byl zvyklý na ohromující audiovizuál s propracovaným příběhem a scénářem. Dunkerk je postaven hlavně na audiovizuálu, který je tu na takové úrovni, že divák ani nepotřebuje znát příběhy a motivaci jednotlivých postav. Příběh je už dopředu jasný. Všem na té pláži jde jen o jedno a to přežít. Od začátku je slyšet drásající tikot hodinek a narůstající napětí skoro nikdy neustane. Jako bych byl právě přenesen do válečné zóny a nevěděl, co se bude dít dál. Nevím, kdo je se mnou a kdo je proti mně. Nevím, jestli pro mě stihne přijet další loď a jestli mě nepřítel nedostane dřív. Jsem v beznadějné situaci odříznutý na pláži plný zoufalství a frustrace. Přesně tyto pocity ve mě Dunkerk vyvolával. Jde v něm spíše o kolektivní úsilí dostat se domů než o individuální hrdinství. V IMAXu navíc vše vidíte do nejmenšího detailu. Záběry na moře, na skutečná letadla a lodě jsou opravdu jak stvořená pro formát IMAX. Poprvé jsem na tom byl v malém kině a mé hodnocení se pohybovalo kolem 60 %, ale v IMAXu to byl úplně nový zážitek, že jsem na to musel potřetí. Obraz na 14 metrů vysokém plátně bral dech a hlasitá zvuková stopa doslova trhala uši. Hans Zimmer skoro nepoleví na intenzitě, ale o to větší pocit úlevy pak máte, když Kenneth Branagh nadějně odpoví: "Home". V tu chvíli jsem měl až slzu na krajíčku. Soundtrack pak nádherně používá Sira Edwarda Elgara a jeho epického díla "Nimrod" z Enigma Variations, které Hans skvěle zakomponoval. Upravil bych jen to, že ve scénách na malé civilní lodičce mohlo být spíše ticho. Tam bych upřednostnil jen šumění vln. Co se týče herců, tak Tom Hardy má opět masku :D, ale u něj se ví, že si vystačí jen s vyrázem v jeho očích a už víte, co prožívá. Je tam ze všech (nevýrazných) podle mě asi tou nejvýraznější postavou, i když je vidět jen v kokpitu. Konec mu ale nechává zvláštní prostor pro dojemné finále, které Nolan umí natočit opravdu epicky jako u Interstellaru či u Temného rytíře. Očekávaný herecký nováček, Harry Styles se tam ztratí v davu, že byste si ho ani málem nevšimli. Cillian Murphy opět hraje parádního podivína, narušeného vojáka zničeného porážkou ve válce. Branagh je tu charismatický admirál, jehož pohled na moře či na oblohu ve mně pokaždé vzbuzoval velké obavy. Blížící se zvuk německých letadel nesoucích smrt si budu pamatovat ještě dost dlouho. Herce Jamese D’Arcyho mám také rád, škoda že nedostal více prostoru. Dunkerk je Nolanův první válečný film podle skutečnosti a vůbec jsem netušil, co od něho v tomto žánru čekat. Pojmul ho ale s velkou originalitou, než kdokoliv před ním. Vykašlal se na krev, brutalitu, charaktery postav a rovnou mě vhodil do války a nechal mě si ji zažít na vlastní kůži. Sází hlavně na utrpení, úzkost, beznaděj, depresi a frustraci všech vojáků, kteří se zoufale snaží dostat domů. V IMAXu to byla vyloženě lahůdka. Jsem zvědavý, jak se mi film bude líbit, až vyjde na BD. Přece jen je to natočené pro IMAX plátno. Závěrem mě Dunkerk audiovizuálně přikoval do sedačky a nepustil. Fascinoval mě, ale za vrchol Nolanovy tvorby ho nepovažuji. Dávám 80 %. Také věřím, že to bude oscarové dílo. Tak Nolane, zase za 2 až 3 roky na shledanou. Už se těším. :-) () (menej) (viac)

geimz

Neviem, či bola chyba v tom, že som film nemal možnosť vidieť v IMAXe, ale len v "obyčajnom" kine, alebo v tom, že ľudia (ako pri väčšine Nolanoviek) až nezdravo prehypovali jeho kvality, ale zážitok, ktorý tu všetci opisujú, sa u mňa nedostavil. Emocionálne ma to totálne minulo a nechalo chladným, až do mierne patetického záveru. Hudba síce robí tentokrát aj viac než polovicu filmu, ale mám pocit, akoby neustále gradovala k nejakej veľkolepej scéne, ktorá sa nikdy nedostaví. Prelínanie dejových liniek je zaujímavý nápad, no možno aj vďaka tomu som si nevedel nájsť cestu k žiadnej postave, lebo nebol dostatok priestoru na rozpracovanie hlavných charakterov. Vo výsledku som rozčarovaný, pretože som stále čakal na to NIEČO, čo by opodstatnilo tie chválospevy a prirazilo ma do sedačky. ()

Sancoo

Jako fanoušek Nolana jsem se po oznámení toho, že bude točit válečný film celkem těšil, čemuž přispělo i postupné oznamování hereckých posil. Mělo se jednat o velkolepý snímek, nakonec jsme se ale dočkali spíše průměru. Ze všech dosavadních filmů, co jsem měl tu čest vidět od Chrise bych tenhle škatulkoval jako jeho nejhorší (můj osobní názor). S kamarády jsme vyrazili do IMAXu, abychom si mohli film užít naplno na obřím plátně, nádhera pohledět, rozhodně toho nelituji i když více bych si užil na tom plátně Interstellar. Film jako takový natočen bezvadně, minimum digitálních triků, velký komparz, neznámé tváře, jediný, co mi chybělo bylo více akce (krom úvodní sekvence a leteckých scén, jsme toho už moc neviděli). Samozřejmě, zde se Nolan chtěl soustředit hlavně na tu záchranu a hlavně motivace přežít za každou cenu, ne na boj jako takový a proto sledujeme spíše drama z válečného prostředí, než klasický akčňák. Abych byl upřímný, tak zhruba do scény, kdy zachránili Hardyho kolegu z potápějícího se letadla jsem byl nesmírně spokojen, napětí gradovalo, vypadalo to slibně, ale pak se přejelo na šťastnou vlnu, kdy by nezemřela ani postava Seana Beana, kdyby v tom hrál. V tomhle ohledu jsem hrozný, nemám rád happy endy a nebo, když postava jde pomalu, ale jistě na smrt a pár vteřin před skonáním se jako zázrakem zachrání a přežije, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o film podle skutečné válečné operace, tak jsem nemohl čekat, že nám Nolan všechny hlavní postavy pošle pod drn. Dunkirk je hezky natočené drama, ale nevěřím tomu, že se mi bude chtít pouštět někdy znova. Za poslední roky jsme se moc dobrých válečných filmů nedočkali, bohužel čekat musíme dál, protože ani sám velký Nolan, nám ho nenaservíroval (i přes hroznou romantickou dějovou linku musím více řadit surové Hacksaw Ridge od Mela). Stále v mém žebříčku vede Vojín Ryan a Četa, které asi jen tak dnešní válečné filmy s nekolikanasobně většímy rozpočty nepřekonají. ()

ProgLaney

Jeden z nej válečných filmů...fakt hodně realistický, ať už ve vzduchu, na vodě nebo na molu. Časový roviny Nolanovsky zajímavý a dobře udělaný, úžasná kamera a detail, celková atmosféra hodně tíživá. A k tomu Zimmerova hudba...co víc si přát. ()

Renfield

Z jedné strany byl Dunkerk velkou prohrou, z druhé strany už tomu tak úplně není, protože záchranná operace, která se zde udála nemá obdoby. A Christopher Nolan jí natočil jak jinak než jedinečným způsobem. Oproti jeho předchozím filmům má sice Dunkerk jednoduší děj (ono se také nic jiného nedalo čekat), jenže díky střihu a skládání časových linií, je to zase něco jiného. Je to film na více projekcí, protože teprve ty příští doplňují to, co v předchozí uniklo... navíc vidět jednotlivé scény z více pohledů, v různém filmovém čase, to tu snad ještě nebylo. Jako nadšence do RAF mě samozřejmě nejvíce bavilo dění ve vzduchu, letecké souboje jsou natočené opravdu výborně a především uvěřitelně, je z nich znát, jak náročné to vše bylo. Čímž nechci říct, že by dění na zemi bylo o něco slabší... například takové "čekání na příliv", skvostná scéna, kdy se napětí dalo krájet! Velká očekávání vzbuzovala i hudba, s ní nemůžu být nespokojen, ale přesto... ač ve filmu značně dopomáhá k atmosféře, napětí a emocím, je jí tu příliš. Těch několik málo vteřin, kdy byl klid, opravdu přišlo vhod. Na soundtrack a jeho působení "bez obrazu" jsem opravdu zvědavý. Původně mě tu překvapilo 106 minut, ale po zhlédnutí filmu jsem nadšen, Nolan do něj dostal opravdu vše. 90% ()

Phorbo

Nijak si nelibuju ve filmech z války... vlastně jakékoliv. Dunkirk je však točen tak trochu Pulp Fictionovským stylem, kde se prolínají tři různé dějové linie v různých časových intervalech, a vlastně za to jediné bych dal filmu jednu hvězdičku, a tu druhou za relativně příjemné pohupování žaludečních šťáv z naklánějících se lodiček. Nolana mám rád. Zimmera mám rád a najednou je tu film, který všichni ostatní milují a mě nepřijde dobrý ani co by se za nehet vešlo? Jistě po kamerové stránce, kromě statických záběrů na Hardyho oči, je to docela příjemná podívaná. Jenže... co dál? Film je natočen jako tribute těm, kteří Dunkirk přežili a hlavně těm, kteří ho nepřežili, nebo byli pochytání Nacisty a odvedeni do koncentráků... to je snad i příběh Ferriera, který přistane na pláži, kilometry daleko od řad vojáků, místo toho aby to během letu obrátil a spadnul někde vedle nich a zachránil se s nimi na malinkých rozvrzaných lodičkách, a nechá se zajmout? A jenom proto, že zapálí svůj Spitfire? To jako chtěl, aby ho někdo našel? Proč by to, sakra, dobrovolně dělal? Absolutně filmu nerozumím. Oko bylo unešeno, ale z mozku mám tekutej sulc. Ani boha víc jak dvě * ()

Santino7

Rutinérska réžia bez akýchkoľvek chybičiek, brilantná kamera, hudba, a vlastne vo všetkých smeroch dokonale vypiplaná formálna stránka, ktorá je priam obrovským zážitkom (a verím, že v IMAXE to musela byť riadna nálož) a vďaka nej film poľahky možno zaradiť do kategórie veľkofilmov (aj keď trošku pritvrdiť - krv, jatky atď - by neuškodilo). Čo sa týka obsahu, tam už je to samozrejme komplikovanejšie, nakoľko chýba storytelling (po ktorom niet ani stopy, avšak chápem, že to bol zámer), práca s postavami taktiež nikde, čo divák - hoc mu to ona spomínaná vizuálna stránka filmu vynahrádza - z času na čas pocíti, a to i napriek kvalitnej kompozícii. Z jednotlivých rovín by som rád špeciálne vyzdvihol leteckú (hrdinskú) s Hardym, nuž a mierne výčitky by som mal k tej so záchranou vydeseného vojaka, v ktorej účinkoval Cillian Murphy - jeho herecký prejav je ako vždy vysoko profesionálny a myslím, že jeho postava by si zaslúžila trošku viac dovysvetliť resp. ukázať predchádzajúce dianie (a teda že nebol plne využitý potenciál, ktorý daná postava mala). Ale napriek tomu, ako vravím, veľmi kvalitná a pozoruhodná záležitosť, pri ktorej si sakramentsky vyčítam, že som ju premeškal počas premietania v kinách. 80% ()

cesky_hrac

Film Dunkerk se odehrává za 2. světové války. Těšil jsem se až si ho pustím. Celkově se mi film líbil. Musím hlavně pochválit výborné efekty, skvělou hudbu a vizuální zpracování. Ale příběh zde není moc výrazný. Není v tomto filmu skoro vůbec , proto tento film bych nemohl každému doporučit. Ten, kdo se kouká na filmy z velké části, kvůli vizuální stránce, tak se mu film bude líbit ale ten kdo se kouká na filmy hlavně kvůli příběhu tak se radši tomuto filmu vyhne.. Celkové moje hodnocení: 78% Kamera: 9/10 Hudba: 10/10 Scénář: 2/10 Obsazení: 7/10 Efekty: 10/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Režisér Christopher Nolan se za poslední roky vypracoval do pozice, kdy je vlastně úplně jedno, co se rozhodne natočit, domovské studio Warner Bros. mu na to totiž dá takový rozpočet, jaký si řekne,… (viac)

90. Oscary - výsledky

90. Oscary - výsledky

05.03.2018

Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem.… (viac)