Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.. (Continental Film)

Pavlínka9

Už ta úvodní scéna. To ticho ve filmu. Ta hudba. Ta neskutečně úžasná hudba. A zvuky. A prostředí, které ne že mrazí, ale aono přímo vyvolává ten pocit, že si myslíte, že vám tuhne krev v žilách. Ta atmosféra, která byla taková - nevím jak to přesně popsat. Mě to ale nepřišlo jako film. Bylo to takové jiné. Takové dusné a až záhadné. Ne moc dialogu - což je správně a stěžejní pro mě byl ten zvuk a ta hudba - to mě táhlo celou dobu a jen jsem se zatajeným dechem sledovala, co bude dál. Tohle chci vidět ještě jednou, ale na velkém plátně :) ()

noriaki

A pak že se na válečných filmech nedá vymyslet nic originálního. Christopher Nolan rád experimentuje s plynutím času. Ani v Mementu, ani v Interstellaru a dokonce ani v Inception ovšem nebyl tak důsledný, jako tady. Atmosféra, mohutně tažená vynikající hudbou, je přímo ohromující, ale stěžejní je perfektně vyladěný scénář a precizní střih. Díky nim vznikl film, který by byl výjimečný, i kdyby byl nepodařený. To se ovšem pod Nolanovým dohledem ještě nestalo a pevně doufám, že ani nikdy nestane. Herci jsou v tomhle monumentálním zápase s tikajícími hodinami téměř vedlejší. Klobouk dolů před Hardym, že si i přes minimum prostoru a handicap v podobě nezbytné masky přes obličej, ukradl tak velký kus filmu pro sebe. Top 10 za rok 2017. ()

Yoda sama

Aj napriek mojej láske k obom predošlým Nolanovým filmom (tretí Batman je dôstojné finále na ktoré sa predčasne nalepil neskutočný hype a ublížilo mu to, Interstellar je stále jeden z najväčších kinozážitkov môjho života), uznávam, že si pri nich odkúsol trochu veľké sústa. Dunkirk je preto presne tá tichá, brutálna, nezastaviteľná sila, ktorú od neho totálne cením, či už pre skvelý naratívny postup, prenádherne špinavý vizuál, špičkovo vykreslenú beznádej... a vlastne aj pre kvantum iných vecí. Potrebujem to vidieť znova, aby som si potvrdil, že som práve videl jeden z filmov roka. ()

Krysa SPK

U Dunkirku se divákovi těžko dýchá - což je asi to jediné, co při něm můžete dělat. Když se zrovna netopí s vojáky v potápějící se lodi nebo se nekrčí před náletem Stuk nebo se nedusí pískem z dunkirkských pláží. Christopher Nolan je virtuóz filmových obrazů - barvu moře Lamanšského průlivu budu vidět před očima ještě hodně dlouho a stejně tak z uší nedostanu Hansovu depresivní hudbu (na líbivý soundtrack typu Inception zapomeňte). Z herců vynikne důstojný velitel Kenneth Branagh, skromný Mark Rylance, ale především Tom Hardy ! Ten zabiják je na platně dohromady 15 minut, má celou dobu na hlavě leteckou kuklu a masku a stejně z něj prýští charisma na všechny strany a celý film si krade pro sebe. Prostě utíkejte do kina - Dunkirk je jeden z nejlepších filmů za poslední dekádu. ()

bizz_mjc

Nolan je dobrý vypravěč, a to i v případě, že nic nevypráví. A z toho vyplývají i plošší emoce a místy i ne úplně funkční střih. Ne snad, že bych se ve scénách a samotném střihu ztrácel, ale v kontextu časových rovin, či úhlech pohledu na události příběhu podle mě ne úplně fungoval. Velké plus však je, že příběh nesleduje nějaké konkrétní individuální hrdinství a pokud tu je, zapadá a není adorováno jako ve většině (epických) příběhů - tohle je civilní, věrné odrazu podoby jedné situace války. Fajn válečný film o neobvyklém exodu vojsk s parádní hudbou, alles. ()

VasaX

Dun-kek. Nolan zase chtěl být jiný na stejný 70mm pás, který má tak rád. A vlastně se mu to i povedlo. Film vypadá, a to zejména v IMAX, velkolepě a fantasticky, práce s kamerou je řemeslně výtečná. Děj ale odsýpá tak nijak, časové/příběhové linie se pomalu proplétají jako vánočka ke zdárnému konci. Za mě minimum postav, které by mě nadchly a táhly filmem, ač herecké výkony byly rozhodně na výši. Dunkirk se Nolanovi povedl, ale pro mě subjektivně to byla nuda. Na druhou stranu ale zdaleka nejkrásnější nuda, co jsem ve filmu zažil. ()

Všivák

Tak jsme byli na Dunkerku a musím říct, že to byla paráda. Pohled na událost z mnoha pohledů. Atmosféra, že by se dala krájet. Napětí větší jak v kdejakém hororu. Špičkové letecké souboje. Záběry z kokpitu jsou geniální. Reálně se chovající postavy. Mělo to takovej uvěřitelnej civilní nádech bez patosu. Bez patosu! Bez dojemně smutné muziky. Výběr muziky je to nejlepší, co jsem kdy ve válečňáku slyšel. Vřele doporučuju i těm, kdo tenhle žánr moc nemusí. Takovýhle válečný film jste ještě neviděli. Jsem nadšený. ()

vyfuk

Ani nevím jestli se může mísit totální nadšení s totálním zklamáním. Dunkirk je toho zřejmě plným důkazem. Zklamání plyne z toho, že Nolan naprosto vybočuje ze svého kormidla u lodi, na které plul skoro dvacet let. Poté, co jsme dostávali filmy plné zvratů, mind fucků a plot twistů, dostáváme oproti tomu tupý, uslintaný film pro kdekoho. Ale abychom se nezmýlili. To není zase tak úplně špatně. Zároveň tento film dokazuje, že Nolan je schopen natočit téměř cokoliv. Sice se rozhodl odbočit někam jinam mnohem dřív, abychom v tom měli jasno, ale i tak to není taková katastrofa. Nečekejte příběh. A když říkám nečekejte příběh, tak tím myslím, že v podstatě opravdu nečekejte vůbec žádný příběh. Dokážu si živě představit, že počet stránek tohoto scénáře byl asi stejně dlouhý jako seznam nominací Thomase Newmana na Oscara. Pozitivní zde je to, že právě to, co Nolan natočil není nic špatného. Je to naopak perfektně zfilmovaná a autentická válka v přímém přenosu. Zvláště když zvolíte IMAX. Jediné, co mi bylo asi velkým trnem v oku byla jistá nechronologičnost příběhu, kdy loď je vidět tamhle a poté ji znovu dřív vidíte o dvacet minut později, a tak dále. Zrovna tady bych uvítal jistý chronologický a jasný postup. Celé je to jedna velká drama bitva a koncert opět úžasného Hanse Zimmera. Vážně z toho nejsem nadšen, ale nejsem zhrzený fanoušek a tleskám tomu, co se Christopherovi povedlo. Takže nemám problém. Ale velmi, velmi, velmi slabá pětka. "What do you see?" - "Home." [IMAX] ()

Mishqo

90% ... Neskutočné veľdielo. Úchvatné po technickej stránke - zvuk, kamera, celkový vizuál. Atmosféra mrazivá. Minimalistické dialógy. Páčilo sa mi, že film nemal jedného hlavného hrdinu, ale všetci zúčastnení boli hlavnými hrdinami. Nolanovo majstrovstvo nesklamalo. ()

JohnSmith

Nolan potvrdil, že zvládne každý žánr. Po thrillerech, fantasy a sci-fi přišel s válečným velkofilmem, který je opravdu výborný a to hlavně díky napětí. ()

Timak

Nolanovi trochu dochází dech. Tak nějak jsem doufal, že Interstellar bude jen lehké zaškobrtnutí, ale Dunkerk je toho důkazem. Nolan už nedokáže pracovat se stejnou kvalitou po celý film. Jednoznačně nejlepší část je ve vzduchu, protože Hardy tady odvádí neskutečnou práci. Stejně tak osamělý pirát moří v podání Rylance je skvostný. Zbytek už tak dobrý není. A Harry Styles je vtip? Proč tam proboha cpal tohodle pinďoura, to teda nechápu. Celkově velmi kvalitní počin, ale od Nolana bych prostě čekal víc. ()

VanTom

Počáteční nadšení z nervně intenzivní, dokonalé filmařiny pomalu vychládalo, jak chladně tepající / tikající evakuace (bez příběhu a "pojmenovaných" hrdinů) monotónně ubíhala dál a dál a přes konstantní přísun teoreticky silných scén nenabídla vlastně jedinou skutečně nezapomenutelnou. Osvěžovalo ji všehovšudy jen scénáristické překřižování tří různě dlouhých (týden, den, hodina) rovin z pláže, moře a vzduchu. Než ruku v ruce zapadly do lepivého patosu. 7/10 ()

Natabar

Ge-ni-á-lní! Jak já nemám rád válečné filmy, jak já byl zklamán, když jsem se dozvěděl, že další Nolan bude válečný, ale po shlédnutí nenacházím slov! ()

fefee

Skvelá rutinne prevedená filmárčina v podaní Nolana, ale viac ako samotný film mi utkvela do hlavy famózna Zimmerovská hudba. Tá u mňa "prehlušila" aj samotný snímok. ()

Sany33

Od tohoto filmu som veľa očakával a jediné čo mi ostal v pamäti bol vynikajúci Hanz Zimmer, ktorý aj z absolútne všedných scén, dokázal svojou hodnou vytvoriť napätú atmosféru. Inak je film v celku zabudnuteľný a po celú dobu stopáže veľmi nudí. Herecké obsadenie je veľmi dobré. Hardy sa mi v tejto hereckej rovine veľmi páčil a pristanú mu filmi kde moc nekecá ale koná. Chápem, že ide o autentický film vykresľujúci históriu mesta Dunkirk ale trocha viac príbehu o hlavných postavách a možno by sa dostavila aj nijaká emócia, ktorá by tomu pomohla. 60% ()

NoFiction

Hodně zvláštní drama, jakoby chtěl tvůrce zaujmout skupinu mladých lidí, kteří nemají páru o tom, co se dělo během 2.světové války. Naprosto bravurní kamera, kterou doprovází až mrazivý soundtrack. ()

Mr.KarlAdler

Skutečně jde snad o první Nolanův film, který nevábí k opětovnému zhlédnutí kvůli wow efektu, ale proto, aby člověk prozkoumal všechny jeho netradiční tvůrcovské postupy. Hledat hlavní sdělení v lehce naťuknutých politických souvislostech nebo v příběhu postav je zbytečné. Pokud Dunkerk ukrývá nějaké bohatství, pak je obsaženo právě v neokoukané formě vyprávění a netradičně nasnímaném prostředí, které zase trochu jinak připodobňuje, jak asi mohla ta druhá světová válka vypadat z první ruky. Výsledek připomíná arytmii, kdy se při nádechu zrychluje srdeční činnost a při výdechu zase zpomaluje. Vyprávění totiž střídavě graduje a rychle ustupuje do znepokojivého stádia vývoje, z čehož je člověk po čase podobně otupělý jako vojáci, které vidí zmateně hledat cestu z nekonečné šedé pláže. Nevadí mi čistota v zobrazování násilí, vůbec mi nevadí, že chybí typický hollywoodský punc, ale poprvé mi u Nolana vadí totální citová prázdnota a neschopnost mě plně vtáhnout. Možná jde o přenesený a chtěný efekt, to ale odohalí až druhá projekce. ()

s.e.p.p

Audiovizuálně dokonalé, originálně odvyprávěno, herecky přesvědčivé. Emocionálně mě to ale ani neškráblo. Hraničí to s dokumentární rekonstrukcí skutečných událostí, nebo až dokonce s nějakou zážitkovou atrakcí. Forma tady drtivě vítězí nad obsahem. ()

Hugo01

Dunkirk či Dunkerk? A nebo vlastně Dunkerque? Ať už preferujete jakoukoliv psanou formu názvu téhle francouzské destinace, nemění to nic na faktu, že stejnojmenný snímek opět upevnil Chrisu Nolanovi pozici nejlepšího a asi i nejpoptávanějšího tvůrce současnosti. Kdybyste se v kině zeptali publika, proč vlastně za tyto ani ne 2 hodiny sezení před plátnem utratili své těžce vydělané peníze, podle mě by 99.9% řeklo, protože viděli na plakátě / v traileru jméno Nolan a už je úplně jedno, jestli film pojednává o válečné operaci nebo porodu sloního mláděte. Samozřejmě i já jsem do kina zavítal hlavně kvůli jménu režiséra, i když mě samozřejmě válečné filmy hodně baví. Nolan se ale nebojí filmy dělat..jinak..než ostatní a proto jsem byl velmi zvědavý. Čekal jsem hodně, ale dostal jsem ještě víc, dost možná film letošního roku. Co se herců týče, tak prostě a jednoduše Tom Hardy!! Ten chlap se stejně jako Nolan může pustit do čehokoliv a udělá z toho divákovi parádní zážitek, ale co předvádí tady..no..asi bych to nezvládl bez spoilerů, musíte to prostě vidět!! Jako dalšího bych vypíchnul rovněž skvělého Kennetha Branagha, který si s prostorem, který mu byl přidělen, poradil naprosto mistrně. Dokázal bych se dvě minuty koukat na to, jak se Kenneth Branagh na něco kouká a ani vteřinu bych se nenudil! Mark Rylance byl taky velmi příjemný, i když mě jeho příběhová linka bavila asi nejmíň (neříkám, že mě nebavila, bavila!). Jsem vážně moc zvědavý, jestli tento masterpiece ukořistí nějaké to ocenění od akademie a upřímně..pokud nebude alespoň nějaká soška za technickou kategorii, tak asi vznesu protest. Kamera byla extratřída, to musí uznat každý. Fakt, že Dunkirk nebyl natáčen digitálně, bych asi nepoznal, kdybych to nevěděl dopředu. Abych řekl pravdu, nějakou význačnou roli to pro mě v kvalitě zážitku nehraje, ale někdo si holt potrpí na klasiku. Jedna věc mě ale štve, a to, že jsem neměl tu možnost zatím vidět film v Imaxu. Bohužel v našem maloměstském kině v Klatovech, byť nabízejícím technologii 4K a HFR, jak si můžete přečíst u vchodu (vážně :D), ještě tento vynález nemáme. Ale pevně doufám, že se k tomu ještě dostanu. EDIT: Tak jsem se do Imaxu dostal a je to neskutečná podívaná, jak obraz, tak zvuk!! Rozhodně musíte vidět! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Režisér Christopher Nolan se za poslední roky vypracoval do pozice, kdy je vlastně úplně jedno, co se rozhodne natočit, domovské studio Warner Bros. mu na to totiž dá takový rozpočet, jaký si řekne,… (viac)

90. Oscary - výsledky

90. Oscary - výsledky

05.03.2018

Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem.… (viac)