Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa

• Československo Z archivu Sherlocka Holmese (viac)

Klasický televízny seriál v hlavnej úlohe s Jeremy Brettom, Davidom Burkom a Edwardom Hardwickom, je úspešnou adaptáciou pôvodných poviedok a noviel Sira Arthura Conana Doyla o Sherlockovi Holmesovi. Sherlock Holmes a doktor John Watson riešia 36 rôznych prípadov ako napríklad aj prípad Škandálu v Čechách, Modrého drahokamu, Nezvestnej šľachtičnej i Záhady údolia Boscomb. (STV)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (7)

Škandál v Čechách (1984) (S01E01)

Oops, tak toto jako první díl nebyl šťastný tah. Dnes až směšně působící král a vlastně celá zápletka kolem fotografie a osudových lásek. Můj vstup do Sherlockova světa (o němž nevím téměř ani fň) v podání Jeremyho Bretta tedy nebyl slavný, ale natočené je to pěkně, masky super a herci hrají, jak mají, takže nemohu jít pod 3hvězdičkový standard. Ale na Hercula to tedy zatím nemá ani náhodou. ()

Tancujúci muži (1984) (S01E02)

Oproti prvnímu dílu je tento o mnoho lepší. Atmosféru dotvoří krásné sídlo i interiéry, služebnictvo a chování k němu (tady se naplno projeví rozdíl Sherlock vs. Poirot, potažmo Doyle vs. Christie), záhada je skutečně záhadná, panáčci téměř domorodí, až jsem si myslel, že se obloukem dostaneme až k jihoafrickým investicím a všichni vypadají a hrají tak, jak mají. Jen musím souhlasit s Andertonem, že bych si uměl představit i nějaký epilog, pokud možno šťastný. ()

Námorná zmluva (1984) (S01E03)

Mně se to líbilo, dokonce více než předchozí díly. Málo postav - přehlednost zápletky - dobrá detektivka. Umínil jsem si, že si vždy zhruba ve dvou třetinách případu dám stopku a zkusím z dostupných indicií uhádnout rozuzlení. Tady jsem to ještě neudělal a asi bych na to nepřišel, protože velkou roli hrála náhoda. Jen je mi líto snoubenky, protože na celý život si vzít takového mlamoje, co se na mnoho týdnů sesype z každé nepříjemné polízanice, tomu tedy neříkám životní výhra. Snad se na něho vykašlala (a on si pak asi hodil mašli). ()

Osamelá cyklistka (1984) (S01E04)

Vřesoviště je jen mýtina po odtěžení smrkového lesa, ale asi holt v UK nenašli žádný zachovalý les vedle vřesoviště, tak museli přijet natáčet snad k nám na Vysočinu :-D Ale jinak i docela vtipný a správně mimoňský díl (Sherlockův pěstní souboj, naprosto nudný případ, který jej okamžitě zaujal a hned se vrhnul na pomoc dámě v nesnázích - tedy hlavně Watson se vrhal; v tom mi to připomíná některé případy Hercula Poirota, kde se dokonce Hastings zamiloval nebo aspoň projevil silnou náklonnost k dámě). Ve 2/3 jsem si dal pauzu a pokusil se odhadnout pointu a voilá, trefa. To je tím, že indicie jsou divákovi podávány seriózně, ne jako u již zmíněného HP, kde je případ záměrně zamlžen sideploty a kdejakým králíkem z klobouku). Zvláštní až banální případ, ale velmi dobře podaný a bavilo mě jej sledovat. ()

Zhrbený muž (1984) (S01E05)

Jaj, tak toto mě moc nebavilo. Mrzáka jsem čekal mnohem víc znetvořeného a hlavně, celý případ byla v podstatě banální melodramatická vyprávěnka. Záhadného na tom bylo pramálo. Jediná chvíle, kdy se projevila Holmesova genialita, bylo prohledávání místa činu. O to víc zamrzí umělá promyka. Tady jsem od tvůrců čekal víc, když už si dali jakž takž uspokojivou práci s indickým bazarem a válečnou vřavou. BTW hlava a krb - nedalo mi, abych si nevzpomněl na jeden z případů Hercula Poirota :-) Brett ale hraje výborně, stejně jako Burke v roli Watsona. ()

Škvrnitá páska (1984) (S01E06)

Až šestý případ a konečně vražda. Nebo že by ne? Opět jsem se přesvědčil, že záhada se dá zhruba v půli dost dobře rozluštit. Je to osvěžující na rozdíl od detektivek Agathy Christie, alespoň jejich televizního zpracování, kde je naopak pachatel do posledních chvil většinou neodhalitelný. Zde se naopak "pachatel" téměř nabízel, šlo tedy spíše o to "jak" než kdo. A Holmes s věrným Watsonem po boku opět exceluje a vrací zlu jeho úder. Když chcete hledat stopy v trávě, lepšího parťáka byste těžko hledali :-D Doktor z Indie je patřičně vzteklý a jde z něj strach. Mohl dostat i víc prostoru, aby zmar mladé schovanky ještě více vynikl. SPOILER: Je škoda, že autor herpetologicky selhal. Taková Daboia russelli by byla trefa do černého. I mléko je nápověda, dává se přece uctívaným tvorům jako úlitba i v pohádkách a hádám, že v Indii to opravdu ještě dnes někde dělají. Sup na trezoru je též užitečná drobnost, ale pískání mělo být ještě víc rozvinuto s odkazem na fakíry. ()

Modrý drahokam (1984) (S01E07)

Vánoční díl i s trochou hřejivé atmosféry. Jen té pinty piva si Watson neužil. A jak Holmese karbunkule jedna modrá očarovala! Dokonce bere spravedlnost a milosrdenství do svých rukou. No, milosrdenství až po Watsonově naléhání :-) Velký respekt před všemi herci. Vždyť i v malých rolích (třeba obviněný řemeslník a jeho žena) předvádí naprosto dokonalé výkony, které není rozhodně lehké zahrát! Příjemný díl, kde opět nebylo těžké uhádnout pachatele a vlastně ani způsob, jakým byla karbunkule zcizena, ale je požitek sledovat, jak se k odhalení všech drobností a nejasností případu dobírá duo detektivů. Kupříkladu rozprava nad kloboukem je výborná. Jediné, co jsem moc nepochopil - a mám pocit, že v každém díle je nějaká taková drobnost, kterou Holmes nevysvětlí a nechá to na nás - proč zvedal zloděje ze židle a vedl ke světlu, aby mu karbunkuli ukázal? Chtěl jen, aby vynikla její krása? Nebo mělo světlo - symbol Boha - pohnout jeho svědomím? ()