Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Benedygtus

Neskryvana genialita propracovana do nejmensich detailu - napriklad kdyz Leonard vstal z postele a mel otlacene ucho. Film u ktereho mozek nestihne vypnout. Vynikajici dialogy a samozrejme i myslenka, s koncem, ktery snad nikdo necekal. Christopher Nolan je opravdu Pan reziser, velka poklona! ()

BluT

Tomu řikám parádní kriminálka! Měl jsem si o tom předtím přečíst víc, abych věděl do čeho jdu a už od začátku se pekelně soustředil. I tak jsem si to ale užil. Jelikož jsem přemejšlel celou dobu naplno, tak mi film uběhl, jako by trval slabou hodinku. Žánr detektivek sice obecně moc nemusim, takže i přes nesporný kvality mi subjektivně na filmu pár drobností vadilo, ale Memento je prostě pecka. Těším se, až se na to podívám znova. 85% ()

Mistickzz

Naprosto originálny a vzácny film, ktorý som si práve pozrel po tretí krát a určite nie na posledy. Vieme, že Christopher Nolan je génius a z obyčajného thrilleru proste spravil film pri ktorom nemôžte vypnúť mozog, ktorý Vás núti rozmýšľať, hľadať súvislosti aby Vás na konci prekvapil svojím nečakaným záverom. A to všetko jednoducho tým, že Vám ho pustí od zadu. A opäť mal aj cit na hercov. U Guy Pearcea je to jediný film v ktorom ho dokážem vystáť a kde sa mi fakt hodil. Memento je právom jeden z najlepších filmov histórie. 89% ()

Chegi

Bezva, bezva nápad, jen pointa mi přišla slabší - na to, jaký má film spád a děj jsem nejspíš čekal něco víc... ale to je jen můj subjektivní pocit. Každopádně téměř geniální film. ()

SheenaStaley

4 hviezdičky sa mi síce zdajú vela ale tri zas pramálo, pretože priemerný film toto rozhodne nie je. Rozhodne je to originálne a má to zaujímavú zápletku ale niečo mi tam proste nesadlo a ani pointa ma nejak specialne nedvihla zo stoličky.... Takých 70-75% dajme tomu no... :) Zatial najslabšia Nolanovka pre mňa. ()

Torimmer

Aneb jak vyhrotit příběh do logického a přitom promyšleného závěru. Stačí k tomu jeden dobrý herec, který svým klidným hlasem sděluje divákům své myšlenky a dvě další postavy. Ženu (Kdo to je?) a muže (Kdo to je?). Film si v průběhu celé stopáže "zavařuje" s dalšími otazníky vkládanými do divákovi hlavy, až není možné, že se to postupně krůček po krůčku všechno odhalí nejlepším možným způsobem. Možná jeden z nejoriginálnějších filmů vůbec. ()

Wally

Průměrný příběh/téma natočený geniálním způsobem při kterém nesmíte ani na chvilku polevit, protože přetrženou nit už znovu nenavážete... ()

Vajonek

Prakticky od začátku ve mě tvůrci tohohle filmu dokázali vyvolat pocity takového zvláštního neklidu, nejistoty, zmatku, které vlastně byly dost nepříjemné, ale po většinu těch 113 minut mě v tom rozpoložení bavilo tu zvláštní záležitost sledovat. Zřejmě se tady podařilo, a považuji to za velkou věc, aby si divák připadal v podstatě jako hlavní hrdina a tím se do značné míry nechal filmem pohltit. Byla jsem při sledování trochu zvědavá, jaké bude rozuzlení, trochu dopředu naštvaná, protože mi bylo jasné, že to bude směřovat k otevřenému konci. Chvílemi jsem si říkala, jestli má vlastně smysl to sledovat, když nakonec zůstane určitě spousta otazníků, nad kterými si člověk bude dlouho lámat hlavu, aby stejně na nic nepřišel. A nebo se ukáže, že to bylo celé vlastně hrozně jednoduché, jen to tvůrci umně zaobalili do pár přesmyček, hádanek, hezky natočili. Proč sleduju příběh, ve kterém o dalších událostech rozhoduje čistě to, co si hlavní hrdina kdy kde napíše na papírek nebo na zadní stranu fotky na základě toho, co mu řekne někdo jiný, o kom hrdina ani divák nemůže mít jistotu, kdo to vlastně je a jestli ta osoba lže nebo mluví pravdu? To si pak člověk říká sakra, to je hra, ve které nemůžete vyhrát, protože je to všechno čistě o náhodě, asi to nemá žádnou logiku a vy nemůžete dobře předvídat ani hádat, protože další sled událostí může být naprosto jakýkoli. Jenže stejně vás to nutí se dívat dál, hádat a předvídat, i když to vlastně dělat nechcete, tvůrci vám ten příběh naservírují tak, že postupně získáváte ohledně některých aspektů skoro jistotu, jak se daná věc odehrála a zase znovu si říkáte, že je to přece celé vlastně asi hrozně jednoduché. No a pak přijde závěr a vy zůstanete v úžasu, protože se vám sice některé vaše předpoklady skoro potvrdí, uvědomíte si, že si ale nemůžete být ničím jisti, vlastně nevíte, co jste to celou dobu tedy sledovali a jak se co odehrálo. A asi ani jestli se vám ten film líbil nebo ne. Co víte je, že byl naprosto jiný než cokoli, co jste viděli doposud. Že je výborně natočený a zahraný. Že je propracovaný do sebemenších detailů. Že si zaslouží ocenění za střih, který je jak z nějaké brožury čiré dokonalosti. No asi už se nebudu rozepisovat dále, protože stejně asi své pocity z tohohle díla nedokážu zcela vystihnout (stejně jako asi - minimálně teď čerstvě po zhlédnutí - vůbec nedokážu učinit procentuální zhodnocení). Velmi velmi velmi originální, těžko popsatelná a zařaditelná záležitost. ()

Zagros

Christopher Nolan patří k mým oblíbeným režisérům, a proto jsem zkusil jeho starší kousek Memento. Nolan si ve svých filmech vždy hrál s časem, což mi někdy sedlo skvěle (Počátek) a někdy ne (Tenet). Také Memento není z hlediska vypravěčského postupu běžný snímek. Příběh je vyprávěný po částech a jednotlivé části jsou poskládány pozpátku. Zní to divně? Prvních pár desítek minut mi trvalo, než jsem tento originální vypravěčský postup dokázal vstřebat. V kombinaci se zápletkou, kdy hlavní hrdina trpí ztrátou krátkodobé paměti, je to ale geniální řešení a samo o sobě dokáže vystačit na celý film. To je pro mě ale taky kámen úrazu. Bez tohohle jde vlastně o vcelku nudný příběh jedné pomsty. Velká škoda, že příběh nebyl poutavější. Bylo to originální a za podívání Memento určitě stojí, ale sám nemám chuť si jej zopakovat. ()

cold

Pozpátku odvyprávěný příběh hází diváka do stejné situace jako hlavního hrdinu, který si nepamatuje co bylo před 5minutami. Sqvělé zapojení diváka do děje a prožívání honby na vraha manželky. A ten konec už je jen třešnička na dortu, která mě dokázala pěkně rozkašlat. Bomba bomba bomba. Jsem unešen a vřele doporučuji. ()

Peiper2

Velmi zajímavý nápad, kdy sledujeme dvě linie, jedna běží jakoby od konce na začátek a druhá pak od začátku do konce, aby se pak v závěru filmu spojily. Na druhé vidění je film ještě mnohem lepší, protože už je vám většina věcí jasnější a můžete se tak soustředit na detaily, které při první projekci snadno přehlédnete. Z mého pohledu asi prozatím nejlepší snímek Christophera Nolana. Pro porovnání doporučuji český snímek z 60. let - Happy end; s Vladímírem Menšíkem v hlavní roli. ()

Milan25

Když mi kamarád po skončení filmu řekl, že kdyby to nešlo v obráceném pořadí, ale normálně, tak by to bylo lepší. V tu ránu se mi otvítrala kudla v kapse... Nolan je mistrem svého řemesla, a tady to dokazuje. ()

baXter

Velmi kvalitní pojetí tohoto trochu nudného děje dělá z filmu krásný kousek. Divák nejen že sleduje děj, ale musí se do něj zapojit a přemýšlet nad ním, spojovat si události. Na první shlédnutí dávám 4*. ()

B4TM4N

Absolutní vítězství formy nad obsahem, aneb jak udělat z průměrné zápletky zběsilým střihem a porušenou časovou linkou kvazisuper thriller. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)