Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

frashmaker

Antiparalelní retrospektivou vyprávěný příběh jsem snad ještě nikdy neviděl a popravdě vám povím, že takhle informačně hutný film jsem už docela dlouho nesledoval. Ještě že jsem se na něj díval doma a mohl jsem ho asi tak 20x stopnout, protože jinak by mi to asi do hlavy moc dobře nenalezlo. A ani teď nevím, zda jsem to vstřebal tím správným způsobem. Komu to ale vadí? Mně rozhodně ne. Jediné co vím je to, že si ho budu muset ještě pustit. Nevím zda budu mít chuť hned, nebo za rok, ale jednou to příjde a moc se na to těším. ()

SaNcHeZ_cz

Výborná hra s divákem, v originálním podání s výborným Guyem Pearcem v halvní roli pod taktovkou mistra Nolana. Celkově se jedná o výborný film který by neměl nikomu uniknout. Zvláštěpak pokud máte rádi když u filmu musíte trochu přemýšlet. ()

Paxxx.cz

Velmi originální a taky dobře obsazený film. Spousta z Vás tu píše, že tento film je vhodný na vícero shlédnutí a s tím já naprosto souhlasím. Místy jsem se trochu ztrácel v ději takže se na tenhle film, pokud na něj zase někdy narazím, rád kouknu znova abych si pár věci urovnal. Pro mě 80%. ()

Z0oMb3E

Mám veľmi rád filmy, pri ktorých musím rozmýšľať. Pred nedávnom som našiel aj obľubu v reverzne natočených filmoch. Navyše ak je vo filme tak zaujímavá a neokukaná zápletka, ako krátkodobá strata pamäti, film nemôže byť zlý. Memento je silný film v tom, že divákovi sú jednotlivé skladačky stavebnice ponúkané postupne a nie ako u mnohých podobným štýlom točených snímkov. Silné momenty sú tu divákovi podávané scéna od scény, a vám neostáva nič iné ako nečinne sledovať. Toto spôsobí, že sa na hlavného hrdinu citovo naviažete, a to vás ešte viac vtrhne do deja. Memento je kvalitný film, ktorý si zaslúži uznanie a ešte niekoľkonásobnú projekciu. ()

Greg

"Memory can change the shape of a room; it can change the color of a car. And memories can be distorted. They're just an interpretation, they're not a record, and they're irrelevant if you have the facts." Bratři Nolanové opět dokázali, že umí točit skvělé a hlavně nezapomenutelné filmy, které divákovi po skončení vrtají ještě dlouho hlavou. V Mementu zvolili poněkud zvláštní, ale dost neokoukaný způsob od výprávění a mě osobně dokázali udržet v napětí od začátku do konce (nebo od konce do začátku?). V podstatě jsem se od filmu nedokázal odtrhnout, prootže jsem se musel plně soustředit na děj, který je vyprávěn ve dvou liniích. To dokázali Nolanové dokonale. Když k tomu přidám výborné výkony představitelů hlavních postav a skvělou hudbu, je o nezapomenutelný filmový zážitek postaráno. Ale určitě to bude chtít se na film ještě jednou nebo dvakrát podívat. ()

TomX2

Poznáte ten pocit, keď sa ocitnete na nejakom neznámom mieste, neviete čo tu robíte, ako ste sa sem dostali a kto je ten nasraný grázel s pištoľou v ruke bežiaci za vami? To presne sa stalo aj Leonardovi, ktorý má krátkodobé výpadky pamäte. Nepamätá si ľudí, ktorých stretol, kto mu čo povedal a čo vlastne zažil - od doby, čo mu niekto znásilnil a zabil ženu si nepamätá vôbec nič. A preto si všetke dôležité informácie dáva vytetovať na svoje vlastné telo a fotí si každého dôležitého človeka, ktorý hrá dôležitú rolu v tomto prípade. Každým ďalším krokom bude bližšie k vypátraniu vraždy svojej ženy, ale čo keď si klame sám sebe a dostal sa do svojej vlastnej hádanky? Celkový dojem: Po prečítaní popisu tohto filmu som ihneď natešený zapol počítač, otvoril gůgl a okamžite dal film stiahnuť (samozrejme v tej najlepšej dostupnej kvalite, aby sa nepovedalo) s tým, že na ďalší deň si k stolu zoberiem kávu s cukrom, pohodlne sa usadím na tú praskajúcu stoličku, dám laby na stôl, zapnem si tú vec hore (áno, aj ona niekedy slúži dobre) a nechám sa vtiahnuť do sveta toho filmu, aby som pomohol vyriešiť prípad hlavnému hrdinovi. Dal som si aj ale fakt že dosť záležať, pozorne som sledoval každú scénu, každý dialóg a každé gesto či mimiku - niekto aj veľmi pravdepodobne bude pozorný najmä tou skutočnosťou, že každá ďalšia scéna začína tam, kde tá predchádzajúca skončila, takže rýchlo sa preniesť do deja zas taký problém nie je, jediným problémom pre divákov môže byť ten, že si ten film môže vyložiť každý inak a každý môže nájsť iný zmysel. Hlavné je však povedať, že Nolan to proste vie, z jednoduchej zápletky vie vyprodukovať takmer nezabudnuteľný zážitok ktorý by si nemal nechať ujsť nikto. Nutno povedať aj to, že tento film je natočený naozaj dobre, bez chýb (a aj keď sa nejaká nájde, je úplne nepodstatná) a k tomu naviac aj so skvelými hereckými výkonmi (z ktorých najviac presvedčil asi Guy Pearce s jednou z najvýraznejších rol, ktoré si zahral) a čiastočným čiernym humorom a sarkazmom, ktorými sa tu taktiež nešetrí. Skvelá vec, ktorú si rozhodne nenechajte ujsť, aj keď miestami môže byť dej nudný a priemerný. Moje hodnotenie: 90% ()

Turiec

Poznáme koniec, ale musíme zistiť, čo sa stalo, ako sa to stalo a prečo sa to stalo. Filmový postup Cristophera Nolana nám dáva aspoň vzdialene pocítiť aké je to, keď vieme, čo robíme, ale nevieme, čo bolo včera, dokonca ani pred pár minútami. Celkom obyčajný príbeh podaný neobyčajným originálnym a zaujímavým spôsobom - od konca. Dianie však ukazuje tak, aby sme nestratili prehľad a mohli si z jednotlivých čriepkov poskladať celkový dej. ()

Asgy

Je zvláštní od začátku vědět, jak příběh skončil a čekat na to, jak vlastně začal...Tenhle film vyžaduje stoprocentní soustředění, jinak se dá v ději snadno ztratit, ale výsledek za to stojí. ()

Ilidien

Film u ktereho nesetrete druhou projekci. Ja sem s hodnocenim pockal az na ni a musim uznat ze sem udelal dobre. Ve fimu sem si pospojoval zbytky pomerne tezkeho dejoveho zpracovani, ono sledovat dva ruzne deje kdyz jeden jede chronologicky a druhy pozpatku neni nic snadneho, ovsem i toto snazeni vas vice vtahne do skvele propracovaneho deje. Nolan ukazal svuj cit pro detaily a urcite se mu nesmi zaprit originalita tohoto snimku. Sem tam jsem se i uprime zasmal coz pekne uvolni napeti filmu a vice si ho pak uzivate. Mno s hodnocenim by se u tohoto snimku urcite nemelo setrit proto krasnych 5. V procentech bych ho vyjadril i silnou 93kou ()

mysiak

Where was I?...och áno...pozerám niečo...čo to je...hmm Memento...o čom to je...hmm zaujímavé...aké to je...svetové...čo to pozerám...jaj...no nič dokukal som to, bolo to originálne a vynikajúco natočené... ()

Praxis

Popravdě asi jsem to celé ne-moc pochopil, ale rozhodně se jedná o úchvatný film. At už stylem vyprávění nebo hereckými výkony. Až zkouknu podruhé, možná pochopím, co tím chtěl básník říci. A za málo peněz, lze natočit hodně muziky... ()

Laxik

Tak z tohohle filmu nejsem moc moudrej. Budu si ho muset pustit ještě jednou. To ale neznamená, že mě to nebavilo. Naopak, Memento je výborné ve všech ohledech a narozdíl od jiných Nolanových filmů, tady v jeho genialitu věřím. Sice (nebo možná právě proto, že) jsem polovinu věcí nepobral, ale i tak jsem si stoprocentně jistý, že to má vnitřní logiku a vysoké IQ, a ne, že se to tak jen tváří. Možná to nemělo tak hutnou atmosféru, jako ostatní nolanovky (zvlášť ze začátku), ale vše nahrazuje právě fakt, že jsem se musel sakra zamyslet... a ještě dlouho se zamýšlet budu. Takže říkám: "Bravo!" a těším se na další shlédnutí. ... i když... SPOILER: Proč si na tu fotku nenapsal, je to on, zabij ho... a místo toho si napsal jen jeho SPZ do fakt a k fotce, že mu nemá věřit? ()

Baronne

U všech filmů , VŠECH (kromě Pianisty) sem pár minut po shlídnutí, nebo už při něm věděl, jak to budu hodnotit. Tady sem ale vůbec netušil, netušim ještě ani teď . Je to asi jeden z nejoriginálnějších filmů, a na to, že první scéna ti vlastně řekne jak to dopadne, tak tě to překvapuje dál a dál. Mossovka teda zahrála famózní svini. No, ale jelikož je u Nolana zvykem dělat si ze mě prdel, a při konci sem docela otevřel držku, a stejně jako u Skrytý Identity jsem tomu na nějakou chvilku chtěl dát odpad. Jenže to prostě nejde hodnotit podprůměrně, když je to vpodstatě jedinej film svýho druhu. ()

JJ.Gibson

Hodně zvlášťní příběh, který popisuje pozpátku kus života člověka, který nemá krátkodobou pamět. Bezpochyby je to velice originální a zajímavé, ale zas taková bomba to teda neni. Mě osobně ten film zas tak moc nezaujal. Asi jsem čekal trochu něco jiného než se mi dostavilo ke shlédnutí. ()

cervajzik

Mě se to tak dokonalé nezdá. Film má možná zajímavý nápad, ale ten se mi po několika minutách okoukal a po zbytek filmu pouze ubíral na celkovém hodnocení. Samozřejmě nemůžu Nolanovi upřít posledních 15 minut, ty byly bezchybné a je pouze škoda, že celý film není takhle skvělý. Pravděpodobně na to kouknu ještě jednou a možná mě to více vtáhne do děje, protože když vidím hodnocení zde a na IMDb, tak to vypadá, jako bych viděl jiný film. ()

Sandiego

Je až neuvěřitelné, jak zvolená narativní struktura funguje a Nolan drží pozornost diváka a přijatelný informační zmatek od začátku do konce. Díky vkládaným scénám narušujícím časově převrácený vývoj a které připraví nečekané vyvrcholení, se film stává něčím víc než narativní hříčkou ozvláštňující jednoduchý a v podstatě přímočarý příběh - je skoro jako rána pěstí a vše náhle získává zcela novou dimenzi, nové nejasnosti a silný podnět k opakovanému shlédnutí. Nolan byl hold od počátku genius, jehož filmy se bez nadsázky dají označit za naratologickou teorii filmu v praxi. ()

Freemind

Kdybych neviděl "Irreversible", tak bych byl možná nadšen - když si ale odmyslím nevšední způsob vyprávění, solidní kameru a střih, tak zůstane jen velmi průměrný děj bez žádných strhujících zvratů a překvapení + unylá hudba (chladné synťákové plochy). Asi jsem čekal víc. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)