Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

erased

Toto Nolanovo dílo mě velmi mile překvapilo. Když jsem poprvé zjistil, že je tak vysoko v Top 200, mé první myšlenky byly, že to musí být bomba, hned po nich ale následovalo spíš podezření z přehnaných hodnocení. A jakmile jsem se k Mementu po dlouhé době konečně dostal, nevěřil jsem vlastním očím. Počáteční zmatenost rychle nahradila jakási radost z přemýšlení. Rozhodně se nedá říct, že zápletka filmu je dokonalá a až do posledních chvil nerozlušitelná, spíš je právě tak dobrá, aby byla záhadná a pochopitelná zároveň. Během prvních minut jsem roztočil mozkové závity na plné otáčky a už asi v polovině filmu jsem si domyslel závěr, ale každou další scénu jsem i přesto hltal, protože nejenže byla skvěle natočená, ale přidávala nebo objasňovala další a další malé záhady. A i přestože nebyly herecké výkony nijak zvlášť oslnivé, potřeby scénáře bohatě splnily a chvílemi o to víc příjemně překvapily. U málokterého filmu jsem si podobně skvěle užil přemýšlení a film zároveň - tento právem patří mezi ně. ()

Vojcl

Jeden z nejlepších thrillerů co jsem kdy měl možnost vidět. Originální námět, skvělá atmosféra a šokující vyvrcholení. Skvělý Guy Pearce v hlavní roli! Nemám co dodat... ()

zipper111

Neskutečnej nářez. Rozhodně ne odpočinkový film, mozek vám musí jet na plný obrátky, aby jste si užili každičkej detail, ale stojí to doopravdy za to. Nolana začínám obdivovat. ()

speedy3

Nad všemi ční a ještě podle mého dlouho bude svou originalitou a nevtíravým podáním. Když k tomu připočteme skvělý herecký výkon Guy Pearce, máme tu jeden z nejoriginálších thrillerů. A jako třešnička na konec - skvělý závěr. ()

Wolodja

Ano, Memento je ten film vypraveny pozpatku. Ovsem nijak chaoticky. Pokud se budete soustredit, v deji se neztratite. Navic me na nem fascinuje fakt, ze kazdy, kdo ho videl z nej ma uplne jiny pocit. Kazdy jeho poselstvi pochopil trosku jinak. ()

buldock

Filmy Christophera Nolana mám vcelku hodně rád , ovšem tento počin a jeho vyprávění pozpátku mě minul dosti velkým obloukem , neshledal jsem na něm opravdu nic světoborného a film mě nechal dosti chladným a zklamaným po všech těch kladných ohlasech , čekal jsem něco jiného. 60% ()

gogos

Opravdu vynikající kriminálka. Originální zpracování, perfektní scénář a vynikající Guy Pearce. Nolan je vážně borec. Film natočený defacto pozpátku je asi nejzajímavějším dílkem, co jsem v poslední době viděl... ()

SarumanKo

Môže to byť zvláštny pocit - nevedieť rozlíšiť pravdu od lži bez poznámok z predchádzajúceho dňa, nepoznať priateľov bez fotiek, nezabudnúť niečo urobiť bez tetovaní na vlastnom tele... Boh medzi režisérmi na neskonale originálnom námete svojho brata vybudoval krimi thriller začínajúci koncom, vracajúci sa stále hlbšie do hrdinovej minulost a do hrdinovej duše. Nemám rád, keď neviem, čo sa vo filme deje, ale v Memente som bol po celý čas veľmi príjemne zmätený. (95%) ()

kaylin

I když mi v závěru trochu vadilo, že to vyznívá do ztracena, i když to je možná i tím, že se film nakonec přece jen snaží sdělit ještě něco víc tak tohle je tak skvěle zrežírované, sestříhané a provedené, že prostě nemám moc jinak co vytknout. Byl jsem z filmu a jeho struktury unešený napoprvé, jsem i napodruhé a budu nejspíš ještě několikrát. ()

IllIlIlIIl

Od začátku až do konce, respektivě od konce až do začátku film plný napětí. A je až s podivem, že i když od prvních minut známe konec filmu, tak i přesto postupujeme směrem k začátku příběhu, který je vlastně poitnou filmu. ()

suicide

Vezměte docela průměrné krimi, rozstříhejte ho a pusťte ho od konce. Rázem máte něco, co je minimálně o třídu výš. Lidé jsou nyní nuceni přemýšlet a hledat souvislosti, pokud jste stříhali dobře. Jsou lehce zmateni, když vychází z kina a říkají si, že to muselo být vážně hodně dobré. A ono také bylo - nápad to rozhodně originální byl, o tom nemůže být pochyb - nebýt způsobu zpracování, tak samotný příběh by nestál ani za zmínku. ()

Kreeki

Celou dobu jsem Memento považoval pouze za výbornou, řemeslnou, nicméně pro mě jen studenou čtyřhvězdičkovou filmařinu, ale výsledná pointa mi vyrazila dech. ()

Maq

Ztráta krátkodobé paměti. Je to nápad, určitě námět pro potenciálně dobrý příběh. Vyprávění jednotlivých epizod v obráceném pořadí není samoúčelné; umožňuje nám každou z nich prožívat se stejnými informacemi, jaké má k dispozici postižený. A tak si užijeme tápání člověka bez paměti a pár efektních situací. Je to zvláštní zážitek, že? --- Jenže co z toho? Kdyby Nolan namísto toho vyprávěl příběh z pohledu lidí, kteří blázna obklopují, mohlo se něco silného stát. Tragické drama s jeho manželkou, a pak další a další tragédie díky tomu, že někteří lidé kolem něj se ho naučí využívat jako bezmocný nástroj. V takto vystavěném dramatu by ovšem nástroj zůstal právě jen nástrojem, zatímco drama by se odehrávalo mezi lidmi. Lidé mají rozum, paměť, city a charakter. --- Nolan vlastně přišel na to, že bude příběh zatloukání hřebíku vyprávět z pozice kladiva. Po dvou hodinách pátrání zjistíme, že kladivo bouchá, protože ho někdo drží v ruce. No to je hlína! Takové "objevné" pohledy na realitu jsou v postmoderním umění zřejmě oblíbené. ()

Remedy

Druhý celovečerní film Christophera Nolana názorně demonstruje jeho scénáristickou genialitu a opět jednoznačně dokazuje, že i raná díla tohoto dnes již velkého tvůrce mají obrovskou hodnotu. Memento navíc považuji za unikát v rámci celé Nolanovy tvorby, neboť klade nemalé nároky na diváka, nabízí dokonale procítěně herecké výkony a disponuje velmi sugestivní režií. Ten nátlak na mozkovnu je obrovský a chvílemi jsem měl co dělat, abych ty mozkové závity úplně neodvařil, nicméně závěrečný dojem (nebo spíš úvodní?:)) je nepopsatelný a rozhodně nemohu říct, že bych byl fascinován „pouze vizuální stránkou a v důsledku náročnosti scénáře jsem na nějaké hlubší pochopení rezignoval“. Ten výklad zde rozhodně není jednoznačný, ale podle mě to byl od začátku tak trochu záměr. Třeba to napodruhé uvidím z jiné perspektivy, kdo ví. Hodnocení tím ale rozhodně ovlivněno nebude. ()

gojackill

Rozuzleni asi tak na urovni Klubu rvacu - Az tak je dobre.. Na podruhe je film jeste lepsi, protoze vyniknout detaily a proracovanost tohohle patrani, ktere ma vzdy navrch nad divakem. Ja jsem byl jako divak dokonale vtazeny, napjaty do posledni minuty, tak se, myslim, pozna ukazovy thriller. Nolan je vyjimecny reziser a skvely vypravec predevsim. V dobe kdy pisu tento komentar uz natocil trilogii Temneho rytire, Dokonaly trik, Pocatek a Interstellar a kazdym svym filmem jen potvrzuje svoji kvalitu rezisera, ktery dokaze odvypravet spletity pribeh bez zavahani. ()

..Lucas..

Hodně originální film s výborným Guyem. Jen jsem si myslel, že ho budu hltat mnohem víc, což se bohužel nestalo. Ale i tak skvělý zážitek. ()

rockyt

Film vyprávěny od konce???To nemůže dopadnout dobře,ale v případě Mementa jde o přesny opak.Velice originalní film,ktery musi vidět každy kdo ma alespon trochu rád thrillery ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)