Shoky a Morthy sú kamaráti od školy a zároveň YouTuberi s dobre našliapnutou kariérou. Morthyho však už ich detinské pranky prestávajú baviť, tiež vďaka vplyvu jeho priateľky, ambicióznej influencerky Sáry. Keď posledné video chalanov zožne na sieťach vlnu kritiky, ich kanál prestane zarábať a vyslúžia si za neho verejne prospešné práce, vyzerá to na ich definitívny rozchod. Jedinou šancou, ako si napraviť youtuberskú povesť, je spoločný plán na "poslednú veľkú akciu". Shoky, Morthy, Sára, svojrázna lovkyňa duchov Lucia a predajca vysávačov (a neúspešný YouTuber) Radomil sa vydávajú po diaľnici D1 na divokú jazdu ústrety objasnenia záhady Deviatich krížov. (Magic Box)

castor

Civí do obrazovky, afektovaně cosi ječí a pak na základě sázky pozřou třeba nějakou potravinu, kterou bytostně nenávidí. Youtubeři jdou opravdu mimo mě. Pánové Kozub a Štáfek, to je jiná káva. Jenže jejich kariéra se pomalu chýlí ke konci, navíc jedno z jejich prankových videí nedopadne úplně fajne. Zatímco jeden je dál ucho, druhý by rád zkusil něco serióznějšího. Téma se nabídne během cesty po naší rozkodrcané D1, kdy se stanou svědky zvláštní nehody poblíž Devíti křížů: pochmurného místa se symboly víry opředeného mnoha povídačkami. Výsledkem je buddy komedie s prvky hororu, kdy po desítkách minut hláškování přijde i nějaký ten příběh o snaze natočit důstojnější dokument a o rozpadajícím se kamarádském vztahu. Tvůrci slušně parodují všemožná žánrová klišé, navíc divák netuší, co přijde za chvíli. Jen to klidně mohlo trvat něco přes hodinku, protože to v druhé polovině poměrně drhne. Každopádně chemie mezi Štáfkem a Kozubem je skvělá, Radomil Tomáše Magnuska pak snad ještě lepší. V téhle herecké poloze á la jak podomácku vyrobit realisticky vypadající hovno je skvostný. ()

Xmilden

Andy Fehu je obrovský talent a na svou úplnou pecku stále ještě čeká. Líbí se mi, že pracuje s českým prostředím trošku jinak než ostatní. Jeho postavy jsou velmi zajímavé a člověk s nimi rád tráví čas. Ještě více než ústřední duo mě ovšem bavil pro mě do té doby herecky neznámý Tomáš Magnusek. Jeho Radomil to vždy spolehlivě zabil. 70% ()

TheEvilTwin

Na českou tvorbu rozhodně ne tak katastrofální, jak jsem předpokládal (a to nejspíš tím, že se projektu chopili mladí tvůrci a ne přestárlé fosílie, jak je u české tvorby zvykem…), na druhou stranu ani tak dobré, jak by to potenciálně být mohlo. Je celkem úsměvné, jak se tvůrci snaží seriózně zaplout do žánru světového hororu, což se obviously nedaří, ale z hlediska komediální stránky se občas pár hlášek podaří, herecky je zejména Kozub skvělý a Štáfek jej taky pěkně dorovnává. Stopáž přiměřená, vizuál klasicky „český“ a humor místy dobrý, místy trapnější, ale ve výsledku se jedná o stravitelný film, u kterého jsem vyloženě netrpěl. A to říkám já, jakožto člověk, který naši tvorbu nenávidí na světě ze všeho nejvíc, takže milovníci podobné tvorby si tu jednu hvězdičku navíc klidně přihodí. ()

3DD!3

Český film má naději... Kozub se Štáfkem proplouvají brakovými inspiracemi úspěšně a dělají si z nich legraci u které je do smíchu tím správným způsobem. Andy Fehu má cit pro komediální timing a nechává Kozuba improvizovat jak je zvyklý u Tří tygrů, když je třeba, ale čas od času ho i malinko krotit. Výprava za hledáním mrtvé nevěsty prodchnutá příběhem o rozpadajícím se kamarádství však z kabely vytahuje ještě jedno eso a to je Magnuskův Pán Hoven, který ukazuje Youtubery v ničím nezkalené kráse. Po dlouhé době opravdu vtipný český film. P.S: Viděno na Netflixu, kam se dva hlavní pánové toužili dostat. ()

Pierre

Konečně se zase nějakému českému filmu podařilo prolomit hrani ci: ,,tak blbý, až dobrý,´´ a nezůstalo to jenom u toho blbý nebo pouze vulgární.  Je to prostě pro mladý a dobrý, ale je to i seriozní komedie, ne jen smršť samoúčelných vulgarit.   Jako celek mě   Shoky dostal  do správné ulítlé nálady, ve které jsem se u té kraviny dobře bavil, i zavzpomínal  na časy, kdy mě ještě nějaký Yotube doopravdy zajímal. V rámci současné české filmové komedie jde  určitě o jisté zjevení. Neotřelé, mladistvé, zapalené, invenční, vtipné. A to by se mohlo zdát, že se tvůrci ani nemuseli až tak moc snažit. Oni jsou všichni ti pokleslí yotubeři zakladující sva videa na potřebě šokovat za každou cenu a děsit falešnými skutečnostmi, směšní sami o sobě a není to nic až tak nového. Jenomže (alespoň co jsem tak viděl) zatím si většina filmů toto téma na paškál nevzala, a když už, tak ne zrovna šťastně.  Ale tento film na to šel naprosto přesně a s přehledem. Režisér a scénárista v jedné osobě Andy Fehu musí mít českou YT tvorbu opravdu alespoň minimálně nastudanou. Vypiplané jsou tady i detaily jako typické komentáře pod videem nebo  reakce od ostatních (yotuberů.). Ale Shoky si sám o sobě nevystačil jen s parodováním Yotuberů,. Obohatil ho i vlastními filmařskými nápady, výraznou stylizaci a klipovitým moderním střihem, který často právě ten rychlý Yotube styl připomíná. A ve druhé polovině dokázal spojit satiru s povedeným skloubením komedie a lehkého napínavého horroru, kdy jsem z filmu opravdu cítil nenásilný pocit zajímavého tajemství a celkem mě zajímalo, jak to dopadne. No, bez toho závěrečného krváku bych se asi obešel, protože podobný humor postavený na násilí a morbidnostech  zrovna dvakrát nemusím. Navíc byla v závěru dost drsně použita má nejoblíbenější písnička od Nedvědů. Ale nakonec musím uznat, že i to vypointování bylo celkem povedené a přirozeně vystupňované vzhledem k hlavnímu tématu. Co se týče herců, tak ačkoliv jsem si myslel, že Štěpán Kozub mě po početných skečích ze Třemi tygry už nemá čím překvapit, tak mě opět svým komediálním talentem dostal. Líbilo se mi, že jeho kolega Štafek byl zase úplně jiný.   A co se týče Magnuska,  kdybych  zvládl dokoukat jeho autorské  Bastardy, mohli  by asi kandidovat na krále odpadů. Ale  zhubl, zjemnil a v tomto filmu (nevím jak jinde)  se prostě ukázal jako velký sympaťák, co si ze sebe umí udělat legraci.  Dle svých vlastních slov nikdy nemůže hrát prince, ale jeho snem bylo si zahrát přesně nějakého šmrksu, co chodí okolo a háže pořád nějaké hlášky. Pokud bychom spolu měli něco společného, tak právě tento herecký sen, který se tady Magnuskovi podařilo velmi povedenně splnit. Jeho Ráďa je fakt dokonalá figurka. A mezi těmi yotubery honicími se jen za slávou náhodou taková  moc milá čistá duše, fajn prosťáček, kterého bych klidně chtěl někdy potkat i v realitě nebo si ho minimálně sám zahrát (:D). A Magnusek si tohle teda užil a minimálně kvůli těm jeho roztomilým pohledům a strejcovskému projevu stojí za to Shokyho vidět.  A už teď bych si na YT doporučil vyhledat skvělou novou verzi Podvodu v podání rapera Calina. Rap  mi nic neříká, ale tohle se hodně, hodně, povedlo. () (menej) (viac)

• Z celkových 21 natáčecích dní se kromě Prahy natáčelo také 13 dní v Brně a v nedalekých Nedvědicích. Scéna, ve které naši hrdinové natáčejí rozhovor s katolickým knězem, byla natočena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází v obci Černvír vzdálené asi 2 km od zmíněného městyse Nedvědice. (no2)
  • Film obsahuje potitulkové scény. (Duoscop)
  • „Komediální žánr mi nikdy nebyl cizí, avšak tentokrát je v příběhu mnohem víc legrace než kdy dřív. Chemie mezi Jakubem Štáfkem a Šťepánem Kozubem je doslova podmaňující a nemohu se na jejich výkon před kamerou vynadívat,“ prohlásil režisér Andy Fehu. (Duoscop)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD