Díra

• Španielsko El hoyo (viac)

Stíba

Tak tohle se povedlo. Originální a výborně zpracovaný námět (nemůžu se tedy ubránit pocitu, že od začátku mi to tak nějak připomínalo Kostku) do příběhu, který neustále přidává další a další střípek do skládanky a zajímavě zpestřuje prostředí zdánlivě tak obyčejného a jednotvárného místa. Citlivě naservírovaný otevřený závěr pak už vše jen pěkně uzavírá. Já snad dám i těch 5* nakonec... ()

Torgal

Tento film mi svojím jednoduchým konceptom pripomenul výbornú Kocku, ale vyšperkovanú o trefný sociálny komentár. Nápad je pritom geniálne prostý - máme väzenie, v ktorom každá cela dostáva na jedenie len zvyšky po predošlej. Tí, čo sú ako prví sa teda najedia ako králi a k posledným sa nedostane nič. Vtip je v tom, že po mesiaci každý dostane inú celu a tí čo boli vpredu sa môžu ľahko ocitnúť vzadu. Výsledkom je nádherná štúdia ľudskej povahy, kde túžba po prežití a užívaní si krátkeho času hojnosti je v tvrdom rozpore s trvalo udržateľnou stratégiou, pri ktorej by sa síce nikto nenajedol dosýta, no ani by nik nezomrel od hladu. V tomto ohľade sa jedná naozaj o zlatú baňu podnetov na zamyslenie, no našťastie výborne funguje aj ako film. Škoda len, že záver nebol zvládnutý lepšie, po napínavom zvyšku filmu tak nejak vyšumel do prázdna. 8+/10 ()

Mngwa

Musím říci, že španělská produkce se mi líbí čím dál více. Tento počin je důkazem, že je stále možné tvořit originální a chytré filmy. ()

Khamsin

Nechutný a morbidní. Tedy přívlastky, které mám ve filmech raději v menším množství. Ale jinak je to geniální. Žádná tuctovka, a to sakra cením. Alegorií je tam docela dost, a to já můžu. Je to rozhodně zážitek a absolutně mi nechybělo vysvětlení, co je to vlastně za místo, jaký má účel nebo bližší určení, jak vlastně funguje a proč. Naopak si myslím, že takové vysvětlování by filmu hodně ublížilo. Dobré to bylo... velmi dobré... >| ()

IXOXI

Po dlouhé době konečně další výrazný film, který nemusí nevysvětlovat jak co myslel, ale přesto má hlubokou myšlenku s přesahem do společnosti. První cca. hodinu jsem vážně uvažoval o 5 hvězdičkách pro napětí, zvraty, pár vtípků na odlehčenou a hlavně pro originalitu. El hoyo má přiměřenou délku, vyhýbá se moderní západní indoktrinaci, ale bohužel na samém konci mu dochází dech. Navzdory tomuto faktu se vyplatí vidět. ()

aR3Zz

Dlouho jsem neviděl tak originální snímek, kterému moc neschází do pěti hvězdiček. Neobtěžuje se žádným vysvětlováním, divák se vlastně dozví pouze to, co se postupně dozvídá hlavní hrdina. Psychologický sci-fi thriller jak víno, nechybí napětí ani akce, stejně jako klidnější pasáže. Děj má spád, nenudí. Líbila se mi hudba i kamera, místy trochu více krve nebo scény na hraně nechutnosti, ale nikdy ne za ní. Nekompromisní vyvrcholení a pak ... Nebudu prozrazovat, prostě konec. 80% ()

Dimo

Nápad super, atmo přítomný, než aby se něco vysvětlilo, tak zůstane nezodpovězeno a otevřeno. Tím pádem mě konec vlastně ani nepřekvapil. A nenaštval. ()

phoenixer

Rozhodně lepší, než třeba Kostka, kterou mi to v lec čem připomělo. Nápad je to super, jen je tam tolik věcí nevyřčeno, až to pak ztrácí v promyšlenosti a trochu tím pokulhává jinak skvělý scénář⭐️3,5/5 ()

DAPDO

Sněz, nebo budeš snězen. Místama celkem maso. Nápad skvělej. Konec byl tak nějak slabší a vyšuměl do ztracena. 65%. A Samuraj plus byl top :-). ()

geek.ondra

Vynikající nápad převedený do chytrého, podnětněho a brutálního snímku s potenciálem být obdivuhodnou sociální studií. Velká škoda že se to nakonec neubránilo klasickým žánrovým berličkám díky kterým všechen ten potenciál ke konci trošku vyšuměl. Ve výsledku ale parádní klaustrofobický thriller za který by se nemuselo stydět ani A24. 8/10 ()

Ewík

28.02.24: Vertikální samosprávné centrum je pěkný nápad. Viděno podruhé a rozhodně opět potěšilo. Španělská tvorba mě velmi baví. ()

bararich8

Skvělý, skvělý. Zcela originální, v úvodu jste do děje vhozeni a tápete spolu s hlavní postavou, čili začátek se pomalu rozjíždí, ale pak se ukáže jak jednoduché a zvrácené to celé je. Jak tu často zmiňují, čekal jsem trochu jiný (nebo ne tak otevřený) závěr, ale jinak je parádní, co se dá vykouzlit na tak malém prostoru. No a určitě nic pro slabší povahy :) ()

Votvirak

Ahoj Jani, CIVE! tohle jsem si pustil v jednu ráno v karanténě ... jakože na usnutí... no dokoukal jsem to a hned za čerstva vkládám komentář ... už se mi nechce spát, asi jdu stříhat látku na roušky. Nekoukal jsem na trailer ani na popisek, prostě mi to nabídl Netflix, tak jsem to pustil a jakoby, hodně zajímavej koncept a dokonce jsem se zjistil, že ani já neumím vlastně srát nahoru :D Pak mi dej vědět, jak sis to užila ()

Kingjiri

Ach jo, velká škoda, že nadšení ze skvělýho námětu a úvodu brzo vyprchalo. Jakoby první polovinu psal někdo plnej sil a nápadů v prvních patrech a druhou polovinu někdo vyčerpanej bez energie ve spodních patrech. Ze slibně rozjetý, napínavý a drsný podivaný se totiž po smrti prvního spoluvězně postupem času stala vcelku nudná podivaná s nezajímavym motivem "poselství" a zbytečnejma scénama (halucinace s mrtvýma lidma). Biják mi přišel poměrně nedotaženej. Ještě bych se smířil se stopovym množstvim informací o tom, kdo a proč "díru" postavil a jak se do ní lidi dostávaj, ale s tim odfláknutym závěrem se fakt smířit nehodlám. Na konci jsem se těšil aspoň na nějakou interkaci "těch dole s těma nahoře", resp. nějakej výsledek snahy hlavního hrdiny (ať už úspěšnej nebo neúspěšnej), jenže tohle naprosto chybělo. Za pár fakt dobrejch myšlenek, gore a první polovinu by byla třetí hodně slabá hvězda asi objektivně na místě. Ale já mám fakt velkou chuť za to zklamání, co mi tvůrci oproti počátečnim očekávánim připravili, dát jenom dvě hvězdy. A víte co, oni mě tvůrci jenom nezklamali, ale svym způsobem i naštvali tim trapnym koncem, takže já zase trochu naštvu je, dvě hvězdy a hotovo. ()

Maximilianus

Zaujímavé sociálne riešenie, resp. zariadenie. Má to dobrú myšlienku, nápady, brutalitu a reálnu surovosť, ukazuje veľmi presný obraz spoločnosti a navyše to má aj posolstvo, aj keď ten záver bol vytriezvením a nie čerešničkou na torte. 7,35/10. ()

Primavera

Dobrý nápad, skvele natočené, takto si my tu na svete žijeme. Občas drsné scény, tak ako ťa drsne život občas ošuká a niekedy zas šuká iných a ty si safe. Fantastická scénka s kresťanmi, ktorí sa na teba (doslova) vyserú, keď žiadaš o pomoc, ma parádne pobavila. Takisto hovno ako presvedčivý argument bol skvelý, toto by ocenila politická scéna. Záver ma trochu sklamal, ale tak oukej, trochu naivnej predstavy o posolstvách a hrdinoch, ktorí by dokázali zmeniť svet a hlavne ľudí, chceme všetci ako deti rozprávku pred spaním. ()

Likan7

Už dlouho jsem neviděl tak zajímavý film s tak velkým přesahem. Díra je sice prvoplánovitě sci-fi (a je sci-fi fakt dobrým), ale je to hlavně filozofický náhled na lidstvo. Na společnost, její konzum a naše (ne)lidství. Tohle bylo fakt báječný sledovat a pokud nejste cimprdlich a nevadí vám občas scény, po kterých člověku nemusí být dobře, tak dostanete skvělou jednohubku s velkým přesahem, po kterém sice nebudete mít problém si dát k večeři něco dobrýho, ale minimálně se nad několika věcmi na světě zamyslíte. Být trochu údernější a lepší závěr, dal bych plnou palbu, i tak ale moc dobrý. Netflix zase trefil. ()