Mariachi

• Česko Mariachi (viac)

Osamělý mariachi (hudebník) přichází do malého města v Texasu, do města, o kterém si myslí, že mu přinese štěstí. Vše, co chce, je být muzikantem jako jeho otec, dědeček a pradědeček. Ve stejné době přichází do města zabiják. Oba muži mají na sobě černý oblek a v ruce pouzdro na kytaru. S tím rozdílem, že hudebníkovo pouzdro obsahuje jeho milovanou kytaru a zabijákovo je plné zbraní. Dochází k jejich záměně a hudebník je nucen vyměnit kytaru za jeho zbraň a bojovat proti nebezpečnému a nemilosrdnému podsvětí za pomoci majitelky místního baru, do které se zamiluje. (oficiálny text distribútora)

B!shop

Na to, ze se v podstate jedna o amaterskej film, je to hodne povedeny. Samozrejme herci nejsou kdovijaky, celkove to pusobi levne a misty amatersky, ale o to tady nejde. Tady jde o to, ze timhle filmem na sebe poprve upozornil Rodriguez, vymyslel pribeh, kterej pak perfektne rozved v Desperadovi a skutecne tu plati, za malo penez hodne muziky. ()

BuryGol

První film dneska už světoznámýho Roberta Rodrigueze. Vzal pár neherců, laciný vybavení a 7 tisíc Dolarů. To všechno mu stačilo k vytvoření filmu se všim všudy. Zatimco dnešní rádobyrežiséři by za tuhle částku ani nezvedli svý líný zadky z křesla. Robert dokázal téměř zázrak a tenhle film patří do těch, co stojej za vidění. A že to občas hapruje nebo je vidět lacinost? Když vemu v potaz situaci a finance, tak nad tim s úsměvem zavřu oči a pomysleně smekám před panem režisérem. Jinak zajímavost na konec-Peter Marquardt neumí španělsky a všechno čet. (I když se mi nepodařilo najít jeho pravou národnost). Na druhou stranu jsem si ho na začátku splet s Edwardem Nortonem... ()

Nebešťan

Měl jsem kdysi rád Desperáda, ale po shlédnutí původní verze musím přehodnotit tuto náklonost. El Mariachi z roku 1992 je mnohem lepčí, kamera je syrová a "vlezlá" a všude. Zvláštní humor mezi čůrky napětí jiskří a přivádí v úžas. Rozumná délka nezačne nudit a příběh odsejpá nejlepším tempem. Neokoukaní herci a dobrý scénář musí bavit chtě nechtě. Není nad originál ! ()

Karlos80

Tak nějak takhle se začíná. Nízko rozpočtový debut americké nezávislé produkce, který vynesl Rodriguezovi jednak uznání ale i docela pořádný balík pro jeho další působení ve světě filmu.. Hodnotím sice jen trojkou, ale film se mi líbil dokonce víc než pozdější dvě úspěšná ale už značně komerční pokračování..Antonio Banderas - to je zas trochu jiná kapitola. Zde hráli především neznámí herci bez většího charismatu (tedy kromě toho šéfa bandy, ten se líbil i mé přítelkyni), ale i tak si myslím, že odvedli své maximum..Vyzdvihl bych tedy onen samotný příběh a pak především hudbu, nad menšími nejasnostmi a hluchými místy v ději si lámat hlavu nebudu, ale trochu mě překvapilo, že jsem ve filmu nezaregistroval ani jednoho policajta, ač to byla víceméně taková dílčí válka mezi El Mariachem, zabijákem ve stejném obleku a členy gangu.. ()

swamp

Ještě před filmy Desperado a Once upon a time in Mexico natočil Robert Rodriguez snímek, který by se k těmto dvěma filmům dal přiřadit, respektive ho připojit před ně. Vzniká tak trilogie, která je nenavazující, ale drží se jednoho tématu, či jedné osoby chcete-li. Tou je el mariachi, muž s pouzdrem na kytaru proklatě nízko.. ()

• Film získal na Sundance Film Festival v roce 1993 Cenu publika. (Karlos80)
  • Robert Rodriguez se seznámil s Peterem Marquardtem právě během měsíčního pobytu ve farmaceutickém výzkumném oddělení, kde na nich prováděli pokusy. Jednoho dne se s ním Robert bavil, že chce natočil El Mariachi. To se Peterovi hned zalíbilo a chtěl roli, i přestože nemá s herectvím žádné zkušenosti. Robert mu přidělil hlavního padoucha - sám Robert chtěl, aby hlavní padouch nebyl Mexičan (bylo to na tu dobu velice typické). (Diskomuz)
  • Robert Rodriguez do filmu nekladl vůbec žádné ambice. Vznik filmu okomentoval slovy: „Španělsky mluvený film pro mexický videotrh. Říkal jsem si: nikdo nebude ani vědět, že jsem ho natočil já. Robertů Rodriguezů jsou přece mraky. Když to nevyjde, svedu to na některého z nich.“ (Šéfik)