Severný Atlantik, píše sa rok 1961. Prvá sovietska jadrová ponorka s označením K-19 sa vydá na svoju prvú ostrú plavbu. Lenže pred vypustením na otvorené more si kvôli sérii nešťastných nehôd vyslúžila prezývku „Stroj na smrť". Už onedlho po vyplávaní táto prezývka získa ďalšie opodstatnenie, pretože vedená dvoma rivalskými veliteľmi - Alexejom Vostrikovom (Harrison Ford) a Michajlom Poleninom (Liam Neeson), sa ponorka opäť dostane do vážnych problémov. V lepšom prípade len rozšíri dlhú sériu veľkých nešťastí dvadsiateho storočia, v tom horšom prípade sa však môže stať príčinou nukleárnej explózie, ktorá privedie obe superveľmoci studenej vojny k zničujúcemu nukleárnemu konfliktu! Osud sveta teraz leží v rukách vystrašených námorníkov, a bude závisieť od schopností oboch veliteľov, či prekonajú osobné nezhody tvárou v tvár hroziacej katastrofe... (TV Dajto)

lekr

Famozní historické drama. Skvělá dějepisná přesnost, skvěle napsaný scénář a dokonalé herecké výkony. Fordovi i Neesonovi role sedly doslova na tělo....a i když jsem čekal větší emocionální zabarvění tak za dobrou kaci, výbornou hudbu a nervy drásající napětí musím dát pět hvězdiček!! ()

rakovnik

Solidní drama s příjemnou zápletkou, které přes svou délku celkem slušně ubíhá. Velkým plusem je ústřední dvojice hlavních postav, ztvárněných velikány Fordem a Neesonem. Ale i mladí herci se projevují uspokojivě. Pohled do dob nedávno minulých je vzrušující, pohnutky hrdinů té doby jsou nám ale už naštěstí vzdálené. Nevím, k čemu sloužila dohra na hřbitově, nejspíš si to paní režisérka nemohla jako žena odpustit. ()

Martin741

K 19 stroj na smrt je vyborny film o udalostiach na sovietskej jadrovej ponorke z roku 1961. Vyborna je pani reziserka Kathryn Bigelow, a rovnako vyborny je aj herec Ford, ostatni uz nestacia uvedenej skvelej dvojici. Najviac sa mi pacila scena opravy reaktoru a nuda rozhodne nehrozila. 89 % ()

Garson

Harrison Ford v životní roli sovětského kapitána nukleární ponorky,kterou ještě před vyplutím postihlo mnoho potíží a když se ani na oslavu před vyplutím nerozbije šampaňské o trup ponorky a doktora přejede náklaďák začne posádka tušit že to nebude obyčejná plavba.Každou katastrofu předchází nějaké znamení jak se vysvětluje ve filmu Nezvratný osud a já s tím naprosto souhlasím a kdo to přehlíží tak je pak ještě víc překvapený.Harrison Ford se tu chová k posádce velmi tvrdě a vyžaduje disciplínu a také zkouší maximální možnosti ponorky a cvičné poplachy tu jsou na denním pořádku.Když se jednou rozezní alarm jaderného reaktoru stane se situace velmi vážnou.Harrison Ford má po boku rivala v podobě bývalého kapitána ponorky Liama Neesona,který i když s ním v mnoha věcech nesouhlasí tak když dojde ke vzpouře potlačí jí a zůstává loajální k současnému veliteli ponorky.Kapitán nařídí jako cíl ochladit reaktor a zastavit jeho zahřívání.Vytvoří se tři skupiny a po pár minutách se střídají v opravě.Nemají radiační obleky takže několik minut stačí aby jim to zničilo DNA a kdo vyjde ven tak to má stejně spočítané jako hasiči z Černobylu o 25 let později.Posádce se po druhé opravě podaří přehřívání zastavit,ale radiace je dost velká a kapitán nařídí přesun na jinou ponorku a vrátí se všichni přeživší do vlasti.Musím vyzdvihnout odvahu posádky při opravě reaktoru,protože nešlo o žádnou maličkost,ale vlastně zabránili nukleární světové katastrofě.Kapitán byl nakonec souzen a zproštěn obvinění,ale jeho osud mi trochu připomíná osud kapitána McVaye z křižníku Indianapolis,který měl díky katastrofě také po aktivní kariéře. ()

kaposlav

Na to, že film točili Američania o Sovietoch, tak som čakal, že si budú na nich honiť ego, ale našťastie sa dosť krotili. Samozrejme, že keby sa jedná o americkú historickú udalosť, tak by to trošku ináč poňali, ale aj tak je to dobré. Váhal som medzi 3*-4*, ale je to bližšie k tým 3*. ()

Figu

Historickej rest mám za sebou a musím se přiznat i já, že jsem neměl zdání o čem, že to bude. Teda krom ponorky. Čekal jsem bitvu, čekal jsem druhej Krvavej příliv... Ono nic. Jenže! To co se odehrává v ponorce během dvou hodin filmu, kdy svojí velkou hru rozehrává Liam s Harrisonem, to je nádhera! Dva výtečný výkony, bez kterých by film jednoznačně nebyl zabalenej v červených číslech. A taky jsem samozřejmě rád, že jsem se něco málo dozvěděl z historie a ponorce K-19. Za celou posádku čtyři jak vyšitý! 70% ()

Juto

Napriek vzrušujúcim momentom je film príliš dlhý. Mohlo to byť o niečo kratšie a šľapalo by to viac. Ale bavilo ma to. 7/10 ()

Petoss1

Jeden z mála ponorkových filmov ktoré sú fakt pozerateľné( Ponorka, U-571), atmosféra atómová a ešte herci svetovej extratriedy.Škoda že si Ford a Neeson nemohli zahrať spolu vo Star Wars. 85% ()

starbrejkr

Strhující drama z dob té nejstudenější války řadím určitě k nejlepším "ponorkovým" filmům, jaké jsem zatím viděl, určitě někam na úroveň Honu na ponorku. Je tu sice méně akce, ale vše dohání silný příběh, během kterého se dočkáme jak tragických, tak i překvapivých momentů (hlavně co se týče "vzpoury"). Silnými zbraněmi snímku je i hlavní duo, těžko říct jestli je lepší Ford nebo Neeson, nejvíc se mi líbilo, že ani jedna postava není oproti prvním nastíněním jednoznačná. Trošku mi vrtá hlavou, proč byh film takovým propadákem....možná ta absence větší akce, možná to není film tak úplně pro kina. Ve mně rozhodně zanechal silný dojem. Škoda snad jen až moc patetického závěru nad hroby, i když alespo%n jsme ohli ocenit výbornou maskérskou práci. ()

Džef!

příjemné odreagování... i když se to odehrává jen v ponorce je na co koukat... škoda, že sem to neviděl v angličtině, protože bych rád věděl jestli tam jsou slyšet ruské přízvuky... :-) ()

C0r0ner

Klaustrofobické filmy z ponorek mám velmi rád a musím říct, že jsou většinou velmi dobrou zábavou. K-19 není výjimkou a Kathryn Bigelow ukázala, že má koule (hm) a i díky dvojici Ford/Neeson natočila velmi slušné podmořské drama, kde námořníkům budete držet palce i když jsou to komouši. 85% ()

bourec

Znovu viděno po několika letech,a už začínám chápat,proč mám tolik filmů originálů.Je mezi tim i spousta takhle nudnejch filmů,jako je tenhle od Kateřiny,a protože je to i obsazený tak skvělejma hercema.Po pravdě,ten film prostě nemá žádnej příběh,zápletku a pointu.je to o hovně.50%. ()

Phos4rus

Je to podobne nekolika ponorkovym filmum najednou,ale jak se to da ozivit, kdyz se vsehcno odehrava v ponorce, ze:-) Vyborne natocenej film o nevybornych pracovnich vysledcich ruskych inzenyru a vyborne a velmi odvazne praci techniku:) ()

mortak

Škoda, že je to celé tak konvenčně natočené. Scény v reaktoru jsou nervy drásající a každý si musí položit otázku, jak by se zachoval on. Bohužel je předchází neuvěřitelně dlouhá expozice (polovina filmu!), která by potřebovala prostříhat. Totiž aby každý divák pochopil, musí se ukázat činnost politruků (scéna s filmovým týdeníkem), aby pak bylo jasné, proč kapitán nechce pomoc Američanů, jeden z hrdinů se musí pateticky loučit se svou milou, i když by stačilo krátce v rozhovoru ukázat její fotku (se kterou se v závěru pracuje). Bigelow by měla více důvěřovat divákovi, že to není úplný blbec. A k tomu ještě ten patetický závěr... Film za tři, ale to téma je strašně silné. ()

dr.fish

Způsob, jakým se Američané snaží zachytit ruskou duši a smysl pro povinnost občas budí shovívavý úsměv. Zejména ta část před vyplutím je dost nevěrohodná, ale to americký divák vlastně nemůže tušit. Naopak drama posádky je natočené docela dobře a patetický závěr jen potvrzuje kdo je producentem snímku. Jediné oko nezůstane suché. V každém případě je to slušný biják. I když z tohoto ranku raději U-571. 75% ()

Mylouch

Ford jako vlídný táta ponorkové posádky - nepravděpodobné vztahy v sovětském loďstvu podtrhávají nohy dramatickým možnostem filmu, který je tak hlavně inspirací pro další zájem o málo známou kapitolu Studené války. ()

bk81

Z ponorkovych filmu mam nejradeji Ponorku a Hon na ponorku. Tahle slibovala velky zazitek diky hereckemu obsazeni, ale spis to byla jen takova jednohubka, na kterou se dalo divat, ale nijak vyrazne me to neoslovilo. Kazdopadne Krvavy priliv me nebavil skoro vubec. ()

StanislachKo

Wow, tá ženská ma neprestane prekvapovať! Popravde som sa k tomuto dostal s až analfabetickou (ne)znalosťou tvorcov, deja, či samotného historického základu. Keď som však s napätím dohrýzal všetky perové vrchnkáky a utrel pomyseľné patriotické slzy, musím prehlásiť, že toto je fakt VEĽKÝ film, kde o ponorku ide iba spolovice. Druhá je venovaná práve tým veciam, čo sa v takto ladených snímkoch často stáva terčom posmechu. A teda odhodlanie, vzájomný rešpekt, či (a teraz budem odvážny!) obeta. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)