Študent (Dustin Hoffman) sa nevedomky pripletie do smrtiacej medzinárodnej konšpiračnej hry, ktorú rozohral nacistický vojnový zločinec na úteku (Laurence Olivier). Sadistický vrah ide tvrdo za svojim cieľom, ktorým je zásielka diamantov. (RTVS)

Radek99

Když jsem tenhle legendární thriller Johna Schlesingera viděl kdysi v 80. letech, připadal mi jako film z jiného světa, tak výjimečný, natolik rozdílný od běžné (neřku-li východoevropské) produkce. Dnes po letech musím svůj názor na tenhle snímek trochu přehodnotit. Výjimečnost zmizela, zub času se na Maratónci přece jen podepsal, jelikož žánr, do kterého patří, ušel za ta léta notný kus cesty, legendární ,,zubařská" scéna dnes už nikoho neděsí, v žánru byly za tu dobu natočeny desítky a desítky milníků a z Maratónce se stal ,,jen" skvěle natočený nadprůměrný thriller. Je to málo? Není. Stále je dobře vidět, že John Schlesinger odvedl poctivou práci. Maratónec je jedna z legend, která pluje především na vlně nostalgie. Asi se budu muset znovu podívat na Tři dny kondora... ()

Jirka_Šč

Vlastně výborně natočený film, který už v dnešní době nevypadá tak vyjímečně. Přesto mě udržel až do konce. Líbil se mi okamžik, kdy L. Olivier kráčí mezi Židy a snaží se ovládnout (ta psychika). Dobrý komentář Radek99. ■ Proběhl jsem všechny komentáře a díky Robbimu jsem si uvědomil, že i pro mě byla zajímavá scéna, ve které "ze tmy vyskočí fotbalový míč". ()

kinej

Maratónec dává sousloví politický thriller ten správný obsah. Většina podobně laděných snímků jsou spíše akční záležitosti a o nějakém napětí nemůže být moc řeč. Ale v tomto případě John Schlesinger skvěle převedl na filmové plátno paranoiu a hrůzu, vycházející z bezmoci a nevědomosti. Od scény kdy se Babeovi vloupají do bytu až do závěru napětí nepolevuje. Kromě skvělé režie pomáhá tísnivou atmosféru dotvářet i vynikající zlověstná hudba. Role nácka Szella je pro herce výzva, kterou Laurence Olivier s přehledem zvládnul a jestli je film kvůli něčemu nezapomenutelný, je to kvůli jeho scénám. ()

J*A*S*M

Maratónec je určitě povedený atmosférický thriller, nad nímž jsem strávil příjemné dvě hodinky, nicméně mám pocit, že scénář danou látku nevyždímal úplně do poslední kapky. Pár scén je vynikajících, ale postrádám dojem z komplexního nenapadnutelného filmu. Efektní určitě, ale imho ne úplně logicky neprůstřelné. 8/10 ()

Willy Kufalt

Tak je mi líto, ale tento film mi nesedl a nepadl do noty. Možná je škoda, že tvůrci nakonec nevolili parodii, když tak často k ní zde nechtěně projevují silné sklony stejně jako herci. I v ryze béčkových filmech dokáže člověk natrafit na povedenější akci, která by nevybízela k smíchu, než v tomto hvězdně obsazeném nepodarku. Některé motivy jako přeživší nacisté z války nebo reflexe mccartyovských honů na komunisty při tom mohly dát vzniknout kritickému snímku, v horším případě alespoň tematicky zajímavé agitce. Ale ony zde slouží prakticky jako částečně pominutelné pozadí dost naivního a po stránce logicky ještě více zmateného thrilleru. Škoda, že jsem nevypl film tak 20 minut před koncem, nemusel jsem spatřit tu komickou scénu s akční babiznou na ulici i všechno poté, mohl dát klidně 2 hvězdičky a prohlásit u toho, že alespoň Laurence Olivier nezůstal dlužen nic své pověsti a sehrál hlavní zápornou roli tak skvěle, že jeho kreace funguje i v případě, že byste nevnímali Maratónce jako parodii. Těch úletů je ve filmu celá řada, ale tedy... scéna ve vodárně s tím soubojem o kufřík se šperky na mě zapůsobila po všech stránkách natolik bizarně a komicky, že už to nemohu úplně napsat ani o Olivierovi. Završením celého zklamání je pro mě zcela rovněž neočekávaně bídný výkon Dustina Hoffmana, o němž bych řekl, že si zde vybral zřejmě nejslabší chvilku své kariéry a v některých scénách se spíše ztrapnil. Ach, jej, myslím, že opravdu „je to bezpečné“ se tomuto filmu vyhnout nebo v opačném případě co nejrychleji na něj zapomenout. 25% ()

• Filmová hláška - "Je to bezpečné?" - byla zvolena jako 70. nejlepší filmová hláška přímo Americkým filmovým institutem. (Javert)
  • Laurence Olivier se v průběhu zubařské scény tolik bál, aby případně Dustina Hoffmana nezranil, že se ho neustále ptal, jestli je v pořádku. (Javert)

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)