Portrét boxera Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe, ktorý bol povestný svojou výdržou a odolnosťou v ringu. Film sleduje LaMottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerskym výhrám, ale aj k životným prehrám. LaMottu spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie i jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako bavič v nočnom podniku. Režisér Martin Scorsese nakrútil film podľa LaMottovej vlastnej autobiografie. Z príbehu o vzostupe a páde boxera vyťažil materiál pre ilustráciu svojich obsedantných tém komplexu viny, sebadeštrukcie a problematického vzťahu muža k žen e. Zúriaceho býka LaMottu zobrazil ako muža neovládateľných vášní, ktorý si zúrivosť vybíja násilím na tých, ktorých najviac miluje, a vykúpenie za svoje viny následne hľadá v ranách utŕžených v ringu. Robert De Niro kvôli úlohe LaMottu podstúpil intenzívny tréning a neskôr pribral 20 kg. Svoju postavu obdaril nielen animálnou zúrivosťou, ale podarilo sa mu stvárniť aj beznádejnosť boja zúriaceho býka, ktorý musí ísť vždy hlavou proti múru. Za svoj herecký výkon De Niro získal Oscara. Film je povestný bravúrne stvárnenými scénami v ringu, zobrazujúcimi násilnú stránku tvrdého športu. Oscarom bola ocenená aj Scorseseho stála spolupracovníčka, strihačka Thelma Schoonmakerová. Film bol nominovaný na Ceny americkej filmovej akadémie vo viacerých kategóriách a hoci Scorsese cenu za réžiu nezískal, jeho Zúriaci býk je považovaný za najlepší film osemdesiatych rokov a roku 1990 bol zaradený do Národného filmového registra. (oficiálny text distribútora)

Hapretor

V matice jsem nikdy nevynikal, ale taky se nedá říct, že by mi vyloženě nešla. Mám tedy takovou teorii, kterou jsem "odborně" nazval "stereotypní rovnice". Spočívá v tom, že když např. Nolan natočí nový film, tak: Nolan + nový film s velkolepou promo reklamou = trhák, úžasné dílo, geniální epos, automaticky 5 * na ČSFD. Bohužel jsem asi divný, ale pak mně takový film přijde debilní a nudný. Stejně aplikovatelná je tato rovnice v případě M. Scorseseho: Jméno režiséra + libozvučný název filmu, poutavý text distributora = mistrovské dílo, pět * na ČSFD, klasika filmařiny. Bohužel mě pak takové dílo zklame. Zuřící býk je právě ten případ. R. De Niro je bezesporu výborný herec, pro film byl jedině plusem, ale co naplat, když děj je nudný, zápasy natočené naprosto bez atmosféry a nějakého náboje - (např. v Million Dollar Baby jsem měl pocit, že na mě nechutně cáká pot boxerů při každém zasazeném háku - ne, neviděl jsem to ve 3D, ale doma na monitoru), jednotlivé postavy se chovají jako totální idioti, a tím to ještě více dějově strádá, ani není odkryto zázemí a dětská léta, dospívání, prostředí, kde boxer, o kterém to celé je, vyrůstal - vždyť to přece do životopisného filmu patří, minimálně by mělo patřit, aby to právě dokreslilo atmosféru, aby si divák mohl udělat ucelený obrázek, názor na ústředního hrdinu - tady je ukázán jako kretén, psychicky narušený člověk, který blbne z toho, jak mu pořád mlátí do palice, tak jak to jinak mám hodnotit? - Pro mě - Scorsese NeScorsese - opravdu nezáživné, nepodmanivé, nevýrazné. ()

RedDuck

Film je životopisem La Motty, slavného boxera a je inspirován nejen životem ale i La Mottovou knihou. V hlavní roli exceluje herec De Niro, který by prý byl schopen po přípravách na film boxovat i profesionálně. Záběry z boxovacích scén byly natočeny podle toho jak se hlavní postava v nich měla cítit – když byl unavený tak byl ring široký, a naopak když hýřil energií tak byl ring úzký. Film byl také revoluční v zobrazování všeho – krve, potu a brutality. Samotný hrdina (nebo spíše antihrdina) se potýká se všemi svými pocity a obtížemi. Zatímco většina jiných boxerských filmů ukazuje, jak se z bahna dostat na vrchol, Zuřící býk ukazuje pravý opak – jak ze z vrcholu dostat do bahna. ()

GOREGASM

Scorseseho boxerské drama vykresluje bez jakýchkoliv pozlátek osud jedné boxerské legendy, kterou vytahuje do roviny legendárního zážitku nejen Martyho exkluzivní režie, ale zejména více než dokonalý Robert DeNiro. Jeho postava si nevyslouží vaše sympatie, ale neskonalý obdiv vůči tomuhle hereckému Bohovi. Černobílý formát snímku sedí a jen dokresluje punc klasiky, kterou se Raging Bull za ta léta již doživotně stal. 90% ()

Folky

Rozhodně DeNirova životní role. Kam se hrabe Christian Bale, DeNiro dotáhl nabírání pupku mnohem výš. Hlavně ale on i Joe Pesci hrají naprosto dokonale, a Scorsese jako vždy dokonale režíruje. Místy hodně nepříjemný film o jedné nechutné osobnosti, která zažije pravý vrchol a pád. ()

forrest23

Skvěle natočený a hlavně Robertem De Nirem v hlavní roli zahraný snímek. Film je z boxerského prostředí, nicméně celý snímek zachycuje v první řadě život talentovaného a vznětlivého boxera střední váhy, jenž není spokojen se svým životem. A tak místo se soupeři v ringu často bojuje spíš sám se sebou. Robert De Niro podává skvělý výkon - jak již tady někdo napsal - stačí porovnat vizáž Roberta na začátku filmu, a na konci. ()

Joeey

Zdlouhavý, poněkud náročnější film, který mě vytočil svým tempem a skoro žádnou gradací. Uznávám, že životopisné filmy bývají méně spontánní, protože jsou tvůrci vázáni skutečností, jenže v Zuřícím býkovi není NIC, co by diváka vtáhlo do děje. Šokující okamžiky i herecké výkony (De Niro, Pesci) na mě sice dolehly, ale přesto mě nechaly naprosto chladným. Ano, film chtěl říct (a řekl), že v životě jsou daleko šílenější zápasy než v ringu. Ale bylo k tomuto sdělení potřeba vše, co natáčení a přípravy obnášely? Mě u Scorseseho šokují většinou fakta ze zákulisí víc než film samotný. To je další mínus pro Zuřícího býka (chudák, teď odnese všechno, nad čím jsem přimhouřil oči od Taxikáře až po Skrytou identitu :-) ()

Barak

Troufám si Zuřícího býka označit za nejlepší Scorseseho film (z těch co jsem viděl). Ze všeho nejvíc mě dostal Robert de Niro, který na plátně neskutečně zářil a zahrál svou roli naprosto bez chyby, bez chyby, a který se ze svalnatého borce stal tlustým - musím si pomoct tím slovem, sorry - prasetem. Mimojiné jsou zde neskutečně nabušené pěstní souboje, zápasy v ringu působí až neuvěřitelně realisticky, krev stříká všude kolem, jizvy zůstávají, kamera nabízí jedinečné záběry, jakoby byl divák samotný mezi čtyřmi provazy.. no prostě boží - ale těch zápasů tam není moc, což je docela škoda, protože bych se na to mohl koukat znovu a znovu. Místo toho se film zaměřuje na osobní život, který na první pohled vypadá dost chudě, ale stejně dokáže člověka strhnout a svým způsobem zaujmout, že se zkrátka po celé dvě hodiny nelze nudit - jen si vychutnávat tento výjimečný černobílý počin. Scorsese tentokrát vážně zaválel.... ()

Biopler

Režisér je veľký vyprávač. Počas celých dvoch hodín som hltal životný príbeh Jakea La Mottu, človeka, ktorý mal všetko, no postupne strácal kvôli svojej povahe všetkých a všetko. Obetovanie sa De Nira hlavnej postave je úchvatné, to ocení hádam každý správny filmový fanúšik, jeden z najsprávnejšie udelených Oscarov. Pri citáte z Biblie na konci filmu a hudbe bolonského orchestra pri záverečných titulkoch som ostal nečinne sedieť, veľmi ma to chytilo za srdce. Filmu niet čo vytknúť, naopak musím vychváliť zámer tvorcov nakrútiť čiernobiely film, pri ktorom sa naplno ukázala skvelá práca so svetlom, kamera bola báječná,... Vrele doporučujem. ()

Mr.FreeZer

Vynikající dílo Scorseseho. De Niro a Pesci excelují na každém záběru filmu. Silný příběh boxera La Motty je opravdu třešničkou na dortu filmů s boxerskou tématikou. ()

cogi

Dlouho jsem přemýšlela o hodnocení. Výkon de Nira je minimálně na 10 hvězdiček, přesto postava, kterou ztvárňuje, mě mate. Z boxera jsem zmatená a taky mi chyběl nějaký větší náboj v atmosféře filmu. Z boxerských snímků patří určitě k těm nejlepším, ale určitě podle mě nemá na Million dollar baby od Clint Eastwooda. ()

bif

Tak tohle filmové umění jsem prostě nepochopil, mě ten film zkrátka nebavil. Nechápu proč byl film černobílý a jako celkem nenáročný divák se mi to ani nechce zjišťovat, hlavně díky tomu, že jde o černobílý film, mi přijde že se zápasy odehrávají v nějaké malé tělocvičně a ne v Madison Square Garden, jak to řikají ve filmu. De Niro mi opravdu na Oscara nepřišel, i když je působivé jak se v průběhu filmu měnil. Zkrátka a dobře, tenhle film mě zanechal naprosto klidným. ——————— Po druhém shlédnutí beru veškerou kritiku zpět. Herecký koncert Roberta de Nira a famózní režie Martina Scorseseho. ()

truby

Na tenhle film jsem se docela těšil, a malinko mě zklamal. Kvalita se mu upřít nedá a to jak z hlediska režie, hereckých výkonů (především De Nira), efektů. Ale pro mně postrádal tenhle snímek hloubku, jakýsi širší podtext (nebo jsem ho tam neviděl, či nevytušil). Velmi suše řečeno Zuřící býk je o člověku jemuž byla dána do vínku povaha cholerika, nevyrovnanost a výbušnost a stejně tak jak se chová v ringu, se chová kdekoli jinde a je schopný uštědřit pravý hák i své ženě.Toť vše. ()

Stíba

Podobné příběhy všichni známé. Hvězdný rebel padající na dno a opět se zvedající, bojující více se sebou než se všemi ostatními. Přesto si Zuří býk dokázal vybojovat úctu jako málokterý jiný film. Přoznám se, že i přesto, že kombinaci De Nira a Scorsese znám jak svoje boty a je to možná moje nejoblíbenější dvojice režisér-herec, chvíli mi trvalo než sem do filmu sklouzlu a nebyla to pro mě od začátku strhující jízda, spíše pozvolna zesilující se rozjezd. De Nira v roli boxera jsem si před filmem v hlavě horko těžko vybavoval ale on svojí roli zvládl tak jak je u něj zvykem, tedy vlastně ještě lépe a to už je co říct. Nejvíc mě ale zaujal v poslední fázi filmu, kde jeho přeměna a vzezření působili naprosto autenitcky, lépe, než bych si u ztroskotaného boxera vůbec dokázal představit. Méně je někdy více a i takřka bez hudebního podkladu a absence všech kromě dvou barev vznikly unikátní snímek, který se u mě i přes tak všechna pozitiva neřadí tak vysoko jako u plošné kritiky ale jeho doznívání může také trvat ještě pěkně dlouho a kdo ví jak o něm budu mluvit později, prozatím ale pocitově lehké zklámání. ()

matt85

Výjimečně udělaný životopisný film s tak neobvyklým stylem vyprávění a zpracování, že se to ještě nikomu nepodařilo napodobit. ()

FOCKE_WULF

Děj jednou větou: boxer pořád boxuje, boxuje, boxuje, občas ho naštve nespravedlivé rozhodnutí rozhodčích v jeho neprospěch, pak sbalí nejkrásnější kočku v širokém okolí aby na ní mohl po zbytek života žárlit, občas jí taky ňákou ubalí, no a ke stáru se z něj stane tlustý odulý šansoniér. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)