Kultový thriller Martina Scorseseho. Travis Bickle je traumatizovaný vojnový veterán, ktorý po návrate z Vietnamu trpí nespavosťou a tak si nájde prácu ako taxikár. Násilie, drogy a prostitúcia, s ktorými sa pri svojej práci stretáva každý deň ho ešte utvrdzujú v presvedčení o všeobecnom úpadku ľudstva. Postupne v ňom naráža odhodlanie k radikálnemu činu... (oficiálny text distribútora)

dvopet

Ideová stránka tohoto filmu je pro mne přinejmenším velmi problematická. Nejpřínosnější se mi pak jeví Scorseseho zachycení dobového obrazu New Yorku. ()

Mirokukii

De Niro už navždy, jen a pouze - Taxikář. Šílený, že se to v úvodu může jako romantika zdát. Surový a drsný film se spoustou superlativů začínajících dokonalým ztvárněním hlavní role, pokračujících přes kameru ke krásnému hudebnímu doprovodu bájného skladatele (vždyť až hudební složka mne donutila se na film podívat). Přes všechen ten odpad, krvavé finále a taxikářovu psychologii, mám stejně nejradši vtipnou scénu rozhovoru s mužem z ochranky. ()

Avathar

Rozhodne nie zlé. Ale asi som mal priveľké očakávania, alebo čo... Niektoré dielčie scény skvelé, De Niro výborný a nuda to rozhodne nebola. Lenže ako celok mi to príde... tak nejak málo. Plus záver mi vyslovene nesadol. ()

lennyd

Travis Bickle (Robert DeNiro) je válečný veterán, který trpí nespavostí a ostatními problémy veteránů. Proto přijímá noční práci taxikáře, a dostává na starost nejhorší rajóny Bronx, Harlem apod. Z pohledu na svět mu zůstává jen to co vidí každý den, kriminálníci, pasáci, děvky. Ještě se málem vymaní pomocí Betsy (Cybil Shepherd), ale když i ona jej odkopne, pořídí si pistole se záměrem vyčistit to město. Mimo jiné se pokusí zachránit mladičkou prostitutku Iris (Jodie Foster)... Skvělý Robert De Niro vévodí tomuto filmu (po celou dobu takřka nesleze (nevyjede) z obrazovky). Po shlédnutí jsem pomalu skončil ve stejné depresi, jako hlavní hrdina :) ()

DonHUS

Po technické stránce tomu není v podstatě co vytknout. Scorsese skvěle zachytil ponurou noční atmosféru špinavého New Yorku, kamera je pěkná a herecké výkony bez chyby - De Niro snad ani hůř hrát neumí a mladá Jodie Foster překvapí. Bohužel je Taxikář strašně pomalý, vyloženě nudit sice nezačne, ale místy je to dost na hraně. De Nirovu postavu Travise nejde mít moc rád a jeho přeměna v "uklízeče města" by si zasloužila silnější motivaci, takhle mi přišla trochu vynucená. 70% ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Cítím se trapně, mám máslo na hlavě... Ale zároveň smekám nad osobní evolucí - před více než pěti lety jsem šmahem Taxikáře zahodil, nedocenil a pohřbil. Dnes tvrdím: nejlepší Scorsese s nepřekonatelně dusnou atmosférou, ukázkovým vývojem ústřední postavy a uhrančivě špinavou režií mladého Scorseseho. A s hudbou Bernarda Herrmanna v životní formě (ehmm...). 95 % ()

Pavlínka9

Čekala jsem něco jiného, něco lepšího. Něco víc promyšleného a důraznějšího. Místo toho tu máme pouze nadhodnoceý film, který mohl dopadnout o moc lépe. Robert De Niro odvedl dobrý výkon, ale jak říkám - nijak mě to neoslnilo. 3 hvězdičky jsou maximum. ()

tnp101

Osobitý film s ústředním individuem dumajícím nad jeho smyslem života. Travis je jiný, pro okolní svět zvláštní, přehlížený a svým způsobem neviditelný, což je i jeho postupná proměna v uklízeče „odpadem“ prolezlého New Yorku. Robert De Niro je Travis Bickle. Nikdo jiný by tuto roli nezvládl lépe, tečka. Když se k tomu přidají Scorseseho schopnosti, zbývající neméně kvalitní herecké osazenstvo a nezaměnitelná hudba, divák má tu čest s neodolatelnou krásou ve filmu plném hnusu. Jak tenká je hranice mezi činem, který bude společnost oslavovat a za nějž naopak kamenovat? Co je to samota v okolí přeplněném lidmi? Jak černá byla temná stránka New Yorku 70. let? Co je to zoufalství? Je Scorsese vrah? :-) … Tyto a další otázky film interpretuje až mrazivě realistickým způsobem. Napodruhé výrazně silnější zážitek. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Přepis filmu vychází z nedávné 4K restaurace. Nedávno byl k dispozici na velkém plátně na festivalu ve Varech a už několik měsíců si jej může každý nadšenec ve víceméně stejné kvalitě pouštět doma. Obraz je prezentován v poměru stran 1,85:1 (laicky skoro „plné“ 16:9). Nelze si nevšimnout většího množství zrna, což je ale pravděpodobně jediný negativnější (ne však pro divácký zážitek) aspekt obrazové stránky. Nesmíme zapomenout, že se jedná o 35 let starý film, na což ani zdaleka nevypadá, nemůže ale pochopitelně soupeřit s moderními snímky. Ostrost je až na výjimky nadprůměrná, detailů v rámci možností hodně (tento pocit umocňuje i zrno), po výraznějších defektech negativu ani památky, barevné podání bohaté a černá vynikající, díky čemuž vypadají skvěle i noční nebo méně osvětlené scény, kterých je ve filmu hodně. Scéna s krveprolitím na konci má redukované barvy, červená tudíž není zářivá, za což však kvalita přepisu nenese zodpovědnost, jelikož tak bylo učiněno v post-produkci, aby film nebyl tak brutální (z dnešního hlediska úsměvné) a v původní kvalitě se už scéna bohužel nedochovala. Originální zvuk je zastoupen formou DTS-HD 5.1 MASTER (TrueHD na zadní straně krabičky je chybný údaj) a platí u něj prakticky to samé, jako u obrazu. Maximální možná, pochopitelně však ne krystalická čistota, hodně ruchů v pozadí, šikovné využívání zadních reproduktorů a dialogy hlasité a plně srozumitelné. Hudba se stará o dynamiku stopy. Film je zkrátka prezentován v tom nejlepším možném světle. Na své stáří vypadá i zní naprosto úchvatně. O český dabing, který je na disku zastoupen formou DD 5.1, se postarali „LS Productions“ v roce 2010 a v ústředních rolích uslyšíte Jana Šťastného, Dagmar Čárovou, či Svatopluka Šulera. Po zvukové stránce je znatelně horší převážně v mluvených částech, kde mizí hodně detailů. Bonusy odstartujeme několika „in-movie“ materiály. Nejprve tu máme internetovou funkci „Movie IQ“, která vám během sledování poskytne nepřeberné množství aktualizovaného obsahu o všem možném ve formě databáze. Druhou funkcí je interaktivní scénář, který buď „jede“ synchronně s filmem nebo jej svévolně procházíte. Následuje trojice audio komentářů - režiséra a autora scénáře z roku 1986, profesora Roberta Kolkera a samotného scénaristy. Všechny tři jsou velice zajímavé, jako nejlepší bych označil druhý jmenovaný, který se velice podrobně zabývá „uměleckou“ stránkou (resp. stylizací apod.). Přecházíme do video sekce bonusů a začneme 17 minutovým povídáním Martin Scorseseho, jež tak nějak shrnuje období před natáčením až po uvedení do kin. Podobně pojatý je i následující 10 minutové video o produkci a jak název napovídá, dočkáme se i zajímavých fotografií z natáčení. Další 22 minutovka se zabývá převážně postavou Roberta De Nira, následuje 19 minut o Scorseseovi z úst jiných režiséru a dalších lidí od filmu a „povídání o…“ zakončuje 22 minutovka o taxikářích a jejich zkušenostech z NY sedmdesátých let. Následuje vynikající 70 minutové „making of…“ a dále několik „menších“ materiálů - 6 minutovka o změně NY do dnešního data, přímé porovnání několika lokací ve filmu s jejich současným vzhledem, storyboardové ztvárnění úvodní scény v doprovodu s dalšími storyboardy z jiných částí filmu a nakonec fotogalerie ve formě jednotné 9 minutové hudbou i slovem podbarvené sekvence s Herrmannovými notami, produkčními snímky, propagačními materiály a podobně. Disk je vybaven „BD-Live“ funkcí, která však nic zajímavého nepřináší. Všechny bonusy jsou v HD (pouze „making of…“ v SD) a naneštěstí u nich chybí česká podpora. U všeho (včetně komentářů) se alespoň nezapomnělo na anglické titulky. Jedná se o výborný titul, který udělá fanouškům filmu radost. Lepších 80%. () (menej) (viac)

T-pack

Taxikář je hodně zvláštní film a chvíli trvá přijmout fakt, že z velké části, možná dokonce z většiny, jde hlavně o tu audiovizuální podívanou s vybroušenou atmosférou. Příběhově je totiž film dost matoucí, pokud (stejně jako já) odmítáte, že si dovolil ignorovat všechny ty konvenční dramatické křivky. Je to prostě jakási výpověď, ale dobře vypadající, dobře znějící a dobře obsazená výpověď, s koncem otevřeným interpretacím, což je u podobných snímků pro mě tak nějak vždycky pěknej bonus. Travisův profil je zkrátka a dobře filmovej materiál sám o sobě a když se ho chopí DeNiro, pomalu ani nepotřebujete nic jinýho. ()

rockwoman

"Díku bohu za ten déšť kterej spláchnul všechen ten bordel a svinsto z chodníku. V noci vylejzá všechno z děr, děvky,teplouši,lupiči,pasáci,hošani,vandráci,feťáci, cvoci a pošukové. Jednou snad zaprší pořádně a voda odplaví všechnu tuhle špínu do kanálu." ...Travis byl v podstatě dobrák od kosti, jen ho nikdo nechtěl chápat tak se z něj stal tak trochu zlej chlapeček co si rád hrál s pistolkama. Mladičká Jodie Foster, legračně vypadající Harvey Keitel, žárlivý Marty Scorsese a krásně šílený Robert De Niro. Filmy Martyho Scorsese můžu kdykoliv. ()

noriaki

Doslova lahůdkový neo-noir, který potvrdil Scorseseho extratřídu a De Nira definitivně etabloval mezi Hoolywoodskou smetánkou. Jeho obsazení do Špinavých ulic si režisér vytrucoval všem navzdory a i když hlavní roli dostal Harvey Keitel, u kritiky i diváků víc zabodoval horkokrevný De Niro. Druhé spolupráci už produkce nebránila, protože Scorsese měl v zádech komerčně veleúspěšný Alice už tu nebydlí. Znovu se přidal i Harvey Keitel a tentokrát už byly role obou rozdělené mnohem jasněji. Kamera si jen málokdy všímá někoho jiného než Travise. Vedlejší postavy, až na výjimky, slouží jen k dokreslení prostředí. I když je hlavním tématem psychologická drobnokresba člověka postupně propadajícího deziluzi, film jen tak mimochodem nabízí slušnou výpověď doby. Režisér zachytil New York poloviny sedmdesátých let v celé jeho kruté realističnosti, notně vzdálené od amerického snu o blahobytném životě a počestné společnosti. A nikdo to nevidí křiklavěji, než světem zrazený Travis. Divák nemá jinou možnost, než s ním postupně klouzat k okraji propasti a rezignovaně čekat na moment, kdy konečně vnitřně exploduje. Nevyhnutelně se přibližující závěrečná násilná scéna neobsahuje žádnou katarzi, ani vznešenost boje za dobrou věc, ale jen bolest, zmar a další špínu do světa přesyceného zlem. ()

Quen11

Najzaujímavejšia vec na Taxikárovi je to, ako sa s nami, ako divákmi Scorsese zahráva. Klame nás. Donúti diváka, aby mal Travisa rád, aby bol jeho psychický stav istým spôsobom pochopiteľný a prijateľný. Až kým nás nezradí. A práve pri tomto triku nás Scorsese donúti pozrieť sa na nás samotných. ()

venison

K "Taxikáři" jsem se dostala tak nějak omylem.. Běžel v televizi, na kterou běžně nekoukám.. Ale obsazení zaujalo, tak proč filmu nedat šanci? Bohužel u obsazení veškerá zajímavost "Taxikáře" končí.. Pěkné zachycení New Yorku 70. let, ale žádnou hlubší hodnotou mne příběh nezasáhl.. Dlouhé, vleklé, úmorné a bez šťávy.. Bohužel.. ()

TerezD

Dusně depresivní podívaná. Scorsese vystihl prohnilou špinavost newyorských ulic, frustrující stereotyp, ve kterém hlavní hrdina žije na mě dopadl jako těžký kámen. S Travisem můžete chvílemi soucítit, pochopit ho, ale v nějakých momentech ho považujete za naprostého šílence. Vynikající psychologická analýza nešťastného člověka. Hudba skvěle vystihovala potemnělou atmosférou velkoměsta. Mimo jiné Robert De Niro a Jodie Foster byli skvělí, skoro jako vždy. ()

Dreaker.24

Film se odehrává v tom pravém New Yorkském podsvětí, které skvěle vystihuje dobu sedmdesátek, tento druh filmu mi velice vyhovuje a ještě když se ho chopí Martin Scorsesse. Na plných 5* mi tam ale chybí nějaké to napětí nebo wow-efekt jako třeba v Casinu nebo v Mafiániech. ()

Brain-D

De Niro je energický člověk a nechce se mu moc spát, tak si najde práci Taxikáře. Díky téhle práci uvidí špínu, která je ve městě a bude z tím chtít něco dělat. Konec mě dostal - jinak procentuálně souhlasím s hodnocením ()

Kde se bude točit poslední film Quentina Tarantina?

Kde se bude točit poslední film Quentina Tarantina?

09.09.2023

Desátý a podle jeho vlastních slov závěrečný film Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Hanebný pancharti) The Movie Critic se začne točit víceméně hned, jak skončí stávky. Tarantino má podle všeho už… (viac)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)